Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3044 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Dramski trikotnik
29.03.2005 at 21:14:47
 
Pri frendici sem bolj na hitrco prelistala knjigo Ženske,ki preveč ljubijo(sicer po moje mal ponesrečen naslov,pa dobr...) in našla v njem en sestavek,ki tako lepo opisuje igranje vlog,ki so dokaj pogoste v naših vsakdanjih življenjih(tut tukaj na forumu se mi zdi,da se gremo tole igrco kar pogosto).

...Morda posebno radi igrate vlogo Rešiteljice.Za veliko žensk,ki preveč ljubijo,je prijetno, če lahko skrbijo za drugega človeka(vzamejo njegovo življenje v svoje roke), ker so tega vajene. Do te vloge jih je pripeljalo njihovo življenje,ki je bilo kaotično in /ali polno odrekanj; v njej se počutijo trdne in vsaj malo samozavestne. rešiteljico igrajo za svoje prijatelje,družinske člane in dostikrat še v poklicu.
Mogoče pa ste Preganjalka. Ženska,ki hoče po vsej sili iskati napake, jih razkrivati in slednjič popravljati.Spet in spet se mora spopadati s temnimi silami, ki so jo kot otroka premagovale;zdaj,ko je odrasla,upa,da bo boju bolj kos.Že od otroštva je polna jeze in se poskuša v sedanjosti maščevati za preteklost.Bojevita je in prepirljiva.Čuti potrebo po tem,da kaznuje.Zahteva,da jio prosijo odpuščanja in hoče povračilo.
Končno pa bi lahko igrali tudi Žrtev, najbolj nebogljeno v tem trikotniku,žrtev,na milost in nemilost prepuščeno vedenju drugih.Morda ste se res tako počutili kot otrok in zdaj vam daje ta privajena vloga zares moč. V šibkosti je vselej tudi nekaj zatiralskega.Tisto,kar žrtev pridobi iz svojih razmerij,so občutki krivde pri drugih.
Ne glede na to,katero vlogo si izberete in kje jo igrate, v vsaki se izogibate razčiščevanju s samim seboj in ostajate naprej ujeti v vzorce strahu,besa in nebogljenosti,ki ste jih prevzeli v otroštvu...


Sem se kar malo nasmejala ob tem sestavku in ugotovila,da se tut jst rada igram(še vedno vse prevečkrat Undecided),včasih sem eno,včasih drugo...največkrat se mi pa zdi,da sem rešiteljica. Sicer res manjkrat in v bolj blagi obliki kot pred leti,vseeno pa še vedno,bolj subtilno.Hja...še bo treba delat. Wink
No,da pa ne bom takšna kot exo Wink,ki napiše nek tekst in je to to,vas tut sprašujem,katero vlogo vi največkrat igrate(če seveda jo) in ali se tega kdaj zavedate.
Lep dan vam želim. Kiss
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Dramski trikotnik
Reply #1 - 29.03.2005 at 22:42:47
 
picola wrote on 29.03.2005 at 21:14:47:
...Morda posebno radi igrate vlogo Rešiteljice.Za veliko žensk,ki preveč ljubijo,je prijetno, če lahko skrbijo za drugega človeka(vzamejo njegovo življenje v svoje roke), ker so tega vajene. Do te vloge jih je pripeljalo njihovo življenje,ki je bilo kaotično in /ali polno odrekanj; v njej se počutijo trdne in vsaj malo samozavestne. rešiteljico igrajo za svoje prijatelje,družinske člane in dostikrat še v poklicu.


no ja, imam občutek, da je ta knjiga mogoče napisana malo mimogrede...Smiley...do igranja vloge Rešiteljice drgač največkrat pride v primeru, da je morala mati sama skrbeti za družino (mož oz. oče odsoten ali slabo prisoten) in tako postane role-model...

po drugi strani psiha na polno odrekanj (kar navaja knjiga kot vzrok za rešiteljco) ponavadi reagira tako, da si želi zase več (bolj pričakuje kot daje), misli, da ji je svet nekaj dolžan...

picola wrote on 29.03.2005 at 21:14:47:
Mogoče pa ste Preganjalka. Ženska,ki hoče po vsej sili iskati napake, jih razkrivati in slednjič popravljati.Spet in spet se mora spopadati s temnimi silami, ki so jo kot otroka premagovale;zdaj,ko je odrasla,upa,da bo boju bolj kos.Že od otroštva je polna jeze in se poskuša v sedanjosti maščevati za preteklost.Bojevita je in prepirljiva.Čuti potrebo po tem,da kaznuje.Zahteva,da jio prosijo odpuščanja in hoče povračilo.


