Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 5879 times)
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Še pomnite tavarišč Hanžek
20.11.2006 at 16:34:02
 
Izselitev družine Šoštarič iz Domžal  

STA, 18. 12. 2001
Pahor in Soštarič o stanovanjskem problemu


Ljubljana, 18. decembra (STA) - Predsednik državnega zbora (DZ) Borut Pahor je danes povabil na sestanek Stanislava Šoštariča, ki je zaradi nereševanja prošnje za zaščito pred nasilništvom, ki ga nanj izvaja njegov sosed in solastnik dvostanovanjske hiše v Domžalah, za sredo napovedal protest. Pahor je Šoštariča seznanil z v ponedeljek sprejetimi sklepi občinske komisije za vloge in pritožbe, ki domžalskemu občinskemu svetu predlaga, da županja v treh mesecih od sprejema sklepa dodeli družini Šoštarič stanovanje primerne velikosti kot pomoč v stiski, so sporočili iz kabineta predsednika DZ. Predsednik državnozborske komisije za peticije Janez Drobnič je Šoštariča seznanil z aktivnostmi omenjene komisije. Med drugim so zaprosili domžalsko okrajno sodišče za pospešitev postopka za ugotovitev lastniškega deleža na dvostanovanjski hiši. Omenjena komisija je še zaprosila ministrstvo za notranje zadeve za poročilo o zadevi, za sodelovanje je prosila Center za socialno delo Domžale in Ijubljansko okrajno državno tožilstvo prav tako za pospešitev postopka. Predsednik komisije je o tej zadevi opravil razgovore z okrožnim državnim tožilcem v Ljubljani, predstavnikom generalne policijske uprave ter komandirjem policijske postaje Domžale, so še sporočili iz DZ.

STA, 19. 12. 2001
Šoštarič ponovno pri Pahorju


Ljubljana, 19. decembra (STA) - Predsednik državnega zbora Borut Pahor in predsednik komisije DZ za peticije Janez Drobnič sta danes ponovno sprejela Stanka Šoštariča, ki je zaradi nereševanja prošnje za zaščito pred nasilništvom, ki ga je nad njim izvajal njegov sosed in solastnik dvostanovanjske hiše v Domžalah, za danes napovedal protestno dejanje. Svoje stanovanje naj bi namreč v trajno last podaril Pahorju, predsedniku vlade Janezu Drnovšku, ministru za notranje zadeve Radu Bohincu, varuhu človekovih pravic Matjažu Hanžku, generalni državni tožilki Zdenki Cerar, odvetniku Martinu Kosmini in komandirju domžalske policijske postaje Božidarju Fekonji. Ker pa se omenjeni niso udeležili podpisa pogodbe in izročitve ključev ter zaradi Pahorjevih in Drobničevih zagotovil, da se bo bosta v kratkem zavzela za rešitev njegovega problema, je Šoštarič svojo odločitev preložil. Po pogovoru s Šoštaričem je Janez Drobnič povedal, da bodo težavo družine Šoštarič začasno odpravili z dodelitvijo socialnega stanovanja, ki jo je že zagotovila domžalska županja, dolgoročno pa bo reševanje problema dolgotrajno, saj gre za problematiko lastninske pravice, ki posega na področje zakonodaje, predvsem kazenskega zakonika, saj primer družine Šoštarič še zdaleč ni osamljen. Drobnič bo obvestil ostale člane komisije za peticije, ki bodo v okviru svojih pristojnosti poskušali pospešiti postopek spreminjanja zakonodaje, danes pa bo državni svet obravnaval primer družine Šoštarič in problematiko kršenja lastninskih pravic ter problematiko kazenskega področja in izvršitve postopkov. Drobnič je še zatrdil, da si bo prizadeval, da se to področje zakonodaje uredi. Stanko Šoštarič je bil s Pahorjevimi in Drobničevimi zagotovili sicer zadovoljen, rešitev z dodelitvijo socialnega stanovanja pa zanj ni sprejemljiva. Zahteva namreč možnost vrnitve v svoje lastniško stanovanje v Domžalah, ki ga trenutno zaradi groženj nasilnega soseda ne more uporabljati. Šoštarič pravi, da so bile njihovi družini kršene pravice, ki so sicer zagotovljene z ustavo, in sicer pravica do nedotakljivosti človekovega življenja, svobode gibanja, zasebne lastnine, osebnega dostojanstva in varnosti ter do nedotakljivosti stanovanja. Če se njegov primer kljub zagotovilom Pahorja in Drobniča ne bo razrešil, se je Šoštarič pripravljen obrniti tudi na evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Težave družine Šoštarič so se pričele julija lani, ko so zaradi stalnih groženj soseda v dvostanovanjski hiši stanovanje poskušali prodati, a neuspešno. Ko so nazadnje 3. septembra lani morali pred nasilnim sosedom pobegniti, jim je ta preprečeval vstop v njihovo stanovanje, čeprav so bili Šoštaričevi v spremstvu policije, varnostnikov, odvetnika, izvršitelja in cenilca. Od takrat družina živi na skrivni lokaciji. Stanko Šoštarič se je obrnil že na vse ustrezne institucije, dostopa v lastno stanovanje pa še vedno nima.

