Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3811 times)
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Ljubezen in prebujenje
29.11.2002 at 19:21:02
 
Predelujem tole knjigo. Pišem semle, ker morda komu kaj pove. Pa rada bi zbrala na kupu te izseke.

Ljubezen in prebujenje, John Welwood

Ljubezen je vedno neke vrste izziv, zato ker od nas zahteva, da se znebimo starih postovetenj, ki so nam služile kot zaščitni obroč. Če hočemo ljubiti in biti ljubljeni, mora naš neprevi jaz umreti.

Tako kot sončni žarki, ki zganejo seme v lupini, prodira tudi žareča energija ljubezni skozi masko nepravega jaza in prikliče v ospredje bogastva, ki se skrivajo globoko v nas. Njena toplota prebudi v nas življenje in zaradi nje se hoečmo odpreti, roditi, rasti in seči po svetlobi. Ljubezen hoče, da prodremo iz svoje lupine in da odvržemo lupino osebnosti, ki obdaja zasnovo za to, kar lahko postanemo.

Lupina mora ščititi nežno življenje v semenu, dokler ne nastopijo pravi časi in pogoji, da seme vzkali.
Zgradba naše osebnosti ima podobno vlogo. Daje nam navidezno varnost, ki je nekakšen nadomestek za izgubo našega višjega bivanja. Toda, ko nas začnejo božati topli žarki ljubezni in nas zbudijo, postane lupina jaza ovira, ki preprečuje tast. Ko v nas začne kaliti življenje, vse težje prenašamo zaprtost.
Nuja po tem, da bi prodrli iz svoje temne lupine, pa hkrati prebudi demone, glasove našega strahu, ki nam prigovarjajo, naj raje ostanemo na varnem za zidovi. Toda ko nam ljubezen pokaže pot iz ječe, nas tudi opogumi, da se spopademo z demoni, našimi ječarji.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #1 - 29.11.2002 at 19:21:39
 
Kaj hitro se zgodi, da ob srečanju s temo in demoni podvomimo vase, zato je zelo pomembno, da se ovedemo delovanja zvite logike, s katero imamo opravka. Čim svetlejše je žarenje ljubezni, temnejše so sence, ki jih bomo srečali. Močneje kot čutimo življenje, ki se prebuja v nas, močneje tudi čutimo svoje mrtve točke. Bolj ko smo ozaveščeni, jasneje vidimo, kje smo še vedno neozaveščeni.
Toda nič od tega nam ne sme vzeti poguma. Ko se namreč soočamo s svojo temo, obenem prinašamo na svetlo pozabljene dele našega bivanja. In ko vidimo in čutimo, kako smo dreveneli, se začnemo zbujati v življenje in vnemati želje, da bi zaživeli bolj prostrano.

Prava ljubezen vedno terja veliko drznosti. Čeprav o ljubezni najraje razmišljamo kot o svetolbi, ki jo prinaša v naše življenje, ne bo duša nikoli dozorela in se razvila, če se nismo pripravljeni soočiti tudi s temo, ki jo razkriva ta svetloba.
Hesse pravi, da je duša bogata, zdrava in sposobna sreče samo tedaj, kadar se v njej nenehno izmenjujeta in obnavljata tema in svetloba.
Kadar se izogibamo napetosti med poloma v jedru naše narave - med svetlobo in senco, širjenjem in krčenjem -  svojo dušo samo siromašimo.

Iz ljubezni porojeno zavedanje je edina sila, ki nam lahko prinese ozdravitev in obnovo. Ko ljubimo drugega človeka, lažje dopustimo, da naše stare idenitete ovenijo in odpadejo. Tedaj vstopimo v temno noč duše, tako temno, da lahko znova stojimo goli pred veliko skrivnostjo, ki se skriva v jedru našega bivanja. Skozi ljubezen zorimo tako, da nas greje od znotraj. Navdihuje nas, da predremo svojo lupino, in nam sveti na poti skozi temni prehod novemu rojstvu naproti.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje -  BIVANJE NA ROBU
Reply #2 - 29.11.2002 at 19:31:15
 
"Kadar nas ljubezen povabi, da naj začnemo rasti in se razširjati, se ji zmoremo odzvati le, če smo pripravljeni dopustiti, da nas postavi na oster rob.
To je kraj, kjer nam stara identitea nič več ne koristi in lahko začne nastajati nekaj popolno novega. To je eden od najboljustvarjalnih trenutkov v vsakem odnosu. Če hočemo v njem ostati živi in rasti, se moramo naučiti, kako ostati povezani s seboj, kadar se soočimo s kakšnim od teh robov.

