Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 5604 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
02.09.2004 at 22:39:39
 
Ravno se poglabljam v psihologijo otroške risbe, pa naj delim z vami izkušnjo jungovskega psihologa Gregga M. Furtha.

Dobil je nalogo preučiti otroško risbo (človeška figura), brez da bi dobil podatke o tem, kdo jo je narisal.
Prvi vtisi ob opazovanju risbe so bili: utrujenost, agonija, obraz "starega človeka". Domneval je, da je otrok trpel za hudo boleznijo, ki je načela njegovo telo in glavo. Nekateri detajli na sliki so bili nenavadni - oblika nosu, ozek, podaljšan vrat, rdeč znak na ramenu...

Kasneje je izvedel, da je risbico narisal 6 letni fantek, ki je umrl za želodčnim rakom.  Njegova bolezen je bila diagnostirana v marcu, v juniju več ni mogel samostojno jesti - pričeli so ga intravenozno hraniti (znak na ramenu!), ,v novembru so mu skozi nos vstavili tubo za drenažo želodčnih izločkov (če sem prav prevedla "gastric secretions") - nenavadna oblika nosu!.  V decembru so mu morali za lažje dihanje vstaviti cevko v vrat- oblika vratu!, na Božični večer pa je umrl.

Kar je psihologa še posebej pretreslo, je bil naknadno pridobljen podatek, da je deček to risbo narisal 10 mesecev pred postavitvijo diagnoze. Slika je torej vsebovala napoved bolezni z vpogledom tako v psiho kot v fizično telo.  Kot bi bil v otrokovi psihi "moder star mož", ki je otroka vodil skozi to, kar se je imelo zgoditi.


Zdi se, da obstaja direktna nezavedna povezava med psihično in somatsko anomalijo.
Ko se nezavedno izraža skozi risbo, pogosto izraža potencialno moteče somatske anomalije, katere naš zavestni razum odklanja- ker je nanje še nepripravljen ali ker jih ne more razumeti.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #1 - 02.09.2004 at 22:44:31
 
Še vir- če bi koga zanimalo:

The secret world of drawings (A jungian approach to healing through art) - Gregg M. Furth
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #2 - 03.09.2004 at 09:05:51
 
Smileyja, Lilith , res je in zunaj že na veliko uporabljajo tako terapijo ...
sama sem ugotovila tudi po risbah ...šokantno ...da hči moje prijateljice jemlje heroin...
mislim , da si dala odlično temo in , da se veliko ljudi sploh ne zaveda , kako si s tem lahko pomagajo ...
hvala ti... Smiley
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #3 - 03.09.2004 at 17:28:45
 
arelena wrote on 03.09.2004 at 09:05:51:
Smileyja, Lilith , res je in zunaj že na veliko uporabljajo tako terapijo ...
sama sem ugotovila tudi po risbah ...šokantno ...da hči moje prijateljice jemlje heroin...
mislim , da si dala odlično temo in , da se veliko ljudi sploh ne zaveda , kako si s tem lahko pomagajo ...
hvala ti... Smiley


kak recimo pa si to ugotovila, morda intuitivno, in kolko je stara tale punčka od tvoje prijateljice, kaj je narisala?

Back to top
 
 
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #4 - 04.09.2004 at 13:50:34
 
Lilith wrote on 02.09.2004 at 22:39:39:
Ravno se poglabljam v psihologijo otroške risbe, pa naj delim z vami izkušnjo jungovskega psihologa Gregga M. Furtha.

Dobil je nalogo preučiti otroško risbo (človeška figura), brez da bi dobil podatke o tem, kdo jo je narisal.
Prvi vtisi ob opazovanju risbe so bili: utrujenost, agonija, obraz "starega človeka". Domneval je, da je otrok trpel za hudo boleznijo, ki je načela njegovo telo in glavo. Nekateri detajli na sliki so bili nenavadni - oblika nosu, ozek, podaljšan vrat, rdeč znak na ramenu...

