Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 15
(Read 175789 times)
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #90 - 12.07.2002 at 11:28:45
 
Dr. Wayne W. Dyer v knjigi Verjemite, in videli boste

Pišem zato, da ne bi brali, ampak da bi doživeli. V svojem življenju vidimo in doživljamo natanko tisto, kar verjamemo. Če verjamemo v bedo in nemoč, bomo tudi živeli v revščini in nemoči, če verjamemo v spremembo, rast in obilje, bomo rasli in prejeli prav vse, kar potrebujemo.

Še nihče se ni odžejal z besedo 'voda'. Ladja ne more pluti po formuli H2O. Beseda 'dež' vas ne more zmočiti. Vodo ali dež morate doživeti, če hočete resnično zvedeti, kaj pomenita ti dve besedi. Same besede pa vas zadržujejo precej daleč od izkušnje.

In tako je z vsem, o čemer pišem v tejle knjigi. Moje besede naj bi vodile k vaši neposredni izkušnji. Če vam bodo blizu, boste zelo verjetno privzeli napisane zamisli in z njihovo pomočjo ustvarili svojo izkušnjo.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #91 - 12.07.2002 at 11:43:08
 
ana, sorry, ker zabijam tega fajn brihtnega dohtarja.

Za besedo "ogenj" vem, da oznacuje nekaj, kar ne bi rad izkusil na svoji kozi. Vem da pece, vem, da me lahko spremeni v pepel in ker to vem, tega ne mislim preikusat, da bi si to dokazal.

Me razumes, kaj mislim, ane? Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #92 - 12.07.2002 at 12:16:49
 
pa saj si ogenj že sprobal (kolkor tolk smo ga vsi že kot otroci), zato pa veš, da peče in ker veš, ne boš po neumnost seb škodo delal in roko v plamen tlaču, če maš že glih drva v bližin

Grin Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #93 - 12.07.2002 at 12:19:08
 
Nekaj odlomkov iz knjige Juliana Johnsona Pot mojstrov (Joga Slišnega Življenjskega Toka)

Da boš pisal dobro, se izražaj v jeziku povprečnih ljudi, a misli kot modrec. – Aristotel

Duša odleti v trenutku, ko se nam zazdi, da držimo v rokah njen svetlikajoči blesk in ostanemo sami še  z enim mrtvim metuljem, ki ga dodamo veliki zbirki. – Šri Krišna Prem

Vadba joge iz gole radovednosti ob iskanju novih občutij in psihičnih moči je napačna in se kaznuje z neuspehom, psihično neuravnoteženostjo ali čim hujšim. Nihče naj ne prosi za posvetitev v skrivnost duhovnosti iz nečimrnosti, kajti zagotovo bo sledila katastrofa. – Brunton

Bitko življenja je treba dobiti, ne pa bežati od nje. Stroga osamitev v gorske votline prav tako ne prinese notranje ravnodušnosti do minljivega sveta pojavnosti. Le odvezanost obrodi vrtnice resnične modrosti. – Šri Krišna Prem

Kadar pišeš knjigo, razkrivaš tudi svojo skrivnost, a bralec mora občutiti, kot da odkriva lastne misli: takšna je tudi avtorjeva želja.

Bog šepeta v uho vsakega srca, toda vsako srce ga ne sliši.

Vsakemu bitju je usojeno, da vzklije v temi kakor pšenični kalček – in umre v svetlobi. Toda ta smrt sploh ne pomeni izničenje, temveč novo rojstvo.

Znanstvena metoda vstopanja in uresničevanja  »nebeškega kraljestva« še v času življenja tukaj v fizičnem telesu – to je vsebina in bistvo te knjige.

Ciati iz Gite
Modrec ne jadikuje ne nad mrtvimi ne nad živimi.(II:11)
Tisti, ki prebiva znotraj vsakega telesa, je neranljiv, o Bharata, zato ne žaluj za nikomer.(II:30)
Tvoja skrb naj bodo le dejanja  in nikoli njih sadovi. Naj te v dejanju ne vodi končni sad in ne veži se na nedejavnost. (II:47)
Tisti, ki je v vseh pogledih brez vezi pa naj se mu pripeti dobro ali zlo, ki si ne želi in ne zavrača, je uravnovešenega razumevanja. (II:57)

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #94 - 12.07.2002 at 12:38:04
 
John_Doe wrote on 12.07.2002 at 11:43:08:
ana, sorry, ker zabijam tega fajn brihtnega dohtarja.

