Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3420 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
praznično obdarovanje
09.12.2005 at 21:42:58
 
Danes sem malo poslušala po radiu o prazničnem obdarovanju in sem se odločla, da še jst načnem tole temo na našem forumu. In sicer za nekatere je obdarovanje del obveznosti, ker se pač večina ljudi obdaruje v tem času, spet drugi ga doživljajo kot obsedenost, nekaterim je v užitek. Nekateri zapravijo gore denarja za draga darila, drugi so spet bolj skromni ali pa celo naredijo kakšno stvar sami.
Jaz osebno imam zelo rada ta čas zaradi ljudi, ki se kar nekako prebudijo iz sna in znajo malo bolj pogledat svojega bližnjega, zaradi snega in vsega, kar paše zraven.            Odbija pa me to obsedeno norenje po trgovinah (ok, sej čez leto nismo veliko boljši,ampak kar je preveč je pa res preveč) pa petarde (če že mene tako motijo, kako morajo motiti šele starejše, naše malčke in seveda živali, ki slišijo mnogo bolje, kot pa mi... Undecided) in pijančevanje...
Ok, da se vrnem na obdarovanje...Pri nas doma se nismo imeli nikoli navado obdarovat za božička ali novo leto (samo nekaj malega za miklavža) in sploh nimam občutka, da sem bila za kaj prikrajšana. Menim, da veliko več pomenijo majhne pozornosti čez celo leto, kot pa nekaj samo zato, ker se pač takrat vsi obdarujejo. In pa seveda najbolj šteje topla beseda in ljubezen bližnjih in do njih.
Včasih (kakor kdaj) komu sama kaj naredim, včasih kupim kakšno malenkost, če se glih spomnim, da si nekdo od bližnjih nekaj želi.
Zanima me, kako vi doživljate vse to. A greste radi po nakupih ali ne? A se obvezno obdarujete? A ste bolj ustvarjalni pa naredite darila sami?
Lepo se imejte pa lepe praznike vam želim vsem, predvsem pa veliko notranjega miru. Kiss Kiss
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: praznično obdarovanje
Reply #1 - 12.12.2005 at 16:46:10
 

Gor sem rasla z darili za rojstni dan, Miklavza in dedka Mraza. Istocasno so se od mene (predvsem neverbalno) pricakovala darila, pozornosti oz. cestitke za rojstne dneve, 8. marec in ob novem letu. In ker sem takrat se spegle nosila ...  Wink

V bistvu sem jo se poceni odnesla, kajti kasneje sem ugotovila, da darila (ali pa vsaj cestitke) sibajo tudi za bozic, pa velko noc, pa ob godovih, pa ko je novo leglo, pa ob obletnicah, pa ... Uf!

In skozi leta je moj modus vivendi postal, da dam darilo izkljucno, ko se meni zazdi, ko to zelim, in izkljucno v mejah mojih zmoznosti. Ko zelim tudi na ta nacin pokazat (ali pa podcrtat) tisto, kar je navznoter. In to je najmanjkrat ob "obveznih" dnevih, najveckrat pa "kar tako". Je pa res, da mi/ti pozorno poslusanje ljudi, vedno navrze ideje, kaj bi bilo za koga, kaj si kdo res zeli. Saj smo ja tko zgovorni, hote ali pa nehote ...

In mi je vsec, kako "tamala" podobno funkcionira. Je ful skrivala (iz avta domov), kaj mi je za Miklavza kupla, ker je mislila, da bom po ovitku takoj vedela, za kaj gre. In je pozabila na darilo, jaz pa mislila, da sem itak spet kej narobe zastopla, pa da je blo mrbit za kasnej. In se je vceraj spomnila. In tudi ko sem ovitek gledala, mi ni blo jasn, za kaj gre ... Odprem ... in najinemu krohotu ni blo konca. "A ves, ko sva polet enkrat gledali tisto oddajo, pa je ... in si rekla, da ti to pa komot za bozicka kupim? No, in sem ti!" Carica je. Kaksen uzitek druzenja in sobivanja! Ej, sam to mi pa ni jasn, kako je bla do decembra lohk tih ... Čveka moja res odrasca.  Kiss

S cestitkami sem pa itak opravla, sredi dvajsetih, ko sem ugotovila, da sem dost stara, da jih lahko tudi ne posiljam. Saj itak skoraj vse, ki so ti ljubi, praviloma srecas, ali pa vsaj slisis ... In dandanes jo posljem izkljucno takrat, ko se mi zazdi, velikokrat pa kako razglednico (tudi v sosednjo ulico) ali celo pismo. Edino vodilo: ce ni pravih besed, namenjenih tocno temu in samo temu naslovniku, potem je/jih ne pisem/pisi ...  Wink

Vsekakor pa si ljudje praviloma mocno zapomnijo neobicajne in na neobicajne dni darila/pozornosti, ce so pa hkrati se izpod rok darovalca, pa sploh ni prostora za amnezijo.

