Bardo_Thodol wrote on 13.01.2004 at 12:43:42:Dejstvo je, da se pomeni različnih pojmov nenehno razvijajo.
Jezik je "živ organizem", ki ni namenjen samemu sebi, ampak odraža tudi našo moč spoznavanja.
Ljudje so si pred tisočletji pod istim pojmom pač predstavljali nekaj drugega, kot si predstavljamo danes.
Se strinjam.
Vendar pa nisem prepričan, da je naša moč spoznanja večja, kot je bila pri naših predhodnikih, oziroma, da je vse, kar si mi sedaj predstavljamo drugače tudi pravilno.
Bardo_Thodol wrote on 13.01.2004 at 12:43:42:Analogno se spreminja tudi pomen pojma (oziroma koncepta) kaosa, ki se je iz prvotnih naivno primitivnih preoblikoval v bolj konkretno oprijemljive forme, take ki jih je lažje preučevati in operativno povezati z drugimi pojmi.
Ravno tu vidim, precejšen manko naše znanosti - po eni strani ne zmore brez nekaterih pojmov, ko pa jih prične raziskovati, ponavadi zajeme le njihov majhen del.
Govoriti, da je kaos naivno primitiven pojem pa je tudi precej dvorezno: če je to tako naivno razviti primitiven pojem, kako potem to, da je ravno z vpeljavo tega pojma (oziroma samo majhnega dela predstave njega): skozi to se prej pokaže naivna primitivnost naše znanosti, ki si za to, kar raziskuje ni zmožna ustvariti novih pojmov.
(poleg tega, da je tvoja analogija precej šepajoča - Sonce je vedno bilo nekaj vidnega, medtem, ko je kaos že po defoltu popolnoma abstraknta predstava)
Koncep kaosa kot izvora vsega sploh ni bil mišljen kot nekaj oprijemljivega (podobno kot apeiron ali Heraklitov ogenj in podobno) mogoče je pa naša znanost tista, ki je primitivna in s svojega stališča poskuša vse zagrabiti in zdefinirati.
uživaj!