Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 15
(Read 40402 times)
exorcist
Ex Member




Zakon o "izbrisanih"
30.11.2003 at 17:38:29
 
Ko pogledam našo vlado (LDS), in ostale reformirane komuniste, ki sprejema takšne zakone, me je sram, ker sem Slovenec, saj delujejo protidržavno, proti svojemu narodu.

Že v prejšnji Jugoslaviji smo bili Slovenci peto kolo na vozu, njihova vodilna politika se je glasila: "Ma šta če meni Slovenac." Za borih 400 SIT si niso mogli priskrbeti potrebnih obrazcev, da bi se prišteli k Slovencem, ne, ker niso natančno vedeli, kako se bo to slovensko osamosvajanje končalo, so raje oportunistično počakali, kje jim bo bolje. Takrat so raje pobegnili, in 2 leti čakali v zatišju, ko je začelo pokat, dokler se niso politične razmere zbistrile, nakar pa se vrnejo v Slovenijo in zahtevajo državljanstvo. Kakšna logika je to? Sedaj pa bi zahtevali odškodnino, tudi bivši oficirji, ki so se jasno opredelili proti Sloveniji. Če nisi lojalen svoji domovina, ne vem kaj bi še zahteval, če pobegneš, ko "zagusti"?
Prekasno stigao Marko na Kosovo, pravijo Srbi; še po slovensko, po toči je prepozno zvoniti. Še bolj pa me moti to, da so bili nekateri "previsoki", da bi sploh slovensko govorili, ali pa živijo tukaj desetletja, pa se niti malo ne potrudijo, da bi govorili v gostiteljskem jeziku. Sedaj pa bi radi imeli tile "gospodje", da ne bo pomote, imam tudi prijatelje iz bivše SFRJ, niso vsi enaki, zahtevajo odškodnino.

Kateri imate količkaj soli v glavi, ne boste volili LDS in njenih satelitskih prisklednežev (tukaj izvzemam dr. Dimitrija Rupla).
Back to top
 
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #1 - 30.11.2003 at 17:49:00
 
Ta zgodba je malo bolj zamotana kot se tebi zdi. In, niso vsi enaki kot sam praviš Wink  Enim se je zgodila - Krivica, zapisano z velikim K.

Dimitrij? ..Dimitrij se ves blešči od vazelina. Upam da veš zakaj?

(In zdaj upam da me ne bodo obsodili na kakšnem sodišču..  Svašta!)


LP
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #2 - 30.11.2003 at 18:07:57
 
Exco: Ti si tak kot vlada. Vse si zmetal v en koš. Vsi so pobegnili al kaj za dva leti? Pa vsi so oficirji al kaj?

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #3 - 30.11.2003 at 18:18:40
 
Ja, ni treba vseh zmetat v isti koš. In se strinjam z Exotom, da bi med njimi lahko našli precej preračunljivih manipulatorjev. In poznam ljudi, ki so se odločli, ko je to bilo aktualno , kje bodo živeli in jim sedaj ni treba vpiti o krivicah, ki so se jim zgodile.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #4 - 30.11.2003 at 21:28:22
 


Ma kva buziš?


Tlele gre za osnove: nihče v civiliziranem svetu ti ne more odvzeti tvojega stalnega bivališča.

To je to.

Tukaj se gre za kršitev ene izmed človakovih pravic - pravice do bivanja.


Ne moreš preprosto izdati odločbe, po kateri ljudi dobesedno izbrišeš, brez kakršnega koli predhodnega obvestila!



bp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #5 - 30.11.2003 at 21:37:39
 
exorcist wrote on 30.11.2003 at 17:38:29:
Sedaj pa bi zahtevali odškodnino, tudi bivši oficirji, ki so se jasno opredelili proti Sloveniji.  

Ne sam odškodnine, tud vse zaostale pokojnine jim morajo izplačat, ker so eni desetletja delali v Sloveniji. Če si delal v Nemčiji, dobiš nemški penzijo, če si delal v Sloveniji, dobiš slovensko. Ker dokler si delal, si plačeval socialo slovenskim državljanom tud.
Da gre pri tem spisku samo za t.i. "nezaželjene" državljane pa je lari-fari, s tem samo meglo dvigujejo.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #6 - 01.12.2003 at 09:50:04
 
t wrote on 30.11.2003 at 21:28:22:
Ma kva buziš?


