Svet pogovorov
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
General >> Samozdravljenje >> Obrambni mehanizmi
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1064762905

Message started by exorcist on 28.09.2003 at 17:28:25

Title: Obrambni mehanizmi
Post by exorcist on 28.09.2003 at 17:28:25

Evo, tukaj je ena res velika klobasa o štireh poglavitnih obrambnih mehanizmih, če je komu za brat:

http://27544.rapidforum.com/topic=100383524586

Se spalač, morda vam bo tudi kaj pomagalo, da se malce bolje spoznate, ker te mehanizme uporabljamo vsakodnevnem redu in so patološki samo v "potenciranih" oblikah...
;)


Title: Re: Obrambni mehanizmi
Post by Devi on 28.09.2003 at 18:36:49

Dobro tole!

Title: Re: Obrambni mehanizmi
Post by Harry on 29.09.2003 at 00:33:08


Quote:
Oreh je za človeka dobra, okusna in izdatna hrana. Če pa bi ga pogoltnil celega, bi mu obležal na želodcu, nikakor ga ne bi mogel prebaviti, v njem bi ostal kot tujek, ki bi mu povzročal večje ali manjše težave, dokler ga ne bi (če bi imel srečo in se stvari prej ne bi zakomplicirale) celega, neprebavljenega izločil. Da bi oreh lahko izkoristil kot hrano, ga mora najprej stolči, razbiti, torej uničiti in odstraniti neužitno lupino. Pa tudi jedrca ne more dobro prebaviti, če ga v ustih dobro ne prežveči, zmelje z zobmi in zmeša s slino v kašo, ki orehu sploh ni več podobna. Da bi snov, ki pripada zunanjemu svetu in je za človeka hrana, postala zanj prebavljiva, jo mora najprej razbiti, razrezati, nato v ustih dobro razgristi, zmleti, v procesu prebave povsem razgraditi v delčke, ki se lahko asimilirajo v kri in nato vgradijo v telo kot hrano - takrat ta hrana ne pripada več zunanjemu svetu, tudi ne moremo reči, da kot hrana pripada njemu, ampak je akr on sam ta zunanja hrana je postala on sam.


Zanimiva razlaga oz. primerjava.

Exo, a si to ti sestavu in napisal?


Title: Re: Obrambni mehanizmi
Post by exorcist on 29.09.2003 at 09:56:53

Ne, ne, ma kaki sam spisal, niti nimam pravice, saj nisem strokovnjak. To je strokovno čtivo, katerega črpam iz različnih knjig, ki si jih izposojam iz knjižnic, ker me zanima, kako dejansko funkcionira naša duševnost, namreč človeška psiha mi je še vedno enigma. Spoznavam, da sem sam sebi tujec in dejansko ne vem nič o sebi. Naslednja stvar je, da plasiram povzetke na svoj forum pod rubriko Duševno zdravje, v kolikor se mi zdijo napisani v dokaj preprostem laičnem, objektivnem in razumljivem jeziku, saj lahko marsikomu koristijo kot neke vrste kompas - smerokaz in se iz njih lahko marsikaj nauči, kako se spremenit, kako vzgajat, realizirat svoje napake, kaj je "zdravo", kaj je patološko...
Z obrambnimi mehanizmi sem že bil seznanjen v srednji šoli pri psihologiji, ampak še nikjer nisem zasledil tako dobro spisane obrazložitve z mnogoternimi nazornimi življenjskimi primeri kot tale primer.  

Začetnik gestalt terapije je nemški psihiater židovskega rodu Friedrich Salomon Perls. Gestalt terapijo nekateri označujejo tudi terapijo "tu in zdaj". Perls je Freudovi psihoanalizi zameril njeno pretirano ukvarjanje s PRETEKLOSTJO, z iskanjem vzrokov za sedanje težave, najčešče v zgodnjem otroštvu. Njegovo pomembno načelo je, da preteklosti ni mogoče spreminjati, spreminjamo lahko samo sedanjost. Pretekli dogodki so sicer pomembni, a le toliko, kolikor nam kot nezaključeni gestalti (oblika) še v sedanjost mobilizirajo energijo in nas odvračajo od življenja "tu in zdaj".

Svet pogovorov » Powered by YaBB 2.3!
YaBB © 2000-2008. All Rights Reserved.