Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 16166 times)
Boo Ruth
Ex Member




Starodavni simboli
24.05.2002 at 17:20:16
 
Naj me kdo popravi ampak nikjer tega nisem zasledil.

Zanima me, če se kaj razumete na starodavne simbole? Kakšni so, kaj pomenijo.

Za primer: križ ali peščena ura.

Hvala za pomoč.

Borut
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Starodavni simboli
Reply #1 - 24.05.2002 at 18:45:53
 
[color=Blue][/color]
Starodavni simboli...hm, recimo <kaca> Roll Eyes, kot simbol v farmaciji...mar zavoljo strupa...??...mar ne kupimo v lekarni zdravila, ki so v veliki količini strupi? Ali pa znak <vage-tehtnice> v sodstvu...znak razsodnosti sodnikov? Za <kriz> približno vem...a ni to znak krščanstva?...pa v danasnjih časih najnovejši dizajn obeskov, ker vem, da so moderni, pa ne predstavljajo nobene verske usmeritve... Grin <peščena ura>...ne  razumem v kakem smislu si mislu? Boš napisu?
Sedaj pa resno...mar kdo razume sodobne tetovaže, ki jih nekateri tako ustrajno nosijo na sebi? Različni znaki, ki jih ne razumem, od živalskih podob, do simbolov ne vem kakšnih verstev, smeškotov in hudičkov, pa srčkov in inicialk ljubljenih oseb...zakaj ljudje trpijo bolečino in si dajo naslikati na lastno telo do konca svojega življenja neke simbole? Je to samo moda ali pa resnična privženost nekomu, nečemu...mogoče večna zaobljuba ljubezni drage osebe...Mogoče kdo ve?
lp
Angel

ps: v najstniških letih sem si na moč želela tatu na levem boku. Takrat še ni bilo nobenih studijev za tetoviranje, kar tako so nekateri umetniško navdahnjeni to počeli...seveda za plačilo. Med mnogimi liki upodobljenih živali <zmajev, kač, metulčkov>, raznih prebodenih in celih srčkov, ter ostalega nemogočega kiča, se nisem mogla odločit...Simbol nečesa ali nekoga vedno nekaj pomeni, pušča sporočilo vsakemu, ki ga opazi...pa naj bo to na telesu kot tatu, nakit ali grafit na steni... Grin  

Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Starodavni simboli
Reply #2 - 24.05.2002 at 19:43:58
 
predlagam da začneš študirat, po Jungu arhetipske podobe in simbole....al pa stare alkimijske pretvorbene mejniške oblike...............
recimo sončni krog kasneje alkimijsko in prostozidarsko pretvorjen v podobne sisteme....zato je treba pa poznat magijo in podobne štose.........da poznaš kronološko zaporedje teh simbolov, ki so krojili našo zgodovino.........................
nč tacga......samo......nek prastar evropski svet boš v sebi odkril..............če boš kelte študiral boš ......hitro z njihovimi krivuljami prišel tja kjer dela Pogačnik z zdravljenjem Zemlje v tem trenutku.......kasneje se zaradi krščanstva vplete križ v njihovo naravno strukturo.................maš pa tut že v t.i. neolitiku pa paleolitiku pr poslikavah kamnov ene hecne magijske simbole za katere še dandanašnji ne vedo kam z njimi............

pol lahko s tistimi forami od joge- znakov neki pogledaš ......ampak tam sem bl mrzu.......k nisem od tam doma.......pa zgodnje kitajske pismenke......kako so nastajale........to je tut zanimivo.........

Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Starodavni simboli
Reply #3 - 24.05.2002 at 20:04:54
 
Quote:
Med mnogimi liki upodobljenih živali <zmajev, kač, metulčkov>, raznih prebodenih in celih srčkov, ter ostalega nemogočega kiča, se nisem mogla odločit...Simbol nečesa ali nekoga vedno nekaj pomeni, pušča sporočilo vsakemu, ki ga opazi...pa naj bo to na telesu kot tatu, nakit ali grafit na steni...



