Loops of Infinity
Ex Member
|
Meditacija je bolj način življenja, kar pomeni, da si s srcem v duhovnem svetu tu in zdaj in opravljaš, kar ti je dodeljeno (ne pa da meditiraš, pol pa živiš dalje po starem  ) Sicer pa tu sem našla tud definicije  : Meditacija je varen in enostaven nacin uravnovesenja fizicnega, custvenega in mentalnega stanja posameznika. Je enostavna, vendar koristi vsakomur. Meditacija ni samo za jogije, ki prekrizanih nog sedijo na vrhu gor v Himalaji. Meditacija pomaga pri zmanjsanju stresa, strahu in drugih vsakodnevnih tezav, ki nas "ropajo" notranjega miru. Taoisticni modrijan Chaung-tzu pravi, da je meditacija, ki jo Kitajci enostavno imenujejo 'mirno sedeti in nic delati', 'duhovni post'. Tako kot fizicni post ocisti telo, tako 'duhovni post' meditiranja ocisti azum in ponovno vzpostavi duhovne moci. To se zgodi, ko prezenemo motece misli in custva. V fizicnem in duhovnem postu je proces ciscenja naraven, vendar je pogoj za zacetek tega procesa "izpraznenje" telesa in uma za dolocen cas.
Obstajajo razlicni tipi meditacije - molitev je verjetno najbolj poznana, vendar pa so tu se TM (transcendentalna meditacija), pozornostna meditacija (minfulness meditation), zen meditacija, budisticna meditacija in taoisticna meditacija. Vsi ti tipi meditacije imajo skupno tocko - utisati um. Namen ni odpraviti stimulacijo, ampak usmeriti svojo koncentracijo na en zdravilni element - zvok, besedo, sliko ali dihanje. Ko je um "napolnjen" z obcutkom miru, ne more kar sam od sebe spet zaceti skrbeti ali postati depresiven.
Vse tehnike meditacije lahko zdruzimo v dva osnovna pristopa:
koncentracijska meditacija pozornostna meditacija. Koncentracijska meditacija osredotoca pozornost na dihanje, sliko ali zvok (mantro), da bi tako umirili um in dovolili, da se pojavi vecje zavedanje in jasnost. To je podobno zoomu pri kameri - svoj fokus zozimo na ozko polje. Najbolj enostaven nacin koncentracijske meditacije je, da mirno sedimo in se osredotocimo na dihanje. Jogiji in tisit, ki prakticirajo meditacijo, so prepricani, da obstaja neposredna povezava med dihanjem in stanjem uma. Primer: ce je cloveka strah, ce je jezen ali raztresen, je njegovo dihanje plitvo, hitro in neenakomerno. Kadar pa je um miren in osredotocen, je dihanje pocasno, globoko in enakomerno. Ce um osredotocimo na nepretrgan ritem vdiha in izdiha to predstavlja naraven objekt meditacije. Ko osredotocimo svoje zavedanje na dihanje, postane um pozoren na dih in izdih. Rezultat tega je pocasnjejse in globje dihanje, um pa postane mirnejsi in bolj pozoren.
Pri pozornostni meditaciji clovek mirno sedi in preprosto spremlja kaj se dogaja v njegovi glavi. Ne reagira na misli, spomine, skrbi ali predstave. To pomaga vzpostaviti bolj mirno, jasno in ne reaktivno stanje uma. Pozornostno mediitacijo lahko primerjamo s sirokokotnimi lecami. Namsto, da bi zozali vid na doloceno obmocje kot pri koncentracijski meditaciji, se zavedamo celotnega podocja
MEDITACIJSKE TEHNIKE Obstaja veliko meditacijskih tehnik. Nekatere so zelo enostavne in se jih lahko hitro naucimo sami. Druge pa zahtevajo pomoc izkusenega instruktorja. V nadaljevanju bo predstavljenih nekaj preprostih tehnik. Zaradi ucinkovanja meditacije lahko na zacetku cutite doloceno nelagodje, zato je vedno pametno zaceti z izvajanjem meditacije pod nadzorom izkusenega instruktorja.
