Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 3967 times)
exorcist
Ex Member




Verouk v šole?
24.09.2003 at 09:33:14
 
Še vedno smo žrtve materialističnega pozitivizma, z veliko predsodki in sprenevedanji, po katerem obstaja samo to, kar je dokazano. Agresivno zanikanje dimenzije duhovnosti pri otrocih in  mladostnikih, ki odraščajo v družinskem okolju s sovražnimi stališči do duhovnosti (še zlasti pa do religije kot uveljavljene poti v duhovnost). Takšno držo danes odkrito podpira del medijev in priznanih ljudi iz gospodarstava ter politike. V bistvu pa se za takšno držo skriva ideologija; ideologija, ki priznava enega samega boga: denar! Otroci in mladostniki, ki odraščajo v takem vzdušju, nekritično introjicirajo sovražna stališča do duhovnosti - in do vseh ljudi, ki duhovnost negujejo.
???
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verouk v šole?
Reply #1 - 24.09.2003 at 09:39:04
 
ja, verouk v sole. ampak se prej pa naj ucitelji verouka tudi sami striktno spostujejo in sledijo navodila tistih, ki jih sledijo (Jezus, Buddha, Muhamed, Sri Chaitanya itd.).

najprej prakticiraj in potem uci druge. ne zahtevat nekaj od drugega, kar sam striktno ne sledis.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Verouk v šole?
Reply #2 - 24.09.2003 at 09:44:06
 
Quote:
ja, verouk v sole. ampak se prej pa naj ucitelji verouka tudi sami striktno spostujejo in sledijo navodila tistih, ki jih sledijo (Jezus, Buddha, Muhamed, Sri Chaitanya itd.).

najprej prakticiraj in potem uci druge. ne zahtevat nekaj od drugega, kar sam striktno ne sledis.


Pri tem odločajo starši, ki lahko svobodno izbirajo, gotovo pa ne bi bilo nič slabega, če se povprečnemu Slovencu vsaj malo "šajna", ker to sodi k splošni izobrazbi, kaj to sploh je religija, vera, da to ni nek "baubau", ki "žre" malo deco, kdo je Jezus, Kdo je Buda, kaj so učili.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verouk v šole?
Reply #3 - 24.09.2003 at 09:56:49
 
exorcist wrote on 24.09.2003 at 09:33:14:
Agresivno zanikanje dimenzije duhovnosti pri otrocih in  mladostnikih, ki odraščajo v družinskem okolju s sovražnimi stališči do duhovnosti (še zlasti pa do religije kot uveljavljene poti v duhovnost).
???


...še večji problem kot v zanikanju duhovnosti pri vzgoji otrok vidim v nezmožnosti staršev pri predajanju ljubezni svojim otrokom ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Verouk v šole?
Reply #4 - 24.09.2003 at 10:15:02
 
vida wrote on 24.09.2003 at 09:56:49:
...še večji problem kot v zanikanju duhovnosti pri vzgoji otrok vidim v nezmožnosti staršev pri predajanju ljubezni svojim otrokom ...


Se strinjam....
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verouk v šole?
Reply #5 - 24.09.2003 at 11:18:02
 
exorcist wrote on 23.09.2003 at 12:13:04:
Gape forum uteleša oziroma pomeni, le reakcijo na razočaranja potrošništva in materializma morda še v povečanem obsegu.
Prav to povečano zanimanje za duhovnost, detabuizacija duhovnosti in na drugi strani kot odgovor povečana in bolj ali manj agresivna ponudba novih duhovnosti in psevdoduhovnosti prinaša nove težave. Ob ponudbi "edino pravilnih" odgovorov na duhovne stiske, ki jih prinašajo nove in stare religije, sekte, gibanja, ostaja človek duhovno le še bolj zmeden.

Temu pojavu, ki ga prakticira večino uporabnikov Gape foruma skupaj z  administratorji pravimo "beg v duhovnost", ko ste se sami sebe prestrašili, ko ste se začeli spoznavat, odkrivati pri sebi lastnosti, ki vam niso všeč. Beg v duhovnost je v teh primerih beg od samega sebe, oklenli ste se iluzije svobode in postali od nje odvisni, zasvojeni. "Poduhovljenost" pri vas je navidezna, nepristna. Ta nepristnost pa tudi ni le prehodna oblika - le malo verjetnosti je, da bi se kasneje prerasla v pravo duhovnost.