STA, 23. 2. 2001
Policija v primeru družine Šoštarič ni bila neučinkovita


Ljubljana, 23. januarja (STA) - Predsednik DZ Borut Pahor je prejel odgovor ministra za notranje zadeve Rada Bohinca na svoje pismo, v katerem ga je prosil, da s pisnim pojasnilom potrdi ali ovrže vtis o nemoči pristojnih organov v okviru notranjega ministrstva glede problema družine Šoštarič iz Domžal. Po zagotovilih ministra Bohinca je v tem primeru neutemeljen očitek javnosti o nemoči in neučinkovitosti državnega organa, saj so bili izvedeni vsi ukrepi, ki so v pristojnosti policije. Minister Bohinc v pismu med drugim še poudarja, da je policija kot pristojni organ po njegovem mnenju naredila vse potrebno in nujno, da bi v konkretnem primeru preprečila kazniva ravnanja, o katerih je bila obveščena. Sicer pa je takšno problematiko, kot je značilna za ta konkreten spor med družinama in s tem povezanim nasiljem in grožnjami, mogoče obvladati oziroma zmanjšati ali preprečiti le s skupnim oziroma povezanim delovanjem vseh, ki morajo opraviti svoje delo, saj ga zgolj policija ne more razrešiti.
Kot v odgovoru predsedniku DZ v pismu še poudarja minister Bohinc, je bila dejavnost policije usmerjena ne samo v reševanje interventnih klicev s strani obeh družin, temveč je skušala spor rešiti tudi z drugimi, neformalnimi sredstvi (razgovor z udeleženci spora in napotitvijo le-teh na reševanje spora s pomočjo sodišča, kakor tudi razgovori z osebami, ki so na različne načine poskušale pomagati pri reševanju tega spora). Na ta način je policija delovala interventno kot tudi preventivno in svetovalno, meni Bohinc.
V omenjenem primeru pa je policijska postaja Domžale v obdobju od 9. marca 1999 do 6. oktobra 2000 na Kersnikovi 2 v Domžalah izvedla enajst intervencij. Zaradi suma storitve kaznivih dejanj so policisti podali tri kazenske ovadbe na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, zunanji oddelek v Domažalah, zaradi kršitev določil zakona o prekrških zoper javni red in mir pa so podali štiri predloge za uvedbo postopka o prekršku pri sodniku za prekrške v Domžalah. V šestih primerih posredovanj niso bili ugotovljeni znaki prekrškov ali kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, zaradi česar so policisti udeleženim v postopku svetovali, naj spor rešijo na sodišču. Pri tem minister opozarja, da sta delo in učinkovitost policije v takšnih primerih odvisna tudi od drugih organov, kot npr. pravosodnih.
Kot je znano, sta predsednik DZ Borut Pahor in predsednik komisije DZ za peticije Janez Drobnič 19. decembra lani sprejela Stanka Šoštariča, ki je zaradi nereševanja prošnje za zaščito pred nasilništvom, ki ga je nad njim izvajal njegov sosed in solastnik dvostanovanjske hiše Izet Adilović v Domžalah, napovedal protestno dejanje. Svoje stanovanje naj bi namreč v trajno last podaril Pahorju, predsedniku vlade [b]Janezu Drnovšku, ministru za notranje zadeve Radu Bohincu, varuhu človekovih pravic Matjažu Hanžku, generalni državni tožilki Zdenki Cerar, odvetniku Martinu Kosmini in komandirju domžalske policijske postaje Božidarju Fekonji. Ker pa se omenjeni niso udeležili podpisa pogodbe in izročitve ključev ter zaradi Pahorjevih in Drobničevih zagotovil, da se bo bosta v kratkem zavzela za rešitev njegovega problema, je Šoštarič svojo odločitev preložil.
Stanko Šoštarič je bil s Pahorjevimi in Drobničevimi zagotovili sicer zadovoljen, rešitev z dodelitvijo socialnega stanovanja pa zanj ni bila sprejemljiva. Zahteval je namreč možnost vrnitve v svoje lastniško stanovanje v Domžalah, ki ga zaradi groženj nasilnega soseda ne more uporabljati. Šoštarič je poudaril, da so bile njihovi družini kršene pravice, ki so sicer zagotovljene z ustavo, in sicer pravica do nedotakljivosti človekovega življenja, svobode gibanja, zasebne lastnine, osebnega dostojanstva in varnosti ter do nedotakljivosti stanovanja. Če se njegov primer ne bo razrešil, se je Šoštarič pripravljen obrniti tudi na evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.
Težave družine Šoštarič so se pričele že leta 1999, zaradi stalnih groženj soseda v dvostanovanjski hiši pa so stanovanje poskušali prodati, a neuspešno. Ko so nazadnje 3. septembra 2000 morali pred nasilnim sosedom pobegniti, jim je ta preprečeval vstop v njihovo stanovanje, čeprav so bili Šoštaričevi v spremstvu policije, varnostnikov, odvetnika, izvršitelja in cenilca. Od takrat je družina živela na skrivni lokaciji. Stanko Šoštarič se je obrnil že na vse ustrezne institucije, dostopa v lastno stanovanje pa nima.

(se nadaljuje)
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #1 - 20.11.2006 at 16:38:41
 
Na podlagi 20. člena Statuta Občine Domžale (Uradni vestnik Občine Domžale, štev. 7/99) je Občinski svet Občine Domžale na 26. seji dne 30.05.2001 sprejel

S K L E P

O SEZNANITVI Z NASILJEM IN
IZGONOM DRUŽINE ŠOŠTARIČ
IZ NJIHOVEGA LASTNEGA
STANOVANJA

1.Občinski svet Občine Domžale zahteva od Ministrstva za notranje zadeve in od Vlade
  Republike Slovenije, da obravnavata “zadevo Šoštarič” in odgovorita na naslednja vprašanja:
a) ali so bili v tem primeru v celoti uporabljeni – glede na razmere – vsi z Ustavo in zakoni določeni ukrepi za       zavarovanje ustavno zajamčene pravice do varnosti državljanov in nedotakljivosti njihovega premoženja?
b)Kakšno državljanstvo ima g. Izet Adilović, stan. Kersnikova 2, Domžale in če je tujec, na kakšen način ima urejeno bivanje v Republiki Sloveniji?
c) Ali ima g. Izet Adilović izdano dovoljenje za nošenje in posest orožja in ali poseduje orožje?

2.Občinski svet Občine Domžale predlaga Okrajnemu sodišču v Domžalah izredno pospešitev kazenskega postopka v “zadevi Šoštarič” na podlagi obtožnih predlogov pristojnega Državnega tožilstva.

3. Občinski svet Občine Domžale pričakuje odgovore od Ministrstva za notranje zadeve in Vlade Republike Slovenije ter Okrajnega sodišča v Domžalah do 30.06.2001.

4. Občinski svet Občine Domžale bo po pridobitvi odgovorov omenjenih državnih organov in na podlagi predloga občinske uprave odločal, ali bo ponovno obravnaval “zadevo Šoštarič”, pri čemer bo na podlagi dodatnih mnenj pravnih strokovnjakov odločil tudi o morebitni vložitvi ustavne pritožbe na Ustavno sodišče Republike Slovenije, zaradi prepočasnega in neučinkovitega ukrepanja pristojnih državnih organov.

5. Občinski svet Občine Domžale predlaga, da občinsko glasilo “Slamnik” nameni 2. točki 26. seje Občinskega sveta Občine Domžale “Seznanitev s primerom ustrahovanja, nasilja in izgona družine Šoštarič iz njihovega lastnega stanovanja” posebno pozornost v okviru poročila s 26. seje občinskega sveta.

OBČINA DOMŽALE Občinski svet

Številka: 01303-29/01 Datum: 30.05.2001

ŽUPANJA
Cveta ZALOKAR-ORAŽEM , l.r.

'***************************************************
Ustavni komisiji pri Državnem zboru
Šubičeva 2
1000 Ljubljana
Zadeva: pobuda za uvedbo postopka za črtanje 17., 18., 32., 33., 34. in 36. člena iz Ustave RS
Podpisani Stanko Šoštarič dajem pobudo ustavni komisiji za uvedbo postopka za črtanje naslednjih členov iz slovenske ustave:
17. člen - nedotakljivost človekovega življenja
18. člen - prepoved mučenja
32. člen - svoboda gibanja
33. člen - pravica do zasebne lastnine
34. člen - pravica do osebnega dostojanstva in varnosti
36. člen - nedotakljivost stanovanja
Stanko Šoštarič
Ljubljana, 17. januarja 2002
'***************************************************

STA, 6. 3. 2002
Šoštarič od države zahteva sto milijonov tolarjev odškodnine Ljubljana,


