Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 12
(Read 35800 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #15 - 11.02.2003 at 22:32:29
 
tud jest verjamem v boga

s tem :
Quote:
zdej je treba sam se ugotovit tistga k je primeren kandidat za oznacit ga kot Boga, glede na definicijo Boga.

bi se pa tud mogu strinjat


jest ločujem (zaradi jezika) boga in BOGA.


bi se pa strinju v generalijah z tomijem

bivanje zaobjema (vsebuje, porodi ... da) življenje
prej smo bivali, sedaj živimo

vir ... pač brezosebni BOG proti osebnemu Bogu ... for argument sake ... k je itak vse eno
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #16 - 12.02.2003 at 01:17:29
 
tomi wrote on 11.02.2003 at 20:41:23:
Zmota spolzke strmine. Če apriori sprejmeš predpostavke, da vse kar obstaja mora nujno tudi "živeti" in da kar mora "živeti" nujno potrebuje telo... in pa "kar ni živo je mrtvo" bi morda še bil to nekakšen argument.
Da sprejmem taka nelogična "dejstva" me ne bo prepričal niti atist niti biblija.
Sori tennej, logična verjetnost tvoje zmote ni nič kaj večja od Kaline.  Če si atist, bi po mojem moral dobro poznat načela logike, od vernih se to toliko ne zahteva...
Vsaj življenska spoznanja bi naj na njej temeljila...


Ja, res. Dodatno vprašanje k naslovnemu mora biti - KATEREGA boga častite?
Bog kot Bog (z veliko začetnico) je v bistvu samo biblijski bog. Drugi imajo drugačna imena. Sploh pa kako daleč bi naj bila duša, da jo klasificiramo za boga?

Za neko izhodišče stvarstva mi je ljubša oznaka Vir. In vanj verjamem. Nisem pa prepričan, če je edini... No, v bistvu itak nisem v nič prepričan. Nima smisla...  Undecided



Zdi se mi, da te je tale strmina nekoliko spodnesla, saj nikjer ne govorim, da obstajajo samo žive stvari.

Rekel sem samo, da je večni Bog mrtev. Se pravi, da ni del žive narave - saj bi ji potemtakem bil podvržen in kot tak ne bi ustrezal samemu sebi.
Kot tak najbrž sploh ne more imeti telesa, saj bi bil potem omejen.
In da kot tak najbrž spada v večna lovišča - v svet mrtvih. Povedal sem, kaj mislim ko rečem: "Bog je mrtev. Shocked"

S tem, ko rečem, da nekaj je, tej stvari vedno pripišem nek odstoj, pa čeprav le v duhovnem smislu. In nikoli nisem rekel, da mrtve stvari ne obstajajo, temveč samo, da mrtve stvari niso žive.

Sory tomi, upam, da ta strmina ni prespolzka zate Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #17 - 12.02.2003 at 09:41:43
 
t wrote on 12.02.2003 at 01:17:29:
Rekel sem samo, da je večni Bog mrtev.

ce je vecen, kako je pol lahko mrtev? tist ki je vecen se ne rodi, niti ne umre.
Quote:
Se pravi, da ni del žive narave - saj bi ji potemtakem bil podvržen in kot tak ne bi ustrezal samemu sebi.

vcasih se teb zdi da sta avto ali pa racunalnik "ziva", ker se premikata. ampak ce bos bolj podrobno pogledal bos vidu kaj je tist ki jima daje zivljenje in gibanje. neka ziva stvar, ne mrtva (v tem primeru clovek)
Quote:
Kot tak najbrž sploh ne more imeti telesa, saj bi bil potem omejen.

heh. zakaj ne more met telesa in bit hkrati neomejen? on ni iz tazga materiala kokr je tvoj telo in tvoja logika, ki sta res omejena. njegov telo je spiritualne narave, ma obliko ki je hkrati neomejena.
Quote:
S tem, ko rečem, da nekaj je, tej stvari vedno pripišem nek odstoj, pa čeprav le v duhovnem smislu. In nikoli nisem rekel, da mrtve stvari ne obstajajo, temveč samo, da mrtve stvari niso žive.

