Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3880 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Besed (ne)škodljivost
28.09.2002 at 08:53:03
 
Imam občutek, kot da sem pogrnila na izpitu, pa se na vas obračam za "reset" knof. In sicer, zaciklala sem se v verbalni diskurz, ki se je začel s trditvijo druge osebe, da "metafore človeku lahko škodujejo", in njenim vztrajanjem na tej trditvi. In ker men ponavadi mnogo bolj delata izkustvena logika in kmečka pamet kot pa mnogo intelektualni diskurzi (pri intelektualnem onaniranju pa lohk clo "zmrznem" oz. me skoraj zagotovo zmanjka), me zanima vaše mnenje o tem (oz. spodnjem) kar danes mislim, čutim in živim (oz. spravljam v življenje) glede zgoraj zastavljene trditve:

Rek, metafora, besede... so mi zgolj nevtralna energija. In verjamem, da pretok energije (katerekoli) lahko začne in prekine le naša zavest. Vsa nevtralna energija torej, ki sama ne more storiti prav nič, čaka zgolj na to, da jo nekdo definira in ji določi namen. In ko ti misli/metafori/besedam/čemurkoli določiš tebi lastni namen/pomen, bo inteligentna življenjska energija ustvarila način, da uresniči to tvojo misel/metaforo/željo; zagotovo.

Skratka, vsak s svojim odnosom do česarkoli, s svojimi odločitvami in vzorci nenehno ustvarja svojo realnost, svojo lastno resničnost in jo seveda usmerja, ne pa metafore, reki ino podobno.

Tvoja odločitev za metaforo, tvoja "posvojitev" katerekoli metafore, ki jo misliš ali izrečeš, torej kaže na (oz. razlaga) tvoj vzorec delovanja, mišljenja, na tvojo lastno odločitev o percepciji.

In če se odločiš verjeti, da je čas denar, bo to tvoja realnost. In če se odločiš verjeti, da je razprava boj, potem bo tudi ta metafora tvoja realnost. A ne bo metafora tebi škodovala, ampak tvoja odločitev za tisti pomen, ki si ga z metaforo zasidraš v svoj lastni trenutek. Kar na kratko pomeni, da si boš sam škodoval, s svojim vzorcem, s svojo percepcijo, s svojim delovanjem, ne pa metafora, ki je tako preprosto in vseskozi nevtralna, vse dokler ji ne prilimamo sebi lastnega pomena.

In najkrajši povzetek bi bil, da je naša/tvoja najpomembnejša naloga v življenju opustiti vsa delovanja, prepričanja, ideje, zamisli, metafore ino podobno, za katere ugotovimo/ugotoviš, da nam/ti ne služijo (več).

Uf, a sem bla dolga? Hvala za mnenja oz. pogled skozi kako drugo okno,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #1 - 28.09.2002 at 16:17:40
 
Obstaja tudi rek o metaforah. Namreč, da vsaka primerjava šepa.

ARS wrote on 28.09.2002 at 08:53:03:
In če se odločiš verjeti, da je čas denar, bo to tvoja realnost.

Prideš k peku, je treba plačat in se spomniš, da si pozabil denar. Mu poveš: "Čas je denar, pa bi plačal kar s časom...  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #2 - 28.09.2002 at 20:30:22
 
men se zdi tale tvoja interpretcija metafore zlo podobna vzorcu ...

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=100706...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Julija
1
*
Offline


Posts: 17

Gender: female
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #3 - 28.09.2002 at 21:27:29
 


hmm, jaz moram rect, da tegale "verbalnega diskurza" ne razumem najbolje.

kaj ni metafora, ko nek pomen, predmet, misel, stanje, ....obleces v druge besede; ko jo primerjas
z necim drugim, jo (po)spravis v prispodobo, podobo necesa drugega, tako, da lahko - vsaj vecinoma - kljub temu vsi razumemo, kaj imas v mislih ??  

verjetno si res imela v mislih sugestije, vzorce,  ki kreirajo našo realnost (kot pravi gape)

pa saj ni najpomembneje, kako zadevo imenujemo ("what's in a name? that which we call a rose by any other name would smell as sweet!"Smiley

ce prav razumem tole temo lahko rečem tole:
jaz verjamem, da je res oboje - da je moc nasih misli res lahko neskoncno (skoraj strasljivo) velika, da pa zal ni vedno vse odvisno od nas, od tega kako mocno verjamemo, kaj naredimo, kaj si zelimo...

