Devi wrote on 29.12.2010 at 00:06:09:M.L. wrote on 28.12.2010 at 23:29:17:Tele zapovedi iz Wikipedije so že tudi malo prirejene in verjetno izvirajo iz kakšne Judovske različice Svetega pisma. V glavnem pa v sebi še nosijo pravega Duha, razen četrte zapovedi, ki je čisti dodatek farjev.
Če še jih jaz enkrat zapišem v istem Duhu na preprostejši način in seveda zadevajo oba spola;
1. Veruj v enega Boga in ne imej poganskih bogov poleg pravega Boga
2. Ne skruni Božjega imena
3. Posvečuj Gospodov dan
4. Spoštuj očeta in mater da boš dolgo živel in ti bo dobro na zemlji
5. Ne ubijaj
6. Ne prešuštvuj
7. Ne kradi
8. Ne pričaj po krivem
9. Ne želi svojega bižnjega blaga
10. Ne želi svojega bližnjega žene
Prve tri zapovedi se nanašajo na ljubezen do Boga, ostalih sedem pa na ljubezen do bližnjega, zato lahko teh deset zapovedi strnemo v samo dve zapovedi, ki sta zelo preprosti in lahko izpolnjivi in to sta:
1. Ljubite Boga nadvse
2. Ljubite svojega bližnjega kakor samega sebe
te dve zapovedi nadomestijo vseh prejšnjih deset, jih pa ne odpravljajo.
Kdor je človek dobre volje in veselega srca, lahko z lahkoto sledi tem zapovedim, brez kakršnega koli prirejanja, razlaganja po svoje ali pa z ukvarjanjem Božjega spola. Mislim, da po teh dveh ali pa desetih zapovedih ni za nobenega treznega človeka pretežko spoznati Božjo voljo.
( Mojzes pa res ni rabil gasilcev, ker je gospodoval nad ognjem

)
No pa lep pozdrav
ok, ne rečem, tole se sliši boljše

sam večina tega je čist navadna morala, ki bi se je mogli vsi držat. kar se pa tiče boga, se pa ve, ne da se verovat na silo, lih tk k se ne da na silo ljubit. zato ima vsak tako podobo o bogu/boginji/bogovih/čemurkoli že, kot mu je bližje in bolj pri srcu. in ker se more bog človeku zgodit drugje, ne v glavi, zapovedat verovanje in določit formo za to, nima za mene nobenega smisla.
(oz, če mora boga skrbet glede poganskih bogov, se človek kar mal vpraša..

)
Verjeti v Boga na silo ali z prisilo je veliko slabše, kot pa ne verjeti v Boga, zato je treba vsakemu pustiti svobodno odločitev, da se pa Bog lahko zgodi samo v srcu človeka in ne v glavi, je pa povezano z ostalimi sedmimi zapovedi, ki so namenjena bližnjemu.
Če človek po svoji svobodni volji spoštuje moralne vrednote, katere so po postavi namenjene sočloveku, izpolnjuje tudi Božjo voljo. To naše spoštovanje ljubezni do bližnjega, pa sčasoma pripelje tudi do spoznanja smiselnosti prvih treh zapovedi, se pravi zapovedi, ki se nanašajo na ljubezn do Boga.
Zato se nam ni treba spotikati ob zapovedi, ki se nanašajo na Boga, ampak lahko nemoteno spoštujemo moralne vrednote, ki se nanašajo na sočloveka. Dobrota, ljubezen, poštenost, spoštovanje in dobra dejanja do sočloveka so edina Bogu všečna molitev, in ne brezdelno cerimonialno praznovanje Sabata, ter mrtve molitve z premikanjem ustnic. Resnični Sabat in živa molitev človeka je vsak dan, ki je napolnjen z ljubeznijo in dobrimi dejanji do sočloveka.
Torej vsak, ki spoštuje moralne človeške vrednote, spoštuje Božjo zapoved ljubezni do bližnjega in deluje s svojo svobodno voljo po Božji volji, ali pa drugače rečeno; takšen človek je po svoji svobodni volji, vzel Božjo voljo za svojo voljo.
( poganski bogovi; je dodano zato, da se slabotnejši ljudje ne morejo spotikati nad besedo Bog in jim je označeno za katerega Boga gre, če bi bilo samo; veruj v enega Boga, bi ljudje ob že tako radem prirejanju zapovedi, še lažje priredili to zapoved in imeli za pravega Boga, kateregakoli poganskega boga

. )
No pa lep pozdrav.