Kasneje je izvedel, da je risbico narisal 6 letni fantek, ki je umrl za želodčnim rakom.  Njegova bolezen je bila diagnostirana v marcu, v juniju več ni mogel samostojno jesti - pričeli so ga intravenozno hraniti (znak na ramenu!), ,v novembru so mu skozi nos vstavili tubo za drenažo želodčnih izločkov (če sem prav prevedla "gastric secretions") - nenavadna oblika nosu!.  V decembru so mu morali za lažje dihanje vstaviti cevko v vrat- oblika vratu!, na Božični večer pa je umrl.

Kar je psihologa še posebej pretreslo, je bil naknadno pridobljen podatek, da je deček to risbo narisal 10 mesecev pred postavitvijo diagnoze. Slika je torej vsebovala napoved bolezni z vpogledom tako v psiho kot v fizično telo.  Kot bi bil v otrokovi psihi "moder star mož", ki je otroka vodil skozi to, kar se je imelo zgoditi.


Zdi se, da obstaja direktna nezavedna povezava med psihično in somatsko anomalijo.
Ko se nezavedno izraža skozi risbo, pogosto izraža potencialno moteče somatske anomalije, katere naš zavestni razum odklanja- ker je nanje še nepripravljen ali ker jih ne more razumeti.



Mi smo v četrtem letniku gimnazije pri psihologiji za maturo kot štos risali drevo. Potem je profesorica na hitro navedla samo nekaj podatkov, ki jih je pri vsakem potegnila iz naših risb. Vsi smo bili fascinirani, mene je še posebej presenetila, ko mi je rekla, da sem pri starosti 5 let doživel travmo. Kasneje sem se pogovoril z njo, saj se nisem spomnil ničesar takega, pa mi je svetovala, da se o tem pogovorim doma. Ko sem to omenil mami, je prebledela kot stena. Razložila mi je vse, kaj se je v tistem času dogajalo z očetom in njo, in sem se začel zopet zavedat določenih podrobnosti tudi sam (veliko stvari sem potlačil v podzavest).

Pred časom pa sem to tehniko izvedel na nekaj prijateljih, s katerimi smo se redno srečevali na nekakšnih delavnicah, kjer smo obravnavali teme osebne narave z namenom deljenja izkušenj in samorefleksije. Preštudiral sem učbenik Risba drevesa od nekega sloveskega psihologa (ime mi je ušlo) in malo za šalo malo za res izvedel "analizo" risb. Vsi so bili zaprepadeni nad tem, kaj vse se izrazi na preprosti risbi drevesa. Sploh to velja pri otrocih, ki se besedno še niti ne znajo tako dobro izražati.

Fascinantna in zame nova pa je ideja, da bi bila človekova psiha povezana s prihodnostjo. Mhm...zanimivo. ??? Shocked
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #5 - 04.09.2004 at 19:44:59
 
Se mi zdi, da v teh risbah, posebej če so spontane, da zraven nič ne razmišljamo, se pravi, da izklopimo racionalne funkcije (npr. na tak način rišejo nekateri slikarji, tako rekoč v transu)- tako lažje pride podzavest (intuicija) ali "občutek iz črevesja" (ko nekaj naprej zaznavamo oz. slutimo) do svojega izraza - to je seveda dosti bolj izrazito pri otrocih, ki še na splošno ne kooparirajo toliko z razumom kot odrasli človek. Po moje je v tem primeru šlo za neke vrste prekognicijo, da mu je podzavest odstrla pogled v njegovo lastno prihodnost, ki je bila neizogibna in zato dovršena....
Back to top
 
 
IP Logged
 
umrljivi
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 39

Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #6 - 11.09.2004 at 03:00:27
 
Lilith wrote on 02.09.2004 at 22:39:39:
Ravno se poglabljam v psihologijo otroške risbe, pa naj delim z vami izkušnjo jungovskega psihologa Gregga M. Furtha.

Dobil je nalogo preučiti otroško risbo (človeška figura), brez da bi dobil podatke o tem, kdo jo je narisal.
Prvi vtisi ob opazovanju risbe so bili: utrujenost, agonija, obraz "starega človeka". Domneval je, da je otrok trpel za hudo boleznijo, ki je načela njegovo telo in glavo. Nekateri detajli na sliki so bili nenavadni - oblika nosu, ozek, podaljšan vrat, rdeč znak na ramenu...

