Toni_Zamene
4
  
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339
Gender:
|
V tej diskusiji se v celoti pridružujem povedanemu s strani Lilith.
To mi potrjuje tudi branje knjige Ljubezen v času osamljenosti ( Paul Verhaeghe ). Priporočam, ker na lep način postavi v psihološki in kulturni dimenziji na svoje mesto življenjske vsebine, ki jih v tem topicu zastopajo posamezniki.
Nekaj izvlečkov:
" Kaj je torej gon ? Je nekaj, kar je v sebi protislovno. Gon je izvor užitka, ki si ga subjekt ne želi. V tem smislu sta gon in želja nasprotna kot " lepotica in zver " - ali še bolje, sta kot meni domači "jaz" v nasprotju z "nejazom"........ " Najhujše , kar se lahko zgodi nekomu, ki ga preveva želja, je njena takojšnja izpolnitev.... Naloga želje je, da počloveči potrebo in uživa v njej, v nasprotju s takojšnjo zadovoljitvijo potreb v živalskem svetu....."
" Želja, v nasprotju z gonom, noče biti zadovoljena, če zadovoljitev vključuje konec. Nasprotno, če domnevamo, da ima želja cilj, mora ta ostati nedotaknjen, da omogoči nadaljevanje. Cilj želje je še naprej želeti. Užitek, ki izhaja iz neutoložaljive želje, ima drugačno naravo kot užitek izpolnitve želje. Zdi se , da gre za dva povsem različna užitka. Pri želji je pogosto tako, da se njena zadovoljitev zdi kot razočaranje, kar kaže, da prvo obliko užitka doživljamo kot pomembnejšo. Malček, ki v tednih pred božičem lista po reklamnih prospektih, vedno išče " tisto ", poskuša se odločiti. V resnici se zelo malo razlikuje od najstnika, ki lista po prepovedani reviji in ki prav tako sanja o "tistem" in tudi iščoč omahuje. V obeh primerih "tisto" nikoli ne izpolni pričakovanj. V prehodu od želje do zadovoljitve se izgubi nekaj, česar se ne da izraziti v želji niti doseči v izpolnitvi. .."
V knjigi najdemo poglavje z naslovom : Perverzni nadjaz: Uživaj! -..." Novi ukaz nadjaza se glasi - uživaj zdaj, uživaj čim več in uživaj čim dalj. Sodoben vsesplošen slogan se glasi : " Uživati zdaj." .... " Sodoben hedonist na prvi pogled v tem ne bo videl problema - ravno nasprotno. Kaj bi lahko bilo narobe z ugodjem, razen tega, da doslej pač ni bilo vsem na voljo v enaki meri ?.....Nepričakovan učinek zapovedi uživanja je lepo povzel Lacan v tem, kar je imenoval plus-de-jouir . Ta neprevedljiva besedna igra nam nakaže povezavo med nenehno zahtevo po stopnjevanju v uživanju (plus, encore plus ) in izgubo užitka ( plus de ). Če povzamemo, neredko se celo dogaja, da se tisti, ki si privoščijo, na poti do tega neomejenega uživanja srečajo s še bolj nepričakovanim učinkom : s tesnobo. Užitek in tesnoba sta dve plati iste medalje. Vprašamo se lahko, ali ni morda razlika v temeljih povezana z načinom, kako si razlagamo svoje izkustvo. Če zadevo interpretiramo v smeri tesnobe, rezultata ni težko predvideti : " bitka ali beg ". Mimogrede, zdaj nismo več pri aperitivu, ampak smo srečali lik onstran objekta. Vsi ugovori proti temu ozadju,proti užitku, tesnobi in agresivnosti, bodo osredotočeni na žensko, ki si jo je treba bodisi podrediti bodisi ji ubežati. Ženska zastopa nekaj čisto drugačnega, nekaj neopredeljivega, nekaj , kar je dejansko onkraj vsake oblike delnega užitka. Ko je Zevs nekoč po enem izmed prepirov z ženo Hero povprašal modreca Tereziasa, kdo je deležen največ užitka, mu je ta odgovoril, da je ženska deležna desetkrat več užitka kot moški. To je lik, pred katerim jo moški ucvre. "
Zaenkrat naj bo dovolj tega prepisovanja. Toni.
|