Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 9657 times)
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Kako ne-obsojati
18.11.2001 at 10:57:49
 
Ce vidim nekoga, ki je drugacen in se pri tem zalotim, da obsojam, kaj naredit?
Ce samo potlacim to misel obsojanja ali ne bo enkrat spet ven prisla?
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kako ne-obsojati
Reply #1 - 18.11.2001 at 17:32:22
 
ne obsojam
sprejemam
odpušam njemu/njej
in sebi, ker sem obsojal
(prosim pomoči pri tem, če je treba, tistega kateremu/i verjamem)

to dela čist dost dobr - pomoje.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Kako ne-obsojati
Reply #2 - 18.11.2001 at 18:44:29
 

[quote author=herby link=board=prijateljstvo&num=1006077469&start=0#0 date=11/18/01 at 10:57:49]

Herby,

meni, recimo, je še najtežje sploh prepoznati dejstvo, da druge obsojam. (to je moč maye, ko si v njej, tega ne veš).

Ponavadi mi sicer uspe ločiti človeka od njegovih misli (pogledov, stališč), besed in dejanj, ne pa vedno. Se učim...

Zame je glavno vodilo to, da imamo vsi svobodno voljo, vsi smo zavest-ni in vsak ima prirojeno pravico, da misli, govori in deluje kakor koli hoče.
Zato, če že obsojam, obsojam dejanja ljudi, ne pa njih same... Obsojanje ljudi se ponavadi prelevi v žalitve.

Po mojih izkušnjah je tlačenje in zanikanje čustev (kritičnosti, užaljenosti itd...) le kratkotrajna rešitev. Zato tega ne počnem.

Sam sem kritičen do drugih vedno le iz dveh razlogov:
1. sem preveč zafixiran v svojih filmih in ne morem (v bistvu nočem, to ni stvar moči/ne moči, ampak IZBIRE) sprejeti poglede drugih.
2. ne izražam sebe  v celoti in se zaradi tega počutim nerazumljenega.

Rezultat obeh frk je, v mojem primeru, ponavadi kritičnost, ostrina in tudi obsojanje (sicer bolj poredko).

Kaj v takih primerih naredim?
Na kratko: počakam da napad mine, da se slepa čustva poležejo. Nato iskreno in pošteno pobrskam po sebi in najdem tisto, kar me je napeljlo, da sem bil kritičen.

V nobenem primeru se pa ne farbam, da sam vem več in da imam le jaz prav oz. da bodo drugi morali spremeniti svoja stališča - to je totalna iluzija.

Vse skupaj se ponavadi konča (v partnerskem odnosu) s sovzami v očeh in izražanjem tistega, glede česar sem se počutil nerazumljenega.
Obsojanje je po moji izkušnji odraz nerazumljenosti in nevoljnosti/nesposobnosti izražanja samega sebe (svojih pogledov, čustev, izkušenj itd...).









Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Kako ne-obsojati
Reply #3 - 18.11.2001 at 21:20:21
 
Menda so na kosu ovojnega papirja v koncentracijskem taborišču Ravensbruck našli napisane naslednje besede:

"Gospod, ne spominjaj se samo mož in žena dobre volje, ampak tudi vseh hudobnih. Ne spominjaj se samo trpljenja, ki so nam ga zadali. Spominjaj se tudi sadov, ki smo jih želi po zaslugi tega trpljenja - našega tovarištva, zvestobe, ponižnosti, našega poguma in velikodušnosti, velikega srca, ki nam ga je trpljenje navdihnilo. In ko bodo stopili pred sodbo, daj, da bodo vsi ti sadovi, ki smo jih obrodili, njihovo plačilo in odpuščanje."

Potlačenje je seveda samo pometanje pod preprogo. Saj vse zgleda lepo in prav, a ko je najbolj neugoden trenutek, se ti eden spotakne pod preprogo in vsa svinjarija naenkrat plane na dan.

