Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 16861 times)
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #45 - 18.09.2006 at 21:50:52
 
Si prebral cel članek? Jaz sem ga dvakrat in še vedno nisem mogel verjeti.
Če bi prebral cel članek bi videl, da je vse, kar lahko - po crnkoviču - od verujoče večine pričakujemo, da nam dovoli ne verjeti.
Človek božji, a nismo že neskončno daleč od časov, ko si moral verjeti, je to treba sploh omenjati in to v boldu. Tega res ne razumem. Zame je v tem trenutku povsem razumljivo, da neka plombirana večinska ideologija ne postavlja dogmatičnih omejitev ljudem brez plomb, še posebej ker odstranitev teh omejitev nikogar od vernih ne sili, da krši dogmatična pravila - evtanazija, splav, umetna oploditev, raziskave na zarodnih matičnih celicah .. A ni dosti, da so zažgali Galileja, je treba odvzemati upanje bolnikom, je treba siliti neplodne, da gredo v Zagreb po "čefursko" seme iz exYu banke, ki smo jo mi uničili, uničili so jo fašisti, ki so nasprotovali zdravljenju neplodnosti.. ma beda in tega nihče ne vidi.

Tudi iz tvoje objave lahko sklepam le to, da je vse kar smemo pričakovati svoboda neverovati, jaz sem pa vse od samozavedanja naprej pričakoval kaj več. Danes bi recimo pričakoval, da mora za neko ideološko prepoved biti 2/3 ljudi, v politiki ali na referendumu, ne pa da naavdna večina lahko prepove nekaj, kar je zame imperativ, imperativ človeka z neplombirano etiko, da o morali ne govorim.

In čemu fašizem, zato ker se ta skupina enakomislečih domišlja, da vedo kaj je dobro za vse in svoje dogme (recimo svetost življenja) vsiljujejo celi družbi. In pri tem tepta človeka kot duhovno bitje, odreka mu zadnjo željo, sili ga v neetična dejanja. Sori, ampak to je zame fašizem, vsaj tako so me učili v šoli.

In zato je vsak napad na ta fašizem zame obramba svobode posameznika in plemenito dejanje, vsako odrekanje te pravice - in za to je v crnijevem prispevku šlo - pa napad na človeka kot misleče bitje.

Eto, namesto da bi levičarji jurišali na vse te svoboščine, naj bi bili srečni, da smemo ne verjeti - zato sem penast.  Smiley

Smrt fašizmu
Back to top
« Last Edit: 19.09.2006 at 07:24:00 by Oldio »  

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #46 - 19.09.2006 at 15:07:39
 
Tale 'smeti' v smislu nekaj dovoliti, kar prej ni bilo dovoljeno je pač zrenje tistega, ki se po družbenem položaju identificira z verigo  historičnih naslednikov  tistih, ki to nekaj dovoljujejo

Ponavadi so to po svojem svetovnem nazoru konzervativci oz. desničarji. Ti vedno dovoljujejo drugim  nekaj po svoji milosti: nekdaj so bili to zemljolastniški priveligiji in nazivi, kasneje z meščansko revolucijo pa tudi osebne svoboščine.  Levičarji in liberlaci nasprotno ne spriznavjao, da jim je bilo karkoli podeljeno iz milosti ampak  jim je vse kar imajo priborjeno zaradi osebnih sposobnosti ali močnejše pozicije v  razrednem zgodovinskem spopadu. Seveda se ti kaj hitro prelevijo v tiste, ki se počutijo hitorično poklicane,  da določajo poraženim  kaj 'smejo', tako da tudi  historična agrumetacija se  praviloma izkaže kot nadomestek za sklicevanje na božjo milost, v imenu katere se drugim dovoljuje kaj smejo.

Tako da v sodobni družbeni praksi  se  je izkazalo za mnogo bolj učinkito, da se ne določa tistega, kar se sme ampak se pač počne vse, kar ni izrecno prepovedano ne da bi bil kdorkoli pri tem odvisen od milosti kogarkoli,  da sme početi vse, kar pač ni prepovedno.    

Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #47 - 20.09.2006 at 20:38:56
 
Bamby wrote on 18.09.2006 at 21:22:05:

Če odmislim neumnost, kako sploh lahko komu prepoveš kaj naj čuti... kaj v resnici pravi Crnkovič:

"Ne verjeti v boga je bilo v preteklosti - in je v nekaterih verah še danes -tako nepojmljivo kot prepovedano, danes pa je to ne le svobodna izbira, temveč tudi dovoljena izbira. Vernik hoče verjeti, nevernik pa hoče in sme ne verjeti. V tem je razlika."