In dovolim se delno posrkati samo decembrskemu casu, pa se to zato, ker obozujem delanje, zavijanje daril in njihovo izrocanje. A moto je originalnost, cimmanj oz. neekscesno SITkov ... predvsem pa ISKRENOST.

Iskrenih obdarovanj nam zelim,
Kiss
Aida
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: praznično obdarovanje
Reply #2 - 13.12.2005 at 18:26:14
 
praznično obdarovanje ... tega jest ne prakticiram glih ... niti čestitk, for that matter

trentno sm u angliji ... in kle je to ... kako naj rečem ... noro ...
ljudje so utrgani
(ipodi npr zmanjkujejo povsod, policija je dobila ~700 prijav, zarad sumljivežev, ki jim visijo kabli iz torb in majo slušalke na ušesih ... na podzemni in tako ...)
gužve po štacunah neomejne (s tem da majo trgovske centre (a la merkator center) odprte 24 ur na dan; ne vse) ...

kartice - čestitke, to človk ne more verjet ...
majo specializiranih štacun neomejeno (pa ne samo za ta letni čas); matejina sestra, ki kle živi, mislm da je nabavla za letos okol 300 čestitk že, in bojo vse poslal tud ...
tamal sine jih je glih kar pisu za u šolo, za sošolce, starši jih pošiljajo vsepovsod ... prava obsedenost ...

po postajah majo prov reklame ki govorijo neki v smislu da je full dobr če koga odarjueš in tako ... pol obstaja neka izvedenka, ki trdi da je še boljš če koga obdaruješ, kot če dobiš.
bla je pa še tretja, ki je govorila samo o tem da je reciving siper fino fajn.

jest se tega ne grem
poslou sm 4 razglednice iz londona in še to blj zato ker si je en od bratov (ki ne živi v slo) eno zaželu.
ostalim sm usem kupu 'darilca'.
najmlajši brat bo fasu majco, ki pravi:
my brother was in london and all i got was this lousy t-shirt ...
Grin
(love it)
ostali v tem rangu nekje; nujno reč, ki je za porabt ... niti ne za velik cekina.
iz nizozemske jim nikol nism nč prnesu, razen mami eno uno hiškico ... neuporabna reč.
never again!
(tm mi tud ne ostaja tolk časa
Grin
iz znanih razlogov)
sm gledu učeri po londonu une avtobuske tardeče, pa telefonske govorilnice ...
nope
sva pa dons najdla kr precej zabavno-uporabnih reči, k je blo za sprašit še okol 100 funtov ...


tko da ... za praznik(e), jest ne obdarjuem.
dobim pak; od tastarih, za miklavža, pa od bakice in tako ...
božička nkol nism poznal
novoletna darila so u igro uletela šele zdej, ko je okolica postala mnogo bolj potrošniška ... prej pr nas tega ni blo, miklavž izključno, pa rojstni dnevi, pa godovi ...

jest decembra ne maram glih, delam že par let u btcju, in decembra najmanj rad grem na delo ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: praznično obdarovanje
Reply #3 - 13.12.2005 at 20:00:32
 
Kje pa si v Angliji? Kakšni se ti zdijo angleži (in njihove pipe Grin Grin Grin)?
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
off topic - Re: praznično obdarovanje
Reply #4 - 14.12.2005 at 22:35:10
 
picola wrote on 13.12.2005 at 20:00:32:
Kje pa si v Angliji? Kakšni se ti zdijo angleži (in njihove pipe Grin Grin Grin)?


nism več

Grin

si me zamudila

sm bil 'severno od londona' ... kot slišm da se reče 'tistim krajem' ...

(ne povejo radi ljudje od kje točno)

ne bi razlagu zakaj ...


(sva na vlaku proti stanstedu naletela na starejši par (slovenski - markator vrečka Grin)  in (jih) je mateja počakala, mdtem ko sm jest nesu en čeveljc do G vrste (u K se lahko kadi Grin) na lost & fond ona se je pomenla z njima več, men je pa zaupala da se boji terorističnega napada - se je bala medte ko je bla tm)

men je blo ql

'pip' ni blo na sceni ...
sva bla tud u brixtonu - zloglasen kao neki ...
dost free ... za marihuano te sploh ne odpeljejo, če si starejši od 18 let, kolkr sm jest razumel plakate, kje in kako dobiš, tvoj blem, sm gledu u hotelu na tv oddajo, da so policajki ki je tm šefica neka, štirje ponudl marihuano;
men noben
prasci
edin en črnc, k me je fehtu za čik, k sm kadil pred internet shopom, pod hranoprodajalnico in jedilnico in sm ga v zameno za čik povprašu o rečeh ... in se je takoj ponudu da naj mu dam 20 funtov, da bo šu iskat, da mu bom mal dau in nima panike ... sam ne kle, k kle full polcajev ... da na trgu ... da obvlada on ...