Vedno mi je bila všeč tista zenovska zgodbica, prošnja bogu ne vem že kako imenujočemu (ni bistveno):
Bog X, prosim te, da mi oprostiš, ker sem te iskal od svetišča do svetišča in nisem vedel, da prebivaš v mojem srcu.
Bog X, prosim te, da mi oprostiš, ker sem te prosil za odpuščanje mojih grehov in nisem vedel, da so mi grehi odpuščeni, še preden jih storim.
Bog X, prosim te, da mi oprostiš, ker sem te prosil, da mi pomagaj in nisem vedel, da si ti prvi, ki mi želiš dobro.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
LittleStar (Guest)
Guest




Re: Kako ne-obsojati
Reply #4 - 21.11.2001 at 14:00:21
 

herby wrote on 18.11.2001 at 10:57:49:
Ce vidim nekoga, ki je drugacen in se pri tem zalotim, da obsojam, kaj naredit?
Ce samo potlacim to misel obsojanja ali ne bo enkrat spet ven prisla?



Vsako obsojanje ima ziher nekje izvor. Do tja je treba torej priti. Vprašat sebe, zakaj obsojaš. Česa se bojiš? Česa ne moreš sprejet. Če misliš, da je nekdo drugačen, meni to pomeni, da se bojim neznanega, nezavednega v sebi, teme? Morda se bojimo živalskosti v sebi, da bo zbezljala..., toda tudi Bog je v nas in mi smo ... , zato zaupajmo, ne obsojajmo, saj vsak bije svojo bitko. Opazujmo in se učimo. Ni pa treba na vsak način sprejemati nekogar osebnost, če nastajajo trenja, kakor tudi ni potrebe za obsojanja, če je nekdo 'drugačen'.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar (Guest)
Guest




Re: Kako ne-obsojati
Reply #5 - 21.11.2001 at 15:42:32
 

Morda se bojimo Boga v nas, in morda včasih obsodimo tiste, ki ga ne vidijo, ne v sebi, ne v drugih, in iz tega v nas? Obsodimo sebe. Žalostno. Embarrassed
Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Kako ne-obsojati
Reply #6 - 30.01.2002 at 12:06:23
 
Obsojanje...

Dostikrat obsojamo zaradi nerazumevanja, se mi zdi. Vem, da sem jaz taka. Vprašanja, kot je: "Le kako je lahko naredil to in to?" pa kaka simplastična besedica zraven, seveda...Wink. Zdi se mi, da je dostikrat odgovor enostaven. Dotična oseba je čutila, da nima izbire. Je ni videla. Torej, ni obstajala.

Lažje in obenem težje se mi zdi odločanje PRAV ali NAROBE, bolj, ko si širiš obzorje. Konec koncev ugotoviš, da ne eno ne drugo ne obstajata drugje, kot v našem razumu. Kar je meni črno je tebi belo in obratno.

Še ena stvar, ki dela vsakega od nas tako posebnega, unikatnega! Kot ima vsak od nas drugačne oči, še celo njih sij se razlikuje(!), tako smo si različni po pogledu, sprejemanju, dojemanju ter pri odločanju. Obsojanje je pa ponavadi posledica za nas napačne odločitve, kajne?

Ufff...moj ognjeni krst tule gor je mimo! Hvala vsem, ki boste tole prebrali in boste vedeli, da je to moj pogled. Vesela sem, če se tvoj razlikuje! Pa tudi, če si ga deliva...lepo je!

...še naprej lep dan želim!...
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
Oldi
Guest




Re: Kako ne-obsojati
Reply #7 - 01.02.2002 at 07:38:47
 
Quote:
Lažje in obenem težje se mi zdi odločanje PRAV ali NAROBE, bolj, ko si širiš obzorje. Konec koncev ugotoviš, da ne eno ne drugo ne obstajata drugje, kot v našem razumu. Kar je meni črno je tebi belo in obratno.

Ključ je v širjenju obzorja, ki ti pomaga, da se lahko postaviš v kožo tistega, ki ga ne sprejemaš.
Na splošno je pri presojanju dejan kogarkoli edino bistveno, kaj je s tem človek hotel oziroma kaj ga je k temu spodbudilo. To je še pomembno v partnerskih odnosih, najlepše pri tej metodi pa je, da v bistvu nimamo kaj obsojati in odpuščati, saj so vsa dejanja naših bližjih ponavadi plod želje, da bi nam bilo lepše oziroma plod nezadovoljstva s slabim stanjem. Tega pa res ni moč obsojati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Kako ne-obsojati
Reply #8 - 04.04.2002 at 14:38:31
 
Zanimivo mi je, kako ljudje vse delimo... Sedaj poskušam oddelati to temo pri sebi do konca. Enostavno sprejeti, da je, kakor je...