Poudarek je na tem, da tisto kar je bilo človeku v preteklosti  prepovedano danes ni več prepovedano in si človek lahko svobodno izbere ali bo vernik(ateist) ali ne. Zato je tudi beseda "sme" v boldu, čemur se neizmerno "čudiš".

Lahko se odloči ali ne (mu je dana prosta izbira => svoboda), in mu je to tudi dovoljeno ("hoče in sme") v nasprotju s PRETEKLOSTJO, ko mu prosta izbira ni bila omogočena.


Še enkrat: V bistvu je bila tvoja reakcija na Crnkovičeve besede zelo podobna reakcijam muslimanom širom po svetu na papeževe besede. Z edino razliko, da po naših cestah zaenkrat še ne razgrajajo histerični ateisti z demoničnimi pogledi polnimi sovraštva in s pozivi, da je potrebno pobiti vernike in obesiti ljubljanskega nadškofa.

Vedno sem trdil:

"Ateisti so najbolj zagrizeni verniki"



Takoj, ko sem kliknil Post, mi je prišlo, da sem Bambyju odgovoril, kot bi bil eden "naših", pa očitno ni in odgovor je bilo brezvezno ponavljanje nerazumljenega.
Torej če hočem odgovoriti, se moram postaviti v "njihovo" vlogo, kar bi bilo najlaže, če bi lahko razumel zgornji citat. Pa ga v bistvu ne, vsaj skozi razum nekega svobodnega človeka liberalnih oziroma radikalno levičarskih nazorov. Kot kaže, sem preveč v liberalnem štosu (kot je lepo razložil titud)  in mi je nerazumljivo, da lahko danes še kdo razmišlja o pojmih kot je smeti biti ateist. To se mi zdi od Francoske revolucije naprej nek temelj, od katerega gremo lahko samo še naprej, vse, ki bi želeli nazaj ali se celo usajajo s tem, da nam to omogočajo, je pa treba zatoučt - prve dobesedno, druge pa verbalno.
Crnkovič piše, da nam verniki nič nočejo, celo več, dovolijo nam, da ne verjamemo. Sori, ampak to je zame neumnost, kdo nam onemogoča raziskave na zarodnih matičnih celicah, kdo nam onemogoča raziskovanje kloniranja ? kdo bi rad prepovedal splav, tudi ko se z njim rešuje življenje?
Upam, da vam je sedaj ajsno, če povežeš azdnja 2 odstavka je ajsno, da je naša dolžnost evrbalno obračunavanje s temi da ne rečem kaj.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #48 - 22.09.2006 at 10:40:47
 

Včeraj je bil še en lep primer klerofašističnega pohoda na oblast: na POP TV se je govorilo o rehabilitaciji škofa Rožmana.

In je Lukšič lepo izspostavil celotno situacijo, ki to omogoča: antifašizem je, kot kaže dokončno popušil in prepustil fašizmu prosto pot.

Še en lep člančič iz Dnevnika na to temo (bolj pravni vidiki takih rehabilitacij):

   "Obstaja možnost, da vrhovno sodišče oprosti vse obsojence na tem procesu"

   petek, 22.09.2006 07:00
   Tekst: Ranka Ivelja

Marko Bošnjak, raziskovalec na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti: "Apliciranje današnjih meril na čas po drugi svetovni vojni je lahko problematično."

   LJUBLJANA - Ljubljanska nadškofija je, kot smo v Dnevniku razkrili minulo soboto, 31. decembra lani prav potihoma vložila zahtevo za varstvo zakonitosti v primeru Rožman; o njej bo razsojalo Vrhovno sodišče Republike Slovenije (VS).

Cerkveni vrh je tako izrabil še zadnjo pravno možnost za sodno rehabilitacijo spornega nadškofa, ki je vodil ljubljansko nadškofijo med drugo svetovno vojno in bil skupaj z drugimi "notoričnimi zločinci" - tako je pisalo v obtožnici - obsojen na skupinskem procesu pred vojaškim sodiščem poleti 1946. Cerkveni vrh je s tem odprl Pandorino skrinjico političnih, moralnih in pravnih vprašanj, povezanih ne le z morebitno sodno rehabilitacijo nadškofa, temveč tudi drugih petih obsojencev, med njimi zloglasnega esesovca Rösenerja in sadističnega šefa policije Hacina. O čem bo pravzaprav razsojalo vrhovno sodišče, kaj lahko sklene in kdo vse utegne biti oproščen, če sodišče zahtevi ugodi, smo se pogovarjali z dr. Markom Bošnjakom, raziskovalcem na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti in strokovnjakom za kazensko pravo.

