Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4020 times)
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Mučne situacije
19.07.2004 at 10:24:22
 
múčen -čna -o prid., múčnejši (ú ū)

1. ki zaradi neprimernosti povzroča veliko zadrego, napetost: pretrgati mučen molk; prepir je bil za nevtralnega opazovalca zelo mučen / zaiti v mučen položaj; sam ni vedel, kako bi rešil to mučno zadevo / odgovor je napravil mučen vtis zelo neprijeten  

2. ki povzroča veliko neugodje, trpljenje: mučni spomini; vztrajal je v mučni legi, da bi vse videl; zaradi slabotnosti ne bi prenesla mučnega izpraševanja / v osmrtnicah po mučni bolezni nas je zapustil naš dragi oče / življenje je občutil kot mučno breme hudo, težko // poln težav, trpljenja: pripravljal mu je mučne dneve; mučno življenje

3. ki zahteva dosti napora, truda, potrpljenja: začel se je najbolj mučen del poti; od mučnega gledanja so se mu oči solzile; mučno ponavljanje; dolgo, mučno reševanje múčno 1. prislov od mučen:  mučno ponavljati; čas se je mučno vlekel 2. ekspr., v povedni rabi izraža neprijetnost česa: mučno je bilo gledati, kako vse propada; mučno je govoriti o teh stvareh // s smiselnim osebkom v dajalniku izraža neugodje, zadrego: mučno mu je bilo, ko so ga vsi gledali in izpraševali
-------------------------

Imam tu pa tam kak spomin, ob katerem me kar zvije v želodcu in ga nikak ne morem predelat in tu in tam se mi zgodi kaka situacija, za katero lahko rečem, da je mučna in ki včasih preide v kak mučen spomin, če je hitro ne ozavestim.

A se je že kdo ukvarjal s tem, kaj vsebuje vse ta občutek in kako ga reševat? Se mi zdi, da gre za razdvojenost med podobo, ki bi jo na vsak način rada ohranila o sebi in dejstvi, ki jo zanikajo. Se pojavi občutek kot opozorilo na situacijo, v kateri zanikam to, kar je, kar sem?

"ki zaradi neprimernosti povzroča veliko zadrego, napetost:"

???
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




kar je, kar sem? Re: Mučne situacije
Reply #1 - 19.07.2004 at 10:54:17
 
Devi wrote on 19.07.2004 at 10:24:22:
Imam tu pa tam kak spomin, ob katerem me kar zvije v želodcu in ga nikak ne morem predelat in tu in tam se mi zgodi kaka situacija, za katero lahko rečem, da je mučna in ki včasih preide v kak mučen spomin, če je hitro ne ozavestim.

A se je že kdo ukvarjal s tem, kaj vsebuje vse ta občutek in kako ga reševat? Se mi zdi, da gre za razdvojenost med podobo, ki bi jo na vsak način rada ohranila o sebi in dejstvi, ki jo zanikajo. Se pojavi občutek kot opozorilo na situacijo, v kateri zanikam to, kar je, kar sem?

"ki zaradi neprimernosti povzroča veliko zadrego, napetost:"

???


Uh, hvala za tole, Devi. Celo jutro že ima mojo pozornost ene vrste stiska.

Edino, kar mi je prišlo na pamet okol tega, kar si napisala je, ali lahko nekaj ozavestiš, brez da sprejmeš mučen spomin? Morda zaradi nedopuščanja le-tega nastaja mučna situacija?

Jaz bi celo rekla, da mi ne gre za ohranjanje podobe zavestno, ker je v mučnem trenutku nimam izrisane. Hm, nedoločenost. Torej ne vidim povezave, da bi zavestno ne sprejemala dejanskega stanja. Pravijo, da si bojevnik ne more privoščiti ostati ob nedoločenih.

Morda so mučne situacije tiste, ki za razliko od dosedaj popularnega načina učenja, terjajo delovanje. Nek korak v neznano.

Konec nedelovanja - začetek delovanja.
Konec delovanja - začetek nedelovanja.

Najti se.

Mučna situacija je lahko zavzemala velik "časovni in prostorski" razpon v nekogar življenju, zadnji čas pa se dogaja vse in vsem zelo intenzivno.

Aja, pa še ta stavek sem se spomnila: iluzije so zelo pogoste pred smrtjo uma.

Iz tega pol en preblisk; nimamo pred kom "umreti" ???

Lepo si napisala:
kar je, kar sem?