06. marca (STA) - Stanko Šoštarič iz Domžal je danes na okrožnem sodišču v Ljubljani vložil tožbo proti državi, saj mu ta niti po 18 mesecih, ki so pretekli od nasilnega izgona iz njegovega lastnega stanovanja, ne more zagotavljati osnovnih ustavnih pravic, kot je na primer pravica do zasebne lastnine. Od države zahteva odškodnino v višini 100 milijonov tolarjev z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki tečejo od izdaje sodbe na prvi stopnji, to je od novembra 2000, do plačila. Že pred več kot letom dni je namreč okrajno sodišče v Domžalah izdalo sklep, s katerim ugotavlja motenje posesti in nalaga Šoštaričevim sosedom, naj vzpostavijo prejšnje stanje. Po pojasnilih Šoštariča so ga njegovi sosedje v dvostanovanjski hiši nasilno izgnali iz stanovanja.
Družina Šoštarič je stanovanje v prvem nadstropju dvostanovanjske hiše na Kersnikovi 2 v Domžalah kupila leta 1994 in v njem živela mirno do julija 2000, ko so se v pritličje preseiili novi sosedje. Po pojasnilih Šoštariča so novi sosedje njegovi petčlanski družini začeli omejevati prehod iz stanovanja ter uporabo njihovih kletnih prostorov, v katerih imajo centralno kurjavo, priključke za vodo in elektriko in dostop do vrta. "Zaradi vse hujših groženj in omejevanja naših pravic smo na pomoč prvič poklicali policijo 15. julija 2000, čez dober mesec in pol pa smo morali zaradi groženj bežati iz lastnega doma. Dokončno smo iz svojega stanovanja v strahu za lastna življenja zbežali 3. septembra lani, ko smo morali v spremstvu najetih varnostnikov zaradi poškodb najprej poiskati zdravniško pomoč na urgentnem bloku Kliničnega centra v Ljubljani," poudarja Šoštarič. Dodaja, da je njegova družina od takrat v ilegali in so se morali že dvakrat preseliti.
O svojih težavah je Šoštarič obvestil tudi najvišje predstavnike zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti v državi. Med drugim je decembra lani skušal svoje stanovanje podariti predsedniku vlade Janezu Drnovšku, predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju, notranjemu ministru Radu Bohincu, generalni državni tožilki Zdenki Cerar, varuhu človekovih pravic Matjažu Hanžku, domžalskemu odvetniku Martinu Kosmini in komandirju domžalske policijske postaje Božidarju Fekonji. Glede na to, da se "obdarjenci" niso udeležili slavnostnega podpisa pogodbe in izročitve ključev, je to dejanje začasno odložil.
Šoštaričeve pritožbe in poskusi za izhod iz nastale situacije doslej niso obrodili sadov. Tako je denimo domžalsko okrajno sodišče novembra 2000 izdalo omenjeni sklep, s katerim je ugotovilo motenje posesti, kar pa ni spremenilo položaja Šoštaričeve družine. Domžalski svetniki so jim decembra lani sklenili dodeliti začasno socialno stanovanje, v katerega pa se Šoštaričevi še niso preselili. Kot poudarjajo, jim finančne možnosti ne dopuščajo preselitve; njihovi družinski prejemki jim namreč ne omogočajo pokrivanja s tem povezanih življenjskih stroškov. "In vse to ob dejstvu, da imamo lastniško stanovanje, ki ga kljub večkratnim poskusom zaradi groženj ne moremo niti prodati, medtem ko smo se že zdavnaj sprijaznili, da v našem težko pridobljenem domu na Kersnikovi v Domžalah ne bomo mogli nikoli več živeti," je ogorčen Šoštarič.
Prepričan je, da država s tem, ko mu ne zagotavlja uživanja njegovih pravic, vezanih na zasebno lastnino, grobo krši tudi nekatere mednarodne konvencije, kot je npr. evropska socialna listina. Tako mu država ne zagotavlja niti ustavno zajamčenih pravic niti tistih, ki se jih je zavezala spoštovati s sprejetjem mednarodnih dokumentov, ki zadevajo človekove pravice in temeljne svoboščine. Trenutno Šoštaričevi živijo v hiši, ki jim jo je nekdo odstopil v uporabo, a se bodo morali kmalu izseliti, saj bodo hišo porušili.
Doslej je družina Šoštarič - dva otroka sta šoloobvezna, eden pa v vrtcu - za iskanje pravice po sodni poti, za preselitve in druge s tem povezane stroške porabila že približno pet milijonov tolarjev. Edini znak, da se zadeve sploh premikajo, pa je bil poziv kazenskega oddelka okrajnega domžalskega sodišča Šoštariču, da sredi tega meseca, natančneje 13. marca, nastopi kot priča v postopku proti sosedu.

STA, 14. 6. 2002
Komisija za peticije o preživninah ter primerih Šubic in Šoštarič Ljubljana,


14. junija (STA) - Parlamentarna komisija za peticije se je na današnji seji posvetila trem aktualnim problemom: izmikanju plačevanja preživnin, težavam Stanislava Šoštariča iz Domžal zaradi "izgona" iz njegovega stanovanja, in primeru Marka Šubica, ki je zaradi neuresničevanja stikov s sinom pred dvema dnevoma napovedal, da se bo sežgal. V zvezi z vsakim obravnavanim sklopom je komisija sprejela vrsto sklepov. Glede primera Šubic je med drugim apelirala na javnost, naj ne priliva olja na ogenj, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa pozvala, naj na pristojnem centru za socialno delo opravi izredni nadzor in jih seznani s svojim poročilom.
Poleg tega so člani komisije še sklenili predlagati vladi, pristojnemu ministrstvu, pa tudi parlamentarnim strankam, naj pripravijo ustrezne pobude za spremembo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, in sicer v smeri ureditve vprašanj dodelitve otrok in izvrševanja stikov. Vladi in organom v njeni sestavi so člani komisije predlagali, naj pospešijo reševanje konkretnega primera, tudi z razmislekom o novih pristopih.
Naj spomnimo, da je Šubic, ki ga je sodišče oktobra lani pogojno obsodilo za odvzem mladoletne osebe, sina Jurija, pred dvema dnevoma napovedal, da se bo pred Centrom za socialno delo Ljubljana Vič polil z bencinom in zažgal. Za to naj bi se odločil, ker "mu je po desetih letih jalovega protibirokratskega boja za pravico Jurija do očeta vsega dovolj". Šubic si je premislil zaradi klica poslanca NSi in predsednika komisije za peticije Janeza Drobniča, ki mu je zagotovil, da bodo njegov primer obravnavali na današnji seji komisije.
Po pojasnilih državne sekretarke na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Alenke Kovšce je treba preveriti, ali so zadeve v tem primeru potekale, kot bi morale, ni pa primerno vnaprej obsojati delo centra za socialno delo. Po informacijah, ki jih ima ministrstvo, so "stvari tekle v redu", le podrobnejši pregled zadeve pa bi lahko pokazal, ali je morda prišlo do kakšnih pomanjkljivosti. Na vprašanje člana komisije Franceta Cukjatija (SDS), kaj bo v tem konkretnem primeru naredilo ministrstvo, da se bo zagotovila pravica otroka do stikov z očetom, je Kovšca opozorila, da je treba upoštevati tako koristi kot tudi pravice otroka. Sama o tem konkretnem primeru brez podrobnejše seznanitve ne more oceniti, kaj je korist otroka. Cukjati s takšnim pojasnilom ni bil zadovoljen, saj po njegovih besedah škodljivost stikov ni dokazana. Pooblaščenka Šubica, predsednica društva Ostržek Boža Plut, je sicer dejala, da je bila podana psihološka ocena, da Jurij potrebuje stike z očetom. Državna sekretarka pa je ponovila, da sama ni seznanjena s podrobnostmi primera in zato ni želela podajati končnih ocen. Obenem je razpravljavce pozvala k zaščiti integritete v primer vpletenih Ijudi.
Komisija za peticije je sprejela vrsto sklepov tudi glede problematike plačevanja preživnin. Vladi ter ministrstvoma za pravosodje (MP) in za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) je dala pobudo za preučitev predloga za spremembo kazenskega zakonika tako, da bi poleg kaznivega dejanja "izmikanja plačevanju preživnine" vključili tudi kaznivo dejanje "neplačevanja preživnine". Omenjeni naslovniki naj preučijo tudi predlog za sankcioniranje neplačevanja preživninskih obveznosti ali izmikanja tem obveznostim s progresivnim povečevanjem zneska preživnine in zamudnih obresti. Vladi in MDDSZ je komisija dala pobudo, naj preučita predlog za določanje preživnine in uvedbo najnižje preživnine; vladi in MP pa pobudo, naj zagotovita prednostno reševanje preživninskih zahtevkov na vseh pristojnih sodiščih ter vzpostavitev mehanizmov za učinkovito izvršbo pri izterjavi preživnin.  (se nadaljuje)
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #2 - 20.11.2006 at 16:42:38
 
