Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3526 times)
exorcist
Ex Member




Avtoritativna vzgoja
25.12.2003 at 21:00:11
 
AVTORITATIVNA VZGOJA

Otroci, ki so bili vzgajani v "totalitarističnih" družinah, imajo ponavadi prevelike zahteve do sebe, njihova vest je pretrda. To so praviloma otroci prestrogih in preveč zahtevnih staršev. S svojo vzgojo vcepijo taki starši v otroka toliko "morale", da je otrok čisto utesnjen. Takšen otrok si sam ničesar ne upa, ker se bo ob sleherni njegovi pobudi ali želji vzbudil v njem strah, ali ni naredil morda kaj narobe, zaradi česar bo kaznovan. Ker je njihova neusmiljena vest ovira pri sleherni spontanosti in jim v bistvu jemlje veselje do življenja, se proti njej borijo. Vsak prekršek proti trdi vesti vodi namreč do novih bojazni in samoočitkov. Starši jih zasujejo z občutki krivde in revolta.

Pomanjkanje ljubezni:

Družina je občestvo medsebojne ljubezni. Kdor ni v družini doživljal in "užival" ljubezni, je za vse življenje prikrajšan, frustriran, pravi Freud, in se nehote razvija v sovražnika človeštva, v mizantropa (ljudomrzneža), ki je poguba človeške družbe.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Avtoritativna vzgoja
Reply #1 - 26.12.2003 at 15:05:45
 
V naslovu omenjaš avtoritativno vzgojo,  v nadaljevanju pa opisuješo totalitarnoi vzgojo.  Med tema dvema jaz vidim kar veliko razliko. Totalitarna se mi zdi ekstrem, na drugem polu tega ekstrema pa je premisivna vzgoja in obe sta se izkazali za neučinkoviti.

Na avtoriteto ne gledam kot na nekaj negativnega, če je uporabljena smotrno in če v družini prevladuje ljubezen. V družini morajo biti jasno opredeljene vloge, pravila  in meje. O nekaterih se je možno z otroki dogovarjat, jih spreminjat  in jih prilagajat, nekatere pa postavijo starši in so nujne. Zagotovo pa z avtoriteto ne vzbujamo strah in občutke krivde, pač pa skušamo privzgojiti občutek odgovornosti in medsebojno  spoštovanje.

Torej, sem za avtoriteto v družini, ki pa ima temelj v ljubezni, spoštovanju in odgovornosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Avtoritativna vzgoja
Reply #2 - 26.12.2003 at 15:27:13
 
exorcist wrote on 25.12.2003 at 21:00:11:
Pomanjkanje ljubezni:

Družina je občestvo medsebojne ljubezni. Kdor ni v družini doživljal in "užival" ljubezni, je za vse življenje prikrajšan, frustriran, pravi Freud, in se nehote razvija v sovražnika človeštva, v mizantropa (ljudomrzneža), ki je poguba človeške družbe.


A to pišeš iz svojih izkušenj? Tongue Grin
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Avtoritativna vzgoja
Reply #3 - 26.12.2003 at 17:59:44
 
Quote:
Pa TI, si jo, si mehak ali trd ?

Grin Wink


Ne razumem, kaj če sem?  Sad
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1