Kakšna je razlika med zahtevo za obnovo postopka - to je okrožno sodišče v Ljubljani že pravnomočno zavrnilo - in zahtevo za varstvo zakonitosti?

Gre za dve različni izredni pravni sredstvi. Zahteva za obnovo postopka se praviloma vlaga takrat, ko se pojavijo nova dejstva in dokazi, ki bi sami zase ali v povezavi s prej znanimi dejstvi in dokazi privedli do drugačne razsodbe. Zahteva za varstvo zakonitosti pa je namenjena ponovni pravni presoji zadeve. Se pravi, da je v ospredju pravo, ne dejstva. Zahtevo tožilec, obsojenec ali nekdo drug zanj vloži bodisi zaradi kršitve kazenskega zakona, ki je veljal v tistem času, bodisi zaradi absolutno ali relativno bistvene kršitve kazenskega postopka.

Kaj bo odločalo pri presoji VS?

VS bo odločalo v okviru vložene zahteve za varstvo zakonitosti; kaj natanko je v njej, katere kršitve so navedene, mi ni znano.

VS bo torej razsojalo na podlagi pravnih norm iz leta 1946. Toda pravo danes marsikaj razlaga drugače...

Zadeva je v tej točki zelo kompleksna. V primeru, da je bila zahteva vložena zaradi kršitve kazenskega zakona, mora sodišče presoditi, ali je bil kršen oziroma napačno uporabljen tedanji kazenski zakon, se pravi tedanje pravo. Toda pri tem ni pomemben samo predpis, temveč tudi njegova interpretacija. Jasno pa je, da se je isti predpis pred 60 leti interpretiral drugače kot danes. Kaj bo tu storilo sodišče? Presodilo bo, ali je bila takratna interpretacija sodišča znotraj še dopustnih mej ali pa je sodišče šlo pri tej interpretaciji preko dopustne meje razlage v kazenskem pravu. Zagotovo bo pri tem izhajalo iz sedanjih pogledov. V primeru kršitev kazenskega postopka pa VS ne bo treba uporabljati tedanjega procesnega prava. Naš zakon o kazenskem postopku namreč določa, da se zahteva za varstvo zakonitosti lahko vloži zaradi "bistvene kršitve" določb kazenskega postopka, ki jih določa 371. člen sedanjega in ne takratnega zakona. Tudi v tej točki je zadeva lahko načelno problematična, če z današnjimi merili sodimo stare zadeve. A to seveda ne pomeni, da je tudi kakor koli pravno nejasna.

Procesi, ki so se vodili takoj po vojni, tudi v tedanjih pravno urejenih državah niso bili ravno vzor pravne korektnosti. In vendar jih zato ne postavljajo pod vprašaj. Kako gledate na to kot pravnik?

Apliciranje današnjih meril na čas po drugi svetovni vojni je lahko problematično. Vedeti pa moramo, da v Sloveniji tedaj ni bilo mogoče vlagati izrednih pravnih sredstev zoper takratne krivične sodbe. Zahtevo za varstvo zakonitosti so obsojenci lahko vlagali šele po 1. januarju 1995, ko je začel veljati novi zakon o kazenskem postopku. V tujih primerljivih pravnih redih je bilo hude pravne napake mogoče odpravljati že bistveno prej, zato se tam ne dogaja, da bi kdo šele danes izpodbijal sodbo, sprejeto pred več kot pol stoletja. Rok za vlaganje teh zahtev je običajno tudi dokaj kratek.

Pri nas se je ta rok dvakrat podaljšal.

Najprej je zakonodajalec s 1. januarjem 1995 dovolil, da se začnejo zahteve za varstvo zakonitosti zoper "stare zadeve" vlagati in določil dveletni rok. Pokazalo pa se je, da razmeroma velika množica ljudi za to zakonsko možnost ni izvedela pravočasno: ker so bili stari, bolni, neuki ali pa so živeli v tujini. Ko so se konec 90. let začeli obračati na VS, je to vse te zahteve po vrsti zavrglo, ker je pač pretekel rok. Po številnih prošnjah in posredovanjih se je zakonodajalec odločil ta rok z novelo podaljšati do konca leta 2008, veljati je začela novembra lani.

