Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 13429 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Nasilje v šolah
08.02.2004 at 11:38:27
 
Tale dogodek se mi je zgodil kake 3 tedne nazaj, takrat ko smo dobili eno bolj konkretno pošiljko snega.

Pot me je zanesla mimo ene izmed ljubljanskih osnovnih šol v času, ko je razrednja stopnja zaključevala s poukom. Na šolskem dvorišču se je ene 4-5 mulcev starih okoli 7-8 let z LEDENIMI kepami spravili na sošolca. In prav po pobalinsko merili direkt v njegovo glavo. Odprli so mu torbo in stvari zmetali v največjo lužo. Zadeva je že na prvi pogled zgledala, kot šikaniranje ne pa otroška zajebancija ob snegu.

Zadeva me je totalno pogrela tako da sem ta najhujšega pobalina prijela (no bolj zgrabila za roko) in ga odpeljala k ravnateljici. Med potjo se je mulo drl, da mu tako noben nič ne more, pa da bo očija poklical...ama pravi hladen tuš me je pričakal pri ravnateljici, ki mi je dobesedno rekla, da se v te zadeve nimam pravice vtikat...halooo, če bi prišlo do poškodbe, na šolskem igrišču bi bila ona tista, ki bi morala odgovarajat....
Kako me je ravnateljičin odnos razkuril ni za povedat, ker sem ji obljubila, da bom zadevo prijavila...in babnca se je potem umirila...pravzaprav je postala "pritlehna ritoliznica"

point zgodbe je, da je nasilnež dobil message, da mu res noben nič ne more in drugič bo še bolj nasilen...

pa sem to peripetijo povedala 2 znancema.

Moja kolegica mi je direkt povedala, da sem budala, da se vtikam v tuje zadeve in da bom enkrat pošteno najebala...potem sem jo pa vprašala,kaj bi storila ona na mestu dečkove mame; potemsem pa doživela floskuliranje po principu; kok mora to bit hudo za otroka, pa pol verjetno ne bi hotel hodit v šolo, pa psihologinje, pa sestanki in bla, bla bla...na koncu pa...sicer se pa to mojemu otroku itak ne bo dogajalo....

Moj znanec, pa je čist mirno rekel, da bi prišel 1x v razred in nasilneža premlatil...zadevo je objasnil tako...takim ljudem sistem, daje vedet, da se jim nič ne more zgodit...jaz bi temu otroku dokazal, da to ni res in če bi bilo treba bi razlomil še očeta in strica......in nato sem pripravljan odgovarjat pred sodiščem...

Naj povem, da je bil ta znanec moj sošolec iz osnovne šole in je tudi naš razred imel težave z dvema nasilnikoma. Še zdaj se spomnim, neskončnih ur nalaganja kako moramo bit strpni, da sta posebna, pa to da so starši cele dneve sastankovali s psihologinjo, ravnateljico in po vsakem takem sestančiču se je nasilništvo teh dveh fantov še stopnjevalo in pa da ne jaz ne moj znanec iz zgodbe nisva bila tarča napadov razrednih nasilnežev. Spomin na nemoč sistema pa je vendarle ostal.


Meni je tale moj pripetljaj izperd 3 tednov pustil hudo grenak priokus in se zdajle sprašujem dve stvari, ali je nasilje do sočloveka, ki sem mu priča res nekaj v kar se nimam pravice vtaknit, in pa kaj storiti, če moj otrok nekega dneva res postane tarča šikaniranja...kako ga zaščitit?
Back to top
 
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Nasilje v šolah
Reply #1 - 08.02.2004 at 12:29:47
 
Smiley
draga sinjeoka,  Kiss Kiss Kiss
ob branju tvojega posta sem se spomnil svoje mame, ki je vedno reagirala točno tako kot je čutila,
da je prav in običajno je tudi imela prav.
Tudi ti si storila pravo stvar ob pravem trenutku in dala misliti mulcu in ravnateljici šole.  Kiss

Mi vsi smo lahko instrumenti Boga, ki deluje skozi naše srce in lahko preprečimo kakšno nasilje.  Kiss

Spomnim se, ko sem bil še majhen, hodil sem v peti razred osnovne šole se je po šoli name spravil en bumbar in me na vsak način hotek pretepsti.

Prepričeval sem ga, da se jaz nočem tepsti, vendar so naju že sošolci obkrožili, on pa se je pripravljal na to kako naj se me loti z brcamo pestmi, ali premeti.

Ravno takrat se je mimo pripeljal en gospod na kolesu, se ustavil, prišel k nam in rekel, kdo od nas bi rad bil od njega tepen in da tisti, ki ne bo takoj zdaj odšel jo bo od njega fasal.

Vsi so se takoj razšli in eden prvih je bil tisti bumbar, ki me je hotel tepsti.
Gospodu sem rekel hvala on je rekel ni zakaj se nasmejal sedel na kolo in se odpeljal naprej.

Človek je storil dobro dejanje in sem mu še danes hvaležen, ker mi ni bilo treba dobiti tistih batin, ki bi jih gotovo takrat dobil.

Skratka, vedno kadar čutiš, da lahko kaj dobrega storiš, da ozavestiš ljudi,
ki se ne zavedajo, kaj počno,
stori to
in tvoje srce te bo nagradilo tu, ali pa tam. Kiss Kiss Kiss
Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Nasilje v šolah
Reply #2 - 08.02.2004 at 12:32:18
 
sinjeoka wrote on 08.02.2004 at 11:38:27:
Meni je tale moj pripetljaj izperd 3 tednov pustil hudo grenak priokus in se zdajle sprašujem dve stvari, ali je nasilje do sočloveka, ki sem mu priča res nekaj v kar se nimam pravice vtaknit, in pa kaj storiti, če moj otrok nekega dneva res postane tarča šikaniranja...kako ga zaščitit?


Pravico si vsak jemlje sam, in prav je tako, po moje (vsaj v tvojem primeru, no). Štos je le v temu, če je pripravljen
potem človk stati za svojimi dejanji...
Škoda, ker ravnateljico res nisi prijavila kakšni nadzorni službi. Čeprav, glede na morbidnost našega šolskega sistema, močno dvomim, da bi kaj zaleglo...

Kako zaščitit otroka pred nasiljem sovrstnikov?
Dobro vprašanje.
Preseli se na Mars?
LOL

LOL


Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Nasilje v šolah
Reply #3 - 08.02.2004 at 12:42:21
 
stojči

to kar si napisal..so naju obkrožili sošolci in čekali kaj bo...si še 1x potrdil moje razmišljanje...

nikoli ni problem v nasilnežu in nikoli ni problem v nemočnosti žrtve, ampak je problem v tihi množici...


Star rimski pravni pregovor namreč pravi: "Kdor molči pritrjuje!"

Če bi tista množica mirno odšla domov, tvoj nasilni kolega ne bi imel nobenega veselja premaltit te....tako pa je dobil zagon iz množice žejne krvi (tudi izreka "kruha in iger!" so se spomnili stari Rimljani  Wink"
Back to top
 
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Nasilje v šolah
Reply #4 - 08.02.2004 at 13:23:20
 
Smiley
vidiš zato, taki kot sva ti in jaz  Kiss

in še marsikdo,  Kiss

ki mu ni vseeno kaj se dogaja,  Kiss

ob vseh takih primerih  Kiss

smo lahko tudi dragoceni vzor tistim,  Kiss

ki so vedno lepo tiho.  Wink

imej se danes kar se da lepo.  Kiss Kiss Kiss

Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Nasilje v šolah
Reply #5 - 08.02.2004 at 21:53:06
 
Na šoli, ki jo obiskuje moj ta velik (7 let), je bilo organizirano predavanje na temo nasilje v šoli, sledile so delavnice po razredih. Od okrog 120 otrok iz 1. in 2. razredov, se nas je predavanja udeležilo 25 staršev. To pove vse. Vsi si samo zatiskajo oči: moj mulc pa ne, kaj pa moremo storiti, potem bodo še nas šikanirali. S problematiko se je treba začet ukvarjat že pri teh letih, kar se že iz Sinjeokine zgodbe vidi. Ampak staršev to enostavno ne zanima.  ??? Sad


Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Nasilje v šolah
Reply #6 - 08.02.2004 at 22:03:09
 
Valentinaa wrote on 08.02.2004 at 21:53:06:
Na šoli, ki jo obiskuje moj ta velik (7 let), je bilo organizirano predavanje na temo nasilje v šoli, sledile so delavnice po razredih. Od okrog 120 otrok iz 1. in 2. razredov, se nas je predavanja udeležilo 25 staršev. To pove vse. Vsi si samo zatiskajo oči: moj mulc pa ne, kaj pa moremo storiti, potem bodo še nas šikanirali. S problematiko se je treba začet ukvarjat že pri teh letih, kar se že iz Sinjeokine zgodbe vidi. Ampak staršev to enostavno ne zanima.  ??? Sad




zanimivo je to, da tovrstne delavnice obstajajo že od pamtiveka in so vsaj po mojih izkušnjah metanje časa stran. Zato tudi ne morem staršem zamerit in očitat izkazane nezainteresiranosti...meni se bolj dozdeva, da ne znamo odgovoriti in pravilno odreagirati v tistih momentih ko nasilje ni samo nateoretizirano, ampak ko se zgodi pred našim nosom v vsej svoji brutalnosti.
In res ne vidim razloga za strpnost do 8 letnega pamža.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lance
Ex Member




Re: Nasilje v šolah
Reply #7 - 08.02.2004 at 22:23:57
 
sinjeoka wrote on 08.02.2004 at 22:03:09:
In res ne vidim razloga za strpnost do 8 letnega pamža.


Jaz bi impulzivno verjetno tistemu mulcu poklonil eno brco v rit for free, da bi mu vsaj zmanjšal njegov občutek nadvlade in prijavil ravnateljico, če bi izkazala takšno nezainteresiranost za rešitev tega problema.
Ena druga uspešna metoda je, da pokličeš enega novinarja in mu lepo razložiš zgodbo. In pol novinarjevo raziskovanje privede do javne izpostave vpletenih ali odgovornih oseb.

Ker je pa javno mnenje lahko ena zelo močna metoda prisile, da se začnejo problemi razreševati, bi verjetno sledilo bolj poglobljeno ukvarjanje z nasiljem na šolah odgovornih oseb.

Napisano je bolj poenostavljeno, vendar mislim, da en možen vidik realističnega razpleta. Nasilnežem že v otroški dobi se ne sme dajati potuhe in spregledati njihova dejanja.

Back to top
 
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Nasilje v šolah
Reply #8 - 08.02.2004 at 22:34:08
 
Smiley
obstajata dve vrsti nasilja.
Eno , ki ga človek prinese že na svet,
(spomnim se,da so pri sosedovih imeli dva dojenčka, dvojčici in je ena že v zibelki dstalno drugo tepla, ali ji nagajala, če je le mogla. Tudi danes, ko sta že veliki nista najboljši prijateljici. Prva je bolj plaha vase potegnjena, druga pa živahna športnica in povsem usmerjena navzven)
in drugo, ki se ga priuči skozi nasilje staršev. Otroci, ki so nasilni izhajajo iz nasilnih družin, kjer oče običajno pretepa mater, ali pa se tepeta oba, velikokrat jo pa faše tudi otrok.
Otroci, ki imajo v družini premalo pozornosti, ali se čutijo odrinjeni in nezaželeni tudi dostikrat odreagirajo z nasiljem nad sovrstniki.
Tako, da je v glavnem krivda na starših. Tudi starši, ki otroku pustijo prav vse njegove pobalinske razvade otroku ne delajo usluge.
Spomnim se neke resnične zgodbe, ki se je zgodila v ZDA, ko se je nek dečček star sedem let v veleblagovnici vrgel ob tla, ker mu mama ni mogla kupiti neke stvari, ker je bila predraga. Otrok je tulil kot utrgan in nihče ni vedel kako naj pomaga. V takih veleblagovnicah pa imajo tudi otroške psihologe, zato so takoj enega pklicali po telefonu.
Takoj ko je prišel, je dečku nekaj zašepetal v uho, deček je utihnil vstal in lepo mirno z mamo odšel iz trgovine.
Eden od prisotnih, ga je vprašal, kaj mu je psiholog šepnil v uho:
in mi je rekel, tisto kar običajno deluje:"Če takoj ne vstaneš, te bom pretepel in zbrcal skozi vrata kot psa"

Da se vrnem na temo. Seveda ne moremo obvarovati otroka pred nasiljem v šoli, še vedno pa lahko kaj  storimo.

Ko je mojo hčerko ena od sošolk v drugem razredu pretepala med odmori in po šoli, sem šel enkrat v šolo in njeni sošolki rekel, da sem policaj in da jo bom v kolikor bo nadaljevala s svojim pretepanjem odpeljal v zapor.

To je pomagalo in je mojo hčerko od takrat naprej lepo pustila pri miru, hčerka pa mi je bila ful hvaležna.  Smiley

Važno je, da nam otroci zaupajo in povejo, kaj se dogaja v šoli in po njej, mi jim pa seveda pomagamo po svojih močeh, če jim lahko.  Smiley
   
Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Nasilje v šolah
Reply #9 - 08.02.2004 at 23:13:42
 
Nemočne je treba zaščitit. Sam bolj smo vsi skup zakonsko zaščiteni, hujše stvari se nam dogajajo... prav paradox tole Roll Eyes
In ni res, da se nimamo pravice vtikat v take stvari. Včasih so bli ljudje bolj povezani med sabo, in ko si nekaj naredil, te je že sosed za ušesa in se ni rabil bat, da ga bodo tvoji starši grdo gledali zarad tega, ker je vedel, da bi te oni tud al pa da te še bojo. In ta isti sosed ti je tud pomagal, ko si bil v riti pa si rabil pomoč. Ljudje eni druzga niso ignorirali pa se delali da se jih ne tiče...
Zgleda sicer, ko da skupnosti že dolg ni več, sam kaj vem, mogoče bi se vsi mogli začet delat, ko da še zmer obstaja Tongue ti si se takrat delala in nekdo ti je bil za to zihr zelo hvaležen Smiley
Pa za vsak slučaj otroka h karateju vpisat, škodit mu ne more Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Nasilje v šolah
Reply #10 - 09.02.2004 at 09:42:13
 
sinjeoka,

ne vem kolk mas kej razciscene pojme kot so karma, reinkarnacija, odgovornost za dejanja, itd. pravilno znanje in izkusnje glede teh stvari bi ti po moje lohk ornk pomagal pr delovanju v dolocenih situacijah, kjer ne ves ciz tocn kako bi delovala/odreagirala. tko, da me zanima ce si o tem ze kje kej brala ali si ze kej izkusla, oz. kaksen je tvoj stav do teh stvari?

Back to top
 
 
IP Logged
 
stoychi
5
*****
Offline

Osmisli življenje s tem,
kar od sebe daš
Posts: 1616
Postojna
Re: Nasilje v šolah
Reply #11 - 09.02.2004 at 09:48:47
 
Smiley
aryan feeling is always the best, remember that

ko se enkrat začneš spraševati
kaj je prav in kaj ne
nasotpi dvom,
potem pa itak boljše,
da ne narediš nič, pa v jok pa domov
pa študirat knjige.
Back to top
 

Dih ti je dan, dih ti je svet,&&spoznaj ta sveti kraj, &&preden ti bo vzet.&&Le kdor zadiha iz srca,&&njega blaženost spozna. Smiley
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Nasilje v šolah
Reply #12 - 09.02.2004 at 09:56:56
 
Quote:
sinjeoka,

ne vem kolk mas kej razciscene pojme kot so karma, reinkarnacija, odgovornost za dejanja, itd. pravilno znanje in izkusnje glede teh stvari bi ti po moje lohk ornk pomagal pr delovanju v dolocenih situacijah, kjer ne ves ciz tocn kako bi delovala/odreagirala. tko, da me zanima ce si o tem ze kje kej brala ali si ze kej izkusla, oz. kaksen je tvoj stav do teh stvari?



Mislim, da je sinjeoka intuitivno vedela, kako odreagirati v dani situaciji in je to tudi docela korektno izvedla.

Kar se tiče vedno bolj pogostega "pišmevuhovskega" odnosa pa itak iz socialne psihologije vemo, kako je s kolektivno odgovornostjo, ko si folk misli, "ah, zakaj bi jaz ukrepal, ko pa še toliko drugih mimo hodi".
Na srečo še obstajajo sinjeoke tega sveta, ki so dovolj v stiku s seboj, da lahko delujejo neodvisno od sprevrženega črednega nagona. Grin

Le tako naprej, tudi sama tega ziher ne bi mirno gledala. Smiley


Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Nasilje v šolah
Reply #13 - 09.02.2004 at 10:10:13
 
sinjeoka wrote on 08.02.2004 at 22:03:09:
zanimivo je to, da tovrstne delavnice obstajajo že od pamtiveka in so vsaj po mojih izkušnjah metanje časa stran. Zato tudi ne morem staršem zamerit in očitat izkazane nezainteresiranosti...meni se bolj dozdeva, da ne znamo odgovoriti in pravilno odreagirati v tistih momentih ko nasilje ni samo nateoretizirano, ampak ko se zgodi pred našim nosom v vsej svoji brutalnosti.
In res ne vidim razloga za strpnost do 8 letnega pamža.


Meni osebno ni metanje časa stran, s problemom se je treba soočit, ne pa potisniti glavo v pesek, da se nas to ne tiče, sosedovega mulca bo pa že kdo drug v red dal. Starši naj bi tudi učiteljem, tudi ravnateljem, z udeležbo, z zainteresiranostjo dali vedet, da nam ni vseeno, da tudi mi od njih zahtevamo, da oni sami odreagirajo v konkretnih situacijah. Uni ravnateljici iz tvoje zgodbe, sinjeoka, gotovo še nihče ni dal vedet, da je njena naloga, da nasilja ne tolerira, razen tebe, kolk se je hitro ustrašila. Ravno na naši delavnici je bilo eno glavnih sporočil staršev, da hočemo, da smo z ravnanjem naših otrok seznanjeni, in da hočemo, da se šola na pojave nasilja odzove.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Nasilje v šolah
Reply #14 - 09.02.2004 at 10:13:33
 
stoychi wrote on 09.02.2004 at 09:48:47:
Smiley
aryan feeling is always the best, remember that

se strinjam.

ampak dokler nimas razciscenih filingov, te lahko doloceni filingi peljejo tudi v napacno smer, kar se izkaze sele cez tok in tok casa.

Quote:
ko se enkrat začneš spraševati
kaj je prav in kaj ne
nasotpi dvom,
potem pa itak boljše,
da ne narediš nič, pa v jok pa domov
pa študirat knjige.

z inteligenco (kaj je prav, kaj ni) se postopoma lahko odresmo materialnega sentimentalizma. sele kasneje gremo lahko onkraj tudi te inteligence in sprejmemo onkrajni sentimentalizem, ki postavi inteligenco v ozadje. ce nekdo zamenjuje en sentimentalizem/obcutenje z drugim in ignorira inteligenco ne bo kej prevec dobr ne zanj ne za druge. vcasih je res boljs narest nic kot pa narest skodo, kar pa ne pomeni da je nic boljse kot naresti prav. ampak kaj je ta prav, od kje ga izvedet (intucija, knjige, besede izkusenih...) pa je treba met razciscen. ce mas razciscen pol ni prostora za dvom, ampak sinjeoka je ocitno delovala na tak nacin da ji sedaj prihajajo dvomi... in lih zarad tega sem jo vprasal tist kar sem jo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6