Quote:Freuda danes itak večina jemlje z rezervo, zato so takšne igrice kot je tale tu gor, mišljene kot hec, ne kot nekaj, kar bi človek resno vzel. Zato je pod zabavo.
Ampak, ker si ravno načel debato: psihološki terorist se mi zdi kar ustrezen izraz. Freudu je uspelo nadomestiti strukture verske organizacije s psihoanalizo. Teologom je iztrgal monopol nad razumevanjem duše in psihoanaliza je v tem smislu ravno tako represivna in manipulativna kot je do tedaj Cerkev. O uporabi izsledkov psihoanalize v oglaševanju sem nekaj brala, ampak ne spomnim, se ali je šlo za njegovega nečaka. Meni se zdi ravno tako hudo, da so njegove raziskave (in raziskave njegovih sodobnikov) razkrile vrsto zlorab v družinskem okolju in je ta tako pomembna in šokantna odkritja prekril s teorijo o Ojdipovem kompleksu in z nekaj drugimi psihoanalitičnimi teorijami. Spoznanja psihoanalize so pomembna, je pa Freud dodal veliko svoje osebne patologije in manipulacije, da ne bi izgubil mesta v znanstvenem svetu, zato je kritičen pristop nujen. Zato se tudi toliko dajem z Murileonom, ki se ne sprašuje o ozadju teorij, na katere se opira, ampak jim slepo verjame. V bistvu bi tale debata bolj sodila k razlagi sanj kot pa v področje zabave

.
Plesnamesecu - always a pleasure!
Sem šel izbrskal podatke o tistem Freudovem nečaku, ekola:
Edward Louis Bernays (November 22, 1891 – March 9, 1995) was the father of public relations[1] and an American pioneer in the field of public relations along with Ivy Lee. Combining the ideas of Gustave Le Bon and Wilfred Trotter on crowd psychology with the psychoanalytical ideas of his uncle, Sigmund Freud, Bernays was one of the first to attempt to manipulate public opinion using the subconscious.
Mogoče bo zanimiv tale video: Vaccine Lies & Coverups 10 na Youtubu:
http://www.youtube.com/watch?v=AV-AhDIOg24&feature=related. Govori o tem, kako jeBarneys uporabil podmukle trike v oglaševanju (in se seveda nadaljuje v naslednjem videu, etc.)
Ja, se strinjam s tabo: psihoanalizo je namreč tako izredno lahko izrabiti in potvoriti, da je joj. V tem smislu, da sploh ni nujno, da ta "psihoanaliza" v resnici nekaj "odkrije" - bolj lahko kaj "doda" in umetno ustvari, potem pa kao ponuja rešitve za probleme, ki jih je sama ustvarila. Ker po mojem mišljenju je analiziranje ega/uma/psihe ravno tisto kar si ego najbolj želi - da bi se nekdo stalno ukvarjal z njim! Ker najboljši duhovni učitelji vedno poudarjajo, da je ego fantazemska tvorba, ki lahko "ovene/umre" samo s tem, ko se ga ne potencira in stalno poudarja, ni druge. Hja, lepa reč potlej s to psihoanalizo.
Lep pozdrav