Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 5803 times)
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Ali spite dovolj?
06.04.2003 at 10:36:40
 
Ali spite dovolj in zdravo? Jaz še ne ne, čeprav vem, da bo bilo bolj zdravo. Zanimiva raziskava o pomembnosti spanja.

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030403133129993

LP Harry

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
miriam
4
****
Offline

jutri je nov dan
Posts: 280
Varazdin
Gender: female
Re: Ali spite dovolj?
Reply #1 - 06.04.2003 at 10:43:29
 
Skozi teden šest ur ali manj, kroz vikend pa kakih osem ali pa celo devet ur.
Za enkrat mi je to dovolj, saj nima smisla to kratko življenje prespat.  Cheesy
Back to top
 

miriam
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #2 - 06.04.2003 at 11:14:54
 
Največji italijanski umetnik vseh časov Leonardo da Vinci (1452-1519), ki je med drugim naslikal tudi slovito Mono Lizo, se je denimo odlikoval tudi po iznajdbi kratkega spanca. Njegov bioritem je bil resnično nenavaden ali pa ga je znal umetnik z avtosugestijo prelisičiti tako, da je spal kar najmanj. Da Vinci, ki je bil najbrž eden prvih znanilcev deloholizma v zgodovini, je očitno neprestano garal. Vsake štiri ure je prenehal ustvarjati, legel na posteljo, zaprl oči,meditiral, nato pa čil in spočit vstal, kot da bi spal kar nekaj ur. To je storil trikrat dnevno. Ker je svojih 15 minut sem ter tja razkošno raztegnil na 30 minut, je njegov dnevni izkupiček spanca znašal okrog uro in 15 minut. Tako je v svojem 65 let trajajočem življenju (za tisti čas je bila to zelo visoka starost) na račun kratkega spanja pridobil celih 20 let.

Veliki francoski državnik in vojskovodja Napoleon Bonaparte (1769-1821) je imel navado spati od polnoči do dveh zjutraj, nato je bil do petih zjutraj pokonci, nakar je zaspal še za dve uri in ob sedmih vstal čil in zdrav.

Slavni angleški državnik Winston Churchill (1874-1965) je vsak dan delal do štirih zjutraj, nato je legel, okrog osmih pa je že prišel k zajtrku. Obenem je po kosilu za pol ure ali uro zadremal. Na dan to rej ni spal več kot 4,5 do 5 ur. Kljub stresom, kajenju in debelosti je do segel častitljivih 91 let.

Tudi jaz poiskušam v postelji preživet čim manj časa,zato 3x na dan meditiram,spim pa po občutku tako kot telo zahteva.

Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Ali spite dovolj?
Reply #3 - 06.04.2003 at 11:21:00
 
Quote:
Ali spite dovolj in zdravo? Jaz še ne ne, čeprav vem, da bo bilo bolj zdravo. Zanimiva raziskava o pomembnosti spanja.

A to si prepisal zato, ker se staraš, pa ...  Grin  In zakaj vira ne navajaš, ko prepišeš?

Spim približno 6-7 ur ali manj, in to trdno. A ne bi prav nič proti imela, če bi me tista "bolezen" izjemno redkih srečnežev na svetu "zadela", ki nič ne spijo, ker pač ne morejo in je z njimi vse drugo ok ... razen tega, da jim je, vsaj ponoči, neskončno dolgčas ... (po spominu iz dokumentarca izpred let). A ker nič na to ne kaže, bom še naprej dobro in predvsem trdno spala; upam, da čimmanj.

Wink
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #4 - 06.04.2003 at 11:53:01
 
Quote:
Ali spite dovolj in zdravo? Jaz še ne ne, čeprav vem, da bo bilo bolj zdravo. Zanimiva raziskava o pomembnosti spanja.

