Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3382 times)
A.
Ex Member




R:BI POMAGALI?
06.11.2001 at 12:48:10
 
Bral sem knjigo psihologijo in notri je bila raziskava o odgovornosti


Testiranje odgovornosti je bilo določeno tako da so iskali komponento pomoči
Teste je sredi poizkusa padel v nezavest
In če je bil posameznik sam je v 75% primerih pomagal v prej kot 2 min
Če pa je bil še kdo, pa je reagiranje padlo na 45%

Vendar so testirali to tudi na železniški, in dosegl 65% v 2 min

Torej pomeni, da smo ljudje še vedno pripravljeni pomagati vendar pa kadar je še kdo poleg nas prelagamo odgovornost na druge…
Back to top
 
 
IP Logged
 
klimax
YaBB Moderator
*****
Offline

there is moment as you're
waking, when you become
aware of the real world
around you, but you're
still dreaming
Posts: 176

Gender: male
Re: R:BI POMAGALI?
Reply #1 - 06.11.2001 at 17:49:38
 
enkrat sem gledu na tvju en prispevk, k so nardil poizkus, pa so sred dneva, ko je cesta delno prometna na kraj ceste postavli razbit avto, notr se je pa en delal nezavestnega....in dolg casa naj nebi noben ustavil....verjetn lih zarad tega, ker je blo dost folka in se odgovornost prelaga na druge....ce bi blo pa ponoc na prazni cesti pa mislm, da bi bil % dost vecji
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: R:BI POMAGALI?
Reply #2 - 03.05.2003 at 12:57:13
 
Ja en moj kolega je tudi reševal zadeto srno, pa je umrla. Potem smo pa golaž jedli.


(če bi s srno šel do lovcev, bi se mu lahko zgodilo še kaj hujšega)



bp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: R:BI POMAGALI?
Reply #3 - 05.05.2003 at 21:20:23
 
sem premišljevala o vašem pisanju, kar se tiče pomoči

Ravno včeraj sem brala zgodbo, eno od mnogih ameriških zgodb, kjer v nesmiselnem nasilju umirajo ljudje in o nesebični pomoči nekaterih. Tak je primer Jimmyja, mladega očeta dveh sinov. Peljal se je z avtom za motoristom, pred motoristom pa je tovornjak vlekel prikolico s čolnom. Ta prikolica se je odpela in povzročila prometno nesrečo, v kateri se je ranil motorist – Jimmy ni bil ranjen, čeprav se je tudi on z avtom zaletel. Tovornjakar je pobegnil. Jimmy je zvlekel ranjenega motorista s ceste v senco in odšel do bližnje hiše, od koder je poklical policijo in reševalce, podal opis pobeglega tovornjaka, številke registrskih tablic in se skupaj z lastnikom hiše, od koder je telefoniral, vrnil k ranjenemu motoristu. Ravno se je sklanjal nad njega, ko se je vrnil pobegli tovornjakar. S pištolo. Bil je star znanec policije. Ubil je motorista in lastnika hiše, v Jimmyja je izstrelil štiri krogle, od tega dve v hrbet. Mislil je, da so vsi trije mrtvi. Takrat je pripeljal na prizorišče še Billy, fant, ki se je peljal na študij v sosednjo državo, (dobil je odobreno štipendijo) in prejšnji večer je zaprosil svoje dekle za roko. Tudi on je obležal mrtev.  Tovornjakar se je vrnil po registrske tablice prikolice oz. čolna. Spet je odpeljal, vendar ni prišel daleč, ker je policija že postavila barikade. Obrnil se je s tovornjakom in pridrvel je nazaj in zaradi razsula na cesti, ki ga je sam povzročil, zletel s ceste in se ustavil blizu kraja, kjer je nemočen ležal Jimmy. Videl je, da še živi, iskal je pištolo v kabini tovornjaka in takrat so pridrveli policisti in ga aretirali.