"ki zaradi neprimernosti povzroča veliko zadrego, napetost:"
 
:hug:


Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Mučne situacije
Reply #2 - 19.07.2004 at 11:42:59
 
Se mi zdi, da bi tole tukaj tudi našlo svoje mesto v smislu življenje kot sex v barvah kot jih je lola opisala:

lola wrote on 19.07.2004 at 11:11:29:
Seks je veliko več kot orgazem oziroma orgazem je le del seksa. Seks je odnos, ljubezen, pričakovanje, misel, pogled, dotik, objem, poljub, vzburjenje, božanje, orgazem, predajanje, sprejemanje.
Za žensko je lahko ljubljenje s partnerjem izjemno lepo tudi če ni vsakokrat orgazma.



Back to top
 
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Mučne situacije
Reply #3 - 19.07.2004 at 11:58:39
 
Tole je pa zdaj naveza...   8)

Ravno včeraj sem po dolgem času pomislila nato, spomini... neprijetni.

Kaj se je zgodilo, kaj bi storila sedaj? Nisem več ista. Se spreminjam-o. Gremo naprej.

Prišla sem do zaključka, da:

- nisem popolna, delam napake,
- škoda tratiti energijo za dogotke, ki jih ni več mogoče spremeniti.

Srečno, draga Devi  Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Mučne situacije
Reply #4 - 19.07.2004 at 16:01:43
 
Quote:
Edino, kar mi je prišlo na pamet okol tega, kar si napisala je, ali lahko nekaj ozavestiš, brez da sprejmeš mučen spomin? Morda zaradi nedopuščanja le-tega nastaja mučna situacija?

Po moje ozaveščanje že vključuje sprejemanje, drugače tak najbrž ne gre. Samo za nazaj, recimo, meni nič kaj dosti ne pomaga sprejemat, da sem lahko tud taka pa taka (sposobna se zlagat, ...), ker se situacija nič kaj ne spremeni. Zato bi rada razumela, kak vzvod sploh je ta občutek mučnosti in v kakšnih okoliščinah se pojavlja.

Quote:
Morda so mučne situacije tiste, ki za razliko od dosedaj popularnega načina učenja, terjajo delovanje. Nek korak v neznano.

zanimivo za razmislit

Quote:
Iz tega pol en preblisk; nimamo pred kom "umreti" ???

asovsko Kiss

soncnica wrote on 19.07.2004 at 11:58:39:
Kaj se je zgodilo, kaj bi storila sedaj? Nisem več ista. Se spreminjam-o. Gremo naprej.

- nisem popolna, delam napake,
- škoda tratiti energijo za dogotke, ki jih ni več mogoče spremeniti.

ala ti vera, da ti rata tolko na široko vse spucat iz sebe Kiss


A bi lahko izhajala mučnost iz besede mučenje? al pa učenje? učenje skoz muke? Wink

Se mi je ustavilo ono o neprimernosti, ki povzroči veliko zadrego... recimo, če te dobijo ko opravljaš, al pa kej tacga Wink to je mučna situacija, ki te ujame pri neprimernem dejanju. Sam na kaj se pa neprimernost nanaša? na neke družbeno-moralne-primerne stvari al na osebno moralne?

Ko doma opaziš, da imaš na zobu naliman kos hrane, pa si se celi večer smejal v družbi in ti tega noben ni rekel... to je tud mučno, a ni? Grin te je sram, bi najrajši čas nazaj zavrtil, da se to nikol ne bi zgodilo. Zakaj te je sram?

Nikol ti ni mučno, če nisi v družbi al pa če ni stvar v povezavi z družbo, torej gre za nek kratki stik v socialnih interakcijah.

Lahko ti je mučno tudi, ko opazuješ interakcijo nekoga drugega, če se je nekdo neprimerno odzval na nekaj ali nekoga. Recimo, če nekdo ne sprejme ponujene roke, ki se mu ponuja, te je sram zaradi njega, da se je tak odzval (če se preveč vživljaš v druge ljudi, sej drugač verjetno ne).

Mučno je, če te nekdo zavrne, dostkrat tudi, ko se za nazaj spomniš, kako si ti kdaj koga.

A pride do mučne sitacije zarad nedopuščanja, da bi bli taki kot smo, al pa da nam nekdo drugi ne dopusti, da bi bli v redu taki kot smo, in v situacijah, za katere smo naučeni da so neprimerne, nenaravne, da se v glavnem sploh ne bi smele zgodit. Zakaj se ne bi smele zgodit? Ker bi blo boljše, če jih ne bi blo. (Pa vseeno so.) Zakaj bi blo boljše, da jih ne bi blo? Ker je to neke vrste družbeni tabu, socialna slepa pega? A je to ego kajla egu, da se kaj naučiš? Ima to kaj z dušo veze?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Mučne situacije
Reply #5 - 19.07.2004 at 16:10:25
 
soncnica wrote on 19.07.2004 at 11:58:39:
Prišla sem do zaključka, da:

- nisem popolna, delam napake,
- škoda tratiti energijo za dogotke, ki jih ni več mogoče spremeniti.