če že newageovsko iščemo vzroke v otroštvu, potem preganjalski starši ustvarijo ali novega preganjalca ali pa žrtev (bogi jaz scena)...

picola wrote on 29.03.2005 at 21:14:47:
Končno pa bi lahko igrali tudi Žrtev, najbolj nebogljeno v tem trikotniku,žrtev,na milost in nemilost prepuščeno vedenju drugih.Morda ste se res tako počutili kot otrok in zdaj vam daje ta privajena vloga zares moč. V šibkosti je vselej tudi nekaj zatiralskega.Tisto,kar žrtev pridobi iz svojih razmerij,so občutki krivde pri drugih.


najbolj zasvojljiva je sladkoba, ki nastane poleg grenkobe žrtve (saj ta sladko-kisli občutek verjetno vsi poznamo)...ki te lahko (še posebej v otroštvu) zapelje v svet (stolp) motovilke - lepa zgodbica (o zlatolaski), pove vse...na simboličnem nivoju

picola wrote on 29.03.2005 at 21:14:47:
Sem se kar malo nasmejala ob tem sestavku in ugotovila,da se tut jst rada igram(še vedno vse prevečkrat Undecided),včasih sem eno,včasih drugo...največkrat se mi pa zdi,da sem rešiteljica. Sicer res manjkrat in v bolj blagi obliki kot pred leti,vseeno pa še vedno,bolj subtilno.Hja...še bo treba delat. Wink


arhetip Rešiteljice imaš lahko zapisan v osmi čakri in ni nič slabega...če jo močno čutiš, potem jo imaš, njene svetle strani so: da zelo rada pomaga drugim v krizah in to iz čiste ljubezni, brez pričakovanja nagrade. paziti pa moraš predvsem, da ne držiš reševane v potrebi po tvoji pomoči

picola wrote on 29.03.2005 at 21:14:47:
No,da pa ne bom takšna kot exo Wink,ki napiše nek tekst in je to to,vas tut sprašujem,katero vlogo vi največkrat igrate(če seveda jo) in ali se tega kdaj zavedate.
Lep dan vam želim. Kiss


uh, kolk je že ura Tongue
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Dramski trikotnik
Reply #2 - 29.03.2005 at 23:37:16
 
picola wrote on 29.03.2005 at 21:14:47:
...Morda posebno radi igrate vlogo Rešiteljice..

Mogoče pa ste Preganjalka.

Končno pa bi lahko igrali tudi Žrtev,


No,da pa ne bom takšna kot exo Wink,ki napiše nek tekst in je to to,vas tut sprašujem,katero vlogo vi največkrat igrate(če seveda jo) in ali se tega kdaj zavedate.
Lep dan vam želim. Kiss


Quote:
Špilam svoj lasten teater. Zase. Sem svoj lasten igralec in svoje lastno  občinstvo. Mislim, čutim, špekuliraum, manipuliram, spletkarim, dramatatiziram,  da bi pritegnu s svojo igro pozornost svojega  lastnega gledalca, ki išče očiščneja/katraze za ceno moje lastne tragedije kot igralca. Kaj lahko kdo očita iskrenosti tega mojga špila? kako naj  si  očitam neiskrenost,  če sem sem s svojinm špilom sposben pripeljat do  očiščenja sebe kot gledalca tega špila?

Kar se mene tiče, bom z  manipuliranjem, špekulanstvom, intrigantstvom, dramatiziranjanjem in drugimi veščinami  neiskrenosti še naprej zavajal občinstvo, dokler bo to za svoje očiščenja potrebovalo tovrsten  špil. Igralc v men mora odšpilat svojo vlogo smrtno resno  do svojega  tragičnega konca, saj  to od nejga pričakujem kot  gledalec.  

Kolk je v tem iskrenega/neisrenega je itak  odvisno samo od pozicije, s katero se v  tem teatru enega bolj identificiram.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1