Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 8475 times)
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
črna barva
08.05.2004 at 19:01:00
 
Ne prenesem več črne barve. Fizično je ne prenesem več. Zanima me, če ima to kakšen globlji pomen. Dolgo časa sem bila pretežno oblečena v črno oz. kombinacije s črnim, in sem se počutila varno in ok. Zadnje čase imam neko prepričanje v glavi, da mi črna jemlje energijo, in dejansko sem je sita. Zdej je problem, ker ne morem kar čez noč zamenjati vse garderobe. Mogoče ste o barvah že kje debatiral. Čist tehnični podatki me zanimajo, valovanje, vibracije, moč, dokazi, učinki, ... Oz. zakaj sploh posegamo po različnih barvah. Ali je vse to le počutje, al kej globljega. Thx.  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: črna barva
Reply #1 - 08.05.2004 at 19:31:47
 
Tole zna biti dober topic Rose.  Nekaj o barvah je že če se dobro spomnim.  Bo Marjana sekretarica našla.  Grin Sorry Marjana.

Moja bivša se je včasih vedno v črno napravljala.  Potem sem pogledal v omaro, vse temno rjavo in črno. No, ta barva je deloma označevala tudi njen karakter, tako da kdo ve, morda ima zato posledice še danes.
Potem sem ji rekel, da naj si kupi kaj drugega kot samo črno. Potem že ko sva se ločila sem videl, da kupuje neke normalne barve in vse to, v črnem jo pa skoraj ne vidim več. No, sicer jo vidim bolj poredko.  
Po moje preveč ene barve, zlasti črne ne prinaša nič dobrega.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: črna barva
Reply #2 - 09.05.2004 at 14:59:20
 
Sedem čaker, sedem barv..

- Prva cakra - glavna, osnovna ali korenska cakra
 Ustreza ji rdeca barva.

- Druga ali spolna cakra
  Njena barva je oranzna.

- Tretja cakra
  Njena barva je soncno rumena.

- Cetrta ali srcna cakra
  Ustrezata ji zelena in roznata barva

- Peta ali grlena cakra
 Ustreza ji modra (ali svetla, sinja in turkizna) barva.

- Sesta cakra ali tretje oko
  Ustreza ji indigo modra barva

- Sedma ali kronska cakra
 Njena barva je vijolicna in lila


Črne barve ni med njimi,  ..črna je drugje


ČRNA BARVA
Črna barva pomeni fizikalno »temo«, fiziološko »počitek« (pavzo), psihološko pa žalost, potrtost.

Njena objektivna asociacija je noč, čustvena pa tema s skrivnostjo. Njen karakter je neugodno domišljijski.

Simbolika črnine je etnološko in zgodovinsko različno pogojena: pri nas pomeni smrt, na vzhodu obratno: belina (kot simbol neskončnosti) je smrtna barva. A tudi na zahodu je bila belina še do 16.st. žalna barva. Črnino kot žalno barvo je uvedel francoski kralj Ludvik XII. ob smrti kraljice Ane, ker so na burgundskem dvoru že prej imeli črno barvo (obleke) za žalno v nasprotju s pisano ljudsko. Črna barva res ne more vzbujati predvsem ugodnih čustev, saj je po svoji naravi samo pomanjkanje svetlobe in njenih lastnosti

Črnina velja za okolje, ki vpliva na človeka neugodno. Pogosto navajajo v tej zvezi primer londonskega mostu Blackfriars, ki je bil črno barvan, in s katerega so bili najpogostejši samomori, ki pa so vidno pojenjali, ko so most prepleskali z zeleno barvo.

Signalno pa črnino uporabljamo vedno le kot znak za »dno«.

Ko gre za estetsko in funkcionalno uporabo barve v prostorih, je za ustvarjanje ugodne barvne klime treba upoštevati nekatere okvirne zakonitosti.

Črna barva na tleh (spodaj): poglobljena, na steni: kakor v ječi in na stropih (zgoraj) nas teži in zagrebe.

 

..in ko nam ne ustreza vse to nam tudi črna barva več ne sede....




FUNKCIJA BARVE V ENERGIJI IN
PSIHOLOŠKI UČINEK BARVE NA ČLOVEKA



Funkcionalna barva se sicer tudi v prostoru in času izraža v moči svoje energije, a tu je poudarek na tistih področjih aplicirane barve, kjer je prav energetična stran v ospredju, zlasti ko barva pospešuje ali pa tudi zavira vitalnost telesnih in duševnih sil v človeku.

