Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 8071 times)
exorcist
Ex Member




Mesna prehrana - DA ali NE?
15.12.2003 at 13:51:38
 
Poučil bi vas namreč rad o tem, da meso vsebuje vse esencijalne aminokisline in sicer v približno takšnem razmerju, kot jih naše telo potrebuje, vsebuje veliko vitaminov in rudnin. Meso vsebuje tudi vitamin B12, ki je bistvenega pomena za pretvorbo beljakovin, zdravje živcev, krvi in kože, nahaj pa se samo v mesu oz. živilih živalskega izvora. Nobena zelenjava, niti sadje, na žalost ne more nadomestiti tega, umetni vitamin pa ne more nikoli v popolnosti nadomestiti naravnega. Seveda pa gledano z  druge plati, meso vsebuje nasičene maščobe, ki povečujejo nevarnost srčne bolezni.

Med mojimi pacienti (bolniki) je bilo mnogo takih, ki so zaradi različnih vzrokov postali vegetarijanci, pri vegetarijanstvu so vztrajali tudi po 10 do 15 let, na žalost pa jih je mnogo zbolelo za rakom, dasiravno so verjeli, da se zdravo prehranjujejo. Večina od njih se je odločila za takšno prehranjevanje, brez da bi prisluhnila potrebam ali signalom, ki jim jih je pošiljalo telo.

Zavedajmo se, da naša notranjost najbolje ve, kaj je dobro za naše fizično telo.

dr. Drago Smiljanič


Jaz sem tudi prepričan, da naj človek je to, kar mu paše, kar ti odgovarja, seveda vse v meri in po pameti, brez da bi se nažiral ali pretiraval s katerokoli jedjo. Tudi meso je koristno za naš organizem, oziroma kakor za koga, to pa vsak pri sebi vidi, kaj mu škodi in kaj koristi. Ne zdi pa se mi smotrno, da bi ljudi v nekaj prpričevali (vegetarijanstvo), če je nam samim koristil tak način prehrane, smo se bolje počutili, bili bolj vitalni, zdravi, to še ne pomeni, da bo pri drugih tudi tak odziv telesa, namreč preveč se razlikujemo, lahko nam to celo škoduje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #1 - 15.12.2003 at 14:03:22
 
Kratkovidno zahodnjaško razmišljanje je tole, ki vidi samo par centimetrov okol sebe in pozablja, da se nekateri narodi že tisočletja ne prehranjujejo z mesom, pa še vedno niso ne izumrli, niso švoh, niso bolni in jim čisto nič ne manjka...

Naj bo razmislek torej res 'po pameti', ne po nevednosti in strahu.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #2 - 15.12.2003 at 16:47:07
 
Devi wrote on 15.12.2003 at 14:03:22:
Kratkovidno zahodnjaško razmišljanje je tole, ki vidi samo par centimetrov okol sebe in pozablja, da se nekateri narodi že tisočletja ne prehranjujejo z mesom, pa še vedno niso ne izumrli, niso švoh, niso bolni in jim čisto nič ne manjka...

Naj bo razmislek torej res 'po pameti', ne po nevednosti in strahu.


Motiš se, smo tudi druga rasa (po fizonomiji), imamo malce drugačno prebavo, klimatske razmere so drugačne itn., za razliko od Kitajcev. Kar jemo, je k  temu v veliki meri botrovalo okolje. Zakaj misliš, da Judje in muslimani ne uživajo svinjine? Zaradi verskih prepovedi, ki se jih je izmislil njihov Bog, ne, ampak zaradi tega, ker bi bilo zelo nezdravo jesti tako "težko" hrano, kjer je suho mediteransko oziroma subtropsko podnebje, zraven tega je tudi večja verjetnost za prenos parazitskih bolezni (trakulje, gliste). V nasprotju, če bi šla na skrajni sever zemeljske poloble, pa je življenjskega pomena, npr. za Eskime, da uživajo "salo" (maščoba deluje kot "antifriz") in meso tljulnjev. Tam ni nič zelenega, se pravi, po tvoji logiki, bi rekla, da trpijo za avitaminozo (skorbutom - mornarsko bolezen oziroma pomanjkanje vitaminov, ki jih užijemo preko zelenjave in sadja), pa ni tako. Potrebne vitamine dobijo iz jeter živali, ki jih uplenijo, celo sovražniku, ki so ga ubili, najprej použijejo jetra, kar surova. Zato to je to tudi pesek v oči, če boš vegetarijanec, da boš potem bolj zdrav. Saj pravim, kakor za koga, če ti ti to odgovarja je OK, sama veš kaakšen način prehranjevanja je zate najboljši, če pa čutiš nekšno pomanjkanje in se siliš k temu, pa je vse skupaj posiljeno, vsaj za moje pojme, in niti ni zdravo. Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #3 - 15.12.2003 at 17:03:16
 
exorcist wrote on 15.12.2003 at 13:51:38:
[i]Poučil bi vas namreč rad o tem, da meso vsebuje vse esencijalne aminokisline in sicer v približno takšnem razmerju, kot jih naše telo potrebuje, vsebuje veliko vitaminov in rudnin. Meso vsebuje tudi vitamin B12, ki je bistvenega pomena za pretvorbo beljakovin, zdravje živcev, krvi in kože, nahaj pa se samo v mesu oz. živilih živalskega izvora.