Ne le, da pusca sporocilo. Ravno tako ima dolocen simbol vpliv na nekaj. Ta trenutek se najbolj ubadam s tem kaksen simbol je pravzaprav kriz. Bolj ko mislim, bolj sem preprican, da utegne ravno kriz biti nekaj crno magijskega.  
Krona je tudi starodavni simbol in seveda lev. Vse velike firme, ki so tudi uspesne imajo v svojem logu krono in ali leve.   Naj si gre za Chivas  Regal viski ali pa za Phillips Morris (Marlboro) cigarete.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Starodavni simboli
Reply #4 - 24.05.2002 at 20:25:01
 
Ja Andres imaš popolnoma prav! Kako sta pametna oba! Bravo! Pohvalano zelo! Grin
Vseeno je križ trenutno kot simbol, ki pa jaz ne vem česa, najbolj moden dizanj za okoli vratu, kot nakit. Nosijo ga mladi, zakaj je ratal moderen simbol, mi pa ni jasn? Posebno veliki križi na debelih verižicah so hit...
Oprostita oba, lepo prosim, ne spoznam se niti malo na simbole, tudi ne študiram literature tako kot vidva! Zanimivo pa vaju je bilo vseeno brati! Napišiti še kaj!
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Starodavni simboli
Reply #5 - 24.05.2002 at 20:26:38
 
Grinpohvalano=pohvalno!
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Starodavni simboli
Reply #6 - 24.05.2002 at 20:49:08
 
Ista stvar ti je z zmajem. Kaco je ze Brus li omenil. Verjetno je tudi, da so zivalski simboli se najstarejsi, saj vcasih ni bilo toliko dobrin in orientacija je bila predvsem v naravi. Zivali torej.

Svojo simboliko imajo tudi prostozidarji. Med drugim je "njihova" tudi piramida, sestilo, kladivo, in seveda crka G.  No, naj tule omenim, da imajo celo dolarski bankovci na sliki piramido. Ce pa pogledate kaksen vodni tisk imajo tolarji pa tudi ne bom presenecen, ce kaksna simbolika tam ven zija.  Ajde folk pejte denarnce odpirat.  Jaz mam na oglasni deski pribitih ene 500 tolarjev in grem tudi gledat.  Grin

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Starodavni simboli
Reply #7 - 24.05.2002 at 20:56:34
 
No vidis. 500 tolarjev ma sestilo. Isto kot prostozidarji kajneda?? Wink Potem ima tudi dva ravnila, ki bi jih ob primerni razvrstitvi gledal kot piramido.
100 tolarjev ima Jakopicev paviljov, toda ne vem ce je v resnici isti kot na sliki. Ve kdo drug?

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Boo Ruth
Ex Member




Re: Starodavni simboli
Reply #8 - 24.05.2002 at 21:10:57
 
Hajde, punce in dekleta, pa da ne pozabim fantov:

Še par dobrih linkov na temo bi rabil. Nekaj sem že pregledal, a me ni prepričalo.

Brus-li, daj ti malo literature navrži ali pa napiši kaj več kot si se začel razpisovati zgoraj.

Predvsem pa recimo:
Ali se lahko peščena ura smatra kot starodavni simbol?
Kaj pa labod?
Ali pa sidro? To sem nekje zasledil.

Borut
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Starodavni simboli
Reply #9 - 24.05.2002 at 22:06:51
 
kar se križa tiče je
njegova visokost zadnjič na studiu city ob priložnosti ko je zažgala križ tm na morju nekje prjavla da je križ simbol zla (meč) in hkrati zmage nad zlom (jezus) ... se bi kr strinju z njim ...

... sicer pa, simboli imajo v sebi informacijo in ta informacija kasneje deluje na živo in neživo naravo ... in seveda predvsem na višje nivoje - preko njih pa na fizične ...

sicer pa ... išči na netu rune, reiki simbole ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Starodavni simboli
Reply #10 - 25.05.2002 at 15:03:06
 
Križ je lepo razložil Stojanovič in njegov kult......