Komisija predlaga jamstvenemu in preživninskemu skladu preučitev možnosti, da bi vodil izvršilne postopke izterjave samostojno in ne preko pooblaščenih odvetnikov, kar bi zmanjšalo stroške izterjave. Z vsemi temi sklepi pa bodo
seznanili še odbora za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide ter za notranjo politiko.
Problematiki preživnin se je komisija posvetila zaradi peticije društva za zaščito otrok in mater samohranilk Ostržek. Iz peticije društva izhaja, da je v Sloveniji priznanih 43.000 preživnin s pravnomočno sodbo, začasno odredbo ali dogovorom. Od teh je tretjina preživnin neplačanih, 10.000 pa je neizterljivih zaradi "prizanesljivosti" sodišč do zavezancev, neukosti in finančne nesposobnosti mater, da bi vodile dolge in drage sodne postopke in izvršbe. Približno 70 zavezancev je letno obsojenih po 203. členu kazenskega zakona, ki kot kaznivo dejanje zoper zakonsko zvezo, družino in mladino opredeljuje tudi izmikanje plačevanju preživnine.
V okviru poglobljene razprave je Drobnič menil, da podatki kažejo, da sklad ni uspešen pri izterjavi preživnin. Predstavnica sklada je to zavrnila in opozorila, da se sklad ukvarja s tretjo, najbolj zapleteno "skupino" (eni plačujejo, drugi plačujejo po izvršbi, tretji pa pristanejo v domeni sklada). Podatki sicer kažejo, da je od januarja 2000 do konca septembra 2001 jamstveni in preživninski sklad izplačal 420,2 milijona tolarjev nadomestil preživnin, na skladov račun pa je bilo vrnjenih 24 milijonov tolarjev ali 5,7 odstotka izplačanih nadomestil.
Po seznanitvi dopolnjenimi informacijami v primeru Šoštarič - gre za nasilni izgon družine iz lastnega stanovanja, po njihovih zatrjevanjih zaradi nasilnega soseda - so člani komisije ocenili, da je bilo delovanje domžalske policijske postaje v dosedanjih postopkih premalo učinkovito. Komisija je organe policije, tožilstva in sodstva pozvala, naj s pospešitvijo postopkov zagotovijo spoštovanje temeljnih človekovih pravic. V okviru svojih pooblastil naj tudi vlada priskoči na pomoč pri reševanji stanovanjskega vprašanja družine. Občina Domžale pa naj poskuša zagotoviti družini stanovanje, ki ne bo ravno v centru mesta, v neposredni bližini omenjenega soseda. Predstavnik domžalske policije je sicer članom komisije zagotovil, da so naredili vse, za kar so imeli pooblastila in pristojnosti. Priznal pa je, da so ugotovili nepravilnost postopka policista, ki je v enem primeru odklonil sprejem ovadbe zoper Šoštaričevega soseda.

STA, 26. 6. 2002
Šoštarič tudi tokrat ni podaril stanovanja najvišjim predstavnikom oblasti


Ljubljana, 26. junija (STA) - Stanko Šoštarič, ki je pred natanko 656 dnevi moral z družino zapustiti svoje lastniško stanovanje v Domžalah, je danes v državnem zboru ponovno poskušal podariti stanovanje najvišjim predstavnikom slovenske oblasti. Ti se na podpis darilne pogodbe in izročitev ključev niso odzvali, predsednik državnega zbora Borut Pahor pa je Šoštariča sprejel in ga seznanil o vseh aktivnostih DZ v času od njihovega zadnjega srečanja ter mu zagotovil, da si bo v četrtek dopoldne skupaj s predsednikom parlamentarne komisije za peticije Janezom Drobničem ogledal Šoštaričevo stanovanje na Kersnikovi ulici 2 v Domžalah. Šotarič pa je Pahorju izročil tudi pooblastilo, s katerim ga obvezuje, da "v imenu družine Šoštarič napravi vse, kar je v njihovem stanovanjskem primeru njim v korist", je danes v izjavi za novinarje povedal Stanko Šoštarič.
Šoštarič je svoje stanovanje nameraval podariti predsedniku vlade Janezu Drnovšku, predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju, ministru za notranje zadeve Radu Bohincu, generalni državni tožilki Zdenki Cerar, varuhu človekovih pravic Matjažu Hanžku, odvetniku Martinu Kosmini ter komandirju domžalske policijske postaje Božidarju Fekonji.
Kot je znano, je morala družina Šoštarič septembra leta 2000 zaradi groženj nasilnih sosedov zbežati iz lastnega stanovanja v Domžalah. O težavah je Šoštarič obvestil predstavnike zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti ter jim že decembra lani poskušal podariti stanovanje. Izročitve ključev se omenjeni tudi takrat niso udelelžili. Že pred več kot letom dni je okrajno sodišče v Domžalah izdalo sklep, s katerim ugotavlja motenje posesti in nalaga Šoštaričevim sosedom, naj vzpostavijo prejšnje stanje, a to položaja v Šoštaričevi družini ni spremenilo. Domžalski svetniki so jim decembra lani sklenili dodeliti začasno socialno stanovanje, v katerega pa se Šoštaričevi še niso preselili, saj naj jim finančne možnosti ne dopuščajo preselitve. Marca
letos pa je Šoštarič na ljubljanskem okrajnem sodišču vložil tožbo proti državi, saj naj mu ta ne bi zagotovila osnovnih ustavnih pravic, kot je na primer pravica do zasebne lastnine. Od države je zahteval odškodnino v višini 100 milijonov tolarjev z zakonitimi zamudnimi obrestmi. Kot je danes povedal Šoštarič, od okrajnega sodišča še ni prejel nikakršnega odgovora.
Primer družine Šoštarič je obravnavala tudi parlamentarna komisija za peticije in pritožbe, ki je na seji 14. junija ugotovila, da je bilo delovanje domžalske policije premalo učinkovito, organe policije, tožilstva in sodstva pa so pozvali, naj s pospešitvijo postopkov zagotovijo spoštovanje temeljnih človekovih pravic. Šoštarič s temi sklepi ni zadovoljen, s čimer je danes seznanil tudi Pahorja. Sicer pa je Šoštarič danes o svojem primeru obvestil tudi predsednika in generalnega sekretarja evropskega parlamenta ter varuha človekovih pravic v EU.