Tlele gre za osnove: nihče v civiliziranem svetu ti ne more odvzeti tvojega stalnega bivališča.

To je to.

Tukaj se gre za kršitev ene izmed človakovih pravic - pravice do bivanja.


Ne moreš preprosto izdati odločbe, po kateri ljudi dobesedno izbrišeš, brez kakršnega koli predhodnega obvestila!



bp

Katere civilizirane države na tej zemlji so to? ZDA mogoče, ki dovoli Indijancem živeti v rezervatih? Avstralija, ki še "prenaša" Aboridžine?

Bila je specifična situacija, odločili smo se za državo in treba se je bilo odločit, kaj boš oz. kje boš. Ni prišlo čez noč, bilo je časa za razmislek, pretehtati možnosti in posledice (jasno je bilo, da ne bo možno dovolj hitro urediti vseh meddržavnih sporazumov, zakonov in bla, bla, ..) potem pač sprejmi posledice tega, za kar si se odločil.

Jaz poznam ljudi, ki so se takrat odločali, in ne govorim samo načelno, to je zame čisto pragmatična zadeva.  Če si načelen, pač živi za načela, če si pragmatičen, sprejmeš kdaj kak kompromis (in državljanstvo). Sicer pa, ali ni v našem življenju venomer potrebno sklepati kompromise (v partnerstvu, družini, službi...)? Ko se pa odločiš za načela, jih zagovarjaj, se jih drži in sprejmi posledice.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #7 - 01.12.2003 at 10:21:31
 
Devi wrote on 30.11.2003 at 21:37:39:
Ne sam odškodnine, tud vse zaostale pokojnine jim morajo izplačat, ker so eni desetletja delali v Sloveniji.

"Morajo" ali "ne morajo" je stvar politične volje.
Odškodnin pa jim ne bodo izplačali oni ampak jih bomo plačali mi. Proračun se namreč polni iz naših davkov.

Če bodo ti zneski zelo veliki, bo treba ali povečati davke ali pa se bomo morali odreči čemu drugemu, recimo da bo manj za socialo, manj za šole, manj za zdravstvo, ceste ...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #8 - 01.12.2003 at 11:12:29
 
Bardo_Thodol wrote on 01.12.2003 at 10:21:31:
"Morajo" ali "ne morajo" je stvar politične volje.
Odškodnin pa jim ne bodo izplačali oni ampak jih bomo plačali mi. Proračun se namreč polni iz naših davkov.

Če bodo ti zneski zelo veliki, bo treba ali povečati davke ali pa se bomo morali odreči čemu drugemu, recimo da bo manj za socialo, manj za šole, manj za zdravstvo, ceste ...

"Izbrisani" se mi zdi, da so stvar politične samovolje. Če bi to reč rešili pred leti, ko se je problem pojavil, bi bli zneski dosti manjši. Taka samovolja bi po moje mogla bit krepko sankcionirana, ravno zaradi denarja davkoplačevalcev, s katerim se igrajo.

Samo zato, ker bi blo zdaj nekaj lažje, pa mogoče vsem bolj v korist, še vseeno ne pomeni tudi, da je prav.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #9 - 01.12.2003 at 11:33:33
 
Devi wrote on 01.12.2003 at 11:12:29:
"Izbrisani" se mi zdi, da so stvar politične samovolje. Če bi to reč rešili pred leti, ko se je problem pojavil, bi bli zneski dosti manjši. Taka samovolja bi po moje mogla bit krepko sankcionirana, ravno zaradi denarja davkoplačevalcev, s katerim se igrajo.

Kakšne sankcije predlagaš?  Za koga? Za vse nas davkoplačevalce?

Kot je bilo razumeti v soočenju na tv (Tarča), sploh ni bil nihče izbrisan, ampak je bilo v registru prebivalcev le pripisano, da so tujci.


