Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6321 times)
exorcist
Ex Member




Prenapihovanje karmičnega dolga
24.11.2003 at 18:39:50
 
Karma izgubi vsakršno vrednost, če je bil človek zaradi nje nekako programiran, da verjame, da je vse v žviljenju popolnoma in nepreklicno pogojeno s preteklimi dogajanji in je torej le odmev preteklosti.
Moderna vzhodna ideja o karmi (kar seješ, to žanješ) pogosto razumejo preveč poenostavljeno tako na Zahodu kot na Vzhodu. Pojem karme je namreč danes strogo  reduktiven v veri, da je sedanji trenutek zgolj posledica preteklih dejanj in dogodkov. Toda v azijski misli karma ne izniči moči božanstva, ki se lahko kadarkoli vmeša v človekovo življenje in mu izkaže posebno milost in ugodnost, ki  si je ni prislužil niti je ni vreden zaradi kakšnega preteklega dejanja ali vedenja. Že več stoletij je na Zahodu v rabi izraz causa finalis (latinsko "končni vzrok, smoter"), s katerim pojasnjujejo idejo inherentne psihične namenskosti, ki oblikuje dogodke z namenom, da bodo doseženi določeni cilji. DNK jabolčnega semena je vrojena (inherentna) jablana; ta DNK ima cilj, nevidno sliko še neuresničenega prihodnjega dogodka, ki se imenuje jablana.

Kakorkoli že, življenje ponuja izzive, ki jih niso povzročili le pretekli dogodki in dejanja, ampak se ponavljajo, da nas pritegnejo k cilju.

Kdor želi razviti mišice, telovadi, dela sklece, dviguje uteži in podobno, in vse to je lahko zanj boleča izkušnja. Te bolečine ni povzročilo neko preteklo dejanje, temveč sedanje, za katerega se človek prostovoljno odloči z namenom, da bo v prihodnjosti dosegel cilj, v tem primeru močno, zdravo, mišičasto telo.

Če so dejanja reduktivne (posledica preteklosti), so tudi prospektivne (pomagajo pri razvoju), saj sta preteklost in prihodnost vedno neločljiva dela sedanjega trenutka.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #1 - 28.10.2004 at 08:25:24
 
exorcist wrote on 24.11.2003 at 18:39:50:
Pojem karme je namreč danes strogo  reduktiven v veri, da je sedanji trenutek zgolj posledica preteklih dejanj in dogodkov.

Kakorkoli že, življenje ponuja izzive, ki jih niso povzročili le pretekli dogodki in dejanja, ampak se ponavljajo, da nas pritegnejo k cilju.

Te bolečine ni povzročilo neko preteklo dejanje, temveč sedanje, za katerega se človek prostovoljno odloči z namenom, da bo v prihodnjosti dosegel cilj.

Če so dejanja reduktivne (posledica preteklosti), so tudi prospektivne (pomagajo pri razvoju), saj sta preteklost in prihodnost vedno neločljiva dela sedanjega trenutka.


Ja, seveda, "problem" pri vsem tem je vedno Svobodna Volja. Zaradi te lahko zbolimo in zaradi te lahko tudi ozdravimo. Zaradi te lahko spreminjamo karmo. Svobodna volja je kaj jemo, s kom se družimo, kako se zapletamo, v kakšnih telovadnih praksah se udejanjamo, kako ne/skrbimo za telo ipd. Torej zaradi te svobodne volje ni/smo uravnoteženi. In svobodna volja je tista zaradi katere se/ali pa tudi ne vsak dan uravnotežamo iz neke/ga  potrebe/razloga. Karma je na nas, ni nekaj izven nas. In to je tako amazing.

Lp.  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #2 - 28.10.2004 at 13:16:37
 
fora je v tem, ker Zahodnjaki povsem napacno razumemo prvinsko sporoilo, dejasnki koncept karme. Vzhodnjaki gledajo, kako bi se je resili, mi pa kot drugo "sanso", da popravimo to, kaj smo naredili narobe ali zagresili v tem zivljenju, kot popravni izpit v naslednjem zivljenju ali ponovnem rojstvu...
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #3 - 28.10.2004 at 13:20:07
 
Jaz ne gledam na to kot na drugo šanso ali popravni izpit.

Kar seješ to boš žel...
Vesolje vse vidi in sliši....
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #4 - 28.10.2004 at 13:27:36
 
japka wrote on 28.10.2004 at 13:20:07:
Jaz ne gledam na to kot na drugo šanso ali popravni izpit.