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030403133129993

Po mojem je to le še ena taka cvetka, kot tista, da vsaka cigareta pomeni minuto al kolk že manj življenja, kar je popoln BS. Res je, da ob kajenju trpijo in se mažejo pljuča. Res je, da ob manj spanju trpijo živci. Ni pa res in nikakor ni nujno, da boš zaradi cigaret manj časa živel, ali pa da boš zaradi manj spanja postal neumen. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #5 - 06.04.2003 at 11:56:55
 
Pravzaprav sem celo ugotovil, da se ob nespanju za nekaj ur, se pravi recimo, da skupaj ne spiš 24 ali več ur, odprejo dodatna dojemanja, poprej nedosegljiva. V bistvu se dogaja, da nekatere možganske celice začnejo spati kar pri budnosti, tako lahko celo direktno povezuješ sanje z realnostjo. Prideš naprimer v tem statusu do precej globjega razmišljanja in globjih ugotovitev, kot pa pri "jutranjih" možganih, ki so se pravkar zbudili iz postelje in komaj začeli dojemat realnost. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #6 - 06.04.2003 at 12:00:05
 
Quote:
Res je, da ob manj spanju trpijo živci. Ni pa res in nikakor ni nujno, da boš zaradi cigaret manj časa živel, ali pa da boš zaradi manj spanja postal neumen.  


Saj nikjer ne piše, da boš zaradi manj spanja postal neumen. Grin Piše samo to, da si psihofizično manj sposoben.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #7 - 06.04.2003 at 12:03:53
 
Quote:
Saj nikjer ne piše, da boš zaradi manj spanja postal neumen. Grin

Kako pa bi ti tole imenoval...

Quote:
Čeprav ne čutimo zaspanosti, nam dve neprespani noči ali več noči, ko smo spali manj kot šest ur, povzroča okvaro možganske funkcije.
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #8 - 06.04.2003 at 12:06:37
 
Quote:
A to si prepisal zato, ker se staraš, pa ...    In zakaj vira ne navajaš, ko prepišeš?


Arska ne bi bila Arska, če ne bi malo zbodla. Tongue In da te potolažim, ni vse prepisano, je tudi nekaj mojih besed zraven. Vir pa je tudi naveden, saj lepo piše, kateri doktor iz katere univerze je delal raziskave.

In želim ti obilo lepega in zdravega spanca. Kiss

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #9 - 06.04.2003 at 12:10:51
 
Quote:
Čeprav ne čutimo zaspanosti, nam dve neprespani noči ali več noči, ko smo spali manj kot šest ur, povzroča okvaro možganske funkcije.


Okvara možganske funkcije ne pomeni, da postajaš neumen. Lahko pa postajaš bolj razdražljiv, živčen, manj dojemljiv za okolico..itd.

Sicer pa na začetku piše, da smo si ljudje različni. In tudi po potrebi za spanjem smo različni.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: Ali spite dovolj?
Reply #10 - 06.04.2003 at 12:15:10
 


Hmmm, da premislim
Danes sem slabo spala....
Ali sem dovolj...
Nimam pojma...
Vem, da sem zelo zbita...
MOgoče bo krivo vreme, ali pa
Potrebujem največ do 8 ur spanca na dan, a je  s tem kaj narobe?

No, mi zna kdo na to odgovorit.
Je to res pomladanska utrujenost?

Jaz bi rada SONCE, ko je manj spim
Ma to kako povezavo?
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #11 - 06.04.2003 at 12:17:51
 
Quote:
Okvara možganske funkcije ne pomeni, da postajaš neumen. Lahko pa postajaš bolj razdražljiv, živčen, manj dojemljiv za okolico..itd.

Dobro, potem pa res nič ne razumem. Grin Kaj povzroča nižjo umnost (neumnost)? Kaj povzroča nižji IQ? Jaz sem mislil, da je ravno to okvara možganske funkcije. ???
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #12 - 06.04.2003 at 12:42:43
 
Himy, po moje, je nižji IQ prirojen. Jaz govorim o manjši sposobnosti misli, živčnosti, trenutnem nedojemanju itd. Vidiš danes sem naspan in se mi ljubi tule bosti s tabo. Če bi bil neprespan, verjetno ne bi imel volje. Ja tudi volja je eden od produktov nespanja. Grin

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #13 - 06.04.2003 at 12:45:28
 
Harry, meni se vedno ljubi s tabo bosti. Torej sem vedno prespan? Grin
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Ali spite dovolj?
Reply #14 - 06.04.2003 at 12:57:51
 
Himy, saj pravim, da smo ljudje različni. Grin

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2