Kasneje je izvedel, da je risbico narisal 6 letni fantek, ki je umrl za želodčnim rakom.  Njegova bolezen je bila diagnostirana v marcu, v juniju več ni mogel samostojno jesti - pričeli so ga intravenozno hraniti (znak na ramenu!), ,v novembru so mu skozi nos vstavili tubo za drenažo želodčnih izločkov (če sem prav prevedla "gastric secretions") - nenavadna oblika nosu!.  V decembru so mu morali za lažje dihanje vstaviti cevko v vrat- oblika vratu!, na Božični večer pa je umrl.

Kar je psihologa še posebej pretreslo, je bil naknadno pridobljen podatek, da je deček to risbo narisal 10 mesecev pred postavitvijo diagnoze. Slika je torej vsebovala napoved bolezni z vpogledom tako v psiho kot v fizično telo.  Kot bi bil v otrokovi psihi "moder star mož", ki je otroka vodil skozi to, kar se je imelo zgoditi.


Zdi se, da obstaja direktna nezavedna povezava med psihično in somatsko anomalijo.
Ko se nezavedno izraža skozi risbo, pogosto izraža potencialno moteče somatske anomalije, katere naš zavestni razum odklanja- ker je nanje še nepripravljen ali ker jih ne more razumeti.



Na tem forumu si pa hitro šolan  Cheesy
Prebereš knjigo in že si strokovnjak  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #7 - 13.09.2004 at 00:26:50
 
exodus wrote on 04.09.2004 at 19:44:59:
Se mi zdi, da v teh risbah, posebej če so spontane, da zraven nič ne razmišljamo, se pravi, da izklopimo racionalne funkcije (npr. na tak način rišejo nekateri slikarji, tako rekoč v transu)- tako lažje pride podzavest (intuicija) ali "občutek iz črevesja" (ko nekaj naprej zaznavamo oz. slutimo) do svojega izraza - to je seveda dosti bolj izrazito pri otrocih, ki še na splošno ne kooparirajo toliko z razumom kot odrasli človek. Po moje je v tem primeru šlo za neke vrste prekognicijo, da mu je podzavest odstrla pogled v njegovo lastno prihodnost, ki je bila neizogibna in zato dovršena....


Saj slikarji ravno skozi svoje slike razkrijejo velik del svoje (čustvene) preteklosti...pravzaprav je pri vseh zvrsteh umetnosti tako - pesniki, pisatelji, režiserji....vsi izražajo sebe...svoj zavestni del, pa tudi tistega nezavednega, neozaveščena čustva...
In mi , navadni smrtniki, jih beremo, gledamo na velikem platnu...in preko njihovih stvaritev izživljamo svoja (ne)ozaveščena čustva...

Fascinantno pri zgoraj opisanem primeru pa mi je bilo to, da risba ni izražala preteklosti...pač pa prihodnost...
Takšne stvari pa me res spravijo na kolena in vedno znova me napolnijo z globokim strahospoštovanjem do našega nezavednega.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #8 - 13.09.2004 at 11:10:16
 
umrljivi wrote on 11.09.2004 at 03:00:27:
Na tem forumu si pa hitro šolan  Cheesy
Prebereš knjigo in že si strokovnjak  Roll Eyes

To pa ni res, za to da bi se na tem forumu postavil kot strokovnjak, pa res ni treba brati knjig.
Saj to nam najlepše kažeš prav ti, ki si napotil že kar lepo število ljudi tukaj na psihiatrično obravnavo, še največ kar na hospitalizacijo na zaprte oddelke.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #9 - 13.09.2004 at 12:07:26
 
Grin Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #10 - 13.09.2004 at 17:52:52
 
bp-ja za predsednika  Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Nezavedno govori skozi (otroško) risbo
Reply #11 - 13.09.2004 at 23:10:04
 
Lilith wrote on 13.09.2004 at 00:26:50:
Fascinantno pri zgoraj opisanem primeru pa mi je bilo to, da risba ni izražala preteklosti...pač pa prihodnost...

... ali pa morda sedanjost.

Glede na to, da tako malo vemo tako o možganih, kot o človekovem imunskem sistemu, začetnih odzivih na nekatere bolezni, kot o povezavah med vsemi temi rečmi, tega odgovora ne moreš enostavno izključit (bolezen se ne začne z diagnozo).

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1