Kar seješ to boš žel...
Vesolje vse vidi in sliši....    


jaz tega ne vidim, da bi se to uresnicevalo v realnosti.... hocem tudi, da je recimo kak izredno slab clovek, npr. posiljevalec, kaznovan sedaj, ne pa da bi upal, da ga bo po smrti doletela pravicna kazen....  tako zrtvi ne das zadoscenja... ti pa imas seveda vso pravico, da gledas s svojimi ocmi na celtno zadevo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #5 - 28.10.2004 at 13:56:42
 
To boš verjetno malo težko videl v tem lifu s takšnim pogledom na zadevo kot jo imaš...     ..ali pa tudi ne, kdo ve?
Sej ni to vse nastavljeno - od prejšnjih živlenj na naslednja itd.,   ..vsakodnevno "dobiš, in/ali plačaš".
Vsak dan si pišeš "dobropise in/ali črne pike", in jih tudi koristiš, al pa jih plačuješ,    ..tu in tam pa te kakšna "zadeva" tudi počaka ker ti je (še) ni uspelo "predelat" tukaj in zdaj, a uideš ji ne....
Noben račun se ne vrže v smeti.

Vesolje vse vidi in vse sliši.
Vsako tvojo misel.....
Grin
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
1723
3
***
Offline


Posts: 163
zemlja
Gender: male
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #6 - 28.10.2004 at 15:00:36
 
exodus wrote on 28.10.2004 at 13:27:36:
jaz tega ne vidim, da bi se to uresnicevalo v realnosti.... hocem tudi, da je recimo kak izredno slab clovek, npr. posiljevalec, kaznovan sedaj, ne pa da bi upal, da ga bo po smrti doletela pravicna kazen....  tako zrtvi ne das zadoscenja... ti pa imas seveda vso pravico, da gledas s svojimi ocmi na celtno zadevo...


Gledaš na karmo posiljevalca, kaj pa karma posilene/ga, si pomislil, da je blo posilstvo posledica prejšnjih dejanj?

In si spet pri karmi, kaj maš pa ti od tega da hočeš da je možicelj posiljevalc takoj kaznovan??

Ti poskrb za svojo karmo in ostali bojo poskrbeli za svojo, kokr najbol vejo in znajo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #7 - 29.10.2004 at 21:26:06
 
japka wrote on 28.10.2004 at 13:56:42:
To boš verjetno malo težko videl v tem lifu s takšnim pogledom na zadevo kot jo imaš...     ..ali pa tudi ne, kdo ve?
Sej ni to vse nastavljeno - od prejšnjih živlenj na naslednja itd.,   ..vsakodnevno "dobiš, in/ali plačaš".
Vsak dan si pišeš "dobropise in/ali črne pike", in jih tudi koristiš, al pa jih plačuješ,    ..tu in tam pa te kakšna "zadeva" tudi počaka ker ti je (še) ni uspelo "predelat" tukaj in zdaj, a uideš ji ne....
Noben račun se ne vrže v smeti.

Vesolje vse vidi in vse sliši.
Vsako tvojo misel.....
Grin



oprosti, "barabe" ne placajo, ne v tem svetu, kaj sele da bi se nadejali, da bodo v posmrtnem zivljenju placali, ko pa niti ne vemo, kaj nas caka po smrti in ce sploh je kaj....
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #8 - 29.10.2004 at 21:29:50
 
1723 wrote on 28.10.2004 at 15:00:36:
Gledaš na karmo posiljevalca, kaj pa karma posilene/ga, si pomislil, da je blo posilstvo posledica prejšnjih dejanj?

In si spet pri karmi, kaj maš pa ti od tega da hočeš da je možicelj posiljevalc takoj kaznovan??

Ti poskrb za svojo karmo in ostali bojo poskrbeli za svojo, kokr najbol vejo in znajo.


ljubi Bog, opravicujes storilca, tako kot Miska in se kdo.... ce bi bil moj prijatelj in bi bila moja prijateljica zrtev nasilja (npr. posiljena), bi sam osebno poskrbel za njo, da takih ljudi, kot sta vidva1723 in 2227 ne bi nikoli prisla v stik...  Tongue Malo se vklopite razum in predvsem srce, ker tako gledanje je hladno kot kamen....   ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #9 - 29.10.2004 at 22:12:36
 
S tole karmo se da fino manipulirati.  Tudi na ta način, da se žrtvi pojasni, da je zločin, ki je bil storjen nad njo pač njena karma. Meni se to zdi grozljivo. Ali pa tisto tvezenje, da zakaj bi množične posiljevalce kaznovali... Jao.


