Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2605 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Dolga zgodovina fašizma in Slovenci
19.02.2005 at 11:50:33
 
Za boljše poznavanje:

http://www.primorski.it/

Zanimiv članek Sama Pahorja v Primorskem dnevniku (16. 2. 2004):

nekaj odlomkov:

Quote:
Zgodovinska dejstva nam podajajo znatno drugačno sliko razmer. Slovani, Slovenci in Hrvati, pa tudi drugi, so si že leta 1848 zastavili kot program "dvignjenje slavjanstva v Austriji po mogočnosti na narvišji stopnjo izobraženja po vodilu slobode, enakosti in bratinstva". Italijani, med katerimi so prednjačili Istrani, so že takrat Slovanom odrekli pravico do izobrazbe v lastnem jeziku, kot lahko beremo 22. novembra 1848 v listu La Guardia Nazionale ("che la madre lingua di una città, non può essere che una e non due o anche tre"). Kmalu nato so se v Istri razpisali o potrebi, da se slovansko prebivalstvo utopi v italijanskem prebivalstvu (Almanacco istriano 1851: "Necessità di fondere la popolazione slava dell'Istria nella popolazione italiana"). Fašistično obnašanje imamo po izjavah krajevnih italijanskih patriotov, ki so v fašizmu videli uresničitev svojih idealov, že leta 1868. Giulio Cesari je leta 1929 zapisal: "e la città guarda con simpatia quei "rossi", che sono i "fascisti" di quel tempo ...e sono il terrore permanente della polizia". Pri insceniranem izgredu 13. julija 1868, ko naj bi Slovenci imeli namen napasti Trst, so tedanji "fašisti" ustrelili Slovenca Franca Sušo iz Vipave, podoficirja avstrijske vojske, ki so ga nato razglasili za Italijana, ki so ga ubili Slovenci. Leta 1894 je morala oblast poslati v Piran dve četi pehote, da je bilo mogoče postaviti na sodnijo dvojezično napisno tablo (šlo je za izvajanje temeljnega zakona z dne 21. decembra 1867, ki je zagotavljal enakopravnost vseh narodnosti). Ko je konec leta 1898 avstrijski parlament odobril sredstva za hrvaško gimnazijo v Pazinu (zopet je šlo za izvajanje temeljnega zakona z dne 21. decembra 1867), je italijanska stran organizirala bučne manifestacije proti "žalitvi italijanstva Pazina", čeprav je imela občina Pazin samo 7,8 % italijanskega prebivalstva, okraj Pazin pa le 6,2 % italijanskega prebivalstva. Protislovanska gonja je šla tako daleč, da je "istrska muza" navdihnila kar dve pesmi, ki sta priporočali, da se Hrvate vrže v brezno reke Fojbe pod pazinskim gradom, ena od teh pa je tudi ugotavljala, da bi bil labinski premog primeren za sežig hrvatskih barab ("Albona ga el carbon, che per brusar le birbe el pol venir in bon"). V Trstu, kjer je bilo v dvorani občinskega sveta 15. januarja 1899 glavno protestno zborovanje, je avstrijska oblast prepovedala postaviti spominsko ploščo, na kateri je med drugim pisalo "affermarono contro le novissime pretensioni di altre genti l'indelebile millenario carattere italiano della regione fra le Alpi Giulie e il mare". Leta 1909 in leta 1910 so v Gorici, glavnem mestu dežele z 59,3 % slovenskega prebivalstva, odločno nastopili proti odprtju slovenskega moškega učiteljišča in nato zahtevali izselitev slovenskega moškega in ženskega učiteljišča na osnovi načela "scuola italiana in terra italiana".

Glavni nasprotniki enakopravnosti Slovencev in Hrvatov so se proglašali za liberalce, Hitler je imel v času, ko je "istrska muza" besnela, komaj 11 let, Mussolini pa 16 let. Edino nekoliko bolj oddaljeni Uljanov je bil takrat že polnoleten.