Kaj bo pomenilo, če bo VS ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti v primeru Rožman? Da je škof oproščen v celoti ali samo delno, da je razveljavljen proces samo proti njemu ali proti vsem šestim obsojencem?

Če bo VS presodilo, da je zahteva utemeljena in ji bo ugodilo, ima na voljo več možnosti. Sodbo lahko popolnoma ali delno razveljavi in jo vrne v ponovno odločanje prvostopenjskemu sodišču. Lahko pa samo spremeni sodbo in obsojenca tudi oprosti. Odločitev VS je odvisna od tega, kateri razlog za varstvo zakonitosti se uveljavlja in iz katerega razloga VS vložniku ugodi. Denimo, če je bil napačno interpretiran kazenski zakon, bo VS samo poseglo v sodbo in jo spremenilo; v tem primeru lahko izreče tudi oprostilno sodbo. V primeru nekaterih procesnih kršitev - če bi obtožnica očitala obsojencu dve dejanji, obsojen pa bi bil za tri - bi VS prav tako lahko samo spremenilo sodbo in črtalo tretje dejanje. Možno pa je tudi, da sodbo razveljavi in vrne v ponovno odločanje prvostopenjskemu sodišču: če, denimo, obdolženec v prvotnem postopku ne bi imel možnosti izvajati določenih dokazov (ker na primer sodišče ni hotelo zaslišati določenih pomembnih prič). Načeloma je tudi mogoče, da VS razveljavi sodbo proti vsem šestim obsojencem. Če je namreč v zahtevi za varstvo zakonitosti, ki je vložena v korist določenega obsojenca, uveljavljen razlog, ki je v korist tudi drugim obsojencem, potem mora VS razširiti preizkus tudi na soobsojence. Da bo ta razlog v korist tudi drugim obsojencem, je možno, nujno pa to ni. Lahko so namreč obsojeni za različna kazniva dejanja; pri enem je sodišče zaslišalo predlagane priče, pri drugem ne itd.

Toda ko VS razveljavi sodbo in jo vrne v ponovno odločanje, pri enem ali pri vseh, velja, da je obsojeni nedolžen?

Da, drži. Pri ponovnem odločanju pa so ti ljudje lahko ponovno obsojeni ali pa dokončno oproščeni. Domneva o nedolžnosti postane s tem neizpodbitna. Možno pa je še tretje: da državni tožilec pri ponovnem odločanju umakne obtožnico zoper enega ali zoper vse obsojence - ker meni, da za obtožbo ni dovolj dokazov. Tudi v tem primeru so obsojenci sodno rehabilitirani.

http://www.dnevnik.si/novice/dnevnik/202263/

smrt fašizmu!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #49 - 22.09.2006 at 11:36:47
 
t wrote on 22.09.2006 at 10:40:47:
Najprej je zakonodajalec s 1. januarjem 1995 dovolil, da se začnejo zahteve za varstvo zakonitosti zoper "stare zadeve" vlagati in določil dveletni rok. Pokazalo pa se je, da razmeroma velika množica ljudi za to zakonsko možnost ni izvedela pravočasno: ker so bili stari, bolni, neuki ali pa so živeli v tujini. Ko so se konec 90. let začeli obračati na VS, je to vse te zahteve po vrsti zavrglo, ker je pač pretekel rok. Po številnih prošnjah in posredovanjih se je zakonodajalec odločil ta rok z novelo podaljšati do konca leta 2008, veljati je začela novembra lani.

me prov zanima kdo od unih ki so bili leta 1995 stari, bolni, neuki ali pa so živeli v tujini je pa 31. decembra lani prav potihoma vložil zahtevo za varstvo zakonitosti v primeru Rožman
me pa res zanima ...

odlično je povedu lukšič učeri
škoda k ni mogu dokončat ...
treba dobit prepis ... se ti spomneš?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #50 - 22.09.2006 at 12:04:42
 
gape wrote on 22.09.2006 at 11:36:47:
t wrote on 22.09.2006 at 10:40:47:
Najprej je zakonodajalec s 1. januarjem 1995 dovolil, da se začnejo zahteve za varstvo zakonitosti zoper "stare zadeve" vlagati in določil dveletni rok. Pokazalo pa se je, da razmeroma velika množica ljudi za to zakonsko možnost ni izvedela pravočasno: ker so bili stari, bolni, neuki ali pa so živeli v tujini. Ko so se konec 90. let začeli obračati na VS, je to vse te zahteve po vrsti zavrglo, ker je pač pretekel rok. Po številnih prošnjah in posredovanjih se je zakonodajalec odločil ta rok z novelo podaljšati do konca leta 2008, veljati je začela novembra lani.