je že res, da se pogosto zgodi, da sele čez čas (mesece, leta...) ugotovimo, zakaj se je nekaj v nasem zivljenju zgodilo tako, kot se je  (ceprav smo verjeli in zeleli drugace). da je bilo prav.

vsaj moje izkusnje kazejo, da ne vem vedno najbolje, kaj je zame dobro, kaj meni pripada, kaj mi koristi.

in - vsaj doslej - ce se ne predramim sama (da moram naprej, da moram preseči vzorec, ki ga živim, ker mi je pretesen, neustrezen),  ce ne upam, ne zmorem - me neka nerazlozljiva rokica Usode (karkoli bi lahko pisalo namesto te besede:) vrže ob tla z vso mocjo, da se zbudim...ce ne naredim sama ..naredi zivljenje zame...pa si za to ne pripisujem zaslug...ker v tistem trenutku obicajno ne verjamem, da je tako  prav...Smiley




PS: ce je lahko besedicenje intelektualno onaniranje .....je potem dialog lahko intelektualni spolni akt? Wink
Back to top
 
115674633  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #4 - 29.09.2002 at 11:30:34
 
Hvala za lahkotnost in smeh, Ponočnjak.

gape wrote on 28.09.2002 at 20:30:22:
men se zdi tale tvoja interpretcija metafore zlo podobna vzorcu ...

Katera interpretacija pa, začetna trditev ali kaka moja izpeljava? Sicer pa, vzorce živimo, mar ne?

Julija wrote on 28.09.2002 at 21:27:29:
kaj ni metafora, ko nek pomen, predmet, misel, stanje, ....obleces v druge besede; ko jo primerjas z necim drugim, jo (po)spravis v prispodobo, podobo necesa drugega, tako, da lahko - vsaj vecinoma - kljub temu vsi razumemo, kaj imas v mislih ??  verjetno si res imela v mislih sugestije, vzorce,  ki kreirajo našo realnost (kot pravi gape)

Seveda, z metaforo lahko zgolj "oblačiš" in razlagaš, lahko pa jo hkrati tudi "živiš", in tako je/postane
tvoj vzorec, ki kreira tvojo realnost ... dokler želiš. In ni omejitev, je le omejenost; lastna.

No, morda moram dodat podnapis mojemu "topicu", da se meni besede (metafora ...) same po sebi, ne
zdijo prav nič škodljive (ali pa koristne ino podobno); v nobenem primeru.

Julija wrote on 28.09.2002 at 21:27:29:
jaz verjamem, da je res oboje - da je moc nasih misli res lahko neskoncno (skoraj strasljivo) velika, da pa zal ni vedno vse odvisno od nas, od tega kako mocno verjamemo, kaj naredimo, kaj si zelimo...

Močno čutim, da si v celoti sama kreiram svojo realnost in da je le-ta zgolj od mene odvisna; a to še zdaleč
(žal Wink)  ne pomeni, da ne cepetam (na mestu), ker ne "razumem" vedno, da se ne branim, da ne bežim in
da si včasih še vedno ne zaželim odgovornosti preložiti na koga drugega ... A mi gre zmeri bolš, tudi (ali pa predvsem) po zaslugi tistih "nevidnih rok", ki mi neusmiljene klofute talajo. Wink

Julija wrote on 28.09.2002 at 21:27:29:
PS: ce je lahko besedicenje intelektualno onaniranje .....je potem dialog lahko intelektualni spolni akt? Wink

Luštkano. Intelektualno onanirati - umsko se samozadovoljevati, bi jest dodala. Wink

Prekrasno nedeljo nam želim,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Julija
1
*
Offline


Posts: 17

Gender: female
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #5 - 29.09.2002 at 19:03:43
 

ma ARS - saj ne da ti ne bi hotela verjet - tega o kreiranju svoje lastne realnosti - ampak, kaj nismo vsi del tega sveta, neke skupne, pogosto krute in nelepe realnosti.

kaj se res lahko izločiš iz nje? in verjameš, da je res le tisto, kar želiš in ustvariš sama?
Back to top
 
115674633  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #6 - 29.09.2002 at 21:43:08
 
v precejšnji meri se res lahko izločiš iz nje
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #7 - 30.09.2002 at 10:40:29
 
Julija wrote on 29.09.2002 at 19:03:43:
kaj se res lahko izločiš iz nje - neke skupne, pogosto krute in nelepe realnosti? in verjameš, da je res le tisto, kar želiš in ustvariš sama?

