X
4
  
Offline

Vsa moja družina je narejena iz mesa.
Posts: 407
Gender:
|
Hm, meni se pa ne zdi sporno, če se umetnik 'proda'. Ogromno umetnikov se 'proda', ker enostavno hočejo nekaj več. In pri tem mislim tudi na denar. Primerov, ko se umetnik 'proda', je ogromno in v tem ni nič slabega. Se spomnim, da sem 1x pred letom 94 videl Adija špilat na, verjeli ali ne, Infosu. Eden izmed razstavljalcev ga je najel, da je igral, izgledal je pa kot opica v živalskem vrtu, vsem na ogled, pa da se mu čudiš, kaj hudiča tu počne, med računalniki, v popolnoma nenaravnem okolju zanj. In vse to se je na njegovem obrazu videlo, kak mu gre vse to na jetra. Dejansko se mi je človek takrat zasmilil. Ma, ni čudno, da se je odločil iti na bolje, ker to je bilo že poniževalno.
Ker konec koncev, ne moreš večno špilat na žurih in živet od drobiža. Meni bi bilo žalostno videt 60-letnega Adija na žuru v študentu, kako brenka na kitaro. Pa da se človek s tem preživlja. Ma, dobil bi občutek, da se je nekje pri osebnostnem razvoju zataknil in obtičal. Preživljanje z izražanjem je jeba, ker odraža tvojo osebnost, kar pomeni, da se z leti, hočeš nočeš spreminjaš, predvsem tvoje vrednote (da ne omenjamo dejstva, da z leti stroški bivanja rastejo - pride nepremičnina, familija, avto, itd. to pa stane). Meni je recimo čudno videt 40 ali 50-letne Slayer (ali Metallico, ali kak drug tovrsten bend), kako dark speed trash death metalsko žagajo na odru in pojejo o iztrganih maternicah. How very teen. Do grow up, please.
Isto je pri filmih. Recimo, naš Košak je prvi film (Outsider) posnel za relativno malo denarja, potem pa je takoj prešaltal na mega produkcijo (par 100 mio SIT). Ko sem ga 1x imel priliko vprašat, čemu tako, a ni bolje ostat indie in še naprej štepat dobre filme, pa je rekel, da delati na skorajda ničelnem proračunu ni nikomur v užitek. Kar naprej improvizirat, se odrekat delom zgodbe, posnetkom, itd. sploh ni tako fajn. Med publiko sicer obstaja romantična fama, kak se da iz nič vse živo naredit, a je ta proces za auteurja samega mučen do jaja, zato vsak gleda, da čimprej preide nekam na višjo finančno stopničko, magari se ob tem tudi 'proda' (med filmarji za tak Faustov deal velja ponudba iz Hollywooda). Isto recimo Peter Jackson - njegov prvi film je spomenik, kaj vse lahko posameznik naredi, če le hoče, a danes niti za živo glavo ne bi šel spet tega delat. Raje snema King Konga z 200 milijoni dolarjev proračuna. Prodana duša? Verjetno. A raje ima vso udobje pri delu, kot pa iz vikenda v vikend štiri leta na kolenih prosit kolege naj se pridejo brezplačno pred njegovo kamero delat norce iz sebe. In tudi če bi, kaj bi potem gledali? Bad Taste 8? Ne, hvala.
Gverilske produkcije filmov in glasbe bo vedno dovolj. Le da jih ne počnejo isti ljudje. Menjavajo se. Nekateri gredo dalje in pri tem kreativno odmrejo, drugi zacvetijo, tretji uspejo najti balans med denarjem in kreativno svobodo, definitivno se pa vsi pri tem spremenijo. Če delaš z dušo ne moreš 30 let peti o istih jajcih (to počnejo samo glasbeni in filmski obrtniki, katerim je to enaka dolgočasna služba kot je za nekoga 8 ur štempljanja v kaki zahotli pisarni). Ali to pomeni, da so se tisti umetniki, ki hočejo nekaj več, 'prodali', nas torej nekako 'izdali'? Oni se s tem verjetno ne bi strinjali. Ker konec koncev niso fanom čisto nič dolžni. Kvečjemu sebi.
|