Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8545 times)
Kr_eden
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #15 - 31.03.2004 at 22:28:46
 
Najlepše pri zaljubljenosti pa je, ko te zavržejo kot staro cunjo, takrat spoznaš ljubezen.  Grin

Kar se zaljubljenosti tiče, je lepa, kar se ljubezni tiče, je še lepša.  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #16 - 31.03.2004 at 23:01:55
 
Nisem čist prepričana, da je zaljubljenost samo začetni stadij ljubezni, ki pozneje mine. Bolj se mi zdi, da imajo te stvari svoje cikle, ki se menjavajo. Tud ko si prepričan, da je zaljubljenost že povsem mimo in je čas za ljubezen, se ti lahko naenkrat zgodi, da očaran ostrmiš nad nečim v zvezi s partnerjem, ga spet z novimi očmi vidiš in te začne nosit kot te je na začetku. Namreč ljudje se spreminjamo, se po svoje nikoli do konca ne spoznamo in sem prepričana, da vedno še ostane kaj v rezervi, kar lahko zaljubljenost vedno znova zakuri...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #17 - 31.03.2004 at 23:21:37
 
t wrote on 31.03.2004 at 20:13:07:
vse se lahko analizira in o vsem se lahko premišljuje

(pa spet si malo pomešal iracionalno je tisto, kar ni v skladu z razumom - v danem primeru sem mnenja, da je ljubezen popolnoma v skladu z razumom pa čeprav se v njenem imenu in zaradi nje počnejo precej iracionalne stvari; zato sploh ne vem zakaj ne bi mogli o njej premišljevati)

(je pa res, da ljubezni ne moremo racionalizirati, če z racionalizacijo in racionaliziranjem misliš na organiziranje ljubezni (ali česarkoli drugega) na racionalen način; saj racionalizacija nima ničesar skupnega z analiziranjem: ne moremo vsega racionalizirati (ne moremo racionalizirati vesolja - ker je takšno kot je) lahko pa vse analiziramo in refleksiramo ter kontempliramo)


uživaj!


saj, sem rekel, ne da se mi več odgovarjat na ta tvoje suhoparne analize, pa modrovanja, niti ne dajem posebne veljave na tako pisanje, me boli kaj si misliš, niti nisem bral tega kvota zgoraj, ker me ne zanima, kar si napisal, vse iz principa..... ker ne maram volumna, oziroma kubitur, kot sem ze prej povedal.... zato ne mislim pogrevat juhe v tretjo, tretjic.... uzivaj v navajanju faktografskih podatkov, meni so bile take pisarije vedno tecne, no, saj okusi so rezlicni, boš morda le koga fasciniral s tem, mene nisi in me nikoli ne boš..... ko bos custva razclenjeval in jih upredalckal..... Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #18 - 01.04.2004 at 00:33:34
 
exorcist wrote on 31.03.2004 at 23:21:37:
saj, sem rekel, ne da se mi več odgovarjat na ta tvoje suhoparne analize, pa modrovanja, niti ne dajem posebne veljave na tako pisanje, me boli kaj si misliš, niti nisem bral tega kvota zgoraj, ker me ne zanima, kar si napisal, vse iz principa..... ker ne maram volumna, oziroma kubitur, kot sem ze prej povedal.... zato ne mislim pogrevat juhe v tretjo, tretjic.... uzivaj v navajanju faktografskih podatkov, meni so bile take pisarije vedno tecne, no, saj okusi so rezlicni, boš morda le koga fasciniral s tem, mene nisi in me nikoli ne boš..... ko bos custva razclenjeval in jih upredalckal..... Tongue



v tretje gre rado  Wink

(pa ne policaj)


ma mi je vseeno zanimivo, kako me na hitro popedenaš in mi začneš podtikati predalčkanje - konec koncev si bil pa vseeno ti tisti, ki je s tem predalčkanjem začel


(kakor hitro začneš mencati o razlikah in podobnih zadevah si namreč že pri analiziranju in predalčkanju - jeba je le, da se ti tega sploh ne zavedaš)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #19 - 04.04.2004 at 04:36:11
 
arelena wrote on 31.03.2004 at 05:10:47:
Smiley Cheesyzakaj živali ne komplicirajo ....le mi ljudje .preveč se sprašujemo in preveč vzorcev imamo in namesto da bi občutili preveč razmišljamo in primerjamo vse,tako da nam zmanjka časa za doživljanje