Jimmy je od takrat, 6. avgusta 1996, invalid, od pasu navzdol hrom. Ko ga je na prireditvi Gerald River vprašal, če bi še enkrat ravnal enako, je Jimmy brez obotavljanja odgovoril, da bi.  Rekel je:

»Spet bi pomagal. Prav tako bi rad, da bi kdo pomagal meni, če bi bilo treba. Mislim, da bo svet postal zelo žalosten kraj, če se ne bomo več niti ustavili, da bi pomagali sočloveku.«


Pred kakimi desetimi leti sem morala prisiliti (takrat sem bila še poročena) moža, da je ustavil ob prometni nesreči. Na ovinku ceste, ko smo se pripeljali iz podvoza, je zgleda z vso brzino (ker se je dejansko vzel iz nič)  za nami pridrvel mlad fant s stoenko in nas hotel prehiteti. Ampak ravno takrat smo se srečevali z drugim avtomobilom, zato je moral voznik stoenke na silo bremzati, zavore so škripale in avto je bil od našega oddaljen samo še za kako mišjo dlako. Obrnilo ga je počez in odvalil se je v globok obcestni jarek. Videla sem priliman obraz na sovoznikovi šipi  (zgleda, da voznik ni bil privezan s pasom in ga je vrglo po notranjosti avta). Moj mož je hladnokrvno, brez da bi sploh pokazal, da je opazil nesrečo, peljal dalje, in tudi tisti avto, ki smo ga srečali, je izginil kot kafra. Tulila sem na moža, naj ustavi, da gremo pogledat, kaj je z voznikom, pa je mož samo tulil nazaj, da ga nič ne briga, da ni on nič kriv. Seveda ni bil kriv, a to ne pomeni, da ne sme počakati! Potem so začeli jokati še otroci na zadnjih sedežih in vrnili smo se na mesto nesreče. Mož seveda ni šel ven iz avta, šla sem sama k vozniku, ki pa je že sam zlezel iz prevrnjenega avta. Rekel je, da mu ni nič, da pozna lastnika kakih dvesto metrov oddaljene kmetije in da bo njega prosil, da ga bo s traktorjem zvlekel ven iz jarka. Mladenič se mi je zares zelo lepo zahvalil, da smo se sploh ustavili in rekel, da je vse v redu.

Pa smo šli. Ampak, če se ne bi vrnili nazaj na mesto nesreče, bi jaz umirala od žalosti in skrbi.

Vedno imam pred očmi vodilo: poskrbi za druge, kot želiš, da bi bilo zate poskrbljeno. Bodi taka do drugih, kot želiš, da bi bili drugi do tebe. Ni važno, kakšni so drugi. Važno je, kakšna sem jaz.

Seveda je izkušnja s sumničavimi policaji , ki jo je doživel kolega od kredena, zgodbica zase. Ampak tuki bi se morali zamisliti in delovati na tem, da se komunikacija med policisti in občani izboljša, ne pa, da zaradi slabe izkušnje s policaji zaključiš, da ne boš v življenju nikomur več pomagal.

Ko sem štorkljala z berglami po mestu, so bili ljudje vedno prijazni do mene in uslužni: pridržali vrata itd. Vsak točno ve, da je zlom noge stvar trenutka in da to lahko doleti vsakega – lažje sočustvujemo s tako vsakdanjo poškodbo, se postavimo na mesto drugega in naredimo tisto, kar bi želeli, da bi drugi nam naredili.

Vendar pa večkrat premišljujem tudi o enem drugem dogodku, za katerega mi je pravila pozimi mama. Sovaščan, starejši možakar, je novembra padel v gradbeno jamo in si poškodoval hrbtenico. Sledila je operacija in iz bolnice so ga odpustili v mavcu okrog telesa. Na mavec je težko pritrditi hlače, saj se zgubi tista naravna ovira – boki, na katere so obešene hlače oz. maščoba trebuha, ki je mehka in s pasom fiksiraš hlače nanjo.  No, in je šel možakar v Kranj in sredi Kranja NI OBČUTIL, da so mu hlače po mavcu zdrsnile navzdol vse do tedaj, da mu niso padle na pete. Si predstavljate? Sredi mesta s hlačami za petami? In se ne moreš skloniti (zaradi mavca) in jih potegniti nase? Jasno, da ga nobeden mimoidočih ni hotel opaziti in mu pomagati, tako da je končno v bližini opazil nizek zid, po centimetrih pridrsal do njega, se z eno roko prijel zanj in z drugo roko z muko potegnil hlače tja, kamor spadajo. In takoj odšel v trgovino kupit trogarce (gavtre, naramnice).

Pa se vprašam: kaj bi jaz storila, če bi naletela nanj?




Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: R:BI POMAGALI?
Reply #4 - 06.05.2003 at 00:56:35
 
Quote:
Torej pomeni, da smo ljudje še vedno pripravljeni pomagati vendar pa kadar je še kdo poleg nas prelagamo odgovornost na druge…

Ni res. To zgolj pomeni, da se nekateri preveč obremenjujejo s tem kaj bo tisti ob njem mislil o njem, če bo to storil.

Za primer si predstavljajte kolega, ki ne mara RKC, pa je drugače dobre prijatelj. Pride mimo nek predstavnik karitasa in pobira prostovoljne prispevke. Mislite, da bo v taki družbi ta človek pomagal? Ne. Bi pomagal, če bi bil sam? Dosti bolj verjetno. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: R:BI POMAGALI?
Reply #5 - 06.05.2003 at 12:10:46
 
ana wrote on 05.05.2003 at 21:20:23:
Vendar pa večkrat premišljujem tudi o enem drugem dogodku, za katerega mi je pravila pozimi mama. Sovaščan, starejši možakar, je novembra padel v gradbeno jamo in si poškodoval hrbtenico. Sledila je operacija in iz bolnice so ga odpustili v mavcu okrog telesa. Na mavec je težko pritrditi hlače, saj se zgubi tista naravna ovira – boki, na katere so obešene hlače oz. maščoba trebuha, ki je mehka in s pasom fiksiraš hlače nanjo.  No, in je šel možakar v Kranj in sredi Kranja NI OBČUTIL, da so mu hlače po mavcu zdrsnile navzdol vse do tedaj, da mu niso padle na pete. Si predstavljate? Sredi mesta s hlačami za petami? In se ne moreš skloniti (zaradi mavca) in jih potegniti nase? Jasno, da ga nobeden mimoidočih ni hotel opaziti in mu pomagati, tako da je končno v bližini opazil nizek zid, po centimetrih pridrsal do njega, se z eno roko prijel zanj in z drugo roko z muko potegnil hlače tja, kamor spadajo. In takoj odšel v trgovino kupit trogarce (gavtre, naramnice).

Pa se vprašam: kaj bi jaz storila, če bi naletela nanj?



Je vprašanje, če možakar ne bi bil v še večji zadregi, če bi kar nekdo pristopil k njemu in to... Je morda bolje v takšni situaciji 'ne opazit'. Žal velikokrat, ko ljudje pomagajo, je njihov vzgib iz nekega občutka krivde in lastnega sramu in dvomim, da je to 'taprava drža'. Na drugi strani pa tudi ni prav nič ukrenit, ne pomagat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: R:BI POMAGALI?
Reply #6 - 06.05.2003 at 12:29:42
 
Pomaganje je zelo relativno. Npr. - vzgoja otrok - al boš otroku pomagal tako, da boš naredil namesto njega, ali boš dopustil, da se bom sam učil na svojih napakah, ti pa si tam le da ga usmerjaš in ljubiš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: R:BI POMAGALI?
Reply #7 - 10.05.2003 at 09:36:55
 
Quote:
Ali bi pomagala človeku, ki ga nikoli niste videli in ga po možnosti tudi nikoli ne boste videli, bi mu pomagali recimo, denarno, kaj vem, da se lahko šola, da dokonča šolanje, pa čeprav ne veste o njemu popolnoma nič.
Bi pomagali, ali nebi in kašno je vaše mišljenje ?


Kaj vem, če bi denar res šel za šolanje. Je preveč manipulacij možno. Ker o njem ne vem nič. Kako naj pomagam nekomu, če o njem ne vem nič.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: R:BI POMAGALI?
Reply #8 - 13.05.2003 at 17:45:30
 
Quote:
Kaj pa zaupanje ???

Šele ko enkrat zaupaš vase, lahko tudi zaupaš drugim. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: R:BI POMAGALI?
Reply #9 - 17.05.2003 at 09:56:11
 
Quote:
Ja, lepo, čist enostavno. Devaš, pa je, kar je.

Kaj pa zaupanje ???

Wink


Tudi sam nimam toliko, da bi kar deval, pa je kar je.

Eden od primerov zaupanja: Slovenski rdeči križ in gospod Jelinič.

Jaz dam, če vem komu in zakaj. Rad pomagam kolikor je v moji moči.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1