prav mas, le da si premal natancno preveru eno in drugo in ju med seboj zamesal.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #18 - 12.02.2003 at 09:52:24
 

q
Ali verjamete v Boga?
q

Verjamem v čudež ljubezni. Ja, verjamem v Boga.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #19 - 12.02.2003 at 10:54:04
 
Quote:
ce je vecen, kako je pol lahko mrtev? tist ki je vecen se ne rodi, niti ne umre.
vcasih se teb zdi da sta avto ali pa racunalnik "ziva", ker se premikata. ampak ce bos bolj podrobno pogledal bos vidu kaj je tist ki jima daje zivljenje in gibanje. neka ziva stvar, ne mrtva (v tem primeru clovek)
heh. zakaj ne more met telesa in bit hkrati neomejen? on ni iz tazga materiala kokr je tvoj telo in tvoja logika, ki sta res omejena. njegov telo je spiritualne narave, ma obliko ki je hkrati neomejena.
prav mas, le da si premal natancno preveru eno in drugo in ju med seboj zamesal.


Ko rečem, da je večen to pomeni, da je njegov odstoj večen, da večno obstaja. Če se ni rodil - potem ne more biti živ in ne more umreti.

Ne spomnim se, da bi kdaj rekel, da se mi zdita avto in računalnik živa - mogoče mi lahko ti pomagaš.

Če ima Bog telo spiritualne narave (najbrž s spiritualne miliš na spirit - duh, ne na špirit), potem se njegova narava ne razlikuje od ostalih mrtvih neorganskih bitij, kot so duše umrlih ali pa moja logika. Čeprav bi vseeno, ne bi imel nič proti, če mi nekoliko pojasniš kako si predstavljaš njegovo telo spiritualne narave z neomejeno obliko (da si ne bi mislil, da kvasiš neumnosti).

Kar pa se tiče mešanja je zmeda na tvoji strani, saj eksistenca in življenje nista popolnoma enakovredna pojma. Življenje je pojem, katerega se da precej natančno opredeliti, s proučevanjem njegovih oblik pa se ukvarja biologija. Medtem, ko je eksistenca - obstoj širši pojem in kot tak zajema tudi nežive stvari.
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #20 - 12.02.2003 at 11:17:13
 
ten-nej

glavni problem nastop ko ti vzames "zavetje" biologije za proucevanje zivljenja. to so domneve ki majo z realnostjo zivljenja zelo mal oz. nic veze.

kok biologov je ze ustvarl zivljenje (v svojih laboratorijih), da jim potrjuje njihovo teorijo in domnevo kako je zivljenje v zacetku nastalo? pol pa mi lahko nastejes se fizike, kemike in ostale spekulatorje, ki naj bi baje skp drzal Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #21 - 12.02.2003 at 11:57:37
 
Quote:
ten-nej

glavni problem nastop ko ti vzames "zavetje" biologije za proucevanje zivljenja. to so domneve ki majo z realnostjo zivljenja zelo mal oz. nic veze.

kok biologov je ze ustvarl zivljenje (v svojih laboratorijih), da jim potrjuje njihovo teorijo in domnevo kako je zivljenje v zacetku nastalo? pol pa mi lahko nastejes se fizike, kemike in ostale spekulatorje, ki naj bi baje skp drzal Wink


Ne vem, če je temu tako -  po moje imajo biologi življenje in njegove pojavne oblike popolnoma lepo razvreščene. In po moje so precej bolj "realni" kot pa raznorazne religije in verovanja, ki pa zares nimajo nobene zveze (ali pa le malo) s tem svetom.
Je pač tako, da je življenje omejeno na svojo organskost, če njegov koncept širiš še naprej na neorgansko moraš naekrat ta status priznati tudi celotnemu neživemu delu narave (torej tudi avtmobilom in računalnikom - kar si prej pripisoval meni).