Mislim, da ne gre za to, ali se lahko izločiš iz "eksterne" realnosti ali ne, temveč bolj za sprejemanje česarkoli, pozornost, zavedanje in popolno prevzemanje odgovornosti za svojo lastno realnost ...
Morda bi bilo zanimivo odrpret en topic na tole, ampak tak, bolj izkustven kot teoretičen.  ???

Se mi zdi, da je bil Akvinski tisti, katerega "molitvico" so tudi AA-jevci za svojo vzeli, pa še kdo:

"Bog, nakloni mi spokojnost, da sprejmem, česar ne morem spremeniti,
pogum, da spremenim kar morem, in modrost, da sprevidim razliko."

Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Metafore so lahko škodljive
Reply #8 - 30.09.2002 at 10:51:19
 
Za začetek
V forumski razpravi o besedah, ki lahko komu potencialno škodijo, sva bojevala pozicijsko borbo, vse skupaj je bilo videti kot kakšna od front v prvi svetovni vojni. Veliko hrupa, nabijanja kanonov, dima, vpitja, streljanja v prazno, pa nobenega premika v eno ali drugo smer. Iz debate ni nihče izšel kot zmagovalec ali poraženec, prej se je zadeva končala v strahu pred mirovnimi silami, to kar sedaj bereš pa je nadaljevanje včerajšnje borbe. Ista reč, z drugimi sredstvi, na drugačen način. Hladna vojna, takorekoč.

No, to kar si prebrala v prejšnjem stavku ni moje videnje te debate, če si slučajno pomislila na to. Poskušam samo uporabiti nekaj sistematično povezanih metafor, tako da bom to lahko uporabil kasneje v kakšnem primeru.

Kaj je metafora
Definicijo metafore, oz. v slovenščini prispodobe lahko najdeš v SSKJ, kjer je definirana kot »prispodoba s primerjanjem ali prenašanjem lastnosti enega predmeta na drugega«

Prenašanje lastnosti enega predmeta na drugega je bistveno pri metafori. Tako lahko govoriva o boju na življenje in smrt, o mesarskem klanju, pa vendar ne gre za pogovor o soški fronti, ampak lahko za recimo predvolilno soočenje predsedniških kandidatov.

Pri tem se prenaša lastnosti z izvornega predmeta, oz. izvorne domene, v našem primeru vojne oz. boja na ciljno domeno, ki je v našem primeru debata oz. razprava. Ponavadi je izvorna domena nekaj kar nam je blizu in razumljivo, ciljna domena, pa nekaj z razumevanjem česar imamo težave in si moramo zato pomagati z metaforo. Zanimivo pri tem je, da nam je bojevanje očitno bližje, kot pa razprava.

Vse metafore, ki jih lahko prebereš v prvem odstavku pa so samo bolj ali manj pisane in posrečene oblike in izvedbe metafore »razprava je boj«.

Konceptualni sistemi in kategorije oz. kaj kategorije povedo o nas
Metafore pa so tudi nekaj, s čimer so definirane naše kategorije, s katerimi želimo potegniti nekaj črt čez naš svet, razmejiti eno od drugega. Pri tem si jih ne izbiramo čisto poljubno, so del učenja našega jezika in kulture v kateri živimo. To so običajne, konvencionalne metafore. Ko o nekem paru rečeš, da imata zdravo razmerje in ker razmerja navadno ne telovadijo in ne jemljejo tablet, to pomeni, da se spodaj skriva ena konvencionalna metafora, s pomočjo katere je ljubezen definirana in sicer »ljubezen je norost oz. bolezen«.

