Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 13599 times)
exorcist
Ex Member




Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
23.08.2003 at 17:17:05
 
Halo

Na forumu se mi je oglasilo dekle z naslednjim vprašanjem:

Quote:
zakaj je del depresije tudi to da človek samemu sebi škoduje, naprimer da si uničuje telo, reže roke z britvico ali škarjami do krvi in ko zagleda kri čuti olajšanje....v bistvu spreminja iz psihične bolečine v fizično in čuti olajšanje..zakaj???zakaj ne more pozabiti dogotkov iz otrošva.... jih pustiti za sabo....in zunaj zgleda kot da je vse vredu....a ni..?  [25]


Je kdo kaj bolj strokovno podkovan iz psihologije, kaj ji naj svetujem. Na netu sem samo našel to stran:

http://www.geocities.com/suisajdo/

Enkrat sem gledal po televiziji, ko je bila eno dekle nagnjena k temu, bila bi naj posiljena v mladosti.

RABIM NASVETE, hvala
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #1 - 23.08.2003 at 18:23:09
 
Po mojih izkušnjah... in znanju

1. Pogosto je stanje depresivnosti posledica drastičnega tlačenja jeze.
In ker jeze ne izraža navzven, jo izrazi proti sebi.

2. Čisto možno je, da je bila res zlorabljena. ne nujno spolno. Laho tudi psihično. In navadno kdor sebe krivi za to, da je "slab", bo usmeril maščevalnost in krivdo nase... Da je nekdo "slab" določajo starši s svojim vedenjem do otroka... ker otrok ima tako logiko... "le zakajbi me ata/mama pretepal, sovražil, žalil, poniževal itd.. če si tega ne zaslužim??? Saj starši vendar ljubijo svoje otroke"
Dokler nek otrok, mladostnik prevzema odgovnrost nase, za grdo vedenje drugih... je do sebe neizprosen.

Torej, lahko gre tudi za občutke krivde... za nekaj, kar čuti. Če sovraži starše... se lahko čuti krive. Čeprav so starši odgovroni za svoja dejanja... si marsikateri otrok
ne upa pokazati s prstom na odgovornega, saj tako nujno sesuje mit o "dobrih in samo edinih starših"

4.
Vse skupaj ima verjetno za podlago cel kup prepovedi, ki jih ima v svoji glavi - kot posledica starševskih sporočil..."ne čuti", "ne uživaj", "ne misli", "ne izražaj se", "ne jezi se" itd možno je celo, da je dobila uničevalna sporočila s strani staršev... o njenem obstoju... "ne obstajaj"... ta samoinečevalnost je izredno pogosta pri otrocih staršev, ki si otroka niso želeli...

5. Po mojem rabi strokovno pomoč. Ker poleg tega, da si lahko škodi s samopoškodbo, je na dobri poti, da si poišče sredstvo, s katerim bo omilila to nevzdržno stanje.. razni analgetiki, droga, alkohol itd.

To dekle je izredno osamljeno po mojem. Izolirana. Težko vzpostavi stik. Fajn bi bilo, da poišče pomoč pri kakem psihologu. Poznam eno zelo dobro, ki dela z mladostniki in otroki. Če bo želela, lahko posredujem telefonsko številko.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #2 - 23.08.2003 at 20:20:11
 
Tole sem napisal, bi vi kaj dodali, spremenili, ne smem igrati misterja Freuda, zato se nisem spuščal v podrobnosti, ker to niso moje reference?

Quote:
Tukaj ti lahko le svetujemo, ti morda vsaj za hip potolažimo, te odpeljemo iz doline solza in ti vlijemo kanček upanja, vendar moraš vedeti, da žal več ni v naši moči, tudi mi smo samo ljudje, čeprav bi ti še kako radi pomagali, da bi še v tvoje turobno življenje posijal sončni žarek pozitivnih sprememb, te iztrgali iz sivega vsakdana. Upam, da boš vsaj od teh ponujenih drobtinic (informacije in nasveti) z naše strani zaživela boljše življenje, čeprav mi nismo tista ponujena odrešilna bilka zate, tega se moraš zavedati, zato ti priporočamo strokovno pomoč, v kolikor se tvoje stanje ne izboljša. Le pogumno naprej, prvi korak je odločilen...

Le zakaj bi trpela še naprej, iz dneva v dan in maltretirala samo sabo, gotovo si dobrosrčna punca sodeč po tvojem čutnem pismu in vredna polnega, kakovostnega življenja kot drugi, da začneš zopet dihat, se veselit jutrišnjega dneva. Seveda ti besedi "strokovna pomoč" zvenita tako plehko, sta hladni, te takoj zabijeta, udarita, čeprav sta samo besedi, češ takoj ti dasta pomisliti oziroma sta povod za smešne prebliske, asociacije in podzavestne slutnje, sem res "nora" in zrela za psihiatra.