Quote:
Glede časa in dogajanja po letu 1918 ni vredno tratiti papirja. Samo za čas po koncu druge svetovne vojne naj mi bo dovoljeno povedati, da so tisti svobodoljubni ljudje, ki so 30. aprila demokratično osvobodili Trst, avgusta istega leta predložili zavezniškemu oficirju, ki je bil zadolžen za šolstvo, spomenico, v kateri so odločno nastopili proti odprtju slovenskih osnovnih in srednjih šol v Trstu: kot bi od leta 1848 ne bilo minilo že 97 let, kot bi ne prestali v tem času dveh svetovnih vojn. Nadvse očitno je šlo za ljudi, ki niso razumeli lekcije, ki nam jo je vsem dala zgodovina.


Quote:
Vprašajmo se raje, kako je danes? Slovenska manjšina v pluralni deželi ob severovzhodni obali Jadranskega morja ne uživa enakopravnosti, ki jo je zagotavljal avstrijski temeljni zakon z dne 21. decembra 1867, ne uživa enakopravnosti, ki jo določa 7. člen Stalnega statuta Svobodnega tržaškega ozemlja, ne uživa pravic, ki jih zagotavlja Posebni statut z dne 5. oktobra 1954, ne uživa niti pravic, ki izhajajo po razsodbah Ustavnega sodišča neposredno in 6. člena ustave Italijanske republike, kako svetlobno leto je daleč od "evropskega modela sožitja", ki ga je Carlo Azeglio Ciampi 10. oktobra 2001 ponujal Republiki Hrvatski, in niti tistih pravic ne uživa, ki naj bi jih zagotavljal ustavno protizakonit zakon Št. 38 z dne 23. februarja 2001.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Dolga zgodovina fašizma in Slovenci
Reply #1 - 19.02.2005 at 12:12:33
 
Fašizem je izraz za ideologijo, gibanja, stranke in tudi izraz za države, v katerih se kažejo izrazito protidemokratične, totalitarne in avtoritarne težnje. Vsebuje skrajni nacionalizem in imperializem ter agresivnost zoper vsako delavsko gibanje. Neracionalnost fašizma se kaže v tem, ko se obrača na človeški nagon in ne na njegov razum, zagovarja negovanje vsakovrstnega nasilja - akcija, fašizem je namreč poudarjal vse tisto, kar vpliva na človekove čute (parade, mimohodi).

Ni splošno sprejete definicije fašizma, delno tudi zaradi tega, ker je bil izraz pogosteje rabljen s strani sovražnikov kot podpornikov. Z njim so označevali desničarske skupine, ki pa so se pogosto razlikovale med sabo. Nekateri so verjeli da beseda fašizem izvira iz italijanske besede "fasces", ki pomeni snop korenin, pripet na sekiro in je v antičnem Rimu simboliziral oblast. Drugi trdijo, da izhaja iz besede "fascio" (skupina, klub). Tako je "skupina" delavcev v rudnikih žvepla na Siciliji leta 1890 organizirala proteste, prav tako se je leta 1915 formirala "skupina", ki je podpirala vstop Italije v vojno in po vojni so se pojavile skupine, vključno z Mussolinijevo stranko "Fasci di Combattimento", da so se postavile po robu komunizmu. Ne glede katerega od terminov vzamemo, Mussolinijev fašizem ni imel jasnega sporočila. Mussolini je trdil, da ni ideologija, pač pa anti-ideologija, sinteza vsake ideje in njeno nasprotje; je aristokratski in demokratičen, konzervativen in napreden, reakcionaren in revolucionaren. "Naša doktrina je akcija", je rekel Mussolini. Ob drugi priložnosti je vztrajal, da je bistvo fašizma "ostrokracija" - ne vladavina dvomljivih demokratov, temveč vladavina takšnih kot je on sam, ki z ostrino prelivajo kri za svojo domovino.

Kot najvažnejše značilnosti ideologije fašističnega gibanja lahko štejemo nacionalizem, organicistično koncepcijo totalitarne družbe, nadzor proizvodnje s strani države, sodelovanje dela in kapitala, politična avtoriteta, državna partija, elita in vodja kot sredstvo izražanja in organiziranja naroda ali nacije, doktrinarno opravičevanje političnega nasilja, orientacija na akcijo, nasprotovanje pluralističnemu konceptu političnega sistema...
V italijanskem fašizmu zasledimo tudi ideje ekspanzionizma, agresije in imperialistične težnje do drugih narodov.

