japka
|
Zgodovina konoplje kot zdravilnega sredstva
Konoplja, botanično imenovana Cannabis, obstaja že tisoče let. Njena uporaba, tako medicinska kot rekreativna, je zabeležena skozi stoletja. Do leta 1937 so jo redno zdravniško predpisovali tudi v ZDA. Navkljub prohibiciji, je konoplja ena od najbolj uporabljanih drog po svetu.
Rastlina Cannabis je bila poznana kot zdravilna rastlina že od starodavnih časov. Na Kitajskem se njena uporaba omenja že v najstarejših zapisih kot sredstvo za blaženje simptomov revmatizma, malarije, zaprtja in "odsotnosti misli". V rimskih časih je bila omenjana v zdravniških zapisih Galcev kot "napitek iz semen", ki je preprečeval bolečine v ušesih, zmanjševal spolno slo in vetrove. Prav tako so ga redno priporočali za učinkovito lajšanje boleččin. Najstarejši fizični dokazi o uporabi konoplje v medicinske namene izvirajo iz Egipta, kjer so v grobnicah našli ostanke mladega dekleta, ki je umrlo ob porodu. Ob ostankih so našli sledove hašiša, ki so ga domnevno uporabljali za zmanjševanje porodnih težav.
Medicinske lastnosti konoplje je leta 1839 v Evropi predstavil irski zdravnik William B. O'Shaugnessy. V Indiji se je naučil njene uporabe in potem doma eksperimentiral ter izdeloval tinkture na osnovi alkohola. Z njimi je zdravil revmatizem, steklino, kolero, tetanus in krče. V viktorijanskih časih je bila konoplja uporabljana predvsem za lajšanje bolečin pri boleči menstruaciji in porodu, astmi, migrenah, živčnih bolečinah in starostni nespečnosti. Njena uporaba se je močno zmanjšala ob koncu 19. stoletja, saj so na trg prišla močnejša in bolj konvencionalna zdravila. Po zmanjšani aktivnosti uporabe v prvi polovici 20. stoletja, predvsem zaradi prohibicije, se je obravnavanje konoplje kot zdravilnega sredstva ponovno okrepilo predvsem zaradi "norih šestdesetih", ko se je izrazito povečalo občasno uživanje.
V zgodnjih sedemdesetih je nekaj mladih, obolelih za rakom, ugotovilo, da jim pokajen joint ublaži nagnjenost k bljuvanju, ki je posledica intenzivne kemoterapije. Klinične študije na harvardski univerzi in drugod so kaj kmalu potrdile lastnosti konoplje kot blažila nagnjenosti k bljuvanju. Medtem so tudi drugi pacienti odkrivali, da jim konoplja olajša težave z glavkomom, kroničnimi bolečinami in mišičnimi krči (posledice poškodb hrbtenice, multiple skleroze).
Sedanje stanje? V ZDA so prebivalci dveh zveznih držav, Arizone in Kalifornije na referendumu leta 1996 izglasovali, da se lahko konoplja uporablja v medicinske namene, ce konvencionalna zdravila ne delujejo. Pacienti s pozitivnim mnenjem zdravnika in pečatom države lahko doma gojijo in pridelujejo konopljo. Seveda izključno zase in kot zdravilno sredstvo.
VIR: Rosenthal E., Mikuriya T.(M.D.), Gieringer D.:"Marijuana Medical Handbook (guide to therapeutic use)" Quick American Archives 3-100 1997
|