Natančno raziščite to izkustvo. Spomnite se kake posebno velike težave v svojem sedanjem odnosu, če pa ste trenutno sami, pa v prejšnjem ali odnosih na splošno. Osredotočite se na telo in bodite pozorni na to, katero težavo čutite. Ko se osredotočate na čutenje, se vprašajte:"Kaj je pri tem najhuje? Kako me to zadeva? Kaj me pri tem najbolj moti?" Prepustite se, tako, da vam bodo odgovori privreli iz čutenja, ne pa iz misli.

Ko se osredotočate na občutenje težave, se vprašajte :"Katerega od svojih notranjih bogastev naj zaradi tega postavim v ospredje? Kaj naj začnem gojiti, da se bom lahko soočil in spopadel s to težavo? Ne odgovarjajte z razumom. Prepustite se čutenju, da boste videli, kaj bo privrelo na dan. Kakšni občutki vas prevzemajo, ko začnete na težavo gledati kot na priložnost, da začnete razvijati to svoje pomembno bogastvo?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #3 - 29.11.2002 at 19:56:57
 
X: "Se pravi, bolj kot si dajem pozornost, ki si jo zaslužim in je nisem imela, bolj se odnos spreminja in od partnerja dobim več titega, kar hočem. To je čudno in nenavadno in prečudovito."

Y: "Da. Ko smo odrezani od nečesa v nas samih, čutimo, kako nadvse nujno je, da to dobimo od partnerja. Ta nujnost se nam včasih zdi, kot bi šlo za vprašanje življenja ali smrti.
In ko to usmerimo na druge, jih s tem odvrnemo od sebe. Toda takrat, ko si dajete, kar potrebujete, se spritis na partnerja zmanjša, kar mu pomaga, da se vam približa. Zrcaljenje pa se dogaja tudi od zunaj navzven: Bolj, ko ste si samo na voljo, bolj vam bo na voljo partner. Drugi ravnajo z nami tako, kot sami ravnamo s sabo."
Back to top
« Last Edit: 30.11.2002 at 07:56:40 by Amstel »  

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #4 - 30.11.2002 at 23:27:09
 
Amstel,

upam, da me ne boš spet narobe razumela. Ti že kar vnaprej povem, da nimam nič proti tebi.

Glede tvojega prepisa iz knjige...

Kaj ti bo? Mislim, kaj boš z njo počela? Hočem reči, da same brane besede, katerekoli brane besede, ne pomenijo nič. Mogoče kakšen občutek, kakšna prebuditev želje, ampak to ni to.
Edino kar daje težo vsemu povedanemu, je to, kar je povedano. Iz tebe.
Išči v sebi vse kar veš o ljubezni in prebujanju.
In spoznala boš, kaj je to ljubezen in kaj je to prebujenje.

In ne boš več potrebovala nobene knjige. Ker boš vedela. In nič več brano (iz knjig) ti ne bo dalo takšnega občutka (ali karkoli že), da bi to morala izpostaviti na forumu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #5 - 30.11.2002 at 23:28:26
 
Amstel.

Itak si že nekje zapisala, da teorije ne dohajaš več.  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #6 - 30.11.2002 at 23:33:13
 
Robi wrote on 30.11.2002 at 23:28:26:
Amstel.

Itak si že nekje zapisala, da teorije ne dohajaš več.  Smiley


Wink  Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #7 - 30.11.2002 at 23:34:24
 
N. wrote on 30.11.2002 at 23:27:09:
Amstel,

Glede tvojega prepisa iz knjige...

Kaj ti bo?  


Predelujem tole knjigo. Pišem semle, ker morda komu kaj pove. Pa rada bi zbrala na kupu te izseke.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #8 - 01.12.2002 at 09:09:19
 
Amstel

Jaz v tebi res tolikokrat vidim sebe, kot sem včasih bila, da te pravzaprav naj ne čudi, če bom še kdaj imela kakšen komentar. Smiley

Tudi jaz sem včasih prepisovala iz knjig in delala zapiske, vendar sem spoznala, da je to le neko igračkanje s časom.
Veliko več imam od tega, če prisluhnem sebi in tako res delam na sebi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #9 - 01.12.2002 at 17:37:10
 
N. wrote on 01.12.2002 at 09:09:19:
Amstel
Jaz v tebi res tolikokrat vidim sebe, kot sem včasih bila, da te pravzaprav naj ne čudi, če bom še kdaj imela kakšen komentar. Smiley


Ti kar  Wink.

Pooosluuuš tole Samonekdo...tole so izkušnje živih ljudi... , ki iščejo sebe, mi je bilo ful zanimivo...:

X: "Rad imam, da me ljudje spoštujejo..."
y: "Zakaj je to za vas tako pomembno?"

X:"Odraščal sem v družini z enajst let starejšim bratom. Vedno sem se počutil veliko mlajšega od vseh. Nisem se počutil varno in nikoli nisem razvil pravega zaupanja vase. Zdi se mi, da še vedno gledam na svet, kot bi mi govoril... Daj no, spoštuj me...!"