Dezinformacije pri interpretaciji EGA in SAMOPODOBE na Gape forumu:

Ego je tisti, ki opravi identifikacijo potrebe ali porušenega organizmičnega ravnotežja, ki torej reče "Lačen sem", "Osamljen sem"... Če posameznik doseže polno razbitost funkcij organizmične samoregulacije, ego postane odvečen, nepotreben. Self deluje sam, ego je presežen. Samoaktualizacija je stanje popolne opore v sebi, ko je ego postal nepotreben, odvečen. Popolna transcedenca je nekakšen idealni cilj, ki ga je možno deseči le za krajši čas, za daljše obdobje ga dosegajo redki posamezniki  "svetniki". V celoti se otresti ega je le metanje peska v oči in zavajanje. Prikladnejsi termin je avtentičnost, ki pomeni pošteno, direktno ponašanje, skladno s samim seboj in okoljem. V vsakdanjem življenju pa se srečujemo u lažno in navidezno samoaktualizacijo[b], ki je naslonjena na [b]fantazije, na domišljijske predstave o svojih pričakovanjih, potrebah...

V psihološki literaturi sumljivih kvalitet ala Gape forum, ki včasih zelo osvaja tržišče takoimenovana "fast-food psihologija", zelo pogosto zasledimo izraz "samouresničenje", ki je pravzaprav neka idealizirana samopodoba - navidezna samoaktualizacija. "Dobra samopodoba" ne more biti nikakršen končni vzgojni cilj. Je pa pojem, ki je za vzgojni proces neobhodno potreben kot sistem identifikacij, predstav o samem sebi, ki je nujno potreben za postavljanje meje. Včasih zasledimo na Gape forumu zavajajoče in nevarne usmeritve, kot da je "dobre samopodobe" nekakšen končni cilj vzgoje ali kar osebnostne rasti.

Pogosto se srečujemo s samopodobo, ki se v celoti naslanja na oporo v okolju. Ki ne temelji na lastnih potrebah, ampak na tem, kar naj bi drugi menili, da so posameznikove potrebe; ki ne temlji na lastnih zmogljivostih, ampak na domnevnem mnenju drugih o posameznikovih potrebah. Poenostavljeno bi torej lahko rekli, da je to "moja predstava o tem, kar jaz mislim, da drugi mislijo o meni". Kadar govorimo o "slabi samopodobi" imamo vedno opravka s tovrstno lažno samopodobo.


Roll Eyes

zamenjaj besede Gape forum z veroukom, pa duhovnost z vero . . .



pa



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: Verouk v šole?
Reply #6 - 24.09.2003 at 11:37:34
 
Sam sem popolnoma za uvedbo predmeta, ki bi otrokom povedal kaj o različnih (!) religijah in duhovnosti. Ta predmet bi po mojem moral biti obvezen za vse otroke, poučevala pa bi se zgodovina religij. Učili bi ga naj laični teologi, ne duhovniki krščanske ali katerekoli druge Cerkve. Res je, da otroci večinoma postrani pogledajo, ko kdo omeni besedo duhovnost, kaj šele vera. Menim, da je to posledica negativnih izrazov okolja, ko je govora o Cerkvi (pri nas pač RKC), ali, roko na srce, ko govori Rode in dviguje prah z NAČINOM govora, ki ljudi iritira. Osnovnošolci pa najbrž še ne znajo ločevati med duhovnostjo, vero in Cerkvijo kot ustanovo. Zato bi bil po mojem tak predmet za razbijanje predsodkov na več ravneh zelo dobrodošel. Toda, saj vidite verjetno tudi sami, da tisti, ki se o tem pogajajo (vlada in RKC) največkrat tudi sami ne ločujejo med zgoraj navedenimi pojmi.

Nisem pa za uvedbo verouka v katoliškem ali nasploh krščanskem smislu (nimam nič proti tej religiji, samo menim, da bi moralo področje izbire konkretne religije ostati stvar posameznika ali družinske skupnosti). Ta je konec koncev vsem dosegljiv na župniščih. Da bi morali Slovenci nujno ostati katoliški narod...to pa že razumem kot poseg v mojo pravico do samoodločbe tudi na področju duhovnosti.