STA, 19. 9. 2002
Komisija ni zadovoljna z mnenjem vlade v primeru družine Šoštarič Ljubljana,


19. septembra (STA) - Člani komisije DZ za peticije so se dopoldne seznanili z informacijo o kar 74 peticijah, ki jih je komisija prejela med letošnjim 1. majem in 30. junijem, ponovno pa so razpravljali o t.i. primeru družine Šoštarič iz Domžal; ta se je zaradi groženj nasilnega soseda izselila iz lastnega stanovanja. Tokrat so člani komisije pod drobnogled vzeli mnenje vlade, ki ugotavlja, da so pristojni državni organi ravnali v okviru svojih pristojnosti, reševanje problematike družine, predvsem zagotovitev ustreznih finančnih sredstev za nakup primernega stanovanja, pa ni v okviru njenih pristojnosti. S tem odgovorom člani komisije niso bili zadovoljni, zato so vlado ponovno pozvali, naj preuči, zakaj pristojni organi zadeve niso razrešili v skladu z načeli pravne države.
Že na eni od prejšnjih sej so člani komisije za peticije ocenili, da je bilo pri reševanju problematike omenjene družine delovanje domžalske policijske postaje premalo učinkovito, zato so policijo, tožilstvo in sodstvo pozvali, naj s pospešitvijo postopkov zagotovijo spoštovanje temeljnih človekovih pravic. V okviru svojih pooblastil pa bi morala tudi vlada priskočiti na pomoč pri reševanju stanovanjskega vprašanja družine. Občina Domžale pa naj skuša družini zagotoviti primerno stanovanje, je takrat pozvala komisija.
V odgovoru oziroma mnenju glede poteka reševanja tega primera je vlada zapisala, da je policija ravnala v skladu s svojimi pooblastili in pravočasno, prav tako ministrstvo za pravosodje, ostali sklepi komisije pa niso v njeni pristojnosti. Po prepričanju poslancev vlada s tem ni odgovorila na osnovno vprašanje, kako zaščititi državljana pred nasilnim sosedom, ki v tem primeru ni slovenski državljan in ima celo kriminalno kartoteko. Po prepričanju Franceta Cukjatija (SDS) je mnenje vlade "eno samo opravičevanje, oprala si je roke in meni, da je problem s tem razrešen". Predsednik komisije Janez Drobnič (NSi) se ne more znebiti vtisa, da gre v tem primeru za določene pritiske: med drugim je opozoril, da je sodišče že večkrat preložilo obravnavo zadeve. Tudi Aleksander Merlo (LDS) je ocenil, da so bile v postopku, in sicer že v začetku, storjene napake. Komisija je vlado zato pozvala, naj primer ponovno preuči in pojasni, kaj bo sama storila za razrešitev problematike družine Šoštarič. Sicer pa je po Drobničevih besedah iz kar 74 peticij, ki jih je komisija prejela v dveh mesecih, razvidno, da državljani niso zadovoljni z opravljanjem nalog državnih ustanov. Očitno je, da se pravna varnost Ijudi zmanjšuje, da se postopki reševanja zadev kljub drugačnemu zatrjevanju na nekaterih področjih podaljšujejo. Ob vsem tem pa država in njeni organi zgubljajo na zaupanju, je še menil Drobnič.

STA, 21. 10. 2002
Stanko Šoštarič za pomoč zaprosil še predsedniške kandidate


Domžale, 21. oktobra (STA) - Stanko Šoštarič, ki je moral z družino leta 2000 zaradi groženj nasilnih sosedov zbežati iz lastnega stanovanja v Domžalah, se je s prošnjo za pomoč obrnil še na predsedniške kandidate. Kot je zapisal v odprtem pismu, je poleg policije in tožilstva obvestil že vse najpomembnejše predstavnike slovenske oblasti, medije, predsednika vrhovnega in ustavnega sodišča in druge. Po več kot dveletnem "bojevanju z mlini na veter" Šoštarič ne vidi nikakršne možnosti, da bi mu kdorkoli od pristojnih v tej državi zagotovil osnovne ustavne pravice in pravično ter pošteno obravnavo njegovega primera, zato se je odločil za objavo odprtega pisma. Predsedniške kandidate sprašuje, ali "bodo dopuščali, da bodo osnovne ustavne in človekove pravice tudi v prihodnje zgolj mrtva črka na papirju", Janeza Drnovška pa sprašuje, če "bo v primeru izvolitve tudi kot predsednik države tako indiferentno dopuščal tako nedopustno kršenje ustave, zakonov in nekaterih mednarodnih konvencij, kot to počne kot predsednik vlade".
Pristojne institucije v Sloveniji v pismu poziva, da izvedejo revizijo dosedanjega dela domžalskega sodišča v njegovem primeru in ob tem ugotovijo ter seznanijo slovensko javnost, ali je res potrebna sprememba zakonodaje, ne le na izvršilni strani, marveč kazenskega zakonika, saj se je na primeru družine Šoštarič po njegovem mnenju izkazal za neučinkovitega. Prav tako javno poziva vse predsedniške kandidate, da podrobno preučijo primer njegove družine in slovenski javnosti o tem povedo svoje mnenje.
Šoštarič je še zapisal, da si z ženo in tremi mladoletnimi otroki ne želijo ničesar drugega kot to, da bi po dveh letih in dveh mesecih od nasilnega izgona iz stanovanja na Kersnikovi 2 v Domžalah in odkritih grožnjah z ubojem svojim trem otrokom lahko nudil "toplo družinsko zavetje in osnovne pogoje za življenje in delo".
Kot je znano, je morala družina Šoštarič septembra leta 2000 zaradi groženj nasilnih sosedov zbežati iz lastnega stanovanja v Domžalah. O težavah je Šoštarič obvestil predstavnike zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti ter jim že decembra lani poskušal podariti stanovanje. Izročitve ključev se omenjeni tudi takrat niso udeležili. Že pred več kot letom dni je okrajno sodišče v Domžalah izdalo sklep, s katerim ugotavlja motenje posesti in nalaga Soštaričevim sosedom, naj vzpostavijo prejšnje stanje, a to položaja v Šoštaričevi družini ni spremenilo.
(se nadaljuje)
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #3 - 20.11.2006 at 16:45:53
 
Domžalski svetniki so jim decembra lani sklenili dodeliti začasno socialno stanovanje, v katerega pa se Šoštaričevi še niso preselili, saj naj bi jim finančne možnosti ne dopuščale preselitve. Marca letos pa je Šoštarič na ljubljanskem okrajnem sodišču vložil tožbo proti državi, saj naj mu ta ne bi zagotovila osnovnih ustavnih pravic, kot je na primer pravica do zasebne lastnine. Od države je zahteval odškodnino v višini 100 milijonov tolarjev z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