pa se nism dal

Grin

sm se mu zahvalu in smo šli vsak svojo pot ...

tržnico sva si pogledala ... sva najdla tud paloma robčke
Grin
0.75 funta
internet
0.50 funta za pol ure
kofe 0.75
in vse to v centru londona
zadnja postaja, še vedno v drugem okrožju, ki je zajeto v celodnevno karto za prvo in drugo okrožje
4.75 funta
po komadu
neomejeno voženj
noro - to ne moreš štekat u bistvu
sm useen žule fasu
tolk tega
za popizdit
sm bral tud medije njihove in poročila njihova poslušu
paranoja je imho večja v medijih kot v ljudeh


pa ti še vseen ne povem kje sm bil


hvala za zanimanje dough

bom spet reku tko ... rajši

hiša kupljena pred 5 leti, za 120000 funtov
dons vredna 360000 funtov
banki človk dolžan še 100000 funtov

glih ko sm bil gor je padla zmaga po enoletnem boju za priznanje vlade, da bi njihov predlog za nevemkajže, poslabšal položaj srednjemu in nižjemu sloju ...

upalila se je una nafta natanko na dan ko sva šla u kembriđ in pol u london ... z vlakom smo se peljal iz kembriđa proti londonu, in je govorec po mikrofonu, ki ti skoz use kar rabiš vedet pove, reku da to kar pa na desni, pa una nafta k gori tm ... severno od londona
Grin

tema cela u londonu
ob 4 je bla trda tema
skoz 'oblake' pa se je vidu svetlo plav nebo ... na filkci al pa dveh


...

Firefighters launch oil depot operation
1.46PM, Mon Dec 12 2005
Firefighters have started to tackle the Buncefield oil depot blaze, with 32,000 litres of water a minute being pumped onto the flames.

http://www.itn.co.uk/news/1677633.html


tko da kaj na ti rečem

na temo kakšni se mi zdijo
nategnjeni
eni več, eni manj
eni se zavedajo bolj, eni manj ...
živijo pa

al boljš al slabš kt mi?

kaj pa vem

kolkr razumem slabš

majo npr British Telecom
ki ti računa za linijo 15 funtov
provajder za klice ti je neki one
komur daš za celomesečne klice, tud u slovenijo, pa modem ...
~25 funtov
taisti ti ponudi da ti je on tud 'provajder z linijo' za 10 funtov
namest BTja
da so full zadovoljni da to lahko ponudijo

umts
pomoje še slišal niso kaj to je

wifi ja


kaj jest vem


drgač pa ... ljudje se mi zdijo kr u redu ... pa precej podobni amerom ... kljub vsemu ...

se pa zbujajo ... to je dejstvo, tko kot vsi povsod ...

sm eno hudo revijo kupu na letališču ...
o njej pa drugič ...

Wink      

Back to top
« Last Edit: 15.12.2005 at 09:59:03 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: praznično obdarovanje
Reply #5 - 15.12.2005 at 20:25:56
 
Obdarovanje tempirano na december...

Pri nas so obstajale tri etape. V prvi etapi, ko smo bili še otroci in smo verjeli v dobre decemberske može, sta darila obvezno nosila Miklavž in Dedek Mraz. Ta čas sega še v obdobje bivše Yuge, deloma celo v obdobje Milke Planinc, ko so bile barvice Yolly in Kindejev jajček pravo razkošje.

Drugo obdobje obsega čas, ko sicer v Dedka Mraza in Miklavža nismo več verjeli, bili pa smo še vedno preveč smrkavi, da bi imeli lastni denar. Obdarovanje v decembru je bilo tudi obvezno, pri čemer smo dobivali stvari, ki so presegale vsakdanje želje.

Tretja etapa traja približno odkar imam svoj denar, nekako od konca srednje šole. Obdarovanje je postalo bolj sproščeno in ne več tempirano na december. "Decembersko darilo" pade prej ali kasneje, odvisno kdaj se pojavi potreba, želja - lahko tudi z zamikom kakšnega leta. (no hard feelings, če se ne znajde pod smrek'co)

Darila variirajo od nečesa tako vsakdanjega kot je mikser, ki sem ga dobila od moje mame, do bolj duhovitih daril, kot so iz prahu izbrskani govori  na vinilkah E. Kardelja za mojega očeta (z nalogo, da pogrunta kdo je govornik in predvsem kaj je govornik v govoru povedal). Malezijska rezbarija v obliki sonca, do vstopnic za gledališče ali plačana serija medicinske masaže za tistega, ki ga seka v križu, pa si noče pomagat. (z obveznim pripisom na imenskem bonu, da je neprenosljiv - škrtost je včasih lahko tudi koristna  Grin), in seveda roza najlonke nekoč za nekega dečkota, ki je trdil da so najlonke ....  Grin  Grin  Grin


Ker se tudi v tem času ne moremo izogniti raznim trivializmom obarvanim z ideološkim nabojem.