Človek se ravna po svetlobi in barvi tako, da ju kar nagonsko sprejema kakor hrano in pijačo ter toploto. Večina živih bitij je izrazito fototropa, kar velja še posebno za človeka, ki ga opredeljujemo kot »vizualno bitje«. Človekovo počutje je odvisno od svetlobe in barve že zato, ker »vidni organ« ni samo oko, ampak tudi koža, ki je najbolj razsežen človekov čutni organ. S kožo je človek izpostavljen svetlobi in barvi v celoti.

Razen biološko fizioloških vplivov pa so važni tudi psihološki vplivi barve na človeka. Preden namreč svetloba zadene prave vidne celice v očesni mrežnici, mora skozi mrežo ganglijskih celic, skozi tretji nevron, tako imenovani vegetativni receptorski sistem retine, ki ima svoj fiziološko psihološki, čustveno integracijski center v vidnem pomolku (thalamus opticus), od koder dobivajo vidne zaznave svoj čustven predznak, to je čustven naglas ali čustveno »barvo« ugodja in neugodja, veselja in žalosti, sproščenosti, vzburjenja in pomirjenja, spočitosti in utrujenosti, navdušenosti in malodušnosti.

Na teh ugotovitvah sloni tudi kromoterapija, zdravljenje s pomočjo barv. Kromoterapijo uporablja tudi sodobna medicina kot pomožno terapevtsko sredstvo, zlasti pri zdravljenju duševnih bolezni. Tako se npr. bolnik s hudo depresijo pod vplivom rdeče opremljene sobe uravnovesi, postane vesel in nasmejan že po nekaj urah. Na osebe z živčno izčrpanostjo ugodno vpliva modra barva itd.

Kdor ima rad barvo, ima rad tudi njene lastnosti. Iz izbire barve torej lahko sklepamo na človekove lastnosti ali poteze osebnosti. Kakršna je barva obleke, ki jo kdo izbira, takšen je tudi njegov značaj, ki ga ta barva izraža in simbolizira. Lahko bi celo rekli: Imenuj mi barvo, ki jo imaš rad, in povedal ti bom kakšen si (po Antonu Trstenjaku).

V barvi sami je potem bistvo ljudske modrosti "pokazal je svojo barvo", se pravi, izdal se je, kakšen je. Tako razumemo ta pregovor tudi, kadar ocenjujemo kakšnega človeka po njegovi obleki, zunanjosti njegove hiše ali opremi stanovanja (stenske slikarije, preproge itd.), pa tudi v prenesenem pomenu, ko gre za "izdajo njegovih misli" in dejanj.


Barve naredijo dom.
Črna v resnici sploh ni barva, vendar ima vseeno močan psihološki učinek na ljudi. Ta barva nas duši in nelagodno vpliva na naše počutje. Ni primerna za prostore v katerih preživimo večino dneva - še najmanj pa za spalnico.


Vir:
http://www.atelje-doria.si/barve1/barvno.html
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: črna barva
Reply #3 - 09.05.2004 at 17:00:34
 
DaBi, ti si car  8) Thx, ful si se potrudu, bom vse preštudirala, uglavnem, good news.  Smiley

Hvala tudi enmu otroku, ki me je ozavestil. Včasih smo tko zaspani, da ti mora nekdo drug kliknt. In men je kliknu en mali otrok, ki se me je ustrašu, je takoj stekel za mamico in rekel: mami, mami, glej kdo gre  Shocked To me je čist pretresel, glej KDO gre. Kot, da bi me poznal, oz. me je takoj določu, sigurn sem bla kakšna čarovnica iz njegovih pravljic. To me je tolk pretresel, da mi je osvetlil pogled nase. Hvala otroku. Potem sem se pogledala skozi njegove oči in sem se tut sama sebe ustrašla  Cheesy. Ne, res, zdej, tut kadar jaz vidim nekoga, ki je ves v črnem, pa da ni glih Keanu Reeves, si mislim svoje. V črnini ti je udobno, medtem ko neguješ svojo žalost, nečimrnost, nedostopnost. Vendar te črna hladi in izčrpa. V nulo. Po izkušnjah.