To gre za klasično stereotipno, ukleščeno in površinsko razmišljanje, ki je po krivičnem še s strani naše družbe podkrepljeno in tabuizirano, ker je v človeški naravi, da se bojimo drugačnih in se pustimo raje vodit zamegljenemu strahu, ker pač "ti" ljudje ne pašejo v naš okrnjen kalup/modlo predsodkov in trepetamo pred "drugačnimi", kot da bi bili garjavi, jih raje odrinjamo na rob družbe, ignoriramo iz povsem iracionalnih razlogov in vsakršne objektivne samokritike, zato postanejo ti avtomatično stigmatizirani, ožigosani in po krivem zaznamovani (homoseksualci, tujci, priseljenci, narkomani, klošarji, duševno bolni, fizični hendikepiranci, etc...).

Na zunaj si normalno dekle, a znotraj, v duši divjajo viharji, nihče te ne razume, ne sluti tvoje stiske. Res je, ljudje smo včasih preveč zazrti vase in le redkokdaj opazimo stisko sočloveka, če sami nismo enkrat potisnjeni v enako situacijo, prej se po navadi ne odzovemo. Posebaj še v tej naši potrošniško razvrednoteni družbi, ko smo si v mravljišču ljudi dejansko tujci brez pristnih odnosov in komunikacije.


Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #3 - 23.08.2003 at 20:48:55
 
Amstel tvoj odgovor se mi zdi še najboljši v primerjavi z mojim in od g. Tomija, zato sem ga nalimal na svoj forum brez tvoje privolitve, če hočeš lahko še kaj spremenim, ja pa daj napiši še tel. tiste svetovalnice:

http://27544.rapidforum.com/area=003&topic=100384864739&reverse=1

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #4 - 23.08.2003 at 20:50:11
 
Odvisno kolk je punca stara. Dejansko ce pogledas na eno srednjo solo bos naso ene 15% mladine tako ali drugace porezane po nogah ali rokah. Z britvicami, sivankami, zihercami, steklom.. vse kar je ostro in pride pod roke. Jaz mam 2prijatlci ki to pocneta iz "depresije", in eno ki ji je blo to vcepljeno od starsev, da se more kaznovat, ker so jo in jo se oni fizicno kaznujejo (pri 21letih). V bistvu je vse skupaj pogosto samo faza, nic resnega in mine cez mesec dni. Pogosto pomaga, ce se malo namigne debilnim starsem, ki ne vidijo kaj njihov otrok pocne. Ce pa se stvar vlece, ce urezi postajajo globoki (ce se ne reze samo povrhnjice al pa samo malo koze ampak res globoko), ce se kaj gnoji, ce ne gre vec za 5urezov na roko ampak 20, potem pa ni drugega spasa kot strokovna pomoc. Ce je dekle se v soli, solska psihologinja, cene kak drug psiholog. Nekoga ki je v tem, ne mores prepricat naj neha. Bolj ko ga poskusas odvrnit od tega, bolj misli da ga nihce ne razume, bolj se reze. Najboljse kar lahko ti naredis je da ugotovis kolk je situacija resna, se pravi ce je to ena najstnica na visku pubertete, ki je dala k svojim najlepsim belim hlacam v pranju eno modro nogavico in je zarad tega "zdepresirana" in se je malo porezala, al je to dekle z resnimi problemi, ki jo je treba spravit do tega da gre cimprej k psihologu.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #5 - 23.08.2003 at 21:03:10
 
http://www.healthyplace.com/

Tu mas dost o tem napisano majo pa tud chat ki naj bi bla kot neka grupa za samopomoc ampak je popolnoma brez strokovnega nadzora. V bistvu ravno zarad tega dokaj nekoristen tale chat. Bos pa naso tu o teh najpogostejsih dusevnih motnjah veliko gradiva. Ko najdem tist self injuries page ti ga pa se zalepim. Je bil super, fotke take da te res odvrne od vseh poskusov rezanja, ce nimas res ornk mocne zelje po tem.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #6 - 23.08.2003 at 21:14:02
 
Http://www.self-injury.net

www.psyke.org

www.ruinyourlife.com
http://shadowside.com/bcbp/bcbpindex.html

Evo ti linke. Predvsem so dobra sok terapija fotke na psyke.org pa na ruinyourlife.com. Priporocam na ogled.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #7 - 24.08.2003 at 00:33:00
 
Terrania wrote on 23.08.2003 at 20:50:11:
in se je malo porezala,  


Kot ne obstaja "biti malo noseča", tako ne obstaja "se malo porezati".

