Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1752 times)
exorcist
Ex Member




Božji sinovi in krščanstvo
30.10.2003 at 09:17:51
 
Ali nismo vsi "božji sinovi"?

V teh tradicionalnih judovskem okolišu je "mešiah" oziroma mesija (odrešenik) prvotno zemeljska, sodobna osebnost. Dobesedni pomen tega izraza je "maziljeni". Kralji so bili dejansko kronani tako, da so jih namazili z oljem. Ko so sedli na prestol, so postali "Gospodovi maziljenci" (1 Sam 24,6; 26,11 itd.), tako kot pri kronanju Savla, ki ga Samuel razglasi za Izraelskega kralja in mu tedaj reče: "Ali te ni Gospod mazilil (mešhaka, op. avt.) za kneza čez tvojo dediščino?" (1 Sam 10,1). Tudi duhovniki so bili posvečeni ob maziljenju z oljem. Druga Samuelova knige (7,14): "Jaz mu bom oče in on mi bo sin." Pri Samuelu se to nanaša na Izraelskega kralja, ki ob svojem ustoličenju postane Božji sin.

Božansko sinovstvo ni nič presenetljivega. Vladarje od egipčanskih faraonov do rimskih cesarjev so imeli za božje sinove. Vendar so ti vladarji postali božji sinovi šele ob prevzemu dolžnosti, kar je zgodnji primer božanske pravice kraljev. Da je "božji sin", je označevalo monarhovo posebno razmerje do Boga, ne pa odsotnost zemeljskega očeta. (Spomnimo se, da je Jezusov rodovnik izpeljan preko Jožefa.)

Judovsko izročilo ponuja še natančnejši kontekst. Bog seveda ni kakršenkoli oče, ampak Oče: "Moj oče si ti, moj Bog, skala moje rešitve." (Psalm 89,26) Potemtakem smo vsi božji sinovi.
Bog je bil tudi oče Izraela, oče celotnega naroda: "Ko je bil Izrael mlad, sem ga ljubil, iz Egipta sem poklical svojega sina." (Ozej 11,1). Izraelski kralji so še posebaj imeli za božje sinove. V Psalmu 2,7 Gospod pravi Izraelskemu kralju: "Ti si moj sin, danes sem tte rodil."

V Drugi Samuelovi knjigi (7,14), potem ko zatrdi, da bo vzpostavil Davidov kraljevi rod za vse čase, Bog izjavi: "Jaz mu bom oče in on mi bo sin."

O takšnih primerih sinovstva znanstveniki govorijo kot o "posvojitvi": Bog posvoji človeško bitje kot svojega sina, ki s tem vzpostavi poseben onos z Bogom. Sinovstvo v tem smislu nima nič opraviti s fizičnim sestopom. Izraz "bižji sin" so uporabljali za kralje, duhovnike in celo za pripadnike izraelskega ljudtva, od ljudi, maziljenih na tem svetu, so prihodnjih odrešenikov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Božji sinovi in krščanstvo
Reply #1 - 30.10.2003 at 09:23:23
 
exorcist wrote on 30.10.2003 at 09:17:51:
Ali nismo vsi "božji sinovi"?

Ne nismo!!
Približno (za boljšo) polovico je "božjih hčera"    8)



Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Božji sinovi in krščanstvo
Reply #2 - 30.10.2003 at 09:29:55
 
Bardo_Thodol wrote on 30.10.2003 at 09:23:23:
Ne nismo!!
Približno (za boljšo) polovico je "božjih hčera"    8)






Samo, da je pri tej polovici božje delo samo od glave do pasu, kar je nižje, je baje hudičevo delo  Wink


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Božji sinovi in krščanstvo
Reply #3 - 30.10.2003 at 09:37:02
 
t wrote on 30.10.2003 at 09:29:55:
Samo, da je pri tej polovici božje delo samo od glave do pasu, kar je nižje, je baje hudičevo delo  Wink

Kaj potem kolena niso božje delo  Wink

(jezik pa je  Roll Eyes  )




Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Božji sinovi in krščanstvo
Reply #4 - 30.10.2003 at 10:04:57
 
Bardo_Thodol wrote on 30.10.2003 at 09:37:02:
Kaj potem kolena niso božje delo  Wink

(jezik pa je  Roll Eyes  )








smo se že večkrat spraševali o tej skrivnosti, vendar je nam še ni uspelo razkriti  8)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Božji sinovi in krščanstvo
Reply #5 - 30.10.2003 at 19:04:56
 
hehehe...

kaj to pomeni, da smo bozji otroci v duhu in hudicev produkt v mesu...?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1