Hvala DaBi  Kiss
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: črna barva
Reply #4 - 09.05.2004 at 17:08:06
 
Ni problema, z veseljem...  Smiley
Hvala TEBI,  sej veš  Wink

Mogoče,  - pa te pozna?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: črna barva
Reply #5 - 09.05.2004 at 21:50:23
 
Rose, ko sem bila jaz down, sem dobila nasvet, naj neham s sivo in črno, naj se odenem v žive barve. Nasvet sem upoštevala, in glej ga zlomka, učinkovalo je! (Je delovalo tud na možeka!  Wink) Tudi če imaš črne hlače, zraven je superca živo rdeč pulover. Kaj pa barva las? Jaz sem si jo po nasvetu posvetlila. Od frizerja pa itak prideš čisto nova! Letos je super priložnost, se mi zdi da že leta ni bila tako pisana moda.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: črna barva
Reply #6 - 09.05.2004 at 23:13:50
 
Baje ni dobro, če se preveč v črne barve oblačimo - darkersko, bolje je bolje,č e so nam všeč bolj žive barve. AMpak to je pač stvar okusa, delno pa barve tudi verjetno izžarevajo naš karakter, pri čemer je črna bolj depresivna barva, saj  te asociira tudi na barvo žalovanja ob pogrebih.... Pa tisto živo , ki je zelo vpadljivo, šareno, pa zopet deluje zelo kičasto...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: črna barva
Reply #7 - 10.05.2004 at 07:42:27
 
Quote:
Mogoče,  - pa te pozna?


Očitno  Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: črna barva
Reply #8 - 10.05.2004 at 07:47:46
 
Valentinaa wrote on 09.05.2004 at 21:50:23:
Tudi če imaš črne hlače, zraven je superca živo rdeč pulover. Letos je super priložnost, se mi zdi da že leta ni bila tako pisana moda.

Zdej sem odprta za barve, ne se pol pritoževat, če bom jst tut mela živo rdeč pulover  Wink Mam dons razlog, da grem v shoping. Bo kar zahtevna naloga, but I'm determined. Thx.  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: črna barva
Reply #9 - 10.05.2004 at 07:49:59
 
Andres wrote on 08.05.2004 at 19:31:47:
Moja bivša se je včasih vedno v črno napravljala.  ....
Potem že ko sva se ločila sem videl, da kupuje neke normalne barve in vse to, v črnem jo pa skoraj ne vidim več.


Hm....tole pa da misliti...a se je pred tabo ščitila, Andres? Grin

Rose, črna ni zgolj negativna. Včasih si jo nosila, ker si jo potrebovala. Zdaj si pa očitno dovolj močna, da tovrstne zaščite več ne rabiš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: črna barva
Reply #10 - 10.05.2004 at 07:50:54
 
exodus wrote on 09.05.2004 at 23:13:50:
... pri čemer je črna bolj depresivna barva, saj  te asociira tudi na barvo žalovanja ob pogrebih.... Pa tisto živo , ki je zelo vpadljivo, šareno, pa zopet deluje zelo kičasto...

Hvala za mnenje, se pravi nekaj vmes. Oziroma vsakega po malem, ker po moje je problem v tem, da si izbereš eno barvo in potem skoz v njej visiš. Mogoče boljš kič kot črna. Zdej bom šla verjetn v drugo skrajnost  Wink
Back to top
« Last Edit: 29.05.2004 at 13:07:25 by Mae »  
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: črna barva
Reply #11 - 10.05.2004 at 07:52:41
 
Lilith wrote on 10.05.2004 at 07:49:59:
Rose, črna ni zgolj negativna. Včasih si jo nosila, ker si jo potrebovala.

To je res, ker sicer nisem negativac  Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: črna barva
Reply #12 - 10.05.2004 at 09:06:38
 

evo, tajnica spet v službi Grin

ja, smo že pisali o barvah, iskat se mi v temle trenutku ne da... se pa spomnim, da sem takrat napisala, da sem se jaz v črni barvi 'skrivala'

zdaj me lahko vidite v beli, roza, pink, oranžni... Grin
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: črna barva
Reply #13 - 10.05.2004 at 09:23:57
 
Zdaj, ko to berem in pišem, sem oblečena v črno  Wink


Zame je izbira barve oblačil stvar notranjega nagiba, včasih skoraj potrebe.

V črni barvi ne vidim toliko negativnega, tudi ne počutim se slabo v črni barvi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: črna barva
Reply #14 - 10.05.2004 at 09:57:30
 
m wrote on 10.05.2004 at 09:06:38:
sem se jaz v črni barvi 'skrivala'



Ja, črna je taka dobra varovalna "barva".  Jaz si jo tudi včasih namenoma izberem, ko želim imeti mir pred vesoljnim človeštvom. Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3