Vprašaj ljudi, zakaj se ne porežejo.. in ti bo jasno, da kdor se "malo" poreže, ima v sebi nekaj, zaradi česar je to sposoben napraviti.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #8 - 24.08.2003 at 00:35:51
 
[quote author=exorcist link=board=svetovalnica;num=1061651825;start=0#4 date=08/23/03 at 20:48:55sem ga nalimal na svoj forum brez tvoje privolitve, če hočeš lahko še kaj spremenim, ja pa daj napiši še tel. tiste svetovalnice:
[/quote]

Tako sicer zveni odgovor precej suhoparen, napsian na tvojem forumu, ker to je bil odgovor tebi, ne tej deklici.
ampak, upam, da ji bo vseeno kaj pomagal.

Številke svetovalnice pa ti ne morem dati. Če me ona kontaktira, cool. Jo dobi. Drugače pa ne bi dajala na javni del to.
Je pa ogromno številk... svetovalnic, ki bi jih lahko objavil. Najdeš jih v Zdravju, med drugim.

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #9 - 24.08.2003 at 11:34:03
 
Amstel wrote on 24.08.2003 at 00:33:00:
Kot ne obstaja "biti malo noseča", tako ne obstaja "se malo porezati".

Vprašaj ljudi, zakaj se ne porežejo.. in ti bo jasno, da kdor se "malo" poreže, ima v sebi nekaj, zaradi česar je to sposoben napraviti.


Lahko se "malo porezes". Iz radovednosti kak feeling je to, iz zelje po pritegovanju pozornosti, iz neke najstniske faze ki mine po enem tednu, zato ker to sosolka dela, zato ker je to nekje na filmu vidla, zato ker je to dakrkersko in zato kul.. ej mali miljon razlogov je zakaj se lahk ena pubertetnica cist brezveze brez nekih "resnih notranjih problemov" poreze. Tud doloceni mazohisti se na tak nacin samozadovoljujejo. Ceprav potem pride na vrsto tisto da so mazohisti zato, ker z njimi ni vse ok, pa ker so jih starsi zatirali al kaj ze? Mozno da obcasno, v vecinskem delezu pa so mazohisti normalni ljudje. Ampak to je ze druga tema.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #10 - 24.08.2003 at 11:43:36
 
Terrania wrote on 24.08.2003 at 11:34:03:
ej mali miljon razlogov je zakaj se lahk ena pubertetnica cist brezveze brez nekih "resnih notranjih problemov" poreze.  


Ti se režeš? Če ne, potem veš razliko med tabo in tisto, ki se... torej, zakaj se ne?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #11 - 24.08.2003 at 12:01:21
 
Med sabo zdaj in sosolko, ki se reze ne vidim razlike, ki ne bi bla popolnoma normalna. (med ljudmi ponavadi so razlike).

Med sabo zdaj in sabo takrat ko sem tud jaz britvico v roko prijela, vidim par let razlike, vidim razliko samo v tem da sem od takrat odrastla. Jemljem tisto kot najstnisko fazo, ki je trajala dobre pol leta iz ktere sem se naucila nekaj o svojih spolnih zeljah.

Razumem da je samoposkodovanje lahko zelo resna stvar. Ne govorim da to ni. Ampak vem pa da je to tud ena dokaj pogosta najstniska muha skoz ktero gre veliko mladine. Vprasaj kakega profesorja sportne vzgoje na srednji soli, kolk njegovih ucencev ma porezane roke, kolko jih ma konstantno prevezana zapestja, kolko ma vzorckaste crte po nogah.. Psihologi, ki se ukvarjajo z bolj resnimi primeri samoposkodovanja, tega sploh nocejo verjet, nocejo videt kolk tega dejansko je. To pa zato ker se morejo pol vprasat kaj je s to mladino narobe, zakaj jih je tolk porezanih, kam gre ta svet? Nikamor, vecino jih mine cez cas. Tisti ki pa vztrajajo v tem, pa pristanejo pri psihologu.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #12 - 24.08.2003 at 12:22:37
 
Terrania wrote on 24.08.2003 at 12:01:21:
vidim razliko samo v tem da sem od takrat odrastla. Jemljem tisto kot najstnisko fazo, ki je trajala dobre pol leta iz ktere sem se naucila nekaj o svojih spolnih zeljah.  


Spolne želje in bolečina? A prav razumem?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #13 - 24.08.2003 at 12:27:56
 
Vsega pa tud ni treba razumet.  Wink
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Rabim hiten nasvet - samopoškodovanje
Reply #14 - 24.08.2003 at 13:02:37
 
tako zgoraj kot spodaj
tako zunaj kot znotraj
... ne moreš bit notr u kurcu, na vn pa k rožca ... to te pripelje do razdeljenosti ... ti si pa eno
telo vedo teži k temu da bi bilo na zunaj tako kot je na znotraj.

drgač pa ... kakšen link, na kaj se kaj sklicuje, včasih kr prleže ... da se ve o čem se tipka ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3