Problem je v tem, da nekatere ideologije (vključno s tvojo) koncept življenja širijo do neslutenih razsežnosti, tako, da je na koncu življenje vse kar je, kar obstaja. To je vaš problem (če tega problema ne bi bilo bi te tista moja trditev (Bog je mrtev Shocked) ne bi tako spekla).

Ne vem zakaj uporabljaš takšno "smešno" argumentacijo - ali si bil zraven, ko je tvoj Bog ustvarjal življenje. Prvič, namen biologije ni ustvarjenje življenja, temveč preučevanje njegovih pojavnih oblik (če bi bil bog živo bitje, bi ga s takimi lastnostmi, kot mu jih pripisuješ ti, najbrž našli kje med prioni).
Drugič, najbrž bo prej uspelo znanstvenikom narediti življenje, kot pa tebi dokazati, da ga je ustvaril bog Shocked.





Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #22 - 12.02.2003 at 12:12:48
 
Quote:
kok biologov je ze ustvarl zivljenje (v svojih laboratorijih), da jim potrjuje njihovo teorijo in domnevo kako je zivljenje v zacetku nastalo? pol pa mi lahko nastejes se fizike, kemike in ostale spekulatorje, ki naj bi baje skp drzal

Sem prepričan, da biologi bolje razumejo predmet svojega preučevanja (živalske in rastlinske vrste), kot teologi svojega (boga).

Zanimivo, da za spekulatorje razglašaš le tiste, ki predmet svojega preučevanja zaznavajo in preverjajo na vse mogoče načine, tiste, ki pa o predmetu svojega preučevanja resnično le špekulirajo, saj se sklicujejo zgolj na neke stare spise, ker drugega tako ali tako nimajo, pa ne.



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #23 - 12.02.2003 at 12:22:49
 
t wrote on 12.02.2003 at 11:57:37:
Drugič, najbrž bo prej uspelo znanstvenikom narediti življenje, kot pa tebi dokazati, da ga je ustvaril bog

ne da je zivljenje ustvaril Bog, ampak je on vecni izvor vsega zivljenja, obenem pa tud izvor vseh "nezivih" elementov, katerih animacijo (spravi v gibanje) povzroci "zivljenje".

ogenj lahko zakur les. medtem ko ga zelezo ne more. ampak ce je zelezo v intimnem stiku z ognjem dolg casa si od njega "sposod" moc kurjenja in s takim zelezom lahko zakuris les. scasoma pa ta moc kurjenja zelezu usahne, kar pa seveda ni res za ogenj, ker je to njegova inherentna narava in kvaliteta (ni sposojena).

vprasi se od koga "sposojeno kvaliteto" zivljenja mata tvoj telo in um. ce jo mata neodvisno sama od sebe, pol bi nam znanstveniki ze zdavni lahko tud prakticno demonstriral v svojih laboratorijih nastanek zivljenja s pomocjo teh ali onih kemikalij. zaenkrat pa to ostaja le zelo trhlo postavljena teorija.

drgac pa mas prav, kar naj znanstveniki dokazujejo svoje. bolj ko bojo to pocel, prej se bojo "odresil" svojih domnev ki jim ne dajo spati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #24 - 12.02.2003 at 12:36:39
 
Bardo_Thodol wrote on 12.02.2003 at 12:12:48:
Zanimivo, da za spekulatorje razglašaš le tiste, ki predmet svojega preučevanja zaznavajo in preverjajo na vse mogoče načine, tiste, ki pa o predmetu svojega preučevanja resnično le špekulirajo, saj se sklicujejo zgolj na neke stare spise, ker drugega tako ali tako nimajo, pa ne.

zal se mi skor kr mal smilis ce res verjames da imajo samo "stare spise" in nbenih sovpadajocih realizacij iz podrocja ki ga raziskujejo.

po drugi strani te pa ciz razumem, saj se zgleda najrajs druzis le s takimi ki so zadovoljni in veseli da zivijo le v delnem znanju, kot je svinja zadovoljna ce je iztrebke.

pa se ene par starih spisov in poetov ti bom kvotiru, da bo mera polna.