Lahko pa si kakšno novo metaforo tudi izmislimo. Recimo, lahko si izmislimo svojo metaforo, da je »ljubezen umetnina, ki jo je skupaj ustvarjata dva ali več avtorjev«. Potem lahko govorimo o določenih aspektih ljubezni, ki jih konvencionalne metafore ne pokrivajo. Da lahko ljubezen povzroča frustracije, da je za ljubezen potrebna kreativnost, predanost, potrpežljivost, skupne vrednote, včasih žrtvovanje, da zahteva podoben okus, da kreira novo in drugačno realnost, da je potrebno ljubezen ustvariti in da ne pride sama. Skratka cel kup reči, ki jih uporabljamo pri umetniškem ustvarjanju, postane v tem primeru lahko atribut ljubezni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Metafore so lahko škodljive (2)
Reply #9 - 30.09.2002 at 10:52:29
 
Metafora kot osnovni gradnik razumevanja sveta
Če ne zakompliciram tegale preveč, si vse komplicirane koncepte razlagamo s tistimi, ki so nam bližje in bolj domači, tako nekako kot v prejšnjem primeru o razpravi o argumentu in boju. Vedno z uporabo metafor, oz. metonimij. In to rekurzivno, tja do konca, kjer metafor več ne rabimo, to pa je nekje pri našem telesu, naših interakcijah s fizičnim okoljem in pri interakcijah z drugimi ljudmi v okviru kulture.

Če pa bi bolj kompliciral, bi verjetno še napisal, da je ena ciljna domena navadno definirana z več izvornimi domenami, ki morajo biti med sabo vsaj delno koherentne.

Pri določenih besedah, kategorijah, naprimer pri ljubezni, je lahko praktično celotna definicija kategorije metaforična.

Metafore so precej več kot pa samo orodje pesnikov, pisateljev, zapeljivcev in podobnih posebnežev. Metafore so orodje, s katerimi ustvarjamo nove pomene, so tista luč, s katero lahko pesnik posveti na neko že znano reč, ki pa se v tej osvetlitvi nenadoma zasveti in je videti popolnoma drugače, kot je bila videti prej. Pa tega ne počnejo samo pesniki, ampak to počnemo vsi, ko se srečamo z nečim, kar nam je neznano. Poskusimo si to razložiti s tistim, kar nam je znano. In pri tem navadno uporabimo nekaj metafor. Če nismo pesniki, potem navadno tistih bolj konvencionalnih, ali pa tudi ne.

Metafore po katerih živimo
Nekatere metafore, navadno konvencionalne, določajo marsikaj v našem življenju. Metafora razprava je boj, nam določa, kako se moramo vesti v debati, kako je treba reagirati in kaj je v debati pomembno. Skratka metafore niso samo izraz, ampak nekaj, kar lahko usmerja naše akcije in določa naše vedenje. Naj naštejem še nekaj pogosto uporabljanih metafor, ki zelo vplivajo na naše življenje ali pa na življenje ljudi okrog nas: Čas je denar, znanje je moč, znanost je nadzor nad naravo.

Škodljivost metafor
Za metaforo »čas je denar« bi težko lahko rekli, da je škodljiva, nasprotno koristna in potrebna, ko je treba nekomu razložiti, da lahko svoje življenje uredi, brez da bi se raztrgal ali zanemarjal svoje dolžnosti, če si določi prioritete in pa omejitve. Lahko pa preresno upoštevanje te metafore v življenju komu drugemu morda osiromaši življenje za marsikaj zanimivega, ker varčuje s časom, ki ga nameni drugim ljudem in ga poskuša čimbolj »koristno« izrabiti.

Idiosinkratične metafore, torej tiste, ki se jih nekdo spomni in niso del kulturnega okvirja, pa ni nujno, da opravijo koristno preslikavo med izvorno in ciljno domeno in lahko ustvarjajo zmedo ali pa pripeljejo nekoga v konflikt z drugimi ljudmi, ali pa celo z družbo. Metafora je škodljiva, kolikor preslikava izvorne domene v ciljno domeno ne ustreza realnemu svetu in življenju in na ta način ustvarjajo dodatno zmedo.