Y: "Tako je. Hvala,d a ste mi to razkrili. Za toje potreben pogum. Podoba, ki jo imate o sebi, da si ne zaslužite spoštovanja, je pogojeno prepričanje, duševna kletka, ki vas utesnjuje. Namesto da si tako prizadevate, da bi vas partnerica spoštovala, se raje osredotočite na to, da bo vaša življenjska pot vključevala osvoboditev iz te duševne kletke. Dokler boste v tej kletki, boste vse, kar se v odnosu dogaja, razlagali zgolj z vidika spoštovanja. Upal bi celo reči, da zato, ker vse presojate s tega stališča, vaša žena ne čuti, da jo res vidite takšno, kot je. In če čuti, da jo vedno ocenjujete s temi svojimi merili, je do vas težko odkrita.."

itd... v bistvu opisuje izkušnje v terapevtskih procesih partnerjev... kako odkrivajo rob, kateremu se skušajo izogniti, ker se na tem robu doživlja hude bolečine... za katere še vedno mislimo, da jih ne bom ozmogli prenesti...
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #10 - 01.12.2002 at 20:42:33
 
To ni predstavitev knjige.
Ko berem izkušnje parov in terapevtskega procesa, mi daje fajn istočnico za to, kako lahko tudi sama pri sebi pridem do "roba", ki nosi v sebi točko preobrata in napredka.

X: "Pri možu me najbolj moti njegova sebičnost. Velikokrat se mi zdi tako neoseben, tako objektiven in zadržan, da sploh ne vem več, če me res ljubi. In popolnoma z ničemer ga ne morem premakniti.

Y:"Nekaj vas bom vprašal,vi pa ne prenaglite se z odgovorom. Ali je možno,  da ste vi zadržani in sebični?

X:"Ko sem se vprašala, kateri del mene je sebičen, mi je postalo kar slabo:"

Y: "Zakaj vam je postalo slabo?"

X:"Torej, veste, vedno sem krivdo za to zvračala na moške, češ da je to njihov problem."

Y:"Kaj čutite zdaj, ko ste si to priznali?"

X:"Občutek je zelo močan."

Y:"Kaj je tako močnega v njem?"

X:"Torej, zdaj vidim, da je možno, da se tudi jaz ne dajem docela. Na zunaj resda veliko dajem, na globlji ravni pa veliko manj. Čutim, kot da se v meni nekaj skriva in se ne želi dati:"

Y:"Ni se vam treba siliti, da bi to dajali. To je tako, kot če bi moža hoteli prisliti, naj vam daje več. Če se nočete dati drugemu človeku, imate za to gotovo dober razlog. Izprašajte se -  dobro si oglejte, kaj se dogaja, potem pa bodite do tega prijateljski -  in to vam bo odprlo pot, pokazalo naslednji korak. SE se prirpavljeni ukvarjati s tem delom sebe, tako, da boste videli, kako ga čutite, tako, da se ukvarjate s plašnim otrokom, ki se hoče skriti pred vami. Ko se boste prijateljsko z njim povezali, se boste nemara vprašali.. KAj se dogaja? Zakaj se je tako težko dajati?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #11 - 19.12.2002 at 09:32:56
 


Amstel wrote on 01.12.2002 at 20:42:33:
X: "Pri možu me najbolj moti njegova sebičnost. Velikokrat se mi zdi tako neoseben, tako objektiven in zadržan, da sploh ne vem več, če me res ljubi. In popolnoma z ničemer ga ne morem premakniti.
.
.
.
.
X:"Torej, zdaj vidim, da je možno, da se tudi jaz ne dajem docela. Na zunaj resda veliko dajem, na globlji ravni pa veliko manj. Čutim, kot da se v meni nekaj skriva in se ne želi dati:"


Tudi jaz resnično vprašujem, kaj je tisto, kar se skriva in se ne želi dati (je notranji otrok samo lepši razumnejši izraz za Ego?) in ali kdo ve, kaj se zgodi, če se to odvzame. Se ti lahko kaj zgodi? Je obravnavanje tega svojega dela s strpnostjo vmesno? Ali je samo ovira do svobode. Je to duša?

Amstelka, si kaj pogruntala?
Anybody?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Ljubezen in prebujenje
Reply #12 - 19.12.2002 at 20:17:14
 
Pogruntala že velik.  Roll Eyes
Kar čutim in ozavestim je pa to, kar me zdravi, opažam.

Mislim, da je tako... ko govorimo o sebi, začnemo navadno s tripom (al ego al kar že - obramba).

Pod tem je otrok, ki je za moje dojemanje duša.

Ego trip... on je sebičen....

Otrok ..... jaz se ne dajem... ... ker se bojim zgubiti sebe... ker se bojim da bi me odrabili in nehali imeti radi..


Ostalo pa v privat msg..  Wink
P.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1