STA, 20. 11. 2002
Soštarič zaradi stanovanjske stiske zaprosil za azil


Ljubljana, 20. novembra (STA) - Stanko Šoštarič, ki je moral z družino leta 2000 zaradi groženj nasilnih sosedov zbežati iz lastnega stanovanja v Domžalah, je danes pred stavbo državnega zbora predstavil prošnjo za azil, ki jo je naslovil na štiri veleposlaništva. Šoštaričevi se morajo namreč do 10. decembra izseliti iz začasnega stanovanja v Ljubljani, doslej - v več kot dveh letih - pa ni prišlo do rešitve spora s sosedi, ki naj bi mu omejevali pravico do razpolaganja z lastnino. Na domžalskem okrajnem sodišču je obravnava po Soštaričevih besedah namreč preložena za nedoločen čas, zato je z družino avstrijsko, nemško, švicarsko in veleposlaništvo ZDA zaprosil, da naj mu zaradi psihične in finančne izčrpanosti omogočijo azil, s katerim bi sebi in družini omogočil dostojno življenje, saj meni, da mu Slovenija očitno ni sposobna nuditi zaščite ustavnih pravic.
Šoštarič, ki je marca letos na okrožnem sodišču v Ljubljani vložil tudi tožbo proti državi, je sicer povedal, da sta tako predsednik DZ Borut Pahor kot predsednik komisije DZ za peticije Janez Drobnič pokazala veliko mero iniciativnosti, vendar pa so njuni sklepi ostali neizvršeni. "Ker doma že več kot dve leti moledujemo, zahtevamo in iščemo brez uspeha, smo se odločili, da tujce zaprosimo za zatočišče, ki ga tu ne dobimo," dodaja. Odgovorov z veleposlaništev sicer še ni prejel, saj so bile prošnje poslane šele v petek.
To, da stanovanja ne more niti uživati niti prodati, bremeni njega in njegovo družino, dodaja. Dva otroka, ki sta šoloobvezna, naj zato ne bi bila upravičena do štipendije, prav tako pa niso upravičeni do neprofitnega stanovanja, saj so že formalni lastniki enega. Sicer jim je občina Domžale ponudila nadomestno stanovanje, vendar pa je bilo to v neposredni bližini bivšega stanovanja, zato iz strahu pred ponovitvijo podobnih dogodkov ponudbe domžalske županje niso sprejeli. Poleg tega Šoštarič meni, da nadomestno stanovanje ni rešitev za nastalo situacijo, saj stanovanje imajo, vseeno pa bi sprejeli podobno ponudbo domžalske občine, če bi bilo nadomestno stanovanje malo bolj oddaljeno od spornega.
Družina Šoštarič je morala septembra 2000 zaradi groženj nasilnih sosedov zbežati iz lastnega stanovanja v Domžalah. O težavah je Šoštarič obvestil predstavnike zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti ter jim že decembra lani poskušal podariti stanovanje. Izročitve ključev se omenjeni tudi takrat niso udeležili. Že pred več kot letom dni je namreč okrajno sodišče v Domžalah izdalo sklep, s katerim ugotavlja motenje posesti in nalaga Šoštaričevim sosedom, naj vzpostavijo prejšnje stanje, a to položaja v Šoštaričevi družini ni spremenilo. Domžalski svetniki so jim decembra lani sklenili dodeliti začasno socialno stanovanje, v katerega se Šoštaričevi še niso preselili, saj naj bi jim finančne možnosti ne dopuščale preselitve. Marca letos pa je Šoštarič na Ljubljanskem okrajnem sodišču vložil tožbo proti državi, ker naj bi mu ta ne zagotovila osnovnih ustavnih pravic, kot je na primer pravica do zasebne lastnine, od države pa zahteva odškodnino v višini 100 milijonov tolarjev.
Pred kratkim se je s prošnjo za pomoč obrnil še na predsedniške kandidate. Kot je tedaj zapisal v odprtem pismu, je poleg policije in tožilstva obvestil že vse najpomembnejše predstavnike slovenske oblasti, medije, predsednika vrhovnega in ustavnega sodišča in druge. Predsedniške kandidate je spraševal, ali "bodo dopuščali, da bodo osnovne ustavne in človekove pravice tudi v prihodnje zgolj mrtva črka na papirju", Janeza Drnovška pa, če "bo v primeru izvolitve tudi kot predsednik države indiferentno dopuščal tako nedopustno kršenje ustave, zakonov in nekaterih mednarodnih konvencij, kot to počne na mestu predsednika vlade".

STA, 22. 1. 2003
Nevladne organizacije opozarjajo na nerešen problem družine


Šoštarič Ljubljana, 22. januarja (STA) - Društvo za nenasilno komunikacijo opozarja na še vedno nerešen problem, v katerega je vključena družina Šoštarič. Decembra je namreč potekel rok, do katerega se mora družina izseliti iz nadomestnega stanovanja, saj bo hiša, v kateri trenutno živi, v kratkem porušena. Kot so pri omenjenem društvu zapisali v današnjem sporočilu za javnost, si družina zaman skuša poiskati najemniško stanovanje pri zasebnikih in zasebnicah, saj ti izražajo skrb in bojazen, da bi se vpletli v problem. Tako bo družina najverjetneje ponovno brez strehe nad glavo, čeprav so lastniki stanovanja, v katerem pa zaradi nasilnih sosedov ne morejo živeti ali ga prodati.
V izjavi je še zapisano, da je občina Domžale družini Šoštarič že našla najemniško stanovanje, vendar je bilo to neprimerno, saj bi plačilo najemnine družini predstavljalo prevelik strošek. Stanovanje so strokovnjaki s področja zdravstva s pisnimi mnenji ocenili kot neprimerno z vidika ohranjanja duševnega zdravja družine Šoštarič. V ponujenem stanovanju naj bi bila družina v stalni nevarnosti pred sosedi, ki družino ogrožajo, saj je v neposredni bližini njihovemu prejšnjemu stanovanju, ki so si ga le-ti prilastili. Država s svojimi organi v dveh letih družini ni uspela zagotoviti nikakršne zaščite pred njimi, še menijo v omenjenem društvu.
Nekatere nevladne organizacije so zato na domžalsko županjo Cveto Zalokar Oražem naslovile pisma, v katerih občino pozivajo, da v najkrajšem možnem času družini ponudi primerno stanovanje zunaj centra Domžal in omogoči, da se bo lahko vselila ter se nemoteno posvetila urejanju osnovnih pogojev za življenje. Kazenski in drugi postopki trajajo predolgo, da bi lahko računali na skorajšnji razplet situacije. V tem času pa petčlanska družina z dvema mladoletnima otrokoma nujno potrebuje stanovanje.
Kot je znano, je morala družina Šoštarič septembra leta 2000 zaradi groženj nasilnih sosedov zbežati iz lastnega stanovanja v Domžalah. O težavah je Šoštarič obvestil predstavnike zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti ter jim poskušal podariti stanovanje. Izročitve ključev se omenjeni niso udeležili. Že pred več kot letom dni je okrajno sodišče v Domžalah izdalo sklep, s katerim ugotavlja motenje posesti in nalaga Šoštaričevim sosedom, naj vzpostavijo prejšnje stanje, a to položaja v Šoštaričevi družini ni spremenilo. Marca lani pa je [b]Šoštarič na ljubljanskem okrajnem sodišču vložil tožbo proti državi, saj naj mu ta ne bi zagotovila osnovnih ustavnih pravic, kot je na primer pravica do zasebne lastnine. Od države je zahteval odškodnino v višini 100 milijonov tolarjev z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