Tole zveni, kakor bi bilo razmišljanje nekaj slabega samo po sebi.
Osebno mislim, da je ravno v razmisljanju tista pomembna kvalitativna razlika, ki ločuje zaljubljenost od ljubezni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #20 - 12.04.2004 at 13:54:58
 
Pa še eno stvar opažam. Da z zrelostjo upada sposobnost zaljubljanja, enostavno zato, ker ni več tolikšne potrebe po simbiotičnem zlivanju z drugim.

Ali pogrešam kdaj tisto prvo zaljubljenost? Seveda jo. In se kdaj tudi regresivno spustim nazaj v tisti čas in podoživljam tiste občutke...čeravno so sedaj nekoliko zbledeli.

Ali mi je žal, da tega ne bo več? Niti ne. Ker so v moje življenje sedaj vstopili čisto novi občutki, doživetja, spoznanja.
Nekoč sem bila srečna izključno samo z Njim.
Sedaj sem preprosto srečna. Saj ne vedno. Ampak rada živim čisto vsak del svojega življenja...od najglobjega obupa navzgor.
Back to top
 
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #21 - 13.04.2004 at 08:49:24
 
Zdi se mi, da se nikoli več ne bom zaljubila, kot sem se prvič. Vsaj upam, da ne... Čist sem bila trapasta  Grin Enkrat je bilo dovolj.

Da se ne bom enkrat v jezik ugriznila.   Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #22 - 13.04.2004 at 11:22:40
 
soncnica wrote on 13.04.2004 at 08:49:24:
Zdi se mi, da se nikoli več ne bom zaljubila, kot sem se prvič. Vsaj upam, da ne... Čist sem bila trapasta  Grin Enkrat je bilo dovolj.

Da se ne bom enkrat v jezik ugriznila.   Wink




zarečenega kruha se največ poje  Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #23 - 13.04.2004 at 14:03:44
 
soncnica wrote on 13.04.2004 at 08:49:24:
Zdi se mi, da se nikoli več ne bom zaljubila, kot sem se prvič. Vsaj upam, da ne... Čist sem bila trapasta  Grin Enkrat je bilo dovolj.

Da se ne bom enkrat v jezik ugriznila.   Wink


Kaj je bilo, ni ti vračal ljubezni?
Back to top
 
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #24 - 13.04.2004 at 14:40:44
 
Saj veš kako je, če si zatreskan...

Sedaj gledam stvari drugače.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #25 - 13.04.2004 at 14:53:46
 
soncnica wrote on 13.04.2004 at 14:40:44:
Saj veš kako je, če si zatreskan...


se ti res zdi da exo to ve?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #26 - 19.05.2004 at 16:07:06
 
Značilnosti zaljubljenosti, ki jo razlikujemo od ljubezni so, da :

- je začasna , - je neposredno povezana s spolnostjo, - je regres na zgodnejše stopnje človekovega življenja, - se v zaljubljenosti zabrišejo meje obeh jazov ( smo eno ), - se zabrišejo meje resničnosti, saj si zaljubljena v svoji idealizaciji drug drugega povsem zadoščata in se neredko začasno povsem osamita , - je psihotična epizoda, ki mine sama od sebe po naravni poti

Za ljubezen so potrebne tudi take dejavnosti, ki jih zaljubljenost v svoji idealizaciji resničnosti sploh ne pogreša. To so:

- medsebojno spoštovanje ( in seveda, pred tem zadovoljivo samospoštovanje ), - vedenjska zanesljivost ( na tistega , ki ga ljubiš se moraš zanesti, moraš imeti ob njem občutek varnosti ), - skrb ( "caring" ) za ljubljenega , - občutljivost, senzitivnost, - sporočanje pozitivnih čustev, npr. topline , - intimnost v smislu globoke iskrenosti, zaupnosti, - spolna skladnost in zadovoljstvo ( ta skladnost naj bi bila preverjena in preizkušena, pri zaljubljenosti se lahko namreč tudi vsakršna neskladnost idealizira ), - skupni življenjski interesi, - odsotnost večjih čustvenih motenj pri enem ali drugem ( ali pa morda skladnost čustvenih motenj obeh )

Za ljubezen se je potrebno truditi. Z voljo, hotenjem ter čustvom naklonjenosti (, ki se morda začne  v zaljubljenosti ) je potrebno strmeti k idealu , ki ga imenujemo ljubezen....Ljubezen ni samo čustvo  , ampak je predvsem dejavnost oziroma hotenje.

