Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 6338 times)
exorcist
Ex Member




Kaj je ljbosumje
30.03.2004 at 13:50:52
 
Verjetno ste vsi slišali pred kratkim  za odmeven dogodek v MB, ko je nek mož ubil svojo dosti mlajšo ženo, skupaj z otroki, iz ljubosumja. Kako vi gledate na partnerski odnos in ljubosumje, do katere meje se vam zdi zdrav, morda celo potrebna začimba ljubezni, in kdaj postane patološki (posesivnost, zasledovanje, zališevanje, kontrola)?

Jaz bi rekel, da gre v večini primerov za nezdravo ljubosumje, kjer vlada alkoholizem, ali kot v zgornjem primeru, spolna nemoč - veliko starejši moški si vzame 20, 30, 40 let mlajšo žensko, in ko mu se mu več tiček ne dvigne, ko pride v leta, pa postane blazno ljubosumen na vsakogar, ker gleda na moške kot na rivale, tekmece....
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kaj je ljbosumje
Reply #1 - 30.03.2004 at 13:54:38
 
ljubosumje je nezmoznost toleriranja, priznavanja ali slavljenja (povdarjanja) dobrih kvalitet pri drugih osebah.

lih obratno od ljubezni.

kjer je "kama" ne more bit Rama in kjer je Rama ne more bit "kama".

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Kaj je ljbosumje
Reply #2 - 30.03.2004 at 14:16:06
 
Ljubosumje nima nobene zveze s starostjo ali spolno ne/zmožnostjo pač pa je stvar osebnosti. Nizka samopodoba, strah, ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Kaj je ljbosumje
Reply #3 - 30.03.2004 at 19:55:27
 
lola wrote on 30.03.2004 at 14:16:06:
Ljubosumje nima nobene zveze s starostjo ali spolno ne/zmožnostjo pač pa je stvar osebnosti. Nizka samopodoba, strah, ...


odvisno, imaš več vrst ljubosumja, eno še je nekak sprejemljivo, namreč kdo pa ni včasih celo počaščen, če vidi, da je fant/punca malo ljubosumna..... imaš pa potem ekstreme, ki so potrebni tudi zdravljenja,
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Kaj je ljbosumje
Reply #4 - 31.03.2004 at 05:12:11
 
Smiley Roll Eyesnesigurnost vase in slaba samopodoba...in potreba po manipulaciji...
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
mad_brilliant
1
*
Offline

There is no evil... only
fear...
Posts: 48

Gender: female
Re: Kaj je ljbosumje
Reply #5 - 11.09.2004 at 13:52:13
 
Ljubosumje... nek moj prijatelj pravi, da biti ljubosumen pomeni lastiti si nekoga. Do neke točke se strinjam z njim. Ljubosumje se izraža samo do tistih ljudi, ki ti nekaj pomenijo, do tistih, za katere misliš, da so "tvoji".  
Pretirano ljubosumje, kot je bilo recimo v tistem mariborskem primeru, pa za moje pojme niti ni več ljubosumje, temveč strah...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Kaj je ljbosumje
Reply #6 - 16.09.2004 at 10:53:08
 
preprosto

<strah pred izgubo>

Anđi
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kaj je ljbosumje
Reply #7 - 16.09.2004 at 10:58:03
 


ljubosumje je znak nepopedenanih  lastniških odnosov- moment, ko drugega jemljemo kot enega od kosov svoje lastnine, s katero naj bi razpolagali samo mi sami

(in seveda je, ker ta lastnina naša, ne sme razpolagati niti sama s sabo)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Kaj je ljbosumje
Reply #8 - 16.09.2004 at 23:22:24
 
t wrote on 16.09.2004 at 10:58:03:
ljubosumje je znak nepopedenanih  lastniških odnosov- moment, ko drugega jemljemo kot enega od kosov svoje lastnine, s katero naj bi razpolagali samo mi sami

(in seveda je, ker ta lastnina naša, ne sme razpolagati niti sama s sabo)

uživajte!


To je to.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Kaj je ljbosumje
Reply #9 - 17.09.2004 at 10:20:23
 
sem mela jest enkrat enga tipa, ki je ljubosumlje kazal do mene. nisem se mu mogla tolko podredit, da bi ga sploh štekala. je vedno napadal mene, da sem ful prevzetna in važna, pa da ga ne maram, ker včasih pogledam tudi druge.
sem mu pol rekla, da imam oči zato, da gledam in opazujem tud druge, pa da on NI EDINI, pa da naj si neha domišljat, da je. po njegovi logiki, ki je res bla paranoična, sem spala z vsakim tipom, ki sem ga pogledala, pa še huje je blo pol, ko sem mu rekla, da nisem, pa da naj neha težit s takimi  bolanimi scenami, ker se bo moja ljubezen do njega sam zarad tega ohladila. in se je res. sem ga mela kmal dost s tistimi scenami, pa sem mu rekla adijo.
še dandanes je on ostal isti. mori ljudi okrog sebe kokr, da se svet vrti zarad njega, pa ne zarad drugih stvari.
ljubosumlje je resnično en globok strah red izgubo, samo, da se ljubosumna oseba tega niti ne zaveda.

in to je to.
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kaj je ljbosumje
Reply #10 - 20.09.2004 at 09:28:09
 
Ljubosumje je čustvo, ki nakazuje na odsotnost ljubezni.