Nisem prej navedla, ampak moj odgovor se je nanašal na tale tekst, ki po svoje sugerira, da lahko pomanjkanje mesa škoduje.
Se ne vtikam v prehrambene navade drugih, samo o tem sem govorila, da navedene besede ne morjo držat, ker če bi, bi bla katastrofa Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #4 - 15.12.2003 at 17:25:19
 
Devi wrote on 15.12.2003 at 17:03:16:
Nisem prej navedla, ampak moj odgovor se je nanašal na tale tekst, ki po svoje sugerira, da lahko pomanjkanje mesa škoduje.
Se ne vtikam v prehrambene navade drugih, samo o tem sem govorila, da navedene besede ne morjo držat, ker če bi, bi bla katastrofa Smiley


Hm, pa poznaš tega človeka, ki je ta tekst spisal? Ni navadni zdravnik, ampak zdravitelj t.i. alternativne (komplementarne) medicine - bioenergetik. Tu sem vas ravno čakal, in si  mi nasedla, češ, kaj bo pa pisal en navaden tradicionalni (klasični) zdravnik. Torej ta človek pozna vse to, kar se piše na Gape forumu, in je morda boljše poučen od marsikoga. Torej ni včerajšnji maček.  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #5 - 15.12.2003 at 17:30:57
 
A to kej spremeni dejstvo, da en del sveta še vseeno zelo dobro živi ob prehrani brez mesa?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #6 - 15.12.2003 at 17:46:17
 
Hmm ...

Vprasanje je za vegetarijance, ki so to postali iz prepricanja (v veri, da s tem soustvarjajo boljsi svet) in imajo doma kuzka ali muco oz. drugo zival, ki se obicajno ne prehranjuje vegetarijansko.

S cim prehranjujete svoje hisne ljubljencke, jih morda iz nacelnih razlogov mucite z vegetarijansko prehrano? V primeru, da jih prehranjujete z mesom, kaj se je v tem primeru zgodilo z vasimi naceli?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #7 - 15.12.2003 at 23:15:18
 
A je tole kak trik question o morali? Wink O, vi prepričani, a nosite usnjene čevlje, kako kozmetiko uporabljate, s čim hranite svoje mesojede živali...? Grin

Zase osebno ne vem točno, kaj bi naredila, nisem še imela te izkušnje...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #8 - 16.12.2003 at 08:01:36
 

Pršut, olive, teran - drži bolezen stran.

(en fest star pregovor, ki sem si ga ravnokar izmislil)

Ej, kakšen dober teran sem nabavil včeraj. Pravo sončno vino, polno sonca, pozitivne kraške energije, pravi power drink.

Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #9 - 16.12.2003 at 09:23:46
 
Quote:
S cim prehranjujete svoje hisne ljubljencke, jih morda iz nacelnih razlogov mucite z vegetarijansko prehrano? V primeru, da jih prehranjujete z mesom, kaj se je v tem primeru zgodilo z vasimi naceli?

bp


Kaj le bi se zgodilo z našimi načeli? Roll Eyes
Daj, bp, živi po svoje in drugim dovoli živeti po njihovo. Tudi svojemu ljubljenčku. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




NHeRe: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #10 - 16.12.2003 at 09:48:17
 
Devi wrote on 15.12.2003 at 23:15:18:
A je tole kak trik question o morali? Wink O, vi prepričani, a nosite usnjene čevlje, kako kozmetiko uporabljate, s čim hranite svoje mesojede živali...? Grin

Niti ne, bp ima poln hladilnik mesa za macke in poln hladilnik zelenjave za clovecke. Pa eno vegetarijanko, ki skoraj vsak dan pripravlja meso za macke, zraven pa viha nos in dela cudne face ob enem (mojem) koscku prsuta.

Pa bi rad slisal kako te reci usklajujete tudi drugi, ker vem da vas je tukaj kar nekaj vegetarijancev in ljubiteljev zivali.

(In Lilith od kod tebi, da ne pustim drugim zivet?)

