Bardo_Thodol wrote on 09.12.2003 at 19:38:31:No ja, nepismenost sicer pomeni nekaj drugega.
Po podobni logiki pravic, bi lahko tudi trdili, da so bile kršene mnoge naštevane človekove pravice tudi ilegalcem iz Kitajske, ki so se množično švercali čez mejo in so jih organi napotili nazaj. Čeprav lahko s temi ljudmi in njihovimi žalostnimi usodami globoko sočustvujemo, pa verjetno le malokdo dvomi o zakonitosti ravnanja organov, ki so jih poslali nazaj.
Statusi teh dveh skupin so bili namreč zelo podobni, oboji so bili tujci, oboji brez dovoljenja za bivanje in brez veljavnih osebnih dokumentov.
Argument tujcev iz bivših republik je bil, da so v Sloveniji že prebivali, vendar je zakonodaja jasno zahtevala od vseh tujcev, da si uredijo veljavne osebne dokumente in veljavna dovoljenja za bivanje.
Lahko bi se tudi vprašali, zakaj ni bilo s posebnim zakonom predvideno, da bi za te tujce naredil izjemo in jim nekako zagotovil avtomatsko administrativno dodelitev dovoljenj za bivanje.
Enako bi se lahko vprašali, zakaj ni tudi mnogih drugih zakonov, čeprav bi bilo fajn, če bi bili.
Funkcionalna nepismenost je sirsi pojem od znanja branja in pisanja, za funkcionalno pismenost se zahteva poleg tega se razumevanje zahtevnih tekstov, poznavanje osnov logike, sposobnost povezovanja informacij iz razlicnih virov in podobno.
Za kitajske ilegalce bi lahko po najbolj idelaisticni in siroki interpretaciji deklaracije o clovekovih pravicah morda lahko tudi rekli, da so jim krsene osnovne clovekove pravice. Po kaksni malo ozji, bi zraven vpletli drzave in drzavljanstvo, ta nekaj ozja interpretacija je dokaj jasno zapisana tudi v slovenski ustavi.
Do razlike med ekonomskimi ilegalnimi imigranti in prebivalci Socialisticne Republike Slovenije, ki niso hoteli postati drzavljani Republike Slovenije je v naslednjih podrocjih:
- ilegalni imigranti so ali prostovoljno ali pod prisilo zapustili svoje domove in se podali v svet. V primeru, da so domove zapustili pod prisilo, pa so jim bile gotovo krsene njihove clovekove pravice. "Izbrisani" pa so prav tako ostali brez svojega doma ne po svoji volji, ampak, ker se niso drzali predpisanih postopkov in casovnih rokov in pa birokratske spremembe statusa v registru prebivalstva RS
- s spremembo statusa so bili "izbrisani" dejansko popolnoma pravno izenaceni z ilegalnimi priseljenci, kljub drugacnim pismom o namerah in sprejetem ustavnem zakonu, sprememba statusa je povzrocila izgubo stevilnih pravic, ki so jih imeli v SR Sloveniji, brez kakrsnekoli ustavnopravne podlage in je zato pomenila tudi krsitev ustave
- zakonski okviri, ki bi urejali posebni pravni polozaj teh ljudi niso bili pripravljeni, status ilegalnega priseljenca, ki jim je bil s tem dodeljen je pomenil prevelik poseg v njihove obstojece in z ustavo in ustavnim zakonom garantirane pravice (ki so izhajale iz tega, da so bili doma v RS)
- po preteku kratkega prehodnega obdobja je postal postopek pridobitve dovoljenja za bivanje tako zapleten (93-99), da bi lahko po mojem mnenju dovoljenje za bivanje pridobilo samo nekaj odstotkov teh tujcev. Ostali niso imeli druge moznosti kot oditi za vedno ali ostati kot ilegalni priseljenci v svojem lastnem domu