Quote:Na spletu kroži svarilno pismo pred javljanjem na zgrešene klice iz tujine. Ko uporabnik mobilnega telefona pokliče nazaj na številko, je lahko ob 2.000 evrov ali več. Na Mobitelu pojasnjujejo, da gre za prevaro Wangiri.
Uporabnik mobilnega telefona dobi v nekem trenutku neodgovorjen klic. Do tega lahko pride tako, da telefon dejansko zazvoni, lahko pa tudi ne, piše v verižnem pismu. Številke klicatelja naj bi se začele z +39 ..., +390 ..., +391... in tako naprej.
V pismu svarijo, da je vse v redu, če uporabnik ta klic takoj zbriše. Če pa pokliče nazaj na številko neodgovorjenega klica, pa lahko postane žrtev prevare. Za tak klic je lahko uporabnik oškodovan vsaj za 2.000 evrov ali več, piše v verižnem pismu. Določene številke pa naj bi povzročile tudi to, da uporabnik vzpostavljenega klica ne more prekiniti in zato nastanejo ogromni stroški.
Mobitel: Gre za prevaro Wangiri
Iz Mobitela pa so pojasnili, da gre v tem primeru za poskus spodbujanja uporabnikov, da pokličejo na določeno številko v tujini, s čimer ustvarijo mednarodni promet ali klicatelji slišijo določeno oglasno sporočilo. V strokovni javnosti je ta prevara znana pod imenom Wangiri.
Potegavščina poteka prek sistema, ki samodejno generira kratke klice, na katere klicani ponavadi ne utegne odgovoriti. Ko uporabnik pokliče na tako številko nazaj, se po zvonjenju sliši avtomatski odzivnik s pozivom, naj odtipka osebno geslo za vstop v nekakšno klepetalno ali drugo družabno omrežje, se predvaja reklamno sporočilo ali pa je v slušalki tišina, so pojasnili na Mobitelu.
Klic se obračunava kot običajen klic po tarifi za mednarodni promet, navedbe o astronomskih stroških iz verižnega pisma pa ne držijo, pojasnjujejo še na Mobitelu. Prav tako pa tudi tehnično ni možno, da naročnik tovrstnega klica ne bi mogel prekiniti, kot piše v verižnem pismu.
Pri tem ne gre za posebnost Slovenije, saj o tovrstnih primerih poročajo iz vse Evrope. Klicev na te številke je zelo malo, kljub temu pa na Mobitelu uporabnikom svetujejo, da odgovarjajo le na neodgovorjene mednarodne klice z njim znanih številk.
**************************
Spoštovani uporabniki mobilnih telefonov!
Dovolite, da vas opozorim na novo obliko kriminalnega dejanja, ki so se ga spomnili naši so evropski državljani.
Potek nelegalnega početja gre tako:
Uporabnik mobilnega telefona dobi v nekem trenutku na mobilnem telefonu neodgovorjeni klic. Do tega lahko pride tako, da telefon dejansko zazvoni, lahko pa tudi da ne. V glavnem uporabnik dobi neogovorjeni klic. Ko uporabnik mobilnega telefona pogleda številko klicatelja se le ta začne z +39..., +390..., +391..., + 392..., +393..., +394... in tako naprej. V dotičnem primeru, ki mi je znan, je bila telefonska številka naslednja: +393193260045. V kolikor uporabnik ta neodgovorjeni klic nemudoma izbriše, se je s tem dejanjem lepo zavaroval in storil pravilno stvar. V kolikor pa uporabnik mobilnega telefona pokliče nazaj na številko neodgovorjenega klica, pa lahko postane žrtev prebrisancev. Namreč za klic na navedeno številko je lahko uporabnik mobilnega telefona ob vsaj 2.000 EUR, oz tudi več. Določene številke iz zgoraj navedenega seznama lahko povzročijo tudi to, da uporabnik mobilnega telefona, vzpostavljenega klica ne more prekiniti in so tako stroški enormni.
Glede na dejstvo, da se število uporabnikov mobilnih telefonov, ki vračajo klice na številke kot so navedene zgoraj, iz dneva v dan veča, in da s tem uporabniki mobilnih telefonov spravijo sami sebe v finančne težave in tako postanejo žrtev nepridipravov, vas opozarjam, da na navedene številke ne odgovarjate, saj ste lahko v istem trenutku tudi sami žrtev že omenjenih nepridipravov oz. po domače povedano nategovalcev.
Prav tako, pa vas naprošam, da z vsebino tega elektronskega sporočila seznanite tudi svoje znance, prijatelje, kolege, sodelavce....!
V upanju na čim manj takih nevšečnosti vas lepo pozdravljam.
http://24ur.com/novice/slovenija/pozor-pred-klici-v-tujino.html