Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 5988 times)
Lilith
Ex Member




Pravljice, ki smo jih potrebovali
01.03.2004 at 10:25:50
 
Otrok si pogosto izbere eno ali dve pravljici, ki jih želi poslušati ali brati v nedogled. Ta težnja po ponavljanju ima svoj vzrok v konfliktu, ki ga otrok v tistem obdobju doživlja v svoji duši. Praviloma je otrokov aktualni notranji problem enak eksplicitno izpostavljenemu problemu skozi tisto točno določeno pravljico. In otrok potrebuje nenehno ponavljanje, da bi tudi sam zmogel opraviti s svojim konfliktom.

Spomnite se sebe kot otroka in spomnite se svoje najljubše pravljice... Ta pravljica ni naključno izbrana. Takrat ste jo potrebovali. In z odraslimi očmi bo lažje razumeti, zakaj.

Če se spomnim sebe, sem imela dve taki favorizirani pravljici: Grimmova Gosja pastirica pri potoku in pa Grdi raček. Obe z isto temo.
Lilith=večna outsiderka. Roll Eyes Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #1 - 01.03.2004 at 11:14:25
 
Lilith wrote on 01.03.2004 at 10:25:50:
 
Če se spomnim sebe, sem imela dve taki favorizirani pravljici: Grimmova Gosja pastirica pri potoku in pa Grdi raček. Obe z isto temo.
Lilith=večna outsiderka. Roll Eyes Smiley


Lilith, protestiram. 8)

Jaz ne doživljam zgodbe o Grdem račku kot zgodbe o outsiderju. Prej jo doživljam kot zgodbo o nekom, ki je bil in ostal kljub svoji nemoči in nebogljenosti zvest svojim čutom in občutkom, za kar je bil na koncu  bogato  poplačan. Smiley

Pravljici ali zgodbi, ki sta mene zelo prevzeli : v prijetnem smislu - Zgodba o rajski ptici
v neprijetnem smislu pa - Zgodba o povodnem možu

Kaj to pomeni za Toni-ja ???
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #2 - 01.03.2004 at 11:21:01
 
Nimajo vse pravljice v sebi eno magično noto?... men je bil tudi zelo zelo všeč Grdi raček, samo mi je pravljica predstavljala neko podobo čudovite preobrazbe, bubico, iz katere zraste metulj.

Najljubša pa mi je bla nekako Pepelka, sam mislim, da malo tudi zato, ker je bila edina, ki sem jo gledala v kinu Smiley

Potem ko so prišle kasete, sem jih imela tud kar nekaj, vsak večer pa sem poslušala edino Zvezdico zaspanko in Možička med dimniki (pa sem že za obe pozabila, za kaj se je točno šlo  Cry)
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #3 - 01.03.2004 at 11:24:47
 
Toni_Zamene wrote on 01.03.2004 at 11:14:25:
Lilith, protestiram. 8)

Jaz ne doživljam zgodbe o Grdem račku kot zgodbe o outsiderju. Prej jo doživljam kot zgodbo o nekom, ki je bil in ostal kljub svoji nemoči in nebogljenosti zvest svojim čutom in občutkom, za kar je bil na koncu  bogato  poplačan. Smiley


Sem mislila outsiderka v smislu, da se mi v življenju ponavlja, da v psihološkem smislu praviloma ne spadam v socialna okolja, v katerih se gibljem v danem trenutku. Živim s feelingom, da to ni moja čreda.
Da pa se mi ravno to- da se nasilno ne "počredim", na koncu obrestuje, je pa druga zgodba. Hvala za to misel. Smiley

Toni_Zamene wrote on 01.03.2004 at 11:14:25:
Pravljici ali zgodbi, ki sta mene zelo prevzeli : v prijetnem smislu - Zgodba o rajski ptici
v neprijetnem smislu pa - Zgodba o povodnem možu

Kaj to pomeni za Toni-ja ???


