Quote:Sam sem našel tole razlago glede vraževerja na petek 13.
Petek 13 - spet iz krščanstva: Adama in Evo je Bog izgnal iz Raja v petek, Noetov potop se je začel na petek, Kristusa so križali v petek. Stari kristjani so verjeli, da je bilo 12 čarovnic + 1 vrag prisotnih pri temačnih obredih, tako da so potem verjeli v kombinacijo petka in števila 13.Lp,Igor
Ja je še kar nekaj verzij v povezavi s petkom trinajstim spet iz krščanstva in tudi poganstva. Našla sem še te razlage.
To si že omenjal, 12 žensk in hudič, po Nordijskem verovanju.
V Rimskem imperiju je petek bil posvečen Veneri, boginji ljubezni. Nordijska ljudstva so dan poimenovali po svoji boginji ljubezni, Frigiji. Ženska je bila kakopak nevarnost religiji, ki so jo obvladovali moški. Cerkev je zato stigmatizirala petek, ženski dan.
Poleg tega pa je nordijska boginja Frigija ponavadi ob sebi imela dvanajst čarovnic, torej jih je bilo 13. Cerkev je zatorej trinajstico označila za nesrečno, saj pomeni družbo dvanajstih čarovnic in hudiča.
Trinajstka je tudi pogansko število, saj je njihovo leto imelo trinjast mesecev, pač ozirajoč se na Luno. Zanimivo je tudi, da lunin koledar sovpada z menstrualnim ciklom, torej spet povezava 13-ke z ženstvenostjo.
Število ljudi pri zadnji večerji (Jezus in 12 apostolov). Juda, ki je kasneje izdal Jezusa, je bil trinajsti, ki je prišel na večerjo.
Poleg krščanske tradicije ima spet tu svojo besedo nordijska. Zlobni bog Loki je prišel na božansko slavje, kjer je bilo dvanajst bogov. Loki je bil trinajsti, ob svojem prihodu pa je ubil ljubljenega junaka Balderja. Iz tega spet izvira vraža, da ne smeš prisesti k mizi, ki ima že 12 ljudi.
Lep pozdrav