Dovoljenje za bivanje ni ustavna pravica, saj morajo vsi tujci zanj zaprositi. Dovoljenje se jim lahko tudi zavrne.
Zakon o tujcih je bil leta 1999 res dopolnjen, vendar je do takrat veljal zakon iz leta 1991. Veljavnost zakona zato ni sporna.
Quote: bp:
Ta kategorija tujca je zame v tem primeru rahlo sporna. Ti ljudje so lahko postali tujci v svojem lastnem domu, ker niso opravili neke predpisane birokratske procedure. Recimo ker so zato prevec zabiti, funkcionalno nepismeni iz politicnega prepricanja, zaradi skepse do slovenske drzavnosti, ipd. Pa seveda tisti, ki iz razlicnih razlogov niso uspeli pridobiti vseh papirjev.
Zakaj bi bila kategorija tujca sporna?
Sicer so pa birokratske procedure lahko še tako čudne, so pa sprejete in edino veljavne in se morajo držati zakonov. Če bi hoteli imeti drugačne zakone, imamo za to parlament, ki edini lahko zakone sprejema, in ta bi potem moral drugačne zakone sprejeti. Dokler pa drugačni zakoni niso sprejeti, se je treba držati teh, ki so.
Kaj hočeš, živimo v državi s parlamentarno demokracijo in ne v kakšnem kibucu ali Utopiji
Quote: titud:
Glede na kaj določaš spornost udločbe ustavnega sodišča? Tvoje poznavanje zakonov, lasten čut za pravičnost, tvoje politično prepričanje?
Glede na ustavo, v kateri natančno piše, kakšne so pristojnosti ustavnega sodišča. In med te pristojnosti prav gotovo ne sodi odrejanje, kaj bi morali na upravnih enotah narediti ali kakšne zakone naj parlament sprejema.
Opažam, da se pogosto mešajo čustva in takoimenovani čut za pravičnost in pravo ter zakoni, ki v državi veljajo, čeprav so to popolnoma različne stvari.