Za besedo "ogenj" vem, da oznacuje nekaj, kar ne bi rad izkusil na svoji kozi. Vem da pece, vem, da me lahko spremeni v pepel in ker to vem, tega ne mislim preikusat, da bi si to dokazal.

Me razumes, kaj mislim, ane? Wink


Tudi v vodi se lahko utopiš, če ne znaš plavati in z zrakom zadušiš, če ne znaš dihati. Da ne govorim o zemlji. Moč Narave je treba spoštovat in se ne z njo igrat. Ogenj je pač tisti, ki ponavadi vzbuja največ strahospoštovanja.

Drugač pa ima tale tip Dyer novo knjigo - 'Resnično čarodejstvo' je naslov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #95 - 12.07.2002 at 13:32:09
 
LittleStar.
EEE... ogenj sem vzel cist ko za prispodobo. Lahko bi recimo rekel, da se ne rabim posipat z Agent Orange-om, da bi si dokazal, da bom pri zivem telesu razpadel in ce bi po kontaminaciji slucajno zaplodil otroke, bi se rodili pol mutantje in pol invalidi. Enostavno verjamem, da je to svinjarija.

To je bil pac point mojega posta, ne pa kaj nej bi delal ogenj ali kaj voda. Gre za obcutja, katera mi ni treba preverit, da bi v njih verjel.

Zdej ves kaj sem hotu povedat s svojo kontro?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #96 - 12.07.2002 at 13:43:09
 
q
Zdej ves kaj sem hotu povedat s svojo kontro?  
q

Upam, da veš ti  Grin.

Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #97 - 12.07.2002 at 13:47:16
 
hehe...  nic bat, vem, vem...  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #98 - 24.07.2002 at 17:05:09
 
Just Be

Be strong enough to face the world each day
Be weak enough to know you cannot do everything alone
Be generous to those who need your help
Be frugal with what you need yourself
Be wise enough to know that you do not know everything
Be foolish enough to believe in miracles
Be willing to share your joys
Be willing to share the sorrows of others
Be a leader when you see a path others have missed
Be a follower when you are shrouded in the midst of uncertainty
Be the first to congratulate an opponent who succeeds
Be the last to criticise a colleague who fails
Be sure where your next step will fall, so that you will not stumble
Be sure of your final destination, in case you are going the wrong way
Be loving to those who love you
Be loving to those who do not love you, and they may change

Above all, be yourself



Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Marjana-
Guest




Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #99 - 26.07.2002 at 15:42:49
 

If two people can look at the same situation and hold diametrically opposed views about what that situation means, then the real truth is not in the circumstance, but in the belief.

--Mary Manin Morrissey





Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #100 - 19.08.2002 at 10:59:28
 
Malo iz knjige TIBETANSKA KNJIGA ŽIVLJENJA IN UMIRANJA  (Sogyal Rinpoche)

Moja vera je živeti – in umreti – brez obžalovanja.
MILAREPA
------------
Za današnji svet lahko z grenkobo priznamo, da večina ljudi v njem umre nepripravljena na smrt – tako kot je tudi živela nepripravljena na življenje.

---------------
Na svetu ni kraja, kjer nas smrt ne bi staknila – pa najsi se še tako vneto oziramo okrog sebe, kakor kadar se znajdemo v kaki neznani in sumljivi deželi…. Če bi bilo kje kako zavetje, kamor bi se lahko umaknili pred udarci smrti, se jaz še malo ne bi pomišljal skriti vanj… Seveda pa je norost že sama misel, da bi ti kaj takega uspelo….

Ljudje prihajajo in odhajajo, tekajo sem in tja in plešejo, nihče pa nikoli ne zine niti besedice o smrti. Vse lepo in prav. Toda ko smrt vendarle pride – po nje same ali pa po njihove žene, otroke ali prijatelje – in jih zaloti niznenadene in nepripravljene, kakšni viharji čustev jih zajamejo, koliko je krikov, gneva, obupa!…

Da bi torej smrti vzeli njeno najmočnejše orožje, ravnajmo drugače, kot je v navadi: snemimo ji plašč tujosti, obiskujmo jo, navadimo se njene bližine; na nič drugega ne mislimo češče kakor nanjo… Nič ne vemo, kje nas čaka; pričakujmo jo torej vsepovsod. Navajati se na smrt pomeni navajati se na svobodo. Človek, ki se je naučil umreti, se je 'odučil' biti suženj.

