Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2560 times)
exorcist
Ex Member




Obrambni mehanizmi
28.09.2003 at 17:28:25
 
Evo, tukaj je ena res velika klobasa o štireh poglavitnih obrambnih mehanizmih, če je komu za brat:

http://27544.rapidforum.com/topic=100383524586

Se spalač, morda vam bo tudi kaj pomagalo, da se malce bolje spoznate, ker te mehanizme uporabljamo vsakodnevnem redu in so patološki samo v "potenciranih" oblikah...
Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Obrambni mehanizmi
Reply #1 - 28.09.2003 at 18:36:49
 
Dobro tole! ...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Obrambni mehanizmi
Reply #2 - 29.09.2003 at 00:33:08
 
Quote:
Oreh je za človeka dobra, okusna in izdatna hrana. Če pa bi ga pogoltnil celega, bi mu obležal na želodcu, nikakor ga ne bi mogel prebaviti, v njem bi ostal kot tujek, ki bi mu povzročal večje ali manjše težave, dokler ga ne bi (če bi imel srečo in se stvari prej ne bi zakomplicirale) celega, neprebavljenega izločil. Da bi oreh lahko izkoristil kot hrano, ga mora najprej stolči, razbiti, torej uničiti in odstraniti neužitno lupino. Pa tudi jedrca ne more dobro prebaviti, če ga v ustih dobro ne prežveči, zmelje z zobmi in zmeša s slino v kašo, ki orehu sploh ni več podobna. Da bi snov, ki pripada zunanjemu svetu in je za človeka hrana, postala zanj prebavljiva, jo mora najprej razbiti, razrezati, nato v ustih dobro razgristi, zmleti, v procesu prebave povsem razgraditi v delčke, ki se lahko asimilirajo v kri in nato vgradijo v telo kot hrano - takrat ta hrana ne pripada več zunanjemu svetu, tudi ne moremo reči, da kot hrana pripada njemu, ampak je akr on sam ta zunanja hrana je postala on sam.


Zanimiva razlaga oz. primerjava.

Exo, a si to ti sestavu in napisal?

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Obrambni mehanizmi
Reply #3 - 29.09.2003 at 09:56:53
 
Ne, ne, ma kaki sam spisal, niti nimam pravice, saj nisem strokovnjak. To je strokovno čtivo, katerega črpam iz različnih knjig, ki si jih izposojam iz knjižnic, ker me zanima, kako dejansko funkcionira naša duševnost, namreč človeška psiha mi je še vedno enigma. Spoznavam, da sem sam sebi tujec in dejansko ne vem nič o sebi. Naslednja stvar je, da plasiram povzetke na svoj forum pod rubriko Duševno zdravje, v kolikor se mi zdijo napisani v dokaj preprostem laičnem, objektivnem in razumljivem jeziku, saj lahko marsikomu koristijo kot neke vrste kompas - smerokaz in se iz njih lahko marsikaj nauči, kako se spremenit, kako vzgajat, realizirat svoje napake, kaj je "zdravo", kaj je patološko...
Z obrambnimi mehanizmi sem že bil seznanjen v srednji šoli pri psihologiji, ampak še nikjer nisem zasledil tako dobro spisane obrazložitve z mnogoternimi nazornimi življenjskimi primeri kot tale primer.  

Začetnik gestalt terapije je nemški psihiater židovskega rodu Friedrich Salomon Perls. Gestalt terapijo nekateri označujejo tudi terapijo "tu in zdaj". Perls je Freudovi psihoanalizi zameril njeno pretirano ukvarjanje s PRETEKLOSTJO, z iskanjem vzrokov za sedanje težave, najčešče v zgodnjem otroštvu. Njegovo pomembno načelo je, da preteklosti ni mogoče spreminjati, spreminjamo lahko samo sedanjost. Pretekli dogodki so sicer pomembni, a le toliko, kolikor nam kot nezaključeni gestalti (oblika) še v sedanjost mobilizirajo energijo in nas odvračajo od življenja "tu in zdaj".
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1