Tudi jaz lahko manipuliram s to ljubo karmo. Napr. tako:  žrtev naj se opogumi in pošlje posiljevalcu šus v glavo. In tip naj se SPRIJAZNI, da je šus v glavo NJEGOVA karma. Grin
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #10 - 31.10.2004 at 09:32:59
 
Lilith wrote on 29.10.2004 at 22:12:36:
Tudi jaz lahko manipuliram s to ljubo karmo. Napr. tako:  žrtev naj se opogumi in pošlje posiljevalcu šus v glavo. In tip naj se SPRIJAZNI, da je šus v glavo NJEGOVA karma. Grin


Lilith, kolkr se jaz spoznam je to Tao, oko za oko ..., ne pa Karma. S tem, ko bi se žrtev opogumila in storila to, si s svojim škodljivim namenom ustvarja Svojo Lastno karmo (za odplačat tudi v prihodnjih življenjih, če verjameš v to filozofijo), ne pa posiljevalčevo. V tem je catch.

Velik ljudi moti (prenapihovanje) beseda Karma. Če je kej drugač, pa jo dejmo poimenovat npr. slučaj ali ne/sreča. Sej v končni fazi je VseEno. Neki se zgodi. Ne se obremenjevat z izrazoslovjem. Stvar filozofije je, kako jo kdo razlaga. Eni gledajo na stvari bolj psihološko, eni bolj čustveno eni bolj materialno, eni bolj duhovno. In na različnih nivojih gledanja so razlage vzrokov različne, seveda.

Sicer pa dopuščam tudi možnost, da se ti nekaj zgodi, tudi, če se ti zdi, da nisi ti tisti, ki si neposredno involviran oz. "kriv". Ker imamo vsi auro in interaktiramo drug z drugim, smo eterično vsi na vsem svetu povezani med seboj v tem morfogenetskem polju. In, če se na enem koncu sveta nekomu nekaj zgodi, smo globalno gledano vsi "afektirani" s tem dogodkom, in polje se z dogodkom na drugem koncu sveta enostavno samoregulira. Tako kot se zemlja vedno samoregulira, morje ima na nek način vedno enako stopnjo slanosti in zrak  na nek način vsebuje vedno enak odstotek kisika. Mogoče je vse ena sama fizika ... v polju ...

lp  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #11 - 31.10.2004 at 12:25:26
 
Mae wrote on 31.10.2004 at 09:32:59:
Lilith, kolkr se jaz spoznam je to Tao, oko za oko ..., ne pa Karma. S tem, ko bi se žrtev opogumila in storila to, si s svojim škodljivim namenom ustvarja Svojo Lastno karmo (za odplačat tudi v prihodnjih življenjih, če verjameš v to filozofijo), ne pa posiljevalčevo. V tem je catch.


lp  Smiley


Saj vem , Rose.
Namenoma sem šla manipulirati s karmo v posiljevalčevo škodo, ker se tukaj na forumu rado manipulira s karmo v žrtvino škodo.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #12 - 31.10.2004 at 21:12:15
 
samo en skromen popravek: Tao ni oko za oko

recimo situacija Tao je, da potencialna žrtev zazna posiljevalčevo namero in to takoj blokira, ker zazna energije, ker je "žrtev" vsa v trenutku

glede na to bi jaz vse deklice obvezno vpisala na tečaj borilnih veščin in samoobrambe  Wink



Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #13 - 01.11.2004 at 09:20:15
 
siaj wrote on 31.10.2004 at 21:12:15:
glede na to bi jaz vse deklice obvezno vpisala na tečaj borilnih veščin in samoobrambe  Wink


ja, to ne bi blo slabo. Wink hvala za popravek, sem pa si sposodila prispodobo oko za oko kot dve enakopravni sili, nekaj takega kot pri taekwando-ju, kjer v interakciji na parterju lahko oba hkrati prejmeta točko, eden za napad, drugi za obrambo.  Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Prenapihovanje karmičnega dolga
Reply #14 - 01.11.2004 at 22:52:22
 
exodus wrote on 28.10.2004 at 13:27:36:
jaz tega ne vidim, da bi se to uresnicevalo v realnosti.... hocem tudi, da je recimo kak izredno slab clovek, npr. posiljevalec, kaznovan sedaj, ne pa da bi upal, da ga bo po smrti doletela pravicna kazen....  tako zrtvi ne das zadoscenja... ti pa imas seveda vso pravico, da gledas s svojimi ocmi na celtno zadevo...


Se popolnoma strinjam z Exotom. Pa karma ali Tao gor in dol. Smo pred leti imeli debato o sprejemanju in sem izpostavil ravno takšen primer in so eni rekli, da je treba tudi posiljevalca sprejemat. Pa sem rekal ja, sprejet ga in kaznovat. Ali pa naj nekdo reče žrtvi ali naprimer staršem ali svojcem žrtve, da je treba posiljevalca sprejet, ker je pač takšna karma. Lepo vas prosim.  Undecided
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2