Povzeto po S.Ziherl in G.V.Mravlje
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Astral Projection
1
*
Offline

A sem to res jaz?
Posts: 2

Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #27 - 19.05.2004 at 17:00:01
 
Po moje je bistvena razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo v tem, da pri zaljubljenosti ljubimo neke projekcije, predstave, ki jih imamo o določeni osebi...pri ljubezni pa ljubimo tisto osebo takšno, kot je v resnici.

Zato zaljubljenost tudi traja le nekaj časa...ko človeka bolje spoznamo in ugotovimo, da nekatere naše projekcije ne veljajo, tudi zaljubljenost mine.

Skorajda vsak med nami ima določene predstave o tistem "pravem" ali "pravi". Ko ob določenem impulzu, te projekcije prenesemo na neko osebo, se v nas zbudi tisti lepi občutek, ki mu rečemo vsaj simpatija, če ne že zaljubljenost.

Veliko ljudem se takrat zareče in priznajo tisti drugi osebi, da jo imajo radi...pa imajo radi v bistu lastno predstavo o tem, kaj naj bi ta oseba bila. Wink

bežno po spominu po knjigi Formule ljubezni dr. Zorana Milivojeviča

Back to top
 

Ne obsojaj drugih, ko grešijo. Raje očisti svoje srce.
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #28 - 24.05.2004 at 16:52:10
 
Ste dobri, da pišete bežno in po spominu. Zame so pa najpomembnejše lastne izkušnje. Nikoli bi ne premogla toliko teorije iz knjig, da se v resničnem življenju ne bi vse kar izfižilo. Žal.

Zaljubljenost je lahko samo platonska. Kaj mi pomeni hrepenenje, če pa ni utehe?

Po cele dneve lahko zdihujem, čakam, upam, hrepenim...uni pa še ve ne. Zguba časa. Ali pa se izpostavim in grem v akcijo in  v iskanje Ljubezni. Pa pri tem tvegam. Mi bo uspelo najti tisto iskro, ki ljubezen bo za oba postala?
Ali pa bom zavrnjena in jokava obležala kar sama?
Kako zapleteno je vse skupaj. Večna ljubezen? Ta mi je še najmanj jasna, ker ne vem, kaj potem, ko ti ljubljena oseba umre. Bom cel nadaljni lajf zdihovala in jokala? Sem probala tudi to. Boli, da bi se najraje fental in končal kalvarijo, se obesu, al pa skočil v brezno...
Ali pa živeti naprej in sanjati, pa upati, da ti ustreli spet una Amorjeva puščica, potem adijo pamet in spet smo na začetku poti.
Tudi ne vem, komu je lažje? Unim, ki verjamejo v večnost, ali realistom, ki se sprijaznijo z usodo in si vstrajno dopovedujejo, da itak nič ni večno...
Tudi ne vem, komu je lažje. Zaljubljencem ali unim, ki ljubijo. Vse je ena velika zmes čustev, obupa, žalosti, veselja, ekstaze pa še kaj.
In kaj je potem smisel?
Je pa fino biti in zaljubljen in biti ljubljen, ker nas edino čustva ljubezni lahko zapeljejo v en totalno zmešan svet, na kr en drug planet, slepi smo in gluhi, jokamo, stokamo, se potimo in zdržimo še take stvari, ki bi jih s trezno glavo niti v sanjah NIKOLI... ne pomaga nič, ne nasveti, pa tudi zdravila za to prekleto srčno bolečino ni. Je resnično ljubezen ena velika bolezen, saj telo dela čist po svoje, pamet pa tudi.
Samo to sem imela namen napisati.
lp
D
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2