Ne vem, ker se ne morem prav spomniti vsebine nobene od obeh. Ju lahko na kratko povzameš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #4 - 01.03.2004 at 11:35:37
 
Žal ne morem, ker sta mi v besedni obliki "odšli".  Angry

Ju bom pa zagotovo poiskal. Cheesy
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #5 - 01.03.2004 at 11:53:46
 
Pravljice, ki se jih najbolj spominjam iz otroštva, so predvsem žalostne ???

Najbolj so se me dotaknile in  mi  vtisnile v spomin tri Andersenove: Deklica z vžigalicami, pa ena, ki govori o novoletni jelke in ena, v kateri je glavna "oseba" svinčeni vojak. Za ti dve sem pozabila naslov.

Sta pa še dve Andersenovi, ki sta precej duhoviti, joj, moj spomin, spet ne vem naslova. Aja, eno sem brala v hrvaščini: Što god stari uradi, uvijek je dobro.
Druga pa govori o pripetljaju v kurniku, ko si ena kokoš čisti perje, pri tem ji eno izpade in ona za hec pripomni, da je vedno lepša, kolikor bolj se čisti (in zgublja perje). Iz tega pa se kot požar razširijo  neresnične govorice, ki se končajo z zgodbo, da si je pet kokoši iz ljubezni do enega petelina izpulilo vso perje in so zaradi tega zmrznile.

In zdaj si naj razlagam, kaj me je pri teh pravljicah najbolj pritegnilo  ??? ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #6 - 01.03.2004 at 13:25:26
 
Pika Nogavicka  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #7 - 01.03.2004 at 16:56:32
 
Grin 8) men je tud naj bla Pika Nogavička Smiley

Pa tud od Astrid Lindgren Brata levjesrčna je  8).
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #8 - 01.03.2004 at 19:35:31
 
Brata levjesrcna rox!  8)

Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #9 - 02.03.2004 at 09:01:10
 
Dajte no, oglasite se kaj, fantje, saj ste brali pravljice? (Toni, lepe pravljice)

Ali se že od otroštva ukvarjate samo s politiko in gospodarstvom?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #10 - 02.03.2004 at 09:06:27
 
No, jaz sem včeraj na chatu spraševala o čem govori pravljica Deklica z vžigalicami. In mi je Devi povedala Cry, čist sem pozabla nanjo, kakor oni, mi pa je vseeno v spominu pustila en močan spomin???, kakorkoli že, bolj kot Pepelka in bolj kot pravljice iz 1001 noči.

Brata Levjesrčna pa sem komaj pred kakšnim letom prebrala. Zakon. 8)



Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #11 - 02.03.2004 at 15:15:20
 
Jest brao stripe, pravljice pa bolj stežka, se mi ni dal tok črk prebirat,....

Se pa spomnim da sem oboževal pravljico:

"Moj dežnik je lahko balon!" in si v vrtcu vedno želel, da bi mi to pravljico prebrali. Spomin na malega Edi-ja mi je prav zdaj padel iz glave.... Krasno...
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #12 - 03.03.2004 at 08:50:24
 
Lilith wrote on 01.03.2004 at 11:24:47:
Sem mislila outsiderka v smislu, da se mi v življenju ponavlja, da v psihološkem smislu praviloma ne spadam v socialna okolja, v katerih se gibljem v danem trenutku. Živim s feelingom, da to ni moja čreda.
Da pa se mi ravno to- da se nasilno ne "počredim", na koncu obrestuje, je pa druga zgodba.


He he, welcome to the club. Popolnoma enaki občutki mene prevevajo od sedmega leta starosti, ko sem prišel v prvi razred osnovne šole. Kot da ves čas ne spadam sem, ampak nekam drugam.  

