Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4255 times)
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
ZAVESTEN ZAKON
08.01.2003 at 19:36:12
 
Po zablodah, ki jih utegnemo imeti o ljubezni... in po morebitnih težavah, ki jih ustvarjamo, ko iščemo ljubezen ... in po dokazanih zablodah avtorja ( Grin)... sem našla v knjigi Najina ljubezen (H. Hendrix). povezavo s temi zablodami... in vam, za pokušino tudi objavljam... 10 značilnosti zavestnega zakona (partnerstva):
1. Spoznate, da ima ljubezenska zveza skrite cilje - ozdravljenje otroških ran
2. Ustvarite si realnejšo podopo svojega partnerja
3. Prevzemati začnete odgovornost za to, da partner izve, kakšne so vaše potrebe in želje
4. V odnosih postanete bolj premišljeni
5. Naučite se vrednotiti potrebe in želje partnerja na tak način, kot vrednotite svoje potrebe in želje.
6. Prepoznavati začenjate temne plati svoje osebnosti
7. Naučite se novih načinov zadovoljevanja svojih osnovnih potreb in želja
8. V samem sebi začenjate iskati moči in sposobnosti, ki vam manjkajo.
9. Bolj se začenjate zavedati svoje potrebe po ljubezni, popolnosti in združitve s svetom.
10. Sprejmete dejstvo, da je zavestni zakon težko ustvariti.

No, en pogled več na partnerstvo in na nas v njem. Saj pravim, vsakega malo, pa najdemo svojo pot.

Bom počasi dopolnila vse točke.
Back to top
« Last Edit: 08.01.2003 at 21:01:33 by Amstel »  

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #1 - 08.01.2003 at 20:25:13
 
Quote:
5. Naučite se vrednotiti potrebe in želje partnerja na tak način, kot vrednotite svoje potrebe in želje.
6. Prepoznavati začenjate temne plati svoje osebnosti


Predpogoj za to pa je, da smo iskreni in da, kot že tolikokrat omenjeni Ego, ni premočan. Le tako je možno doseči, da se ti dve točki uresničita.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #2 - 09.01.2003 at 10:03:55
 
Tole sem pogruntal pred kratkim in sem bil zelo vesel. Ubistvu je recept za večno zaljubljenost.

Zakon je nekaj kar ubija razmerje.
Zakon pomeni obljube in pričakovanja.
Obljube nam jemlejo svobodo, neizpolnjena pričakovanja pomenijo razočaranja.
Zakon pomeni tudi rutino in samoumevnost.

Kosilo ti bom skuhala / naredil bom to in to ZATO KER TO ŽELIM, ne zato ker se to od mene pričakuje. To je zdravo razmišljanje.

Grem s kolegi na pir, moja ne bo imela nič proti, če želi, pa me lahko stimulira, da ostanem z njo ali pa drugič ostanem z njo, saj si niti ne zaželim iti na pir. Seveda je potrebno ohraniti dobro mero, ne smeš izkoriščati v smislu "če me boš stimulirala, ne bom šel na pir".

Kaj pa varnost, se bo kdo vprašal? Medsebojna stimulacija zagotavlja večjo varnost kot pa zakon. Če se med dvema obnese, vidiš zelo kmalu. Če deluje nekaj let, pa je to to in se lahko poročiš, če ne zaradi drugega zaradi ugodnosti, ki jih ponuja država.

Se komu dozdeva, da partnerja ponavadi ustvarita razmerje kot neko "tretjo entiteto"? Nekaj kar se gradi, v kar se vlaga energijo, upanje, uglavnem nekaj tretjega. Sklepaš kompromise in dogovore in se trudiš ohraniti tisto tretje. Pri tem lahko pozabiš nase, na sedanji trenutek... ona tretja zadeva postane tako močna, da te lahko kar posrka. Razmerje mora ohranjati osebno individualnost! Vsaj jaz sem si tako izbral zase.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #3 - 09.01.2003 at 22:03:32
 
ixtlan wrote on 09.01.2003 at 10:03:55:
T Zakon pomeni tudi rutino in samoumevnost.



Bi rekla, da samoumevnost je prvi strup v partnerstvu. Zakon ali ne, to nima pomena. Edino občutek "vkalupljenosti" je lahko večji, če imamo tak program.

ixtlan wrote on 09.01.2003 at 10:03:55:
Se komu dozdeva, da partnerja ponavadi ustvarita razmerje kot neko "tretjo entiteto"?
Razmerje mora ohranjati osebno individualnost!


Ja, ixtlan, sej sem ti že rekla, da mi je všeč tvoje razmišljanje  Grin  Roll Eyes.

Ja, tisto tretje, je tisto, zaradi česar se splača dati na stran naš dragi Ego.
Zaradi tega tretjega, je smiselno opustiti igre moči oz. borbe za premoč. V prvi vrsti.
Negovanje tega tretjega, s svojo naravnanostjo. Ali lahko preživi to "tretje bitje", če počnem to, pa to? Ali lahko dobro vplivam na to tretje bitje, če tako in tako mislim, čutim, delujem?

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #4 - 10.01.2003 at 00:18:39
 
ixtlan wrote on 09.01.2003 at 10:03:55:
Tole sem pogruntal pred kratkim in sem bil zelo vesel. Ubistvu je recept za večno zaljubljenost.

Zakon je nekaj kar ubija razmerje.
Zakon pomeni obljube in pričakovanja.
Obljube nam jemlejo svobodo, neizpolnjena pričakovanja pomenijo razočaranja.
Zakon pomeni tudi rutino in samoumevnost.

Matr, si si jih pošlihtu!   Wink

No, meni je pa do zakona (oz. poroke) toliko, kot do tega, ali bom korak naredila najprej z levo ali pa z desno nogo ...  Wink

Partnerstvo se mi zdi (naj)bolj ustrezna beseda; in kot ga pojmujem jaz, s svoji partnerjem tudi živiš (v skupnem gospodinjstvu). In če se partnerja enkrat odločita tudi za poroko - prav, zakaj ne. A se mi hkrati niti slučajno ne zdi, da bi poroka lahko karkoli spremenila v partnerstvu. Kakovost partnerstva sooblikujeta zgolj oba udeležena, ne pa forma ... in "kakovost" le-tega lahko razumeta zelo individualno, najverjetneje pa podobno ... Večno? Morda ... da ne nakladam naprej.

Večna zaljubljenost, si reku?  Wink  No, ja, večnost mi je "miljama daleko", zaljubljenost se mi zdi pa malček prešibka osnova za partnerstvo ...

Ma, vsakemu svoje!
Wink
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #5 - 10.01.2003 at 21:14:18
 
Dopolnjena verzija.
Zakon lahko zamenjate z bsedo partnerstvo.

1. Spoznate, da ima ljubezenska zveza skrite cilje - ozdravljenje otroških ran
Namesto, da bi se povsem prepustili nagonskim potrebam in željam, ugotovite, da so za njimi skrite neuresničene potrebe iz otroštva.
Ko začenete opazovati zakon s pomočjo rentgenskih žarkov, dobijo vaši vsakodnevni odnosi s partnerjem povsem nov pomen. Rezumeti začenjate, kaj se dogaja v neštetih vsakodnevnih interakcijah in pridobite si občutek za nadzor nad njimi.

2. Ustvarite si realnejšo podopo svojega partnerja
Na samem začetku ljubezenske zveze mešate njegovo podobo s podobo skrbnikov iz otroštva. Kasneje nanj projicirate svoje negativne lastnosti in še bolj zameglite njegovo resnično podobo. Ko svoj zakon začnete osveščati, se postopno otresete lažnih podob in uvidite pravo. V njem ne vidite več rešitelja, temveč le še eno ranjeno človeško bitje, ki se bori, da bi zacelilo svoje rane.

3. Prevzemati začnete odgovornost za to, da partner izve, kakšne so vaše potrebe in želje
V nezavednem zakonu se zanašate na otroško prepričanje, da jih bo partner kar sam nagonsko zaznal. V zavestnem zakonu se sprijaznite z dejstvom, da morate razviti zelo odprte in prečiščene komunikaciske poti, da bi se s partnerjem razumeli in sporazumeli

4. V odnosih postanete bolj premišljeni
V nezavednem zakonu so vaše reakcije nepremišljene. Prvobitnim odzivom svojih starih možganov puščate, da določajo vaše obnašanje. V zavestnem zakonu psotaja vaše vedenje bolj kontruktivno.

5. Naučite se vrednotiti potrebe in želje partnerja na tak način, kot vrednotite svoje potrebe in želje.
V nezavednem zakonu domnevate, da je partnerjeva življenjska naloga, da poskrbi za vas. V zavestnem se otresete narcizma in vedno več pozornosti namenjate partnerju.

6. Prepoznavati začenjate temne plati svoje osebnosti
V zavestnem zakonu odkrito priznavate, da imate tako kot vsi drugi, tudi vi negativne lastnosti. Ko sprejmete odgovornost za svoje pomankljivosti, jih v manjši meri projicirate na partnerja in napetosti v zakonu so manjše in manj pogoste.

7. Naučite se novih načinov zadovoljevanja svojih osnovnih potreb in želja
V obdobju boja za prevlado skušate partnerja z dobrikanjem, prepričevanjem in obsojanjem prisiliti, da bi vam bil na voljo. Ko to presežete, spozante, da vam partner pravzaprav zares lahko pomaga -  takrat, ko se odrečete svoji samoobrambni taktiki.

8. V samem sebi začenjate iskati moči in sposobnosti, ki vam manjkajo.
Eden od razlogov, zakaj ste si izbrali prav takega partnerja in ne kakega drugega, je, da ima tisto, česar vam primanjkuje. To vam daje občutek popolnosti. V zavestnem zakonu ugotovite, da si boste občutek popolnosti lahko pridobili le tako, da v sebi zopet najdete skrite lastnosti, ki jih pogrešate.

