Bardo_Thodol wrote on 31.08.2004 at 11:37:30:Nehierarhičnost družbe je dejansko utopija (da ne rečem zabloda in mlatenje prazne slame), ki se, kako ironično, ravno v tistih družbah, ki tako nehierarhično enakost najbolj propagirajo, hierarhičnost najbolj razbohoti, celo preko vsake (razumne) mere.
Podpišem!
Bardo_Thodol wrote on 31.08.2004 at 11:37:30:Nekje sem že omenil, da v vsaki samoorganizirajoči mreži nujno prihaja do pojavljanja takoimenovanih hubov
(vozlišč z mnogo več povezavami, kot jih imajo druga vozlišča)
In ker je družba ne samo ena mreža, ampak kar splet neštetih mrež, v njej nujno prihaja tudi do različnih oblik hierarhije.
Gre preprosto za učinkovitost razdeljevanja vlog. Tako bo naprimer v zdravstvu imel zdravnik vedno več pristojnosti odločanja o zdravljenju pacienta (in več stikov s pacienti) kot naprimer strežnica ali policaj, policaj bo imel pa vedno večje pristojnosti glede vzdrževanju reda in miru (in tudi več stikov s prestopniki), kot naprimer zdravnik.
Glede zdravljenja je torej zdravnik neizogibno višje v hierarhiji od policaja, glede vzdrževanja "splošnega reda in miru" pa je višje v hierarhiji od zdravnika policaj.
Zanimivo. To je pa skoraj tako kot jin-jang. Policist je npr. bolj jang od zdravnika, ki je spet bolj jang od npr. čistilke. Policist je bolj jin od npr. elektroinženirke ta pa bolj jin od npr. magistra prava.
Krasno. (to ni mišljeno sarkastično in ne cinično) Ampak še vedno smo žal samo pri teoriji. Ali se motim?