Borut: Smiley)))
Težko mi je servirati ti vse tri knjige , ki sem jih v življenju prečital........moj nasvet bi bil pa takle......vzemi vse tri ali 4 knjige od Junga, ki so prevedene v SLO zaenkrat.......šele tako ga boš začel štekat.........

Potem vzemi zeleno knjigico Irish World.....v katerem je opisana večina njihove simbolike.......

Pa vzemi tudi Pavlihovo pratiko.......saj si boš tako z zelo enostavnimi štosi pričaral nasmešek na obraz ....in da ne boš več tako zagrizeno pretirano resen.

plp

Brus-li

p.s. Tudi Mohorič se je v svojih knjigah dotikal teh simbolov........čitati .......čitati.......ne ene knjige.......pač pa avtorje........


Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Starodavni simboli
Reply #11 - 27.05.2002 at 08:54:51
 
Hallo,

Jaz vsem, ki jih zanimajo simboli priporocam Slovar (ali je Leksikon?) simbolov. Notri so nekateri bolj znani simboli kar izcrpno razlozeni. Jih je pa na stotine opisani.
Knjiga sicer ne da vedno zadovoljivega odgovora, vendar je prva stvar, ki jo odprem, ko si poskusam razloziti svoje sanje.

Je pa tako, da se s simboli ni za hecati. Npr. ce hoces zvedeti vse o krscanstvu pa nimas pisnih ali ustnih virov enostavno meditiras o njegovemu najmocnejsemu simbolu in znanje bo pocasi in nezavedno pronicalo vate.
To pa je lahko zelo pocasen proces, odvisno pac od odprtosti cloveka.

Zakaj je tako? Zato ker o nekem simbolu, v nasem primeru o krizu, navadni verniki ze stoletja meditirajo, molijo, prosijo itd., Mojstri pa nacrtno vanj  vgrajujejo svoje znanje in izkusnje. Pa tudi morda v navadnem zivljenju ze pozabljene prakse namerno vzdrzujejo, da se znanje ne izgubi. To znanje pa je zopet shranjeno na Astralnem planu. Zato je neki simbol prakticno prenosnik Moci iz Astralnega plana v Fizicni plan in po drugi zopet strani kljuc do tega znanja.
Morda bi ga lahko primerjali s nekim kristalom, s tem da kristal kanaliziral energijo, simbol pa znanje. Zato si jst nebi kar tetoviral neki simbol na roko.

Je pa tako, da ima vsaka palica dva konca. Mec si lahko razlagas kot nekaj s sicer ubijas ali pa nekaj s cimer se branis...

Back to top
 
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Starodavni simboli
Reply #12 - 27.05.2002 at 09:17:33
 
ja o tem se premalo govori .......predvsem o znanju ki se je nalagalo skozi našo zgodovino preko različnih mojstrov, ki pa zaradi inštitucije kakršna je bila cerkev niso te stvari nikjer opazile razen določenih izjem........niso bili tako znani kot je bilo v praksi v Indiji odkrivanje GURU-jev ko so odpuljeni in upravičeno vsega naveličani Evropejci našli nov smisel odkrivanja na prelomu prejšnjega stoletja...ups....predprejšnjega in prejšnjega in s tem dali nove osnove Reichovi teoriji...iz katere potem pridejo uradno ven tudi prakse ki se sedaj imenujejo bioenergija in vse izpeljanke tega......ki potem zrastejo kot gobe po dežju......verjetno zelo dossti odjemalcev.

U glavnem da ne bom nakladal .....lepo je met korenine......in jih ne pozabit, samo zato ker si odkril na drugem koncu sveta nekaj zanimivega........korenine ....pomenijo neke vrste minulo delo....na astralu........kot bi B.A. Brennan rekla......kaj je že tista torija stote opice ali neki tacga ne?