me prov zanima kdo od unih ki so bili leta 1995 stari, bolni, neuki ali pa so živeli v tujini je pa 31. decembra lani prav potihoma vložil zahtevo za varstvo zakonitosti v primeru Rožman
me pa res zanima ...

odlično je povedu lukšič učeri
škoda k ni mogu dokončat ...
treba dobit prepis ... se ti spomneš?



Povedal je, da je bilo sojenje Rožmanu tedaj v luči antifašizma (svetovnega) in da je do 80-ih ta konsenz antifašizma bil precej nedvoumen, nato pa se je začelo vse odvijati v smeri vedno večje sprejemljivosti fašizma (poenostavljeno približno tako) in povedal je, da bo to tudi političen proces izid katerega se bo videl v luči tega, koliko je fašizem sedaj sprejemljiv pri nas...in da so to povsem jasno predvsem politični procesi, da je bil tisto politični proces in da bo ta proces ravno tako političen - kar lepo nekoliko bilj med vrsticami pove tudi ta pravnik v intervjuju.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #51 - 22.09.2006 at 20:20:40
 
Mislim, da je že kar krepko jasno, da se je v toku 2 sv. vojne pri ans šlo za boj med fašizmom in komunizmom in če bi zmagal prvi, bi dobili nekaj podobnega Francovi Španiji. Kdorkoli bi zmagal, bi počedil z nasprotniki, kakor se je dogajalo še marsikje po Evropi. Ko je bila vojna že praktično končana, je Slovenec še evdno pel hvalnico Hitlerju ob njegovem rojstnem dnevu in to aprila 45 (po spominu)

Mislim, da bi bil že čas, da jim kdo to pove v obraz.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #52 - 23.09.2006 at 05:30:42
 
Oldio wrote on 22.09.2006 at 20:20:40:
Mislim, da je že kar krepko jasno, da se je v toku 2 sv. vojne pri ans šlo za boj med fašizmom in komunizmom in če bi zmagal prvi, bi dobili nekaj podobnega Francovi Španiji. Kdorkoli bi zmagal, bi počedil z nasprotniki, kakor se je dogajalo še marsikje po Evropi. Ko je bila vojna že praktično končana, je Slovenec še evdno pel hvalnico Hitlerju ob njegovem rojstnem dnevu in to aprila 45 (po spominu)

Mislim, da bi bil že čas, da jim kdo to pove v obraz.


kako bi bilo če bi bilo jaz ne vem ... vem pa da je komunizem zmagal ker je temeljito počistil z nasprotniki še preden je zmagal ... zato da je zmagal in vemo da je zmagal ...





Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #53 - 23.09.2006 at 11:13:17
 
Oldio wrote on 22.09.2006 at 20:20:40:
boj med fašizmom in komunizmom

mislm da ne
dejansko je bil boj med fašisti
in tistimi ki so fašizem kot obliko sobivanja zavračali
slučajno je komunizem (social-izem - sociala scena - delavci - posledica industrije) glih takrat uletu na sceno
tisti ki so za socialo in za relativno enakost, niso (bli) za fašizem
in zato so se združl
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Mikron
3
***
Offline

Free your mind and the
rest will follow
Posts: 182

Gender: male
Re: Klerofašizem na Slovenskem
Reply #54 - 26.11.2006 at 14:02:34
 
ARS wrote on 12.01.2006 at 12:56:23:

"Noben klerik nima pravice pričakovati spoštovanja do svoje vere,
če sam ni pripravljen spoštovati drugače mislečih, drugovercev in ateistov.
In prav nobene pravice nima obsojati kogar koli za kar koli,
dokler hinavsko brani duhovnike pedofile."

Svetlana Makarovič, pesnica

Intervju s Svetlano Makarovič je bil objavljen v prvi letosnji stevilki Mladine:
http://www.mladina.si/tednik/200601/clanek/slo-intervju--jani_sever/

Vesela sem, da je, pa da bobu vedno rece bob,
Smiley
ARS



kapo dol
Back to top
 

A sem to jest napisu? Smiley
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4