Bardo_Thodol wrote on 01.04.2004 at 14:07:48:To smo tukaj že večkrat predbatirali, da stalno bivališče za tujce ni pravica in da morajo v vseh državah sveta tujci za stalno bivališče v državi v kateri gostujejo, posebej zaprositi in da se jim to lahko v določenih primerih, ki so zakonsko predpisani, tudi odvzame.
Če se tujci na primer po enem letu odsotnosti izven države ne zglasijo na upravno enoto, jim dovoljenje za bivanje poteče. Tako piše v zakonodaji o tujcih.
To so sicer običajni proceduralni postopki, ki veljajo več ali manj enako v vseh državah sveta in nikjer na svetu jih ne mešajo s človekovimi pravicami.
Bardo, načeloma gornje morda v večini primerov celo drži, a je v primeru "izbrisanih" ena sama manipulacija (nenehno uporabljena s strani zagovornikov "izbrisa" in pobudnikov ter zagovornikov referenduma, kot nekakšen argument), kajti "izbrisani" februarja 1992 pač niso bili "običajni" tujci v RS in neizpodbitno dejstvo je, da so jim bile kršene tako ustavne kot človekove pravice. (ponovno razloženo spodaj)
Bardo_Thodol wrote on 01.04.2004 at 14:07:48:Država Slovenija je vsem na ozemlju Slovenije bivajočim prebivalcem ponudila državljanstvo, za katerega se je okoli 200.000 prebivalcev iz drugih republik odločilo in ga tudi dobilo.
Kdor pa tega iz kakršnihkoli razlogov ni želel, je v Sloveniji še vedno lahko ostal, vendar pod pogoji, ki veljajo za vse tujce, ki si morajo dovoljenja in veljavne osebne dokumente posebej priskrbeti. Starim dokumentom je v novi državi veljavnost potekla, ker stare države ni bilo več in vsi, tudi državljani, smo si morali priskrbeti nove.
Ja, in tole gornje je drugi del nakladanja, ki vsekakor ne drži (razen, da dobrih 28.000 nedržavljanov RS oz. "izbrisani" niso zaprosili (!) za državljanstvo RS), kar v celoti razloži
začetek njihove, za vsako pravno državo izredno žalostne in povsem nesprejemljive zgodbe, ki jo je Matevž Krivic zelo natanko pojasnil:
"Ko jim je čas za pridobitev državljanstva RS potekel, oni pa ga niso pridobili, so po zakonu postali "tujci". Beseda seveda grdo zveni za nekoga, ki je nekje že 30 let z družino živel kot domačin - ampak pravno-tehnično je bila korektna. Nedržavljan RS je pač tujec, ne gre drugače. Do tu, vse prav (razen seveda za tiste, ne tako redke, ki jim je bila "prošnja" za državljanstvo nezakonito zavrnjena). Tu pa sedaj sledi "umazani trik": namesto da bi jih samo prestavili iz evidence državljanov v evidenco tujcev, so jih hkrati izbrisali iz registra stalnih prebivalcev RS - s smešnim izgovorom, da so po nekih pravilnikih v ta register spadali samo državljani, ne tudi tujci! Naj bi pač takrat za njih vzpostavili poseben register "tujcev s stalnim prebivališčem", če ga morda še niso imeli - pa sam register gor ali dol, to prizadete prav malo zanima, bistvo je v tem, da z izgubo prejšnjega državljanstva SFRJ (ob razpadu države) nikakor niso "izgubili" tudi dotlej zakonito pridobljenega in ohranjenega stalnega prebivališča v RS! Ampak država jim ga je pa vseeno vzela! Brez kakršnekoli zakonske podlage - s tem, kar sam imenujem "umazan trik".
Da bo še huje in še bolj umazano - brez vsake odločbe, celo brez vsakega obvestila, da so jim to naredili! Pretežno preprosti, vsekakor pa pravno neuki ljudje so se znašli v eksistenčni stiski, zbegani, brez pravne pomoči. Če niti odločbe nisi dobil - zoper kaj in komu se sploh pritožiti, ko si za stvar končno zvedel? Šele leta 1994 je neka pobuda vendarle prišla do ustavnega sodišča - ta "vrh slovenskega pravnega znanja" pa z njo v štirih letih ni znal ali hotel narediti ničesar. Nasledniki naše znamenite prve zasedbe so "problem" hitro, že februarja 1999, in jasno rešili: izbris je bil nezakonit - stvar je treba popraviti. Julija 1999 državni zbor, seveda na predlog tistega, ki je sramoto sam zagrešil, to je notranjega ministrstva, sprejme poseben zakon, ki naj bi to stvar popravil."
Petra. wrote on 01.04.2004 at 17:11:21:Še dobr, da se piše leto 2004 in ne 1946?..., ko bi bili verjetno resnično "izbrisani".
Slaba tolažba, a najverjetneje res ...