V krscanstvu meditacija pomeni meditacija osreotoceno razmisljanjr o dolocrni temi. Na Zahodu pa meditacije pomeni nasprotno od razmisljanja o doloceni temi. Cilj je lociti se od misli in predstav in odpreti tiho vrzel med njimi.
Stirje osnovni elementi tradicionalne meditacije Tukaj so nasteti stirje elementi, ki so osnova vecine tradicionalnih meditacij:
tih prostor za meditiranje drza objekt pozornosti pasiven odnos Tih prostor
Najboljse okolje za izvajanje meditacije je podobno lezanju ali sedenju z namenom sprostitve misic. Sedite v mirnem okolju. Kasneje boste mogoce lahko meditirali tudi v okolju, ki ni tako mirno (pralnice, zelezniske postaje, cakalnice pri zdravniku ali zobozdravniku… .
Drza
Zavzeti doloceno drzo je osrednjega pomeni pri vecini meditacij. Glavna znacilnost drze pri meditiranju je ravna hrbtenica. Sedeca drza je boljsa kot lezeca. Razlog za to je v tem, da je lezanje polozaj v katerem spimo in meditiranje v tem polozaju se lahko konca s spanjem. Pravi polozaj za meditacijo bi lahko opisalo kot pozoren in sproscen. Na zahodu menijo, da je idealna drza za meditacijo sedenje s prekrizanimi nogami, glava in hrbet v vertikalni liniji. V klasicni lotus drzi sta nogi prekrizani, stopala pa na stegnih. Te drze so tezke in na zacetku celo bolece.
Objekt pozornosti
Objekt pozornosti je lahko mantra ali dihanje. Mantra je navadno beseda ali zlog v Sanskritu. Ce se odlocite za dihanje. usmerite pozornost na nezno dviganje trebuha.
Pasiven odnos
Ta zadnji element je najpomembnejsi. Pasivni odnos pomeni, da na motnje iz okolja - zvoki, mravljinci v telesu… in misli ter predstave gledamo ravnodusno in loceno. Pustimo jih, da pridejo in grejo, kot majhni oblacki na nebu. Toda vsakic, ko se zavemo, da je nasa pozornost "pobegnila" stran od mantre ali dihanja in ste zaceli logicno razmisljati ali se zanimati za zvoke ali druge obcutke, ponovno vrnite pozornost na objekt meditacije.
PREPROSTA MEDITACIJA
Ta meditacija je dobra zato, ker nas seznani z obcutkom relaksacije. Naj meditacija postane del vasega dneva. Vsak dan si vzemite 10 do 20 minut, ce je mogoce ob istem casu.
izberite mirno mesto, kjer vas ne bo nihce motil, mirno sedite v udobnem polozaju, odstranite motnje za cas, ko meditirate, odlocite se koliko casa boste meditirali in se drzite tega, izberite besedo, ki vam veliko pomeni. Neverni ljudje lahko izberejo nevtralno besedo kot npr. mir ljubezen. Drugi lahko uporabite besede iz molitve. Lahko pa tudi besedo "om", zaprite oci - tako se boste lazje zbrali, sprostite misice od glave do stopal. Zacnite s celom. Zavedajte se napetosti, ko vdihnete. Sprostite vse napetosti, ki izdihnete. Pocasi tako potujte po celem telesu., dihajte pocasi in naravno in ponavljajte besedo, ki ste jo izbrali pri vsakem izdihu, zavzemite pasiven odnos. Ne skrbite ali delate prav. Ko v vase misli pridejo druge misli, recite: "No ja" in se nezno vrnite k ponavljanju "svoje" besede. To pocnite 10 do 20 minut. Lahko odprete ocI, da pogledate na uro, na uporabljajte pa alarma. Ko koncate sedite mirno se minuto. Najprej imejte ocI zaprte, nato pa jih odprite. Ne vstanite takoj, pocakajte minuto ali dve, nacrtujte taksno meditacijo enkrat ali dvakrat dnevno.
|