Menim celo, da bi tak predmet, torej zgodovina ali antropologija religij lahko bila tudi predmet na gimnazijah. Morda kot izbirni, ker so otroci takrat že malo bolj vajeni misliti s svojo glavo. No, ja, kakor kdo Undecided  Grin
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Verouk v šole?
Reply #7 - 24.09.2003 at 11:40:20
 
bogglefreak20 wrote on 24.09.2003 at 11:37:34:
Sam sem popolnoma za uvedbo predmeta, ki bi otrokom povedal kaj o različnih (!) religijah in duhovnosti. Ta predmet bi po mojem moral biti obvezen za vse otroke, poučevala pa bi se zgodovina religij. Učili bi ga naj laični teologi, ne duhovniki krščanske ali katerekoli druge Cerkve. Res je, da otroci večinoma postrani pogledajo, ko kdo omeni besedo duhovnost, kaj šele vera. Menim, da je to posledica negativnih izrazov okolja, ko je govora o Cerkvi (pri nas pač RKC), ali, roko na srce, ko govori Rode in dviguje prah z NAČINOM govora, ki ljudi iritira. Osnovnošolci pa najbrž še ne znajo ločevati med duhovnostjo, vero in Cerkvijo kot ustanovo. Zato bi bil po mojem tak predmet za razbijanje predsodkov na več ravneh zelo dobrodošel. Toda, saj vidite verjetno tudi sami, da tisti, ki se o tem pogajajo (vlada in RKC) največkrat tudi sami ne ločujejo med zgoraj navedenimi pojmi.

Nisem pa za uvedbo verouka v katoliškem ali nasploh krščanskem smislu (nimam nič proti tej religiji, samo menim, da bi moralo področje izbire konkretne religije ostati stvar posameznika ali družinske skupnosti). Ta je konec koncev vsem dosegljiv na župniščih. Da bi morali Slovenci nujno ostati katoliški narod...to pa že razumem kot poseg v mojo pravico do samoodločbe tudi na področju duhovnosti.

Menim celo, da bi tak predmet, torej zgodovina ali antropologija religij lahko bila tudi predmet na gimnazijah. Morda kot izbirni, ker so otroci takrat že malo bolj vajeni misliti s svojo glavo. No, ja, kakor kdo Undecided  Grin


Se strinjam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Verouk v šole?
Reply #8 - 24.09.2003 at 18:41:29
 
jaz bi dala verouk kot izbirni predmet, ali pa kot krožek.
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Verouk v šole?
Reply #9 - 24.09.2003 at 18:52:07
 
..neobvezen.
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Verouk v šole?
Reply #10 - 24.09.2003 at 18:58:57
 
DylanDog wrote on 24.09.2003 at 18:52:07:
..neobvezen.


ja, kdor hoče naj gre, kdor noče pa ne
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: Verouk v šole?
Reply #11 - 25.09.2003 at 11:13:51
 
No, jaz še vedno vztrajam, da bi na osnovnih šolah predmet moral biti obvezen, ampak po definiciji kot sem jo podal zgoraj, torej z laičnimi teologi, brez poudarkov na enem samem verstvu, z multikulturno optiko, ne kot verouk v cerkvi.

Menim, da več znanja samo odpira več vrat, ne pa škodi. O tem, katero znanje pa potem človek poglablja ali ne, uporablja ali ne, pa je vsekakor posameznikova odločitev.
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
sidha
4
****
Offline


Posts: 469

Gender: male
Re: Verouk v šole?
Reply #12 - 25.09.2003 at 12:05:37
 
jest tut slučajno ne dam duhovnikom svojih otrok.
Da se mi bodo pol tam zdravnike igral.
Back to top
 

Živim za trenutke, od zdele naprej.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Verouk v šole?
Reply #13 - 25.09.2003 at 12:25:44
 
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Verouk v šole?
Reply #14 - 27.09.2003 at 10:06:49
 
Problem vidim tudi v tem, da večina naših politikov govori o neideološki šoli, se pravi nevtralni, ampak tale besedica NEVTRALNOST nosi negativen prizvok oziroma zgodovinsko stigmo, kot da bi to bilo nekaj slabega, češ verouk v šole?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2