English poet Grey's "Elegy in a Churchyard"

"The boast of heraldry,
the pomp of power,
all that beauty,
all that wealth e'er gave
await alike the inevitable hour;
the path of glory
leads but to the grave."

Outside of spiritual culture all people in this world are but digging their own graves, nothing more, and most material plans lead but to an unknown grave at that. Such is the nature of karma. The ghosts of your past surround you, and your present life is haunted. Break free, take the hand of a sadhu (saint) and run from the graveyard of material existence.

There is no time like the present, for in it both the future and the past can be found. The present determines the future and enables us to retire the past. Yet the present is lost to those who remain controlled by their past and do not heed the clarion call of a spiritual reality that speaks to us untiringly at every moment. The call is heard not only in scripture and in the words of the wise, but in every movement of nature as well--with every rising and setting of the sun.

All of reality is but different notes harmonizing together in one song: the song of life beyond the graveyard of material existence. Those who ignore this, the tone deaf, will never dance in the land of eternal life.

Saints and scripture tell us to reside amongst the living, those who are spiritually alive. Philosopher Hegel said, "Die to live." Let the bondage of attachment to our past die and let us awaken to new life in the realm of the soul. In that realm there is no death and rebirth. Life there is one of unending love. Die to live!

ampak da slucajno ne bos pomislu da je to komu ze uspel ali mu postopoma uspeva, ker bi ob tem v trenutku "umru". (tvoj zmotni-ego)
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #25 - 12.02.2003 at 12:43:24
 
Quote:
ne da je zivljenje ustvaril Bog, ampak je on vecni izvor vsega zivljenja, obenem pa tud izvor vseh "nezivih" elementov, katerih animacijo (spravi v gibanje) povzroci "zivljenje".

ogenj lahko zakur les. medtem ko ga zelezo ne more. ampak ce je zelezo v intimnem stiku z ognjem dolg casa si od njega "sposod" moc kurjenja in s takim zelezom lahko zakuris les. scasoma pa ta moc kurjenja zelezu usahne, kar pa seveda ni res za ogenj, ker je to njegova inherentna narava in kvaliteta (ni sposojena).

vprasi se od koga "sposojeno kvaliteto" zivljenja mata tvoj telo in um. ce jo mata neodvisno sama od sebe, pol bi nam znanstveniki ze zdavni lahko tud prakticno demonstriral v svojih laboratorijih nastanek zivljenja s pomocjo teh ali onih kemikalij. zaenkrat pa to ostaja le zelo trhlo postavljena teorija.

drgac pa mas prav, kar naj znanstveniki dokazujejo svoje. bolj ko bojo to pocel, prej se bojo "odresil" svojih domnev ki jim ne dajo spati.


Ne boš verjel, najbrž sem se izenačil z bogom, ampak vselej, ko si kakšnega prižgem mi uspe narediti ogenj iz železa in kamenja, še več uspelo mi je prižgati les, ne da bi si železo prej po daljšem intimnem stiku sposodilo toploto od ognja. Mater sem car.

Večni izvor vsega je lahko tudi metafizična klobasa. Sploh pa je iskanje izvorov invzrokov popolnoma fizikalistična zadeva. In prvi gibalec je metafizična predpostavka. V bistvu iz fizikalističnega iskanja vzrokov in izvorov narediš skok v metafizično vero. Bog je pač najpripravnejši odgovor na vprašanja, za katera najbrž ni odgovorov.

Po moje nimam nobene izposojene kvalitete vse kar imam je moje tako um kot telo (najbolj nujni stvari v mojem življenju in hkrati najbolj sovisni).