Ameriški "božiček" ali as Santa Clause, tisti rdeč možicelj, ki propagira Coca Colo je zgolj lapsus, od naših treh mož bi bil to korelat Miklavžu. Toda Američani pač  Roll Eyes, narod skoraj brez zgodovine, ga je malo pihnil tako, da njihov Miklavž, v primerjavi s slovenskim, nekoliko zamuja.

"Božiček", ki btw. pomeni mali bog, ima na slovenskem poganske korenine. Naš poganski bog Svarog je vsako leto ob koncu letnega "umrl" in se nato rodil kot Svarogič. Naši predniki so novo rojstvo svojega boga povezali s praznovanjem in obdarovanjem.


Dedek Mraz je med temi še najmlajši in ga poznamo šele od časa po II WW in je uvoz iz Sibirije.


Seveda pa se s tem število decemberskih dobrotnikov ne konča. V Italiji otroke obdaruje Coprnica (ime mi je žal ušlo iz spomina), v državah s pravoslavno cerkvijo, pa darila otrokom nosijo Sveti trije kralji.

Namen in simbolika vseh naštetih praznovanj pa je bil in bo praznovanje in veselje nad dosežki preteklega leta in duhovna priprava na nove naloge. Žal smo duhovno izročilo prednikov, kljub temu, da živimo v informacijski dobi, več kot očitno pozabili.

... in ker sem ravno zapadla v razmišljanje o decembru ... naj vam zaželim v novem letu (in na sploh) čim več pristnosti v vsem  Wink



Back to top
« Last Edit: 15.12.2005 at 21:59:17 by sinjeoka »  
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: praznično obdarovanje
Reply #6 - 15.12.2005 at 22:51:36
 
sinjeoka wrote on 15.12.2005 at 20:25:56:
Dedek Mraz

prov maš ... na njega sm čist pozabu

čeprov, mi ga doma nismo mel (pod smrekco in to), je bil pa na sceni na unih al sindikalnih, al pa vaških talancijah ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: praznično obdarovanje
Reply #7 - 16.12.2005 at 15:30:53
 
Sinja, tole si ful lepo spisala, velik stvari nisem vedla...

Tut jst želim vsem skupaj veliko notranjega miru in ljubezni do sebe. Kiss KissIn hvala iz srca za druženje v preteklem letu in za vse, kar sem se od vas naučila. Smiley
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: praznično obdarovanje
Reply #8 - 16.12.2005 at 16:38:55
 
Je bila ena oddaja o božičku na slo1 pred letom - je tardeč možakar nastal iz ene otroške pesmice, ki jo je napisal nek američan, tadrug američan pa ga je narisal, potem pa ga je "instrumentalizirala" Coca-Cola.

Je pa zanimivo, da so korenine tudi miklavževe povsem poganske.

Po moje je vedno dober čas za obdarovanje (tako na polnike kot na praznike) - so me učili redčekoži bratje, da je človek bogat samo toliko, kolikor lahko da.
So jih najbrž kapitalisti zaradi takega komunističnega odnosa morali iztrebiti, ker je tako izven edino pravega kapitalizma.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: praznično obdarovanje
Reply #9 - 16.12.2005 at 17:43:29
 
t wrote on 16.12.2005 at 16:38:55:
Je bila ena oddaja o božičku na slo1 pred letom - je tardeč možakar nastal iz ene otroške pesmice, ki jo je napisal nek američan, tadrug američan pa ga je narisal, potem pa ga je "instrumentalizirala" Coca-Cola.

Je pa zanimivo, da so korenine tudi miklavževe povsem poganske.

Po moje je vedno dober čas za obdarovanje (tako na polnike kot na praznike) - so me učili redčekoži bratje, da je človek bogat samo toliko, kolikor lahko da.
So jih najbrž kapitalisti zaradi takega komunističnega odnosa morali iztrebiti, ker je tako izven edino pravega kapitalizma.


uživajte!



t.i. kapitalisti plačujejo svoj davek z alienacijo in kolektivnim samomorom (staranjem civilizacije) ... indijanski princip, se je ohranil tudi v kapitalizmu - žal obdarovani ob darilu ne začuti občutka "bogastva", ki mu je bilo podarjeno
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1