Energijske metafore
V zadnjem času se veliko govori o energijah, pretokih energij, medosebnih energijah, vzpostavljanju energetskih polj med dvema osebama in podobnim. Se mi zdi, da si poskušajo razlagat, da se njihovo razpoloženje obnaša po istih vzorcih kot energija. Skratka da uporabljajo metaforo »razpoloženje je energija«.

Z uporabo te metafore lahko potem rečejo, da ko so dobre volje, da so polni energije. Ali pa, ko niso ravno najbolje razpoloženi, da so se jim izpraznile baterije in da si morajo napolnit akumulatorje.

Tudi sam se odzivam na marsikaj pri sogovorniku, pa vendar se mi ne zdi, da gre pri tem za pretoke energije, saj se da marsičesa naučit recimo z nevrolingvističnim programirjanjem. Prav tako za spremembo mojega razpoloženja ni nujno obdobje počitka in mirovanja oz. polnenje baterij, saj se lahko spremeni zelo hitro, tako kot pri otrocih. Prav tako mi z mojo dobro voljo ni treba varčevat, ker bi s tem »porabil preveč energije«.

Energije so sicer lahko bergla pri pogovoru o razpoloženju, preveč resno pa jih ne gre jemat, se lahko zgodi, da namesto da bi pomagale pri razumevanju in razlagi tega, kako se spreminja moje razpoloženje, postanejo nekaj, kar usmerja moje življenje mimo mojih občutkov, čustev in razpoloženja. In zato se mi zdijo škodljive.

Zelo podobno, kot tovrstno intelektualno onaniranje.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Besed (ne)škodljivost
Reply #10 - 30.09.2002 at 12:56:06
 
So se skor vsi sogovorniki trudl definirat termin metafore in ko sem preletel vse, sem opazu, da se večna trud metaforo nevtralizirat.  

ARS verjame
Quote:
Skratka, vsak s svojim odnosom do česarkoli, s svojimi odločitvami in vzorci nenehno ustvarja svojo realnost, svojo lastno resničnost in jo seveda usmerja, ne pa metafore, reki ino podobno  


Julija ji v bistvu pritrjuje, da so metafore nekak bnevtralne, če/ko  metaforam odvzameš njihovo  moč sugestije tako, ko jih izživiš:

Quote:
Seveda, z metaforo lahko zgolj "oblačiš" in razlagaš, lahko pa jo hkrati tudi "živiš", in tako je/postane  
tvoj vzorec, ki kreira tvojo realnost ... dokler želiš. In ni omejitev, je le omejenost; lastna.  
No, morda moram dodat podnapis mojemu "topicu", da se meni besede (metafora ...) same po sebi, ne  
zdijo prav nič škodljive (ali pa koristne ino podobno); v nobenem primeru.


Bp prizna metaforam eno moč, ko funcionirajo kot  v orodje za konstrukcijo novih pomenov
Quote:
Metafore so orodje, s katerimi ustvarjamo nove pomene, so tista luč, s katero lahko pesnik posveti na neko že znano reč, ki pa se v tej osvetlitvi nenadoma zasveti in je videti popolnoma drugače, kot je bila videti prej.


in, ki se se nevtralizirajo, ko postanejo del konverzacije ne glede na to ali so nabite z dobrimi pomeni ali slabami nimajo svoje lastne 'energije'

Quote:
Energije so sicer lahko bergla pri pogovoru o razpoloženju, preveč resno pa jih ne gre jemat, se lahko zgodi, da namesto da bi pomagale pri razumevanju in razlagi tega, kako se spreminja moje razpoloženje, postanejo nekaj, kar usmerja moje življenje mimo mojih občutkov, čustev in razpoloženja. In zato se mi zdijo škodljive


Vsi, ne glede na nianse, izhajate it istega koncepta: takega, po katerem  metafore  eno pojmovno orodje, ki ga lahko uporabmo, ko določenih zadev v objektivni realnosti ne moremo zajet v  znane pojme in si pač pomagamo s približki. Šlo naj bi za nek 'post festum' postopek, ki je v bistvu isti pa naj gre za umetniško  pesnjenje al pa ljudske reke.  