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #10 - 01.12.2003 at 11:39:00
 
lola wrote on 01.12.2003 at 09:50:04:
Bila je specifična situacija, odločili smo se za državo in treba se je bilo odločit, kaj boš oz. kje boš. Ni prišlo čez noč, bilo je časa za razmislek, pretehtati možnosti in posledice (jasno je bilo, da ne bo možno dovolj hitro urediti vseh meddržavnih sporazumov, zakonov in bla, bla, ..) potem pač sprejmi posledice tega, za kar si se odločil.


Tukaj sploh ne gre za državljanstvo, temveč za pravico do stalnega bivališča, ki je zapisana tudi v naši ustavi.


Tukaj pa so določene ljudi preprosto izbrisali (človeka so prečrtali, mu pobrali dokumente, zraven pa napisali Srbija).

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #11 - 01.12.2003 at 11:42:05
 
Bardo_Thodol wrote on 01.12.2003 at 11:33:33:
Kakšne sankcije predlagaš?  Za koga? Za vse nas davkoplačevalce?

za tiste, ki so se tega 'projekta' lotili.

Quote:
Kot je bilo razumeti v soočenju na tv (Tarča), sploh ni bil nihče izbrisan, ampak je bilo v registru prebivalcev le pripisano, da so tujci.

se ti to ne zdi diskriminatorno? kot je blo razumet v medijih vsa ta leta, je med njimi mnogo obmejnih prebivalcev, ki so si jih vlade kr podajale, skupaj z zemljo, kjer so živeli.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #12 - 01.12.2003 at 11:55:28
 
Devi wrote on 01.12.2003 at 11:42:05:
se ti to ne zdi diskriminatorno? kot je blo razumet v medijih vsa ta leta, je med njimi mnogo obmejnih prebivalcev, ki so si jih vlade kr podajale, skupaj z zemljo, kjer so živeli.

Kaj se meni zdi, pri tem niti ni toliko pomembno, oziroma nima nobene teže.
Država je brezčuten mehanizem, ki deluje po sprejeti zakonodaji in volji oblastnikov. Včasih se lahko spremeni tudi v krvoločno zver, ki žre svoje otroke.

Mislim, da tudi v ustavi piše, da se tujcem v določenih primerih (ko nimajo dovoljenja) lahko omeji čas bivanja v državi. Ali tudi izbrisani sodijo med take primere ali ne, pa ne bi mogel trditi, ker konkretnih primerov ne poznam. Poznam samo take, ki so si dovoljenje pravočasno uredili in  potem niso imeli nobenih problemov.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #13 - 01.12.2003 at 13:30:51
 
Mal je jebeno vse skupaj, ker je bilo vojno stanje. Nastale so nove države. In nekateri so pač šli, ker so mislili, da tle ne bo za njih življenja. Zdaj, ko so se zadeve uredile, pa hočejo svoje. Kar je tudi normalno. Tukaj so delali in valjda jim pripada nadomestilo oz. penzija ali kar pač bo.

Tudi Nemci so plačevali odškodnine in druge države. In tudi naši gasterbajterji dobivajo penzije iz tujine, ker jim pač pripada. To je dejstvo.

Glede jezika, ki ga uporabljajo pa takole. Po mojem, bi morali vsi v Sloveniji živeči osebki na javnih mestih govoriti slovensko. Tudi v trgovini. Tudi Slovenci, ki živijo naprimer v Srbiji, tam govorijo na javnih mestih srbsko. Ker drugače jih ne razumejo. Pri nas pa vidim, da se marsikatera trgovka matra s srbohrvaščino, ker jo kao oni drugače ne razume. In to ni gut.

Slovenci smo bili vedno pod vplivom drugih. Vedno sami sebe postavljamo v nek podrejen položaj.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zakon o "izbrisanih"
Reply #14 - 01.12.2003 at 14:01:30
 
Poznam nekaj primerov, ko dobivajo penzije v Sloveniji tudi državljani drugih republik, če so jih tukaj zaslužili. Nekateri se iz tujine pripeljejo samo po penzijo, potem gredo pa spet nazaj.

Problem je s tistimi, ki so kar izginili in odhoda niso nikomur sporočili. Ko so jim takrat po pošti pošiljali obvestila, so se pošiljke vračale z oznako, naslovnik neznan.
Po več letih so se pa ponovno pojavili.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 15