Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1277 times)
plesnamesecu
Ex Member




Za bogatitev besednega zaklada
04.06.2008 at 15:59:29
 
NOVI TERMINI V SSKJ Smiley

šrotati, šrotanje {polj.} - zavestno storiti prekršek, ker je korist veliko večja od morebitne kazni oz. ker se kazni da izogniti. Primeri: "Z legalizacijo prostitucije namerava vlada zmanjšati šrotanje ob državnih mejah.", "Poslanec je med mandatom večkrat šrotal vinjen za volanom."


šrot {pravo} - nameren prekršek ali tatvina, za katero maksimalna možna kazen niti približno ne dosega minimalne možne koristi. Posebnost tranzicijskih držav z nedelujočim pravnim sistemom.


veliki šrot {ekonomija} - dobiček iz storjenih prekrškov za več kot 1000x presega seštevek vseh potencialnih kazni. Nekaj podobnega kot arhaični izraz "veliki met". Primeri: "Uspel mu je veliki šrot.", "Zaradi nedelujočega gospodarstva na vrhuncu obdobja velikih šrotov je bila Slovenija leta 2020 prisiljena ponovno uzakoniti tlačanstvo."


mali šrot {slang} - bagatelni prekršek, za katerega se verjame, da osebna korist presega nerejeno škodo. Primeri: "Kadar mi žena teži, ji spoham enga malega šrota in takoj zbeži stran, pa še trebuh me ne tišči več.", "Lahko mi rečeš hepan, ker sem mahnil onega škifa, ampak moja duša mi bo za ta mali šrot hvaležna na vse veke."


šrotek {politologija} - politično nameščen nepomemben in nesposoben podrepnik, ki ga aktualna politika namesti z željo po prevzemu kontrole nad gospodarstvom od prejšnje politike, a se kasneje izmuzne nadzoru in vpliva na bodočo politiko. Fenomen, ki je opisan le v nerazvitih tranzicijskih državah. Primeri: "Propad stranke mnogi pojasnjujejo s poplavo šrotekov iz njenih vrst.", "Čeprav je bil vsem znan kot totalen lolek, je hitro zrasel v šroteka, ko je njegova stranka prišla na oblast."


šrotek {slang} - konjski, kravji ali pasji ekskrement; zaničevanja vredna oseba. Primeri: "Ups, stopil sem v šroteka.", "Med nogometno tekmo na EP 2012 je neznani navijač zaklical "šrotek", kar je sprožilo splošni pretep med slovenskimi in hrvaškimi navijači."


šrotijada {ekonomija} - verižno menjavanje šrotekov v gospodarskih družbah v delni ali celotni lasti države do popolne odtujitve ali popolnega uničenja teh družb. Fenomen, značilen za države v tranziciji, ki se tipično pojavlja z enako frekvenco kot volitve in se običajno prične kmalu po njih. Primeri: "Koalicijska pogajanja zmagoslavnih strank so se zavlekla pozno v noč, ker se niso mogli dogovoriti za deleže pri naslednji šrotijadi.", "Šrotijada se običajno konča z enim bogatašem in 10000 reveži."
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1