Novica (ceprav objavljeno ze v drugih temah, naj bo se tu)
Janez Drnovšek – 1950 - 2008
Ponoči je umrl nekdanji predsednik republike in nekdanji predsednik vlade Janez Drnovšek, so sporočili iz pisarne bivšega predsednika. Dr. Janez Drnovšek se je rodil 17. maja 1950 v Celju. Umrl je doma, 23. februarja 2008.
Na ljubljanski ekonomski fakulteti je zaključil študij ekonomije in leta 1986 doktoriral na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru. Do leta 1989 je bil aktiven gospodarstvenik in bančnik, ki se je ukvarjal predvsem s kreditno monetarno politiko. Na prvih svobodnih demokratičnih volitvah aprila 1989 je bil izvoljen za slovenskega predstavnika v predsedstvu nekdanje Jugoslavije, ki mu je od maja 1989 do maja 1990 tudi predsedoval.
Med osamosvajanjem Slovenije se je pogajal z vodstvom nekdanje Jugoslavije in vrhom Jugoslovanske ljudske armade ter dosegel umik JLA iz Slovenije julija 1991. Za zasluge pri obrambi svobode in suverenosti Slovenije je prejel Zlati častni znak svobode.
Marca 1992 je postal predsednik Liberalno demokratske stranke, aprila pa drugi premier v samostojni Sloveniji. Po parlamentarnih volitvah, na katerih je prepričljivo zmagala takratna njegova stranka, je bil januarja 1993 spet imenovan za predsednika vlade. Marca 1994 se je Liberalna demokratska stranka pod njegovo taktirko združila z Demokratsko stranko, Zelenimi in Socialistično stranko v Liberalno demokracijo Slovenije.
Januarja 1997 je Drnovšek tretjič oblikoval vlado, ki jo je vodil do 7. junija 2000. Po parlamentarnih volitvah 15. oktobra so ga poslanke in poslanci 16. novembra 2000 še četrtič potrdili za premierja. Vlado je tako vodil deset let, obenem pa je vseskozi predsedoval takrat najmočnejši parlamentarni stranki. Kot slovenski predsednik je zaprisegel 22. decembra 2002, decembra 2007 pa ga je na položaju zamenjal Danilo Türk.
Udeleževal se je številnih mednarodnih srečanj, pogosto pa je bil tudi častni gost in predavatelj na ustanovah in univerzah po svetu. Za svoje politične, gospodarske in humanitarne dosežke ter osebni prispevek k uspešnemu prehodu in razvoju Slovenije v demokratično in gospodarsko stabilno državo, kot tudi k njenemu povezovanju v evropskem in mednarodnem prostoru, je prejel ugledne mednarodne nagrade...
Po pomoč se je zatekel k strokovnjaku za alternativno medicino, Oskarju Keleminoviću. Keleminović je Drnovšku svetoval ''čiščenje'' s posebno prehrano. Drnovšek se je tedaj, poleg tega, da je postal vegetarjanec, spremenil tudi osebnostno - bolj kot s politiki se je začel družiti z ''navadnimi'' ljudmi. Nisem več človek, ki bi se potegoval za funkcije, nisem več ambiciozen egoist, je zatrjeval. Ukvarjam se s pozitivnimi dejavnostmi tako za Slovenijo kot za celotno človeštvo, je poudarjal. Takrat se je tudi odselil iz mondenih ljubljanskih Murgel v hišo v vas Zaplano, kjer je imel krušno peč, v kateri si je sam pekel kruh.
Prekaljen politik, asket ali poduhovljeni posebnež? Vse to in še več je bil Janez Drnovšek, velik človek, ki je mnoge spodbudil k drugačnem razmišljanju. Imel je seveda tudi veliko nasprotnikov, ki so želeli spodkopati njegov ugled, češ da se sploh ne zaveda več, kaj govori. Morda je dandanes težko razumeti sočloveka, ki se preveč približa bistvu življenja. Najverjetneje bi ga v drugem življenjskem obdobju bolj razumeli. Jasno pa je, da sta Slovenija in svet z Drnovškovo smrtjo veliko izgubila.
VIR:
http://24ur.com/naslovnica/novice/slovenija/20080223_3096716.php?ar=nsn&dateid=1...R.I.P.