Ljubosumje ne priznava
drugosti
drugačnosti
drugega
nerazumljivega
neznanega.

Ljubosumje je strah pred nevrednostjo, ničevostjo, neobstojem.

Ljubosumje je nezmožnost odpuščanja, vendar paradoksalno temu poganja svet.  

(That's how I feel today)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Kaj je ljbosumje
Reply #11 - 20.09.2004 at 11:32:56
 
Ljubosumje je občutek strahu pred zapuščenostjo in izgubo. Strah pa je globoko povezan s preživetjem. Torej gre za eno tako eksistenčno vprašanje, kjer le to povezuješ oziroma pogojuješ z dotično drugo osebo. V tem smislu tut enačiš zvestobo s spolno zvestobo, ker gledaš na spolno slo kot osnovno načelo odnosa med partnerjema.  

Smiley

Tao.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Kaj je ljbosumje
Reply #12 - 22.09.2004 at 10:21:15
 
vsakodnevno poslušam zgodbe ljudi, ki so obupali.
nekdo je nekoga prevaral, nekdo je nekoga zapustil, nekdo je ostal sem, nekoga tare ljubosumlje.
sem se že na moč naveličala poslušat teh grozljivk.
Nekje pa nekdo trpi. mori ljudi. mori sebe zaradi nezavednega in zelo negativnega čustva. ljubosumlja.
sem bila tud sama včasih taka. sedaj z leti, pa sem odkrila, da če nekomu resnično zaupaš, ne moreš biti niti ljubosumen.
strah pred izgubo je ljubosumlje.
nekoč sem imela enga umetnika za laverja. slikarja. je znal le čopiče obračat in iskat prilike. prilika pa dela tatu. pa me je ful varal z mnogimi.
sem vedla. potem je enkrat prijavil, da če bi ga jaz prevarala, da me kr ubije.
si morte mislt. bolesno je bil ljubosumen na ljudi, ki so bili boljši od njega. na boljše slikarje, na večje umetnike in na boljše laverje.
pa sem ga mela njega in njegovih priležnic enkrat dost. ostal je brez čopičev in mene.
dandanes je isti, samo, da je še bolj ljubosumen in totalno zapit. sploh ni nikoli trezen.
pa nič, sem si rekla. on je ostal to, kar je želel, jaz pa sem odšla iz njegovega lajfa in se definitivno zaklela, da ne bom nikoli več imela slikarja.
basta. končana zgodba.
lep den vsem!
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Angelus
1
*
Offline

Angeli nam ploskajo...

Posts: 39
Ravne na Koroškem
Gender: male
Re: Kaj je ljubosumje
Reply #13 - 21.10.2004 at 12:00:49
 
Ljubosumje... Zelo zanimiv pojav. Jaz mislim, da smo vsi vsaj enkrat imeli soočenje z ljubosumjem, kajti dokler ne vidiš njegovih posledic, se mu je težko izogniti. Ga je pa tudi včasih težko prepoznati - na tem forumu ste predelali eno vrsto ljubosumja: na neko osebo oz. osebe. Če se to nadaljuje, se pa lahko pride to take stopnje ali vrste ljubosumja, kjer ni več potreben nihče, da bi bili ljubosumni.
To sem tudi sam doživel - ovira oz. predmet ljubosumja lahko postane karkoli - ne samo kdorkoli: računalnik, knjiga itd. itd. (kako lahko bere knjigo, če sem pa jaz tu?!) Ko pride stvar do sem, se vse zruši, saj pride do začaranega kroga: primanjkuje ti pozornosti, zato siliš - in bolj siliš, bolj se druga oseba zapira in brani.
Je pa tudi fora, da v bistvu sploh ne pomaga, če ti partner pove, da nimaš razloga za ljubosumje, čeprav bi mogoče to najraje poslušal cel dan...Pomaga pa ne zato, ker nima veze s partnerjem, ampak s tistim, ki je ljubosumen...
Skratka, ljubosumni smo, ker bi radi imeli nekaj, kar sploh ne smemo imeti in tudi ne rabimo - sigurnost take vrste, da je pač nekdo "tvoj". Ampak človeka se pač ne da Imeti. Odnos z nekom je vsak dan popolnoma nov...lahko se zruši kadarkoli, če se ne gradi. In ravno to se zgodi: ko nekoga "dobiš", nehaš graditi in si "siguren". Kako enostavno se upecaš  Smiley Ravno negotovost je tista, ki nas na nek način vzpodbuja, da rastemo in da se trudimo - skupaj. Recept: Nehaj smatrati osebo kot lastnino oz. kot nekaj tvojega - osvobodi se in te bo oseba drugače začutila. Človeka se ne da Imeti...Ne da se mi več pisat, ker se mi zdi, da bi lahko bluzil cel dan. Lahko pa še kdo drug kaj pove...Lep dan banda.  Cheesy
Back to top
 

Ko bi le bil tako napreden, da bi lahko bil otročji...
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1