Petra.
|
IZJAVA ZA JAVNOST ZA OHRANITEV PRIMARNEGA REPRODUKTIVNEGA ZDRAVSTVENEGA VARSTVA ŽENSK
Tako danes kot zadnjih pet desetletij imajo ženske v Sloveniji neposreden dostop do ginekologa - brez ovir in napotnice. Kako dolgo še?
V strokovni razvoj primarnega reproduktivnega zdravstvenega varstva žensk, ki se izvaja v ginekoloