Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3397 times)
exorcist
Ex Member




Ženski animus
26.02.2004 at 21:17:50
 
Negativni aspekt animusa (moškega elementa v ženski) po Jungu:

"Ko ženska pridiga z bučnim, nepopustljivim, trmastim moškim glasom ali svoje prepričanje s surovimi čustvenimi izbruhi vsiljuje drugim, je to znamenje, da se je v njej oglasil moški. Animus se kaže kot trdoživa, neomajna in nepopustljiva sila celo nazven zelo ženstvenim ženskam. Na lepem smo soočeni z nečim, kar je v ženski trdovratno, hladno in popolnoma nedostopno.(oče izrazito vpliva na hčerkin animus)."

No, pri tem, ko sem prebral tale odstavek, mi je takoj dalo misliti, katere ženske na forumu delujejo zelo moško, malce bom se grdo izrazil, kot "možače", oziroma če si pogledate ekstrem, zagrižene feministke, opazite isto, globoko nesrečne in nezadovoljne matere, ki poudarjajo samo negativne lastnosti moških, pri čemer pa delujejo nekako frigidno, zagrenjeno in androgeno,  kot da bi bila brezspolna bitja...

Na Gape forumu bi si upal trditi, da imata izrazit animus Sinjeoka in Lola, morda še Terrania, ki delujeta malce "maskulino", predvsem, ker posegata po tipično moških temah - politika, gospodarstvo, kar ni značilno za večino žensk, da bi se spučale v te "moške vode". Taki tip ženske se mi zdi tudi nemška igralka Veronika Ferez, ki je odraščala v sami moški druščini, brati, s katerimi se je tudi "ravsala", in ki se jih moški zaradi njene samostojnosti in samozavesti tako rekoč bojijo.

Pozitivne lastnosti animusa pa so: podjetni duh, pogumnost, resnicoljubnost, miselni in idejni podvigi, notranja širina, intelekt, izrazit ustvarjalni potencial...
Wink









Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Ženski animus
Reply #1 - 27.02.2004 at 07:21:22
 
exorcist wrote on 26.02.2004 at 21:17:50:
Negativni aspekt animusa (moškega elementa v ženski) po Jungu:

"Ko ženska pridiga z bučnim, nepopustljivim, trmastim moškim glasom ali svoje prepričanje s surovimi čustvenimi izbruhi vsiljuje drugim, je to znamenje, da se je v njej oglasil moški. Animus se kaže kot trdoživa, neomajna in nepopustljiva sila celo nazven zelo ženstvenim ženskam. Na lepem smo soočeni z nečim, kar je v ženski trdovratno, hladno in popolnoma nedostopno.(oče izrazito vpliva na hčerkin animus)."

No, pri tem, ko sem prebral tale odstavek, mi je takoj dalo misliti, katere ženske na forumu delujejo zelo moško, malce bom se grdo izrazil, kot "možače", oziroma če si pogledate ekstrem, zagrižene feministke, opazite isto, globoko nesrečne in nezadovoljne matere, ki poudarjajo samo negativne lastnosti moških, pri čemer pa delujejo nekako frigidno, zagrenjeno in androgeno,  kot da bi bila brezspolna bitja...

Na Gape forumu bi si upal trditi, da imata izrazit animus Sinjeoka in Lola, morda še Terrania, ki delujeta malce "maskulino", predvsem, ker posegata po tipično moških temah - politika, gospodarstvo, kar ni značilno za večino žensk, da bi se spučale v te "moške vode". Taki tip ženske se mi zdi tudi nemška igralka Veronika Ferez, ki je odraščala v sami moški druščini, brati, s katerimi se je tudi "ravsala", in ki se jih moški zaradi njene samostojnosti in samozavesti tako rekoč bojijo.

Pozitivne lastnosti animusa pa so: podjetni duh, pogumnost, resnicoljubnost, miselni in idejni podvigi, notranja širina, intelekt, izrazit ustvarjalni potencial...
Wink




Exo , C.G. Jung je res to izjavil, vendar v povsem drugem kontekstu, kot želiš to njegovo izjavo predstaviti ti na tem mestu - z karakterizacijo posameznih članov foruma.  
V vseh nas - v moških anima in v ženskah animus - se omenjena  duševna dinamizma  lahko predstavljata v t.i. "pozitivni" ali "negativni" obliki delovanja. Seveda vse to odvisno od aktualne življenjske situacije , od stopnje osebnostnega razvoja in   v zaščito osebnega ravnotežja. Animus in anima nista pri nas prisotna v obliki neke fiksne značilnosti "delovanja" kot je npr. kratek ali dolg nos, velika ušesa, itd., seveda pa imata tudi neko določeno dedno zaznamovanost.