Jest pa bi ravno metaforom pripisal tisto kreativno vlogo, ki realnost dejansko ustvraja, ne pa razlaga. Izhajam iz predpostavke, da je realnost že v nas, da se nam v samo skoz psihične proces oblikovanja metafor samo   razodeva v fizičnem svetu. Za  vse odtenke meforike smo  dojemljivi samo v posebnih stanjih zavesti, v evofrični kreativnosti, sanjah in drugih 'mejnih' stanjih zavestih. V pogojno rečeno podzavestnih psihičnih fazah, kjer pojmovni svet še ni črvrst in nedvoumen, kjer še ni čvrstih prostorskih in časovnih dimenzij,  kjer se karma križa z dharmo oz.  detreminirnost s svobodo in odgovornostjo. Skoz lastnost sanj/halucinacij in drugih vizuizacij je mogoče dojemat samo metaforično, te metafore pa kasneje fiskirat in zakodirat v simbole in besede. Sugestibilen/energetski  potencial metafor je zato velik, iz njih se kreirajo  miti, v katere spletamo svoje osebne usode.

V metaforah se tako prvzaprav  srečata oba psihična koncepta realnosti: tist, ki iz opazovanja sveta prek metafor kreira svet nazaj v seb in tist, ki iz sebe preko metafor kreira t.i objektiven realen svet. Jest bi reku, da po prvem svetu metafore oz. besede so škodljive al pa niso, odvisno od tega, kolk maš sreče pri tem kolk, si si jih skreiral sam, kol pa so ena fascinacija nad nečim, za kar v seb nimaš pokritja. Po drugem konceptu pa zna bit problem v tem, da pokritja  zanje nimaš o objektivnem svetu, da jih realiziraš v bistvu v nasprotju s svojo duhovno bitjo, ker so jih v tisti subtilni fazi kreiranja nadomestile  sugestije enga drugega.            
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Metafore so zgolj metafore
Reply #11 - 30.09.2002 at 15:11:42
 
Matr, BP, a ti zmeri tko, na velik virtualno razpredeš? Se človk mal počasnej čez prebije, a hvala useen; pa vsem ž/m mnenjedajalcem tut. Ma, tko kot sem že zgoraj napisala, metafora je meni le stavek, ki je stvar interpretacije & "verjetja" posameznika vanjo; in ker se različno goreče (ne)strpno včasih pogovarjamo, sem se zaradi različnosti mnenj z nekom tut mal zaciklala. Kolkrat še!?!  Wink

Quote:
Ko o nekem paru rečeš, da imata zdravo razmerje in ker razmerja navadno ne telovadijo in ne jemljejo tablet, to pomeni, da se spodaj skriva ena konvencionalna metafora, s pomočjo katere je ljubezen definirana in sicer »ljubezen je norost oz. bolezen«.

Ponočnjak je na začetku zlo dobr sesul tistega o denarju, upam da bo tegale tut. Wink
Ponočnjak, dej šeri še kakega, ki si ga verbalno podajamo, pa se sploh ne ustavimo ob njem; pa tvoj komentar, jasno!  Cheesy

Sicer pa, n. pr. jaz si s pomočjo "zdravega razmerja" ne bom  ljubezni prav nič definirala kot norost ali bolezen (mimogrede, a te je kera tolk pičla, da si to napisu?), ampak bom skozi svoje okno pogledala to razmerje, da vidim, če je meni zdravo; če sploh.

In viš, pa bi spet lahko o tistem, da z metaforo lahko zgolj "oblačiš" in razlagaš svoje misli in pojmovanja, lahko pa jo hkrati tudi "živiš", in tako je/postane tvoj vzorec, ki kreira tvojo realnost ... dokler želiš. In ni omejitev, je le omejenost; lastna.

Ej, luštkano (a nej se u jezik zdej ugriznem?):
Rada bi popolnoma, v celoti, neozdravljivo zbolela za ljubeznijo; predvsem do same sebe.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Kreativnost besed in uma
Reply #12 - 30.09.2002 at 15:19:46
 
titud wrote on 30.09.2002 at 12:56:06:
Jest pa bi ravno metaforam pripisal tisto kreativno vlogo, ki realnost dejansko ustvraja, ne pa razlaga.

Jest pa njim oboje. Matr smo kreatorji!
Danes je d'best dan za nemetaforično dvignjeno rit, ki naj ji misli ven sledijo.  Cheesy
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1