Taprvo meni (še kar) gre.

Samo, s tem ukvarjanjem s preteklostjo je pa tricky. Ker včasih kaj enostavno potisnemo stran, kao, sej ni pomembno / se me ne tiče  ipd. -- v resnici pa smo lepo pospravli lepo not vase, pod tisti pokrov, kjer se kuhajo vse mogoče svinjarije. Grin
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Mučne situacije
Reply #6 - 19.07.2004 at 16:14:54
 
Devi wrote on 19.07.2004 at 16:01:43:
Nikol ti ni mučno, če nisi v družbi al pa če ni stvar v povezavi z družbo, torej gre za nek kratki stik v socialnih interakcijah.



To meni diši po nasilju družbe (skozi svoje norme in pravila) do posameznika.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mučne situacije
Reply #7 - 19.07.2004 at 16:22:59
 
a da posameznik preveč ponotranji neka družbena pravila obnašanja, ki ga potem žrejo, ko jih prekrši on al pa kdo drugi?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Mučne situacije
Reply #8 - 19.07.2004 at 21:19:33
 
Quote:
Edino, kar mi je prišlo na pamet okol tega, kar si napisala je, ali lahko nekaj ozavestiš, brez da sprejmeš mučen spomin? Morda zaradi nedopuščanja le-tega nastaja mučna situacija?


Devi wrote on 19.07.2004 at 16:01:43:
Po moje ozaveščanje že vključuje sprejemanje, drugače tak najbrž ne gre. Samo za nazaj, recimo, meni nič kaj dosti ne pomaga sprejemat, da sem lahko tud taka pa taka (sposobna se zlagat, ...), ker se situacija nič kaj ne spremeni. Zato bi rada razumela, kak vzvod sploh je ta občutek mučnosti in v kakšnih okoliščinah se pojavlja.

Jaz bi vsekakor rekla, da je res, da sprejemanje vključuje tudi ozaveščanje, ne bi se pa strinjala s tem, da velja tudi obratno - da ozaveščanje torej že vključuje sprejemanje.

Ključ do miru tiči po mojem mnenju v odpuščanju. Ko boš odpustila, tudi spomin ne bo več mučen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Mučne situacije
Reply #9 - 20.07.2004 at 09:17:46
 
Devi wrote on 19.07.2004 at 16:22:59:
a da posameznik preveč ponotranji neka družbena pravila obnašanja, ki ga potem žrejo, ko jih prekrši on al pa kdo drugi?


Kadarkoli dovolimo drugim, da nam določajo našo ceno oz. da nas vrednotijo, se ujamemo v željo ugajati, biti dovolj dober za zunanjega ocenjevalca. Te stvari so v tesni povezavi s človekovo samopodobo in občutkom lastne vrednosti. Višje kot se cenimo, manj je notranjih pogojev, da nas zmorejo oblatiti sodbe oz. pravila drugih.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Mučne situacije
Reply #10 - 20.07.2004 at 11:14:33
 
SmileyLilith...odlično
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Mučne situacije
Reply #11 - 20.07.2004 at 11:27:36
 
Lilith wrote on 20.07.2004 at 09:17:46:
Višje kot se cenimo, manj je notranjih pogojev, da nas zmorejo oblatiti sodbe oz. pravila drugih.



To je eno od mojih načel v tem življenju. Skratka, ker se cenim, NE uporabljam kozmetike Loreal.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Mučne situacije
Reply #12 - 20.07.2004 at 12:31:34
 
ja...

Ko sem bila stara prib. 12 let sem se zlagala in potunkala prijateljico v "drek".
Back to top
 
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Mučne situacije
Reply #13 - 20.07.2004 at 12:35:11
 
Tega ne morem spremeniti.

Mi je nerodno in mučno.
Sedaj tega ne bi nikoli naredila in mi je žal.

A nič ne pomaga.

Tako je bilo.
Poskusim, da bi sedaj delam drugače.

Vem, da nisem bila zlobna oz. tega nisem naredila, da bi drugega prizadela, ampak, da bi sebe rešila. Nisem prevzela odgovornosti za svoja dejanja.

Nekaj sem se naučila. Konec zgodbe.  -

Ko si priznaš in odpustiš, ni več slabega občutka.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Mučne situacije
Reply #14 - 20.07.2004 at 12:46:08
 
soncnica wrote on 20.07.2004 at 12:31:34:
ja...

Ko sem bila stara prib. 12 let sem se zlagala in potunkala prijateljico v "drek".




Aha, a taka si tudi bila, aha, zdaj te pa imamo  Grin Grin Grin

Pa eno vprašanje : Kako dolgo je pa po temu tunkanju v drek še ta tvoja prijateljica smrdela  ???  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1