9. Bolj se začenjate zavedati svoje potrebe po ljubezni, popolnosti in združitve s svetom.
Del vaše prvobitne narave je tudi v tem, da znate ljubiti brezpogojno in da znate občutiti povezanost s svetom. V obdobju socializacije in morda zaradi pomankljive vzgoje ste te sposobnosti igubili, toda v zavestnem zakonu jih boste začeli znova odkrivati.

10. Sprejmete dejstvo, da je zavestni zakon težko ustvariti.
V nezavednem zakonu domnevate, da je za dober zakon potrebno le najti pravega partnerja. V zavestnem ugotovite, da morate vi postati pravi partner. Ko si pridobite jasnejši vpogled v svojo ljubezensko zvezo, ugotovite, da je za dober zakon potrebna predanost, samoomejevanje in pogum za osebno rast in spremembo; da je zakon, skratka, trdo delo.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #6 - 11.01.2003 at 16:23:34
 
11. Ponovno odkrijmo "čarobno palčko" iz otroštva
Kot otroci smo navajeni, da delamo čudeže. Otrok joka, da dobi materino dojko. Ueeeeee in pride mami, te objame in potolaži. Kasneje trmoglavi in se na različne načine upira ter izsiljuje, da doseže svoje, da pritegne starševo pozornost.
V procesu odraščanja je nujno priti do spoznanja, da ljudje okoli tebe, posebej partnerji, NISO tvoji starši. Nihče ni dolžan prenašati tvojih muh in izpolnjevati tvojih pričakovanj. Vsak lahko kadarkoli odide iz tvojega življenja.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #7 - 11.01.2003 at 18:22:53
 
Ja, tole je opisano že pod točko 5... da partner ni tu za to, da nam bo na razpolago, ko so to navadno starši.

Sam, tole s čarobno palčko, mi je že dalo misliti, da utegne biti kaj novega zame. Kaj si mislil pravzaprav s tem?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #8 - 11.01.2003 at 19:28:56
 
Amstel wrote on 11.01.2003 at 18:22:53:
Ja, tole je opisano že pod točko 5... da partner ni tu za to, da nam bo na razpolago, ko so to navadno starši.

Sam, tole s čarobno palčko, mi je že dalo misliti, da utegne biti kaj novega zame. Kaj si mislil pravzaprav s tem?


prvih nekaj let se ti zdi kot, da čaraš .. da si v nekem čarobnem svetu .. da je vse posledica tvojih dejanj
npr. zajokaš in že imaš materine prsi... in si misliš, waw to sem jest ustvaril! svet se vrti okoli mene!
potem se v življenju soočaš s tem, da te ljudje presenečajo na tak način, da ne dobiš tistega kar želiš kot posledico svojih dejanj .. ko se srečaš s to kruto resničnostjo, ne smeš biti užaljen

če tega ne pogruntaš, reagiraš na različne načine, z jezo, z užaljenostjo, z ljubosumnostjo ipd ipd - tvoj čarobni svet se ruši... in od partnerja (princa na belem konju) najprej pričakuješ, da ga bo vzdrževal

to je močneje prisotno kot se zdi.. zaveš se pa tega šele, ko se zaveš Smiley valda nihče ne razmišlja o sebi kot o razvajenem otroku pa vendar smo do določene mere vsi
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #9 - 11.01.2003 at 19:55:02
 
Aha.. ja... iluzija, da se vse vrti okrog nas, ali pa da smo mi odgovorni za to,kar se dogaja z drugimi....

Je olajšanje, ko se zaveš, da ne moreš biti odgovoren, če je mama jezna.

Hm, ja.. to je kar splošna iluzija, ki ne izgine kar tako... v procesu odraščanja.
Občutek vsemogočnosti, centra vesolja.
A ne, delajo starši napako, če dajo otroku verjeti, "ti si pa nekaj posebnega".

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #10 - 24.01.2003 at 11:53:18
 

Dobro je tole z zavestnim zakonom. Tudi drži teh deset značilnosti, je zelo fajn napisano. Samo, jaz sem rabila 20 (z besedo dvajset!) let, da mi je kapnilo, da je to tako. Če kdo to ve že pred partnerstvom, je to dobro. Če se mu kmalu utrne, je še tudi dobro. Če se mu pa po 20 letih utrne, pa rečmo, da je še vseeno bolje kot nikoli.

Meni se itak vse stvari bolj pozno utrnejo.  Roll Eyes
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #11 - 25.01.2003 at 23:35:48
 
Valentina... smo zapletena bitja. Kompleksna. Predvsem pa polna nasprotij.

Jaz tudi marsikaj vem, pa ne zmorem tega združiti s tem, kar čutim.

Katera točka se ti zdi, da si jo najmanj poznala in katero bi morda dodala?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: ZAVESTEN ZAKON
Reply #12 - 17.02.2003 at 10:57:43
 
Amstel wrote on 25.01.2003 at 23:35:48:
Katera točka se ti zdi, da si jo najmanj poznala in katero bi morda dodala?


Mah, se mi zdijo kar skoraj vse takšne, bi težko kakšno posebej izpostavila. Mogoče prvo še najmanj.

Dodala: mogoče še kaj, ampak mi ne pade na pamet, je že itak teh dovolj.  Embarrassed

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1