Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4147 times)
Boo Ruth
Ex Member




Biti slep
10.06.2002 at 00:47:58
 
Zdravo.

Doma zvečer, ko se končam izobraževati in ko izklopim računalnik, tam okoli polnoči, se odpravim v sobo v prvem nadstropju. Ko hodim po stopnicah navzgor namenoma ne prižgem luči. Tako se nekako učim uporabljati ostala čutila - izklopim vid in mi tako ne ostane nič drugega, kot da izostrim ostalo.

Ko ugasnem luč in se znajdem v popolni temi se pred mano pojavi popolnoma druga slika, drugi svet. Vse, kar je bilo do sedaj samoumevno, je sedaj zelo pomembno.  V temi ima vsaka najmanjša stvar, ovira,... svoj pomen in im ob dotiku nekaj tudi pove. Začutim vsak vetrič, zavoham lesena vrata in kljuka je moj najboljši prijatelj.

In potem odprem vrata v spalnico in prižgem luč. V trenutku se znajdem v mojem starem, lepem svetu, ki me varuje in me dela lenega. Moji čuti počasi zakrnjeni postajajo.

IN TAKRAT POMISLIM NA SLEPE LJUDI. Kako živijo, kaj občutijo, njihovi senzorji in vsa možna čutila so nabrušena na maksimum in po svoje živijo zelo cenjeno življenje. Razvijajo se v sebi, materialnost jim je na nek način tuja in po svoje jim je, sicer se grdo sliši, zaščita pred globalizacijo, komercializacijo in materialnostjo nekaj naravnega.

Ne vem, morda pa se motim.

Sicer pa vsakemu svetujem tako vajo vsaj enkrat na teden ali pa vsaj en poizkus.

Borut
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Biti slep
Reply #1 - 10.06.2002 at 14:22:00
 
V knjigi avtorja katerega ime sem pozabil (Hrana za dušo), je presenetljiva izpoved slepega človeka, vredno za prebrat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Biti slep
Reply #2 - 10.06.2002 at 16:50:51
 
lahko vas jest peljem do mojga strica cirila k je slep
je vedno vesel obiskov

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Biti slep
Reply #3 - 10.06.2002 at 17:24:49
 
Ravno zdaj je v Ljubljani razstava fotografij našega slepega fotografa Evgena Bavčarja, ki je svetovno znan a žal premalo tu  v Sloveniji.
Je res pravi svetovljan, živi v Parizu, obvlada ne vem koliko tujih jezikov, piše, prevaja...slep.
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Biti slep
Reply #4 - 10.06.2002 at 21:49:19
 
Če je kdo iz Celja, je gotovo že kdaj videl črnega fanta, ki hodi po celem Celju in okolici peš in vedno sam s svojo belo palico. Včasih je bil v Kovinotehni telefonist, sedaj pa ne vem kaj dela, ker so uvedli avtomatsko centralo. Ta možakar je sle3p že od rojstva, ampak kako hodi in kako pozna ulice. To je skoraj neverjetno.
Po moje je lažje, če si slep od rojstva, kakor pa, da kar naenkrat ugasne luč in ne vidiš več. To mora biti velik šok in tega ne privoščim nikomur.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Biti slep
Reply #5 - 10.06.2002 at 22:10:48
 
Poznam dekle, ki je približno toliko stara kot jaz. PRavi genij za matematiko in fiziko.
Zbolela je nekako okrog 25 leta, ohromela, oslepela.

Enkrat sem jo opazovala, kako je povijala svojega dojenčka. Ja, odločila se je imeti otroka.
Jaz nisem verjela, da je slepa. Natančni, jasni gibi.
Ko se je mali sprehajal med otroki, na eni novoletni zabavi, kjer je bilo ene 7 otrok, je točno slišala njegov glas, med vsem vpitjem.
Pogumna ženska. Res.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Biti slep
Reply #6 - 11.06.2002 at 13:31:52
 
q
Po moje je lažje, če si slep od rojstva, kakor pa, da kar naenkrat ugasne luč in ne vidiš več.
q

Sem se večkrat vprašala tole. Npr. če oslepiš kasneje, si vsaj predstavljaš po spominu barve in to. Če pa si slep od rojstva, ne vem..., pa imaš verjetno druge čute tolk razvite, ne vem...  Poznam nekoga, ki je slep od rojstva, je tud telefonist, in on pravi, da ima točno predstavo npr. kakšna je zelena barva. Sem pa se tud vprašala, glede na to, da se nekateri spomnijo svojih prejšnjih življenj, se potem slepi od rojstva morda tudi barv lahko spomnijo, morda iz lucidnega sanjanja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1