(se nadaljuje)
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #4 - 20.11.2006 at 16:53:54
 
STANKO ŠOŠTARIČ
POKOPALIŠKA 18
1000 LJUBLJANA


VARUH ČLOVEKOVIH PRAVIC
g. MATJAŽ HANŽEK
DUNAJSKA 56
1000 LJUBLJANA



VPRAŠANJE


Spoštovani g. Hanžek  VARUH ČLOVEKOVIH PRAVIC


V februarju 2005 leta , sem se naročil pri vaši tajnici ga. Simšič,  za sprejem pri vas osebno da vam bi podal pobudo za VARUHOV postopek in to ustno obrazložil in priložil vse potrebne dokaze  za vaše delo na konkretnem primeru, to je zaščiti domovanja petčlanske družine, zaščiti lastnega stanovanja in ostalih človekovih pravic katere iz tega izhajajo,saj so moji družini kršene osnovne človekove pravice že polnih pet let, kar je vam  sicer  že znano, to je« PRIMER ŠOŠTARIČ IZ DOMŽAL«.
Naročeno mi je da me boste sprejeli JUNIJA 2005, v maju mi je sporočeno da v juniju nimate časa in ste me preložili na julij mesec 2005. 21.6.2005 mi je sporočila ga. Simšič da me ne morete sprejeti 12.7.2005 ampak 6.9.2005 ob 10 in 30 uri.
25.8.2005 mi je ista gospa sporočila da me ne želite sprejeti.
Poklical sem v vaš urad gospoda Šeliha, kateri mi je povedal da je res da me vi ne želite sprejeti za razlog pa ne ve.


Zato  naslavljam to vprašanje na Vas osebno, da mi pojasnite zakaj me ne želite sprejeti.


Vnaprej hvala in lepo pozdravljeni.


V Ljubljani 8.9.2005


'***************************************************


Na to temo je bil v Mladini 4. februarja 2002 objavljen tudi članek z naslovom »Dogodek v mestu Gogi«:  http://www.mladina.si/tednik/200205/clanek/zlobec5/,  ki ga je napisal Jaša L. Zlobec. Samo ta edini članek na to temo. Ime in priimek nasilneža, ki je izgnal družino Šoštarič iz svojega stanovanja v članku nista bila omenjena, Izeta Adilovića po nekaterih informacijah kosovskega Roma (vendar v to nisem prepričan, opomba Bamby). To je bil edini članek na to temo v Mladini. Mladina tudi ni zbirala podpise bralcev s kakšno »Peticijo proti preseljevanju”. Niso bili organizirani nikakršni protesti t.i. levičarskih borcev za človekove pravice, ni bilo Marka Breclja, ni bilo Slavka Gabra, ni bilo Mirana Cvikla, ni bilo Milene Zupančič in “njenega sonca, ki sije na vse enako”, ni bilo nobene peticije t.i. levičarskih intelektualcev, ni bilo pozivov po odstopih ministrov ni bilo klicanja na pomoč evropskega komisarja za človekove pravice …
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #5 - 20.11.2006 at 17:56:43
 
Šoštarič in njegovi na žalost niso Cigani ali pripadnik kake druge "manjšine", ki si očitno lahko v naši "pravni" državi privoščijo karkoli - in večja, ko je svinjarija, katero si bodo privoščili, več "ljudi" in raznoraznih militantnih pravičnikiov in tolerantnežev jih bo zagovarjalo in se borilo za njihove človeške pravice.


 Undecided


Lepo pa razkrinka tudi dvoličnost našega varuha Hanžka, ki očitno varuje predvsem svojo plačo in skrbi za svojo slavo...

Kot varuh pravic bi si vsekakor zaslužil tudi pravično plačo - to je tisto zajamčeno minimalno, ki se mu očitno zdi dovolj pravična, da proti njej ne protestira...

Grin




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #6 - 21.11.2006 at 08:57:19
 
Bamby wrote on 20.11.2006 at 16:53:54:
STANKO ŠOŠTARIČ
POKOPALIŠKA 18
1000 LJUBLJANA


VARUH ČLOVEKOVIH PRAVIC
g. MATJAŽ HANŽEK
DUNAJSKA 56
1000 LJUBLJANA



VPRAŠANJE


Spoštovani g. Hanžek  VARUH ČLOVEKOVIH PRAVIC


V februarju 2005 leta , sem se naročil pri vaši tajnici ga. Simšič,  za sprejem pri vas osebno da vam bi podal pobudo za VARUHOV postopek in to ustno obrazložil in priložil vse potrebne dokaze  za vaše delo na konkretnem primeru, to je zaščiti domovanja petčlanske družine, zaščiti lastnega stanovanja in ostalih človekovih pravic katere iz tega izhajajo,saj so moji družini kršene osnovne človekove pravice že polnih pet let, kar je vam  sicer  že znano, to je« PRIMER ŠOŠTARIČ IZ DOMŽAL«.
Naročeno mi je da me boste sprejeli JUNIJA 2005, v maju mi je sporočeno da v juniju nimate časa in ste me preložili na julij mesec 2005. 21.6.2005 mi je sporočila ga. Simšič da me ne morete sprejeti 12.7.2005 ampak 6.9.2005 ob 10 in 30 uri.
25.8.2005 mi je ista gospa sporočila da me ne želite sprejeti.
Poklical sem v vaš urad gospoda Šeliha, kateri mi je povedal da je res da me vi ne želite sprejeti za razlog pa ne ve.


Zato  naslavljam to vprašanje na Vas osebno, da mi pojasnite zakaj me ne želite sprejeti.


Vnaprej hvala in lepo pozdravljeni.


V Ljubljani 8.9.2005


'***************************************************


Na to temo je bil v Mladini 4. februarja 2002 objavljen tudi članek z naslovom »Dogodek v mestu Gogi«:  http://www.mladina.si/tednik/200205/clanek/zlobec5/,  ki ga je napisal Jaša L. Zlobec. Samo ta edini članek na to temo. Ime in priimek nasilneža, ki je izgnal družino Šoštarič iz svojega stanovanja v članku nista bila omenjena, Izeta Adilovića po nekaterih informacijah kosovskega Roma (vendar v to nisem prepričan, opomba Bamby). To je bil edini članek na to temo v Mladini. Mladina tudi ni zbirala podpise bralcev s kakšno »Peticijo proti preseljevanju”. Niso bili organizirani nikakršni protesti t.i. levičarskih borcev za človekove pravice, ni bilo Marka Breclja, ni bilo Slavka Gabra, ni bilo Mirana Cvikla, ni bilo Milene Zupančič in “njenega sonca, ki sije na vse enako”, ni bilo nobene peticije t.i. levičarskih intelektualcev, ni bilo pozivov po odstopih ministrov ni bilo klicanja na pomoč evropskega komisarja za človekove pravice …



Za težave družine Šoštarič sem zvedela "slučajno", mediji o tem tako kot praviš namreč niso pisali - le Mladina en in edini članek.

