Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2166 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Ali obstaja povezava med...
09.08.2004 at 07:49:01
 
Zanima me, če je kdo že opravil raziskavo o morebitnem obstoju Ojdipovega kompleksa in homoseksualnosti

thanx
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Ali obstaja povezava med...
Reply #1 - 09.08.2004 at 14:18:50
 
Za stereotip, da so 'ojdipovčiki pedri', sem slišov tud jest. Homoseksulaci naj bi postali zato, ker naj bi seb ustrezne spolne identitete ne uspel formirat skoz razrešitu ojdipovkovga kompleksa na 'normalen način'.

Zadnjič sem v eni jungovski literaturi prebral, da globinskemu psihoterapevt  ne more pristat na tezo, da je  zmore posameznik 'ojdipov kompleks' sploh  kdaj  enkrat za vselje razrešit in si je nesmisleno postavljat tak terpavestki cilj. V tem smsilu ni mogoče trdit, da je nerazrešenost ojdipovega kompleka razlog za homoseksulanost in tko se resen globinski psihoterapševt ne bo lotu niti delat take raziskave, če pa kaj takega obstaja,  njeni raezutai zanjga itak ne bodo relevantni.    

Arhetipski konflikt, ki se ga dotikata mita o ojdipu in elektri, naj bi bil po mnenju teh globiskih psihologov
trajen vir energije/libida in ustvarja neprestano  psihično dinamiko, ki jo posameznik usmerja v kreiranje/ zadovopljevje anime/animusa, t.j. idealnotispske podobe /imaga, v kateri se itak prepletejo podobe matere/očeta, ljubice/ljubimca  in hermafroditskega  bitja, ki  mu vsak v real kaju išče odgovarjaoč človeški lik.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Ali obstaja povezava med...
Reply #2 - 09.08.2004 at 14:38:59
 
titud wrote on 09.08.2004 at 14:18:50:
Za stereotip, da so 'ojdipovčiki pedri', sem slišov tud jest. Homoseksulaci naj bi postali zato, ker naj bi seb ustrezne spolne identitete ne uspel formirat skoz razrešitu ojdipovkovga kompleksa na 'normalen način'.

Hehe, človek bi pričakoval ravno obratno, da so "ojdipovčki" pravi heteroseksualci, saj so zaradi ljubosumnosti na mater želeli ubiti tekmeca očeta. Homoseksualec bi bil kvečjemu pod vplivom elektrinega kompleksa in bi zaradi ljubosumnosti na očeta, hotel ubiti mater  Cheesy


Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: Ali obstaja povezava med...
Reply #3 - 09.08.2004 at 19:44:21
 
No: moški ne more biti pod vplivom elektrinega kompleksa, ker le-ta velja za hčere, ne pa za sinove.

Kako se pa reče, če ima sin erotične fantazije o očetu? Ali pa hčerka o materi? A o tem sploh kaj obstaja v literaturi?

Ker smo ljudje večplastna bitja, bi rekel, da homoseksualci kažejo tudi znamenja ojdipovskega kompleksa. Pravzaprav, če dosledno sledimo teoriji, potem je homoseksualnost končna stopnja pretirane navezanosti na mater, ki moškemu brani, da bi vzpostavil erotično-seksualni odnos z drugo žensko. Ker pa svoje potrebe mora zadovoljiti, se v svojem iskanju objekta te zadovoljitve obrne na tisti spol, ki mu je še ostal na izbiro: na drugega moškega. Meni se to zdi logično.

Seveda pa to ne pomeni, da so vsi moški z ojdipovskim kompleksom geji. Mislim tudi, da imeti ta kompleks ni zadosten pogoj, da bi nekdo postal homoseksualec. Sploh pa: do sedaj še nisem srečal geja, ki mi ne bi v trenutku "slabosti" priznal, da si tudi on želi, ali pa si je želel, imeti seksualno - čustveno razmerje z žensko.

Trdim celo, da 100% homoseksualcev ni. Prav tako kot ni 100% heteroseksualcev. Ampak kot rečeno, to je moje mnenje, preverjeno v praksi. Predpostavka seveda je, da naj bi tisti, ki naj bi bil 100% homo/heteroseksualec, ni nikoli niti pomislil na kakršnokoli obliko erotično-seksualnega odnosa z nasprotnim/istim spolom. Skratka, kot vse ostalo, se tudi seksualnost začne v glavi...
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
psiholog
Guest




Re: Ali obstaja povezava med...
Reply #4 - 09.08.2004 at 20:41:19
 
Sam Ojdipov kompleks s homoseksualnostjo nima dosti povezave, saj odrasel moški s tem kompleksom išče starejšo žensko, ki bi nadomestila njegovo mati in mu dajala tisto "materinsko ljubezen".

Ženska z Elektrinim kompleksom pa išče moškega, ki je avtoritativen, po možnosti starejši, z egom njenega očeta.
Back to top
 
 
IP Logged
 
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Ali obstaja povezava med...
Reply #5 - 10.08.2004 at 09:09:26
 
sinjeoka wrote on 09.08.2004 at 07:49:01:
Zanima me, če je kdo že opravil raziskavo o morebitnem obstoju Ojdipovega kompleksa in homoseksualnosti

thanx

baje je kar iz strani psihologov že dokazano, da je to eden od zelo možnih razlogov, verjamem, pa da jih je lahko več vrst.
Back to top
 
 
IP Logged
 
THOR
2
**
Offline


Posts: 89

Gender: male
Re: Ali obstaja povezava med...
Reply #6 - 10.08.2004 at 11:11:41
 
majcha wrote on 10.08.2004 at 09:09:26:
baje je kar iz strani psihologov že dokazano, da je to eden od zelo možnih razlogov, verjamem, pa da jih je lahko več vrst.

Jaz sem pa zmeraj mislil, da se homići taki ze rodijo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Ali obstaja povezava med...
Reply #7 - 10.08.2004 at 11:16:22
 
vse kar sem do sedaj prebrala o homoseksualnosti kaže, da gre za preplet dejavnikov okolja in genetike(dednosti)...

...zdaj pa poskušam razumet, kaj je tisto v okolju, ki spodbudi gensko predispozicijo, da se izrazi...

...ojdipov kompleks je bil en tak wild shot... ker so že dokazali povezavo med (kako naj temu rečem)...hm...moško histerijo in OK...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1