MONTAIGNE
-----------------------------
Smrt je dejansko skrivnost, a o njej vendarle lahko rečemo dvoje: prav nobenega dvoma ni, da bomo umrli, in ne vemo, kdaj in kako bomo umrli. Edino, kar je potemtakem zanesljivo, je negotovost glede ure naše smrti, ki jo izrabljamo kot izgovor za to, da nenehno odlagamo neposredno soočenje s smrtjo.

Najglobji razlog, zakaj se tako bojimo smrti, je najbrž ta, da ne vemo, kdo smo. Vsak zase je prepričan, da je edinstvena osebnost, od vseh drugih različna in ločena identiteta; toda če to identiteto malce bolje  pogledamo, vidimo, da ni nič drugega kot neskončna zbirka vseh mogočih reči, ki jo podpirajo: našega imena, našega 'življenjepisa', naših življenjskih sopotnikov, družine, doma, službe, prijateljev, kreditnih kartic… Vso svojo gotovost naslanjamo na krhko in minljivo oporo teh reči, in ko bomo ostali brez njih, ali bomo sploh še vedeli, kdo pravzaprav smo?

Brez vseh teh opor ostanemo samo še sami pred seboj, pred človekom, ki ga ne poznamo, pred tem medlim neznancem, s katerim smo ves čas živeli in ga kljub temu nismo želeli bolje spoznati.

….

Ko umremo, pustimo vse za seboj, še posebej pa svoje pozemeljsko telo, ki smo ga tako negovali, se tako slepo zanašali nanj in ga s tolikšnim trudom skušali obdržati pri življenju. Toda tudi na svoj um se ne moremo nič bolj zanesti kot na svoje telo. Kar zazrite se vanj za par minut: videli boste, da je kakor bolha, ki nenehno skače sem in tja. Videli boste, da se misli porajajo brez pravega razloga in brez zveze med seboj. Kaos trenutka nas peha sem in tja, žrtve muhavosti svojega uma smo. Če je to edino stanje zavesti, ki nam je znano, potlej se lahko v trenutku smrti na svoj um zanašamo toliko, kot se lahko kockar zanaša na kocke brez pik.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #101 - 20.08.2002 at 08:38:14
 
iz knjige TIBETANSKA KNJIGA ŽIVLJENJA IN UMIRANJA
(Sogyal Rinpoche)

V Tibetu sem, ko sem bil še otrok, slišal zgodbo o Kriši Gotami, mladi ženski, ki je imela to srečo, da je živela v Buddhovih dneh. Ko je bil njen prvorojenec star leto dni, je zbolel in umrl. Vsa strta od bolečine je Kriša Gotami tavala po ulicah, držeč njegovo drobno truplo v rokah, in vsakogar, ki ga je srečala, prosila za zdravilo, ki bi otroku vrnilo življenje. Nekateri se niso zmenili zanjo, drugi so se ji smejali, spet tretji so menili, da se ji je zmešalo, le neki modrec, ki ga je naposled srečala, ji je povedal, da je edini človek, ki lahko naredi takšen čudež, Buddha.

Šla je torej k Buddhi, položila otrokovo trupelce k njegovim nogam in mu povedala svojo zgodbo. Buddha jo je poslušal z neskončnim sočutjem. Nato ji je nežno rekel:

»Samo na en način se da odpraviti tvoje gorje. Pojdi dol v mesto in mi prinesi gorčično seme iz vsake hiše, v katero nikdar ni stopila smrt.«

Kriša Gotami je polna upanja odhitela v mesto. Ustavila se je pri prvi hiši, ki jo je videla, in rekla:

»Buddha mi je rekel, naj mu prinesem gorčično seme iz hiše, ki je nikdar ni obiskala smrt.«

»Ampak v tej hiši je umrlo že veliko ljudi,« so ji povedali domačini. Šla je torej k naslednji hiši.