Animus ( in animo ) si je najlažje predstavljati kot neke vrste našega notranjega vlečnega konja z vsemi njegovimi stvarnimi značilnostmi - enkrat je voljan kot iskri žrebec, drugič je len kot pravo kljuse, je nežen, muhast, želi imeti mir ali družbo, deluje zdravo ali  bolano, itd.







Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Ženski animus
Reply #2 - 27.02.2004 at 11:46:24
 
ja, morda res malce samosvoja interpretacija, ampak saj nisem rekel, da da so te ženske pod vplivom slabega animusa, podal sem 2 skrajna vidika, navedel sem tudi pozitivne lastnosti, ki si jih očitno spregledal
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Ženski animus
Reply #3 - 01.03.2004 at 10:49:41
 
Ja se to... kar se skrajnosti tice...

..pozenscenemu tipu bo vsak malo mocnejsi animus v zenski videl kot "mozacasto" zensko...

a ne ex...glede na tvoj faks...imas kar problem, da bi te zenske videle kot "deca" ... ker gledano stereotipsko se ne pripravljas bas za nek moski poklic...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Ženski animus
Reply #4 - 03.03.2004 at 15:10:32
 
Štiri razvojne stopnje animusa v duševnem razvoju ženske:

1. Animus kot simbol fizične moči - napr. kot športni junak
2. Animus kot simbol iniciative in usmerjene moči delovanja
3. Animus, ki se predstavi skozi besedo in se pogosto projicira na duhovne veličine, zdravilce, teologe, učitelje in dr.
4. Animus uteleša "smisel" in je posrednik ustvarjalnih in religioznih notranjih izkušenj, skozi katere najde življenje svoj individualni smisel.


Štiri razvojne stopnje anime v duševnem življenju moškega:
1. Anima jasno mitološko simbolizirana v podobi Eve kot podoba čisto biološke navezanosti.
2. Anima ponazorjena v podobi Faustove Helene. Simbolizira romantično in estetsko obliko Erosa, pomešanega s seksualnimi elementi.
3. Anima utelešena v podobi device Marije kot simbol poduhovljenega Erosa.
4. Anima v podobi, ki pogosto personificira ljubezen kot modrost (Sapientia).
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Ženski animus
Reply #5 - 03.03.2004 at 22:11:48
 
Toni. Smiley

To je pa od Marie - Luise Von Franz.
Ravno zadnjič sem to iskala, ko sem eno anketo pripravljala, pa nisem našla. Oz. se je sedaj samo našlo... Hvala. Smiley

Hmm... moj animus...
Na momente ga še doživljam kot tistega tipa iz Natural Born Killers.. Grin Čeprav moj dober prijatelj Merlin pravi, da ga on vidi tam nekje na trojki. No, ja, on že ve.
Jaz pa tudi. Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Ženski animus
Reply #6 - 04.03.2004 at 07:25:32
 
Lilith wrote on 03.03.2004 at 22:11:48:
Toni. Smiley

To je pa od Marie - Luise Von Franz.
.


Drži Lilith Smiley

Lahko bi pa tudi napisal, da je od Toni-ja von Zamene Grin Cheesy
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Ženski animus
Reply #7 - 04.03.2004 at 11:09:16
 
Tony in Lilith

Zanima me, če je von Franz napisala še kaj razen Puer aeternus...

..meni je namreč tale avtorica full modelka...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Ženski animus
Reply #8 - 04.03.2004 at 11:18:25
 
sinjeoka wrote on 04.03.2004 at 11:09:16:
Zanima me, če je von Franz napisala še kaj razen Puer aeternus...



Na amazon.com mi je vrglo ven 19 njenih knjig- od tega 10 v angleščini. Vse na bazi jungovske psihologije. Poglej si, če te zanima.

Drugače v slovenščini poznam samo Puera.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1