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #11 - 16.12.2003 at 11:29:16
 
Tak nekak je, da ljudje lahko izbiramo, pa si lahko neko svojo vizijo o vrednotah in morali v glavi ustvarimo in se je držimo, ker se nam pač to na nek način neobhodno zdi, živali pa ne.
Živali ne boš šel prepričevat, jo boš sprejel tako kot je. Pri človeku pa, sploh če ti je najbližji, si boš želel, da bi delil s tabo tiste vrednote, ki so tebi pomembne in boš težje sprejel, da je drugačen, že zato, ker ti je tolko blizu in podoben in veš, da bi lahko, če bi le hotel. Zato po moje viha nos nad (tvojim) pršutom... Tukaj pride pol tista o spoštovanju drugačnosti in pravici, da ima vsak svoj pogled na življenje.

ampak tak čist osebno... mene recimo čist nič ne boli, da so moji starši nori na meso pa da mata tašča in tast vsak dan kuro na mizi. Ampak, če bi jo pa jedel recimo Darko, bi me bolelo. Ne tolko zaradi prepričanj, bolj zaradi ljubezni. Enostavno bi mi blo težko sprejet, da lahko nekdo, ki mi je najbližje (in ki je sposoben izbirat) samo zaradi kaprice svojega želodca v sebi sprejema in opravičuje neko krutost do drugega bitja. Vsi si pač želimo, da bi bili naši najbližji vredni vsega našega spoštovanja in občudovanja... (kar pa je po svoje grdo pogojevanje, zato je to bolj svetla želja, in naj ne bi bila nikol zahteva po spreminjanju Tongue)

Sam to si pač zdaj mislim, lahko pa da bi blo v realnosti čist drugače.

Pa tud nisem hotla s svojim mnenjem užalit al pa kaj in se opravičujem, če sem...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #12 - 16.12.2003 at 15:01:13
 
Devi wrote on 16.12.2003 at 11:29:16:
ampak tak čist osebno... mene recimo čist nič ne boli, da so moji starši nori na meso pa da mata tašča in tast vsak dan kuro na mizi. Ampak, če bi jo pa jedel recimo Darko, bi me bolelo. Ne tolko zaradi prepričanj, bolj zaradi ljubezni. Enostavno bi mi blo težko sprejet, da lahko nekdo, ki mi je najbližje (in ki je sposoben izbirat) samo zaradi kaprice svojega želodca v sebi sprejema in opravičuje neko krutost do drugega bitja. Vsi si pač želimo, da bi bili naši najbližji vredni vsega našega spoštovanja in občudovanja... (kar pa je po svoje grdo pogojevanje, zato je to bolj svetla želja, in naj ne bi bila nikol zahteva po spreminjanju Tongue)

Sam to si pač zdaj mislim, lahko pa da bi blo v realnosti čist drugače.

Pa tud nisem hotla s svojim mnenjem užalit al pa kaj in se opravičujem, če sem...

Hvala ti za tvoje mnenje, Devi.

jest nimam nobenega prsuta v hladilniku, ker nocem oseb, ki so mi blizu kakorkoli prizadet. vendar pa mi vseeno kdaj zadisi pica s sunko ali pa kaj podobnega in ce sem ze v druzbi s kom drugim, navadno zatisnem oci in se prepustim svojim obcutkom. sicer nisem mnenja, da bom uspel kar prit skozi zivljenje, brez da bi kdaj bil do koga krut, vendar pa nimam prav nobenega veselja s povzrocanjem trpljenja. nekaj casa sem poskusil ne jest mesa, ampak to ni prislo cisto iz mene, je bilo bolj na zeljo drugih. trenutno ga jem obcasno (recimo ce nocem, ko pridem domov, jest mesa, je pa mama cisto iz sebe) vcasih mi pase (pa se vcasih tudi zadrzim), vcasih pa ne (in se temu navadno prepustim) in po tem se bolj ali manj ravnam).

bp
Back to top
« Last Edit: 16.12.2003 at 17:04:02 by bp »  
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #13 - 18.12.2003 at 11:29:04
 
Raziskave o prehrani človekovih prednikov in epidemiološke študije so potrdile, da je človek vsejed in da so njegovi zobje, črevesje in presnova prilagojeni mešani prehrani, rastlinski in živalski, ker je zanj najprimernejša in najbolj zdrava.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Mesna prehrana - DA ali NE?
Reply #14 - 18.12.2003 at 11:33:32
 


Vprašanje bi torej moralo biti:


Jesti vse, da ali ne?



(nihče ne je samo mesa)



uživajte!
Back to top
« Last Edit: 18.12.2003 at 13:54:56 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3