»Oh, koliko jih je že umrlo v naši družini!« so odmahnili tamkajšnji prebivalci.

In nič drugače niso povedali v tretji in četrti hiši, in nazadnje, ko je obhodila prav vse hiše v mestu, je spoznala, da Buddhovega pogoja ne bo mogla izpolniti.

Odnesla je torej truplo svojega otroka na pokopališče, se še poslednjič poslovila od njega, nato pa se vrnila k Buddhi.

»Si mi prinesla gorčično zrno?« jo je vprašal.

»Ne,« je odvrnila. »Pač pa začenjam razumeti nauk, ki bi mi ga rad dal. Bolečina srca me je zaslepila, in mislila sem, da sem edina žrtev trpljenja, ki ga prinaša smrt.«

»In čemu si se vrnila?« jo je vprašal Buddha.

»Da bi te prosila, da me pouči o tem, kaj je smrt, kaj utegne biti za njo in onkraj nje in kaj v meni, če sploh kaj, ne bo nikoli umrlo.«

In Buddha jo je začel poučevati.

»Če bi rada spoznala resnico o življenju in smrti, nenehno razmišljaj o temle: En sam zakon je v vesolju, ki se nikdar ne spremeni: ta namreč, da se vse nenehno spreminja in da je vse minljivo. Smrt tvojega otroka ti je pomagala sprevideti, da je svet, v katerem živimo – sansara – morje neznosnega trpljenja. Samo ena pot, ena sama pot vodi iz  začaranega sansarinega kroga rojstev in smrti – pot k osvoboditvi. Zdaj, ko te je bolečina pripravila za učenje in se ti je srce odprlo za resnico, ti bom to pot pokazal.«

Kriša Gotami je pokleknila k njegovim nogam in mu sledila do konca svojega življenja. In ko so se ji dnevi začeli iztekati, kje baje dosegla razsvetljenje.

~~~~~~~~

Zgornja zgodba nam kaže nekaj, kar lahko tudi sami vedno znova opažamo: močno doživetje smrti nas lahko prebudi in spremeni naš celoten odnos do življenja.

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #102 - 20.08.2002 at 09:00:50
 
TIBETANSKA KNJIGA ŽIVLJENJA IN UMIRANJA  (Sogyal Rinpoche)


Avtobiografija v petih poglavjih

1
Hodim zdolž ulice.
In padem v globoko luknjo,
ki zija v pločniku.
Zgubljen sem … brez upanja.
Saj nisem sam kriv.
In celo večnost traja, preden najdem pot ven.

2
Spet grem po isti ulici.
V pločniku zija globoka luknja.
Delam se, da je ne vidim.
In spet padem vanjo.
Ne morem verjeti, da sem spet tam.
Ampak saj nisem sam kriv.
In zopet traja celo večnost, preden pridem ven.

3
Spet grem po isti ulici.
V pločniku zija globoka luknja,
vidim jo.
In spet padem vanjo … kar iz navade.
Tokrat imam oči odprte,
vem, kje sem,
zdaj vem, da sem sam kriv.
Nemudoma pridem iz nje.

4
Spet grem po isti ulici.
V pločniku zija globoka luknja
in jaz se ji izognem.

5
Zdaj hodim po drugi ulici.

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #103 - 20.08.2002 at 13:21:23
 
Tibetanski učitelj Chagdud Tulku Rinpoche:

Vselej se zavedaj, da je življenje kakor sanje, in rahljaj navezanost in odpor, ki te vežeta nanj. Uri se v dobrosrčnosti do vsega živega. Bodi ljubeč in sočuten, ne glede na to, kakšni so drugi do tebe. Tisto, kar ti nemara slabega storijo, ne bo tako važno, če boš na vse gledal kakor na sanje. Gre pa za to, da v teh sanjah ohranjaš dobro naravnanost. To je bistvo vsega. To je resnična duhovnost.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: misli lepe, krasne, kratke
Reply #104 - 21.08.2002 at 10:58:22
 
dve misli Rudija Kerševana

Kdor drvi k stvarem,
prepričan,
da ga bodo osrečile,
spregleda stvari,
brez katerih ne bo
nikoli srečen.


Izjoči se,
ko mine ljubezen,
a ne joči
do večera.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 15