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Starodavni simboli
Reply #13 - 27.05.2002 at 09:26:47
 
Angel wrote on 24.05.2002 at 18:45:53:
[color=Blue][/color]
Starodavni simboli...hm, recimo <kaca> Roll Eyes, kot simbol v farmaciji...mar zavoljo strupa...??...mar ne kupimo v lekarni zdravila, ki so v veliki količini strupi? Ali pa znak <vage-tehtnice> v sodstvu...znak razsodnosti sodnikov? Za <kriz> približno vem...a ni to znak krščanstva?...pa v danasnjih časih najnovejši dizajn obeskov, ker vem, da so moderni, pa ne predstavljajo nobene verske usmeritve... Grin <peščena ura>...ne  razumem v kakem smislu si mislu? Boš napisu?




Ajde, Angel, pa poglejmo (ko sem že glih v knjižnici, pa imam knjigo pred sabo - hvala Jst)

kača -Psihoanalit pravi, da je kača vretenčar, ki inkarnizira manjvredno psiho, temni psihizem, tisto, kar je redko, nerazumljivo, skrivnostno... o simboliki kače je napisanih dobre štiri strani, mislim pa da v zdravstvu pomeni (če me spomin ne vara) kača kot neko intelegentnost - lahko pa tudi da se motim

tehtnica - simbol pravice, pravičnosti, mere, previdnosti, ravnotežja (tehtati dejanja). V povezavi z mečem je tehtnica še vedno Pravica, vendar v družbi z REsnico.

križ - joj, piše in piše, kaj naj izberem??? ...Križ, usmerjen proti štirim stranem neba, je predvsem podlaga za vse orientacijske simbole na različnih ravneh človeškega obstoja. Popolna orientacija človeka zahteva trojno soglasje: - orientacijo na živalski subjekt glede na sebe
- orientacijo v prostoru glede na zemeljske  štiri strani neba
- orientacijo v času glede na nebesne štiri strani...
...

peščena ura - simbolizira večno padanje časa, neusmiljeno odtekanje peska vse do konca pa je kot smrt v človeškem ciklu. Vendar lahko pomeni tudi preobrat v času, vrnitev k začetku.

Dobra knjiga, 727 strani.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Starodavni simboli
Reply #14 - 27.05.2002 at 10:13:08
 
Tole sem o simbolih že napisal v enmu drugmu topiku:

Quote:
Težko je z našo racinalistično zavestjo zastopit, da je  še v srednjem veku evropska kultura temeljila  na  simbolih oz. kodah,  in sicer ravno tako ali celo še bolj trdno kot danes na znastvenih temeljih zasnovani kulturi, poltiki in etiki. Simboli so bili kode za dostop do naših arhetipov, sredstvo za njihov nazor in aktivacijo. Križ (v njegovem predkrščanskem enekokrakem  pomenu) je simboliziral npr. stičišče po ploskvi ali prostoru usmerjenih energij, kljukasti križ (kolo življenja)širjenje energij v prosotor, krog (zemlja) harmoničnost, val razpršenost, most povezanost, drevo (življenja) razporejonost in povezanopst enrgij v živih organizmih, grozd preobrazbo oz. rojstvo v novi obliki in kvaliteti....  

Nekatere simbole so si delile različne kulture, ki so ustvarjale tisočletne civilizacije... V tem globaliziranem svetu so nas prav ti simboli ponovno opozorili (kljukasti  križ so žal zlorabili v črni magiji nacisti)  na  naše z razumom razcepljene, a v svojih arhetipskih temeljih  univerzalne duševne procese.  S kodami jih lahko vzpodbudimo, prikličemo, prav tako pa tudi zakodiramo, spravimo njihove presežne energije pod nadzor. V simbolu samem je ta način zakodirana energija, informacija. Slavinski simbole poimenuje  'psihični stroji', na njih stojijo in padajo kulture in civilizacije, zato bi jaz ne odpravil z levo roko.  


Večino tega sem pobral od slavinskega in od alfonsa rosenberga, ki ima v slovenščino prevedeno knjigo Odkrivajmo simbole : prasimboli in njihovo
spreminjanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2