"ce jo mata neodvisno sama od sebe, pol bi nam znanstveniki ze zdavni lahko tud prakticno demonstriral v svojih laboratorijih nastanek zivljenja s pomocjo teh ali onih kemikalij" - ne vem od kje ti ta ideja; od kot ti to sklepaš. Argument, da nekdo nečesa ne more, v danem trenutku, zame ni argument, da je nekdo drug v nekem drugem trenutku nekaj že lahko naredil; še manj pa, da prvi tega nekoč ne bo mogel narediti. Skratka, tisto česar sedaj ne vem, ne more biti tvoj argument za nekaj česar tudi ti ne veš, ampak v to samo veruješ.

In ne glede na to, kako trhle so znanstvene teorije, so še vedno trdnejše od religioznih, ki niti trhle niso.
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #26 - 12.02.2003 at 12:50:42
 
Quote:
zal se mi skor kr mal smilis ce res verjames da imajo samo "stare spise" in nbenih sovpadajocih realizacij iz podrocja ki ga raziskujejo.

po drugi strani te pa ciz razumem, saj se zgleda najrajs druzis le s takimi ki so zadovoljni in veseli da zivijo le v delnem znanju, kot je svinja zadovoljna ce je iztrebke.
(tvoj zmotni-ego)

Imaš pa zanimive primerjave (svinja zadovoljna z iztrebki  Grin)
Od kje neki jih jemlješ?

Sicer si me pa tudi narobe ocenil, saj se prav rad družim s takimi, ki imajo drugačna prepričanja od mojih. Pravzaprav se je dolgočasno družiti s takimi, ki imajo enaka mnenja.



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #27 - 12.02.2003 at 12:51:59
 
t wrote on 12.02.2003 at 12:43:24:
In prvi gibalec je metafizična predpostavka. V bistvu iz fizikalističnega iskanja vzrokov in izvorov narediš skok v metafizično vero. Bog je pač najpripravnejši odgovor na vprašanja, za katera najbrž ni odgovorov.

kaj pa ce se izkaze da neka dolocena metafizicna predpostavka le ni samo predpostavka, ampak vecna realnost, vkljucno z Bogom in izvorom vsega in vzrokom vseh vzrokov?

Quote:
Argument, da nekdo nečesa ne more, v danem trenutku, zame ni argument, da je nekdo drug v nekem drugem trenutku nekaj že lahko naredil; še manj pa, da prvi tega nekoč ne bo mogel narediti. Skratka, tisto česar sedaj ne vem, ne more biti tvoj argument za nekaj česar tudi ti ne veš, ampak v to samo veruješ.

od kje pa pol ti argumentiras da Boga ni, da je mrtev, itd? iz vere, al mas ksn dokaz?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #28 - 12.02.2003 at 12:52:33
 
Quote:
Saints and scripture tell us to reside amongst the living, those who are spiritually alive. Philosopher Hegel said, "Die to live." Let the bondage of attachment to our past die and let us awaken to new life in the realm of the soul. In that realm there is no death and rebirth. Life there is one of unending love. Die to live!


Izgleda, da je Bog ubogal Hegla in umrl, da bi lahko večno živel. Še en lep prikaz tega kako stvari duhovno zaživijo šele tedaj, ko umrejo.

Duh je kost. (Hegel)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Ali verjamete v Boga?
Reply #29 - 12.02.2003 at 12:54:40
 
Bardo_Thodol wrote on 12.02.2003 at 12:50:42:
Sicer si me pa tudi narobe ocenil, saj se prav rad družim s takimi, ki imajo drugačna prepričanja od mojih. Pravzaprav se je dolgočasno družiti s takimi, ki imajo enaka mnenja.

torej ti predlagam da preberes nauk sri caitanye. sem 100% zihr da bos dobil neomejeno zadovoljstvo ob branju necesa tok drugacnega kot si pogojen s cutno zaznavo domneval do zdaj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 12