Mussolini in njegovi pristaši so decembra leta 1914 ustanovili Fascio d´Azione Rivoluzionaria s ciljem propagirati vstop Italije v vojno, ker je smatral da je to v njenem nacionalnem interesu. Po vojni je Mussolini nenehno napadal vlado, da ne zna vladati in je zato maja leta 1918 zahteval: "Mi, preživeli, ki smo se vrnili, zahtevamo pravico da vladamo v Italiji".

23. marca 1919 so v Milanu ustanovili Fasci Italiani di Combattimento in od tedaj so se imenovali enostavno fašisti. Na ustanovnem sestanku, ki se šteje za začetek fašističnega gibanja, se je razpravljalo tudi o programu. Sestanek je potekal v Zvezi industrije in trgovine, spremljalo je stotine ljudi in Mussolini je imel že večkrat besedo ter dajal izjave, ki so se kasneje tretirale kot programski dokumenti. Najprej je seveda pozdravil bivše soborce, invalide, nekdanje vojne ujetnike. Dejal je, da je odprto vprašanje zamenjave v vrhu oblasti in če režim pade, morajo biti fašisti tisti, ki bodo prevzeli oblast. Zaradi tega so ustanovljeni fašisti, kot organi propagande in stvaritve, ki so pripravljeni iti na ulice z zahtevo: "Mi, in samo mi, imamo pravico naslediti oblast, ker smo bili edini, ki smo deželo peljali v vojno in ji izbojevali zmago".


Prvi fašistični program so sprejeli poleti leta 1919. Pred tem se je pojavila propagandna, organizirana in teroristična dejavnost italijanskih nacionalistov, Benita Mussolinija ter njegovih pristašev. Leta 1910 je formirana Italijanska nacionalistična partija in v njenem programu je v prvi plan nemudoma stopilo krepitev vojske in orientacija na kolonialna osvajanja. Smatrali so, da trenutni "buržuazni" način vodenja Italije ne vodi v uspeh, ker je to pot individualizma, pacifizma... Tega si siromašna Italija, ki ni imela nobenih surovin, rudnih bogastev niti kolonij enostavno ni mogla privoščiti.

Mussolini je leta 1922 postal premier in si v nekaj letih ustvaril diktatorsko oblast. Kmalu je začel govoriti o "Fašistični deželi" in celo o "eri fašizma" (v kateri naj bi bilo leta 1922 leto Ena). Podpiral je opozicijske stranke v drugih deželah - vključno z Nacisti v Nemčiji, Heimwehr v Avstriji, in še v Britaniji ter Španiji - in sebe videl kot vodjo mednarodnega gibanja. Na eni strani temu trudu prepisujejo velik uspeh, na drugi strani pa je splošno sprejeto mnenje, da je posebno italijanski fašizem treba ločevati od drugih oblik fašizma. Ena od glavnih komponent fašizma kot evropsko razširjenega ali splošnega - ali generičnega - gibanja je ekstremni nacionalizem, in je zato posebno vezan na specifične razlike med privzetimi oblikami v različnih državah.

V tridesetih se še vedno goji ideal korporativistične države , ki v pravem pomenu to nikoli ni bila. Slogo Italijanov v tej dobi podaja oznaka ljudstva z žarečo kroglo, ki je lahko vržena kamorkoli in komurkoli. Nacionalni, imperialistični mit služi pomiritvi razredne borbe, Italijani so predvsem pripadniki svoje nacije in šele potem delavci oziroma kapitalisti. Fašizem je predstavljen kot rešitelj, ki rešuje trojno vprašanje odnosov med državo in posameznikom, med državo in skupino in med skupinami in organiziranimi skupinami. Fašizem ima univerzalno vrednost in s tem, ko ga ljudstvo sprejme, preide iz ene civilizacije v drugo. Italija hoče tretjič postati voditeljica človeške civilizacije.

več:
http://www.fdv.uni-lj.si/predmeti/Sodobna_drzava/2003/FA%C5%A0IZEM%20V%20ITALIJI...

...


Lepa slikca, kjer se vidi, od koga se je Dolfi učil pozdravljati!



smrt fašizmu!

svoboda narodu!!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
tica
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 48

Re: Dolga zgodovina fašizma in Slovenci
Reply #2 - 20.02.2005 at 14:42:31
 
kogar zanima na emuli se da dobit v italiji prepovedan dok.
Fascist Legacy

btw so ga italijani tud naredili Shocked
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1