Kar se pa pravljic tiče, pa se ne spomnim, da bi imel kakšno priljubljeno, čeprav sem kot otrok požiral knjige pravljic. Najbolj navdušen sem bil na stripi Mikija Mustra, še posebej je bil eden o Gulikoži, ki sem ga prebiral znova in znova in znova in znova in znova, da so se mi v knjižnici, kjer sem si ga sposojal, samo čudili. Ampak naslova se zdajle ne spomnim, mislim pa, da je bil eden izmed njegovih zgodnejših, ko je vse risal še lepo zaobljeno in zaokroženo in prijazno, preden je spremenil stil v robato risanje z ostrimi robovi, podobno kot v Disneyevih starih risankah. Zgodba se je vrtela okoli iskanja gusarskega zaklada izgubljenega na nekih eksotičnih otokih. Notri je bilo vse, kar je spodbujalo že tako prekipevajočo otroško domišljijo - avanture, dirke s časom, gusarji, sabljanje, nevarne pasti, nemogoče situacije, itd.

Hm, potem pa sta se mi v kinu zgodila Indiana Jones 1 in Vojna Zvezd, nakar je tale strip je kojci romal v pozabo... do danes. Smiley Mislim, da je bil naslov tega stripa Lov za zakladom, ali nekaj podobnega.
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #13 - 08.07.2004 at 08:56:40
 
Sem se malce zamislila, zakaj so mi pravljice iz mojega otroštva toliko bolj pri srcu, kakor pa sodobne zgodbe, ki so namenjene majhnim otrokom. Analiza ključnih elementov mi pokaže naslednje:

- pravljice jasno izražajo eksistencialne probleme (smrt, staranje, želja po večnem življenju....), sodobne zgodbe se pa se takšnim bivanjskim stiskam pogosto izogibajo.

- pravljice jasno izražajo eksistencialni problem, saj vse situacije poenostavijo - liki so jasno izrisani (so bolj tipi, kakor značaji), podrobnosti izpuščene;  sodobne zgodbe s svojo zapletenostjo rade zamegljujejo problem.

- v pravljicah se jasno izraža dvojnost...dobro in zlo..kar ustvarja moralni problem, za njegovo razrešitev pa se je potrebno boriti.

-v pravljicah zli liki zmeraj potegnejo kratko, kar daje sporočilnost, da se zločin ne izplača.  Poštenosti ne spodbuja prepričanje, da krepost na koncu prevlada, pač pa dejstvo, da je glavni junak za otroka najbolj privlačen in se lahko z njim identificira v vseh njegovih stiskah, preizkušnjah, njegovi notranji in zunanji boji otroku vcepljajo občutek za moralo.

- pravljični liki niso ambivalentni (kot smo ljudje v real life-u)...pač pa so v celoti dobri ali v celoti hudobni...takšna polarnost prevladuje tudi v otrokovi duševnosti....zato otrok zlahka dojamerazliko med njimi....to pa ne bi bilo tako preprosto, če bi liki bili bolj življenjski z vsemi zapletenimi potezami. Nejasnosti morajo počakati na čas, ko se na osnovi pozitivnih identifikacij vzpostavi razmeroma trdna otrokova osebnost.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Pravljice, ki smo jih potrebovali
Reply #14 - 08.07.2004 at 09:37:46
 
Moje pravljice, katere sem rad poslušal so malo čudne, vendar so bile za tisti čas mojega življenja prav dobrodošle.
Zelo rad sem imel, da so mi brali, no, če mi je kdo sploh hotel brati, to je zdaj velko vprašanje, se ne spomnem, menda sem si kar sam bral, Večernje novosti, črna kronika, Edvard Kardelj-Socializem, Tito in mi - Partija, včasih mi je bilo všeč tudi poseganje po Leninovih delih, bolj poredko  Cheesy
No, to bi bilo skorajda vse, bila pa so še tudi druge družbeno politične teme tistega časa Smiley

Lep nepolitični dan.

SSOJ Kr_eden Smiley Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2