Morda veš Bamby oz. kdorkoli, kako in kje po vseh šikaniranjih ki so jih bili deležni, družina Šoštarič živi sedaj ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #7 - 21.11.2006 at 09:44:35
 

Tule je vse kolikor toliko zbrano - predvsem kaže kalvarijo navadnega slovenca, napram ubogim manjšincem...

http://www2.arnes.si/~ssosta4/html/


Kao neka razsodba:

http://www2.arnes.si/~ssosta4/documents/temp/sodba_K136.htm


Pisal je takorekoč vsem možnim pa nič od tega...


Žal Šoštarič ni šef ciganske kriminalske tolpe, da bi lahko bil zanimiv za kogarkoli.



Undecided
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #8 - 22.11.2006 at 01:44:54
 
Šele sedaj sem opazil, da sem to temo pomotoma postavil pod napačno "vejo", hotel sem jo eno vrstico nižje, pa sem očitno narobe kliknil.

Gape ali lahko prosim prestaviš vse tole pod "Slovenijo", in še izbriši ta moj post, ali pa ga bom sam pozneje.
Vnaprej hvala!!. (Vidi bom odgovoril pozneje).
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #9 - 22.11.2006 at 12:30:45
 
V ozadju spora je zihr medanscionalna mržnja vsaj enega stanovalca (po prekoračenem silobranu hrvata lahko da tudi vzajemna), tako, da bi lahko zadeva v kašni drugi državi bila povod za linč ali pa vsaj za odkrito sistemsko favoriziranje organov pregona enega proti drugemu. Naši organi pregona se po moje vsaj posredno favorizirali  napadalca  že s tem, da so šest let potrebovali za pravnomočno razsodbo, s katero naj bi s pogojno obsodbo na 1.5 let zapora onemogočili napadalcu, da bi si upal v naslednjih štirih letih ogrožat sostanovalca. Tako počasno delovanje naših sodišč je itak voda na mlin tistih, ki  z agregesivnostjo zase izsilijo več kot bi jim po zakonu pripadalo, v konkretnem primeru agresivnjšemu muslimanu, čeprav bi bil po moje v istem primeru sistemsko enako  favoriziran hrvat, če bi s svojo večjo agresivnostjo primorala v izselitev muslimana. Sistem je  skratka v svojem nedelovenju enako 'pravičen' do pripadnikov vseh nacionalnosti, če seveda nekaterih stereotipno ne označimo za agresivnejše in si zaradi tega  pridobijo zase tudi večje privilegije, ki so sancionarani šele retrogrdno in zato brez pravega učinka.  Tle smo pa spet pri ciganih in to je tista točka, ki povezuje ta primer z ambrusom  s to razliko, da so tam organi pregona zaradi svojega dologoletnega nedelovanja res  priviligiral nasilneže, z retrogardnim ukrepanjem pa so v bistvu nagradili  še večje nasilje. To je tko, kod če bi se oddolžili hrvatu, ki bi organiziral sonarodnjake ali pa vsaj domžalčene za linč,  s tem, da bi izganli muslimana.  

     
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #10 - 23.11.2006 at 21:38:37
 


Še ena lepa o naši "pravni" državi in seveda velikemu šefu za pravice kogarkoli, ki ni Slovenec...

http://www.dnevnik.si/novice/dnevnik/213776/


Dobrih petnajst let je minilo od takrat, ko sta v sedanji družbi Metal Ravne začeli obratovati elektroobločna peč (UHP) in odpraševalna naprava. Družina Zavodnik se je takrat prvič pritožila zaradi neznosnega hrupa, vibracij, strupenih in smrdečih plinov. Njihova hiša je izmed vseh okoliških hiš na Stražišču za železarniškim plotom najbližje izvoru hrupa, saj je od tam oddaljena komaj osemdeset metrov.

Republiški sanitarni inšpektorat je leta 1992 z odločbo prepovedal obratovanje naprav v nočnem času. Prepoved pa ni bila nikoli izvršena, saj bi v Metalu to ogrozilo več kot tisoč delovnih mest. Metalove naprave so podnevi in ponoči obratovale brez uporabnega dovoljenja, ki je bilo izdano šele leta 2004. Pred tem je nekdanje vodstvo doseglo kompromis s petimi družinami, ki jim je leta 1995 omogočilo preselitev iz ogroženega območja in jim plačalo odškodnino. Pristati pa so morali tudi na to, da ne bodo nikoli več ničesar zahtevali. Družina Zavodnik je ostala sama. Ni se strinjala, da bi nekdo kar čez palec opravil z njihovim trpljenjem.

Oče Stanislav in sin Uroš Zavodnik vztrajata, da država, ki je večinska lastnica Metala, s pomočjo izvedencev določi pravično odškodnino in omogoči preselitev. "Brez predsodkov so nam uničili življenje in premoženje," pravi Uroš Zavodnik, ki je izčrpan od nenehnega pisanja pritožb. Njegova dokumentacija obsega na tisoče strani papirja. S primerom Zavodnik so bile seznanjene vse dosedanje vlade in za to pristojne ustanove. Razen varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka pa ni bilo skoraj nikogar, ki bi se bil pripravljen na svoje oči prepričati, da družina živi v neznosnih razmerah. Peter Otorepec, dr. med., z inštituta za varovanje zdravja je v svojem mnenju že pred časom napisal, da je življenje v neposredni bližini takih naprav zdravju škodljivo in nedopustno.

S primerom se zadnje leto ukvarja državno pravobranilstvo, vendar odgovora na vprašanja, kakšni bodo nadaljnji postopki in kakšno rešitev bo pravobranilstvo predlagalo vladi in družini Zavodnik, nismo dobili. Generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič je sporočil, da se s primerom ukvarja državna pravobranilka, ki je na bolniški in bo še nekaj časa odsotna.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Še pomnite tavarišč Hanžek
Reply #11 - 07.09.2007 at 01:59:56
 
vida wrote on 21.11.2006 at 08:57:19:
Morda veš Bamby oz. kdorkoli, kako in kje po vseh šikaniranjih ki so jih bili deležni, družina Šoštarič živi sedaj ?



Ja vem, oz. vsaj takrat, teden dni po tistem, ko sem dal to temo na forum sem zvedel kje živijo.

Namreč, ko sem pripravljal, da dam to temo na forum (nov. lani) me je ravno obiskal prijatelj in ko je videl za kaj gre je posumil, da stanujejo Šoštariči v stanovanju neke njegove prijateljice. Ko je odhajal od mene domov je spotoma preveril in dobil potrdilo, da je res tako.

Svet je res majhen in to je res zanimiv slučaj.

Za to kje ta trenutek živijo pa nisem prepričan, če so še na istem naslovu.

Še to, v torek 13.2.2007 ob 19:29 je bil v TV Dnevniku na TV SLO 1 kratek prispevek o družini Šoštarič z kratko izjavo g. Šoštariča, vsega skupaj 1 MINUTO in  55 SEKUND.

Sem napisal točno kdaj je bil ta prispevek, če si ga hoče kdo pogledati v arhivu TV SLO, vsaj menim, da bi se še moglo nahajati v arhivu.


Vidi se opravičujem za pozen odgovor, sem nameraval odgovoriti naslednje dni, ko bi izvedel kaj mi bo povedal prijatelj, a sem potem pozabil:

Bamby wrote on 22.11.2006 at 01:44:54:
. (Vidi bom odgovoril pozneje).



Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1