Ne verjamem, da smo zmožni resnično in v polnosti dojeti, kaj je belo in kaj je črno. Včasih je pač potrebno potočiti kako solzico ali zadati nekomu neko rano. Iz tega se učijo vsi udeleženi... Naj bodo "glavni" igralci ali pa ne...

Verjamem, da je vsako dejanje, vsaka misel,... sama po sebi dobra. Dobra mogoče ni prava beseda, vendar v danem trenutku nisem našla primernejše.
Vsekakor bo na daljši rok prinesla nekaj, kar bo sprožilo določeno spremembo. Spremembo, ki bo sprožila spremembo...

Torej: zakaj bi obsojal človeka, ki je v danem trenutku deloval kot totalen egoist? (Zgolj primer...)
Zato, ker je pretežko priznati, da je košček tega tudi v tebi...?

Ja, pa še tole... Ne pozabimo dejstva, da je večina storjenih dejanja nezavedna. Ne razmišljaš, kaj bo tvoje dejanje prineslo, temveč samo storiš. Lahko obsojaš osebo, ki te ne prizadane nalašč? Sicer pa: prizadane se vsak sam...

Pa veliko razumevanja in strpnosti do drugačnosti! Wink

Suzana Roll Eyes
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Kako ne-obsojati
Reply #9 - 04.04.2002 at 15:05:41
 
pred časom sem prepisala malo više zgoraj nek tekst. Ravno danes zjutraj sem premišljevala o njem in o njegovem globokem pomenu. Da ga večina niti ne razume, kaj šele, da bi ga vsaj poskusila živeti. Eto odlomek:
Q
Ne spominjaj se samo trpljenja, ki so nam ga zadali. Spominjaj se tudi sadov, ki smo jih želi po zaslugi tega trpljenja - našega tovarištva, zvestobe, ponižnosti, našega poguma in velikodušnosti, velikega srca, ki nam ga je trpljenje navdihnilo. In ko bodo stopili pred sodbo, daj, da bodo vsi ti sadovi, ki smo jih obrodili, njihovo plačilo in odpuščanje."
Q

a koga to spominja na tiste besede: Ljubi svojega sovražnika?
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Kako ne-obsojati
Reply #10 - 05.04.2002 at 08:58:46
 
Draga Ana! Vsakdo je prebral vse... In verjamem, da smo se vsi zamislili... Kako bom-o to prenesli v Življenje, pa je drugo vprašanje.
Mogoče si ti v teh besedah našla vse. In to je izredno lepo! Toda... mogoče pa jaz potrebujem povedati isto stvar še na drug način. Saj konec koncev pridemo do istega zaključka. Le besede se spreminjajo!

Meni osebno je bil prepis všeč. Ko sem prebrala, sem si rekla: "Evo, to je to!" In pomislila, koliko in če mi to uspeva živeti. Tudim se. Več pa niti ne morem pričakovati od sebe. In to mi je dovolj.

Kako boš ti dojela moje pisanje, je že vprašanje, ki z menoj nima povezave. Ni več moj "problem". Napisala sem, ker sem čutila željo.

Ana, želim ti veliko v Življenju izraženih misli! Smiley

Vsem skupaj pa... veliko Ljubezni!

Suzana Roll Eyes
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Kako ne-obsojati
Reply #11 - 05.04.2002 at 11:30:49
 
Draga Suzana,
Tvoj prispevek me je rahlo presenetil, ker sem te čutila kot da se braniš. Naj ti povem par besed.
Po duši sem samotarka in nerada iščem bližino drugih oseb, sama s sabo se zelo dobro počutim in nikoli nimam občutka, da sem osamljena. Moja velika strast je ravno prebiranje kratkih misli, sporočilc, ki jih, saj veš, najdeš vsepovsod. Imam navado, da si delam zapiske, ki jih nosim s sabo in potem, ko imam čas, prebiram zapisano, premišljujem, si hranim dušo na ta način. Nimam navade, da bi zavestno furala misli in se utapljala v domišljiji preteklosti in prihodnosti. Če bi to počela, potem bi lahko samo vzdihovala nad tem, kaj se mi je hudega v življenju zgodilo in bila preplašena nad tem, kaj me še čaka v prihodnosti. Če pa sem sama s sabo in se prepuščam, mi velikokrat v misli uletijo odseki kratkih besedil.
Vidiš, draga Suzana, tako mi je včeraj zjutraj (vstajam zelo zgodaj, ker rada vse uredim brez naglice in priganjajnja sebe in drugih) brez razumljivega razloga uletelo v misli tisto besedilo, najdeno na kosu papirja v koncentracijskem taborišču. Spomnila sem se tega, da sem ga enkrat pretipkala tudi na gapetov forum in rekla sem si, bogve kje je sedaj zgubljeno med drugimi prispevki, pa saj ni važno. Je, kjer je. In porodilo se mi je še vprašanje, ki sem ga tudi včeraj napisala: ali se je komu od teh, ki so prebrali ta prispevek, utrnila asociacija na tisti znani »Ljubi svojega sovrražnika«.

Tako, kot življenje je, ponuja neverjetne odgovore: besedilo se je čez nekaj ur brez iskanja našlo, našlo je pot do mene, ti, draga Suzana, si pa bila orodje, preko katerega se je prenesla moja misel.
Kaj boš seveda ti naredila s tole pripovedjo, je samo tvoja stvar. Podajam ti samo informacijo, odnos do te informacije si boš ustvarila sama.

Aja, da ne pozabim: moj prispevek včeraj se sploh ni nanašal v nobenem smislu na tvoj prispevek, čeprav si sledita eden za drugim. Bila je samo iskrica mojih misli, nenavezana in prosta, da jo vsak (ne) vzame na svoj način.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kako ne-obsojati
Reply #12 - 05.04.2002 at 12:39:18
 
Ljudje smo res zanimiva bitja. Smiley

Imamo veliko znanja in se vsi nekako strinjamo s tem,da je resnica v nas.Da se je treba le zazreti vase in spoznal boš cel svet.
Pa vendar znova in znova želimo drug drugemu dokazati,kako je nekaj v "tebi",da je nekaj nekje izven mene.
Vprašajmo se,zakaj nekatere stvari tako opazimo,zakaj želimo nekomu dopovedati,da je to v njem,zakaj nečesa ne sprejmemo.
Zakaj si to resnico,to spoznanje podajamo,kot žogico.Da je to  ta igra,ki jo igramo.
Zanimivo je to,kako vsi iščemo resnico,po drugi strani pa se je izogibamo in želimo najprej nekoga drugega razsvetliti.
Kot,da je sočlovek ovira za to,da bi sami bili srečni in zadovoljni.

Dokler smo le igralci in smo v igri,se tega ne zavedamo,šele,ko se v nas pojavi preblisk,ko se pojavi spoznanje,da je to le igra,ko začnemo razumevati pravila te igre,potem ta igra postane nezanimiva.Kot,da naš cilj ni igrati igre,ampak ob igrah rasti.

Še vedno smo,kot otroci,na nek način smo celo življenje otroci... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Kako ne-obsojati
Reply #13 - 05.04.2002 at 12:50:54
 
Draga Ana! Nisem se branila. Samo željo sem imela, da ti povem svoj pogled. Nisem niti premišljevala ali se to nanaša na moj post ali ne.
Rada si uresničujem želje, vkolikor je to mogoče. V tem primeru je bilo. In sem.

Ljubezen je itak tista gonilna sila, ki nam pomaga pri naši Poti. Sovražnik... Sem v obdobju, ko se ukvarjam z raznoraznimi izrazi. Sovražnik je beseda, ki sem jo uporabila prevečkrat in me skorajda moti. Tu zdaj ne gre za neko obrambo ali napad. Pač misel, ki je prišla in se želi razkriti tudi tule...
Vsakdo ti je prijatelj. Vsakdo, vse,... je ti / jaz. Vsi smo eno. Živimo v harmoniji, ki se je ali pa se je ne zavedamo. Tak je moj pogled.

Vse samo JE. Mi smo tisti, ki določimo, kakšna neka stvar je. Dobra, slaba, sovražna, ljubeča,... Mi smo tisti, ki ji dodamo nek smisel.

Tak je pač moj pogled...

Lepe misli - iz besed v dejanja... Pa ne pozabiti na zavest...

Suzana Roll Eyes

PS: Moj prejšnji post je bil namenjen predvsem tebi, ker sem ti odgovarjala. Nisem ga napisala v smislu obrambe. Drugačne obrambe, kot je napad, ne poznam. Če bi se branila (torej napadla), bi bilo očitno. Smiley Wink

Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1