Kaj je neoliberalizem? Je neoliberalizem kriv za danasnjo situacijo v Sloveniji? Semulic pravi tako in veliko ovc mu sledi.
Prišel je čas, da enkrat razčistim to zablodo.
Neoliberalizem nima točno določenega pomena, ker razlicni misleci razlicno poimenujejo idejo.
http://en.wikipedia.org/wiki/NeoliberalismRazčlenil bom po točkah in dokazal da v Sloveniji nismo imeli neoliberalizma. Imeli smo eno prvina neoliberalizma in to je privatziacija v 90ih. In to je vse.
Gremo sedaj od točke do točke
1."Fiscal policy Governments should not run large deficits that have to be paid back by future citizens, and such deficits can have only a short term effect on the level of employment in the economy.
Constant deficits will lead to higher inflation and lower productivity, and should be avoided. Deficits should only be used for occasional stabilization purposes."
V sloveniji imamo deficite že od nastanka države. Ideja neoliberalizma je balansiran proračun - stroški se ne prelagajo na prihodnje generacije.
V Sloveniji smo delal ravno nasprotno. Zadolžujemo se že od nastanka in vse te stroške prelagamo na prihodnje generacije. Konstantno smo se zadolževal in to je pripeljalo do rasti cen in manjse produktivnosti.
Torej po točki 1. smo delali v nasprotju z idejo neoliberalizma."2. Redirection of public spending from subsidies (especially what neoliberals call "indiscriminate subsidies") and other spending neoliberals deem wasteful toward broad-based provision of key pro-growth, pro-poor services like primary education, primary health care and infrastructure investment"
Preusmeritev subvencij v šolstvo , zdravstvo in infrastrukturo.
No v Sloveniji imamo na tone subvencij za vse živo. Sicer ta atribut ni tako bistven in ni srž neoliberalizma.
po točki 2. nismo neoliberalni."3.Tax reform– broadening the tax base and adopting moderate marginal tax rates to encourage innovation and efficiency;"
Torej upeljevanje marginalnih davčnih stopenj. Kar pomeni minimalne takse. Imamo v Sloveniji majhne ali velike davke?
Slovenija je visoko obdavčena država na vseh področjih (plače, ddv, trošarine, ..)
Po točki št. 3 v Sloveniji nismo delovali neoliberalno"4. Interest rates that are market determined and positive (but moderate) in real terms;
Floating exchange rates;"
Da obrestno mero določi trg.
V Sloveniji obrestno mero ne določa trg, ampak jo določa Evropska Centralna Banka.
Imamo pa plavajoče menjalne tečaje.
Bistveni element so tu obrestne mere. Plavajoče menjalne tečaje majo že skor povsod. Ajde na Kitajskem nimajo, ampak grejo v tej smeri.
Medtem ko nikjer na svetu obrestne mere ne določa trg. Ne da bi jaz vedu. Tko da iz tega vidika, nikjer na svetu ne upoštevajo tega principa neoliberalnosti.
Po točki številka 4. bom reku, da Slovenija bolj neupošteva kot upošteva načela neoliberalizma"5. Trade liberalization – liberalization of imports, with particular emphasis on elimination of quantitative restrictions (licensing, etc.); any trade protection to be provided by low and relatively uniform tariffs; thus encouraging competition and long term growth"
Recimo, da smo liberaliziral trg ko smo vstopili v EU. Ampak na globalni ravni pa EU kontrolira trade z ostalim svetom.
Tarife mi imamo, meni se ne zdijo majhne. To je stvar ki se jo ne da dobro opredeliti. Jaz mislim da da bi bil korak v neoliberalnost, če bi zniževali tarife, ki smo jih imeli.
Po točki 5. ocenjujem situacijo kot nevtralno.
"6. Liberalization of the "capital account" of the balance of payments, that is, allowing people the opportunity to invest funds overseas and allowing foreign funds to be invested in the home country"
Torej to načelo neoliberalizma pravi, da dovoljuje tuj kapital da vstopi v državo. To bi povzročlilo gospodarsko rast.
V Sloveniji nismo dovolili tujega kapitala da vstopi, trudili smo se na vse pretege, da kdorkol je hotel priti, da smo mu čimveč polen zmetali pod noge. Nočemo tujega kapitala se je glasilo.
Po tč. 6 ocenjujem da Slovenija NI spoštovala načela neoliberalizma.
Ni pustila tujemu kapitalu da se giblje prosto.
7."Privatization of state enterprises; Promoting market provision of goods and services which the government cannot provide as effectively or efficiently, such as telecommunications, where having many service providers promotes choice and competition."
Kot sem že omenil na začetku, ta privatizacija je potekala v 90ih.
V 90ih nam je šlo še uredu.
Napaka je bila, da nismo do konca izpeljali privatizacije.
Velikšen del gospodarstva je še zdej pod okriljem države in politike.
Torej za to točko bi lahko rekel, da smo ob osamosvojitvi pričeli, a vendar so se kmalu začele protigibanja.
"Mi naše ne damo." "nacionalni interes".
Odmeval je predvsem slednji nacionalni interes ki je preprečeval da bi v celoti izpeljali idejo.
Glede na to, da je res velik del gospodarstva še državni bom rekel da po točki 7. država ni v celoti upoštevala načela neoliberalizma.
8. Deregulation – abolition of regulations that impede market entry or restrict competition, except for those justified on safety, environmental and consumer protection grounds, and prudent oversight of financial institutions;
Deregulacija.. Veliko sem googlav na to temo in nisem našel oprijemljivega opisa situacije. Iz izkusenj bom dejal, da se deregulacija NI zgodila. Prej bi rekel, da se je zadnjih 10 let zgodila dodatna regulacija. Z vstopom v EU so nam tudi začeli narekovat regulacije iz tujine. EU je precej mono regulirana ekonomija.
Reku bom, da po točki 8. NISMO povzeli načela neoliberalizma.
"9. Legal security for property rights;"
Zdej glede tega pa ne bi znal komentirat. A je lastninska pravica legalno izvrševana v Sloveniji...
Jaz bi rekel, da je davek na nepremičnine NESPOŠTOVANJE lastninske pravice.
Te točke ne bom komentiral ker ne poznam dobro stvari.
ZAKLJUČEK:
Sedaj ko vemo kaj je neoliberalizem lahko sklepamo, da v Sloveniji NISMO imeli neoliberalizma. Hmm...
Zakaj lahko krivimo neoliberalizem za nastalo situacijo, če smo v večini primerov delali kontra?
To je Semoličeva demagogija. Krivi neoliberalizem za stvari, za katere je kriva socialistična mentaliteta. Neko nasprotje neoliberalizma je socializem. V Sloveniji smo zadnjih 20 let imel preveč prvin socializma in premalo neoliberalnih idej.
Semulic zastopa idejo socializma , katera je odgovorna za situacijo v kateri smo se znasli danes Sloveniji, in hkrati krivi idejo sistema, ki jo NISMO imeli oziroma smo jo upoštevali 5%. On je demagog, ki ne loči svoje riti od luknje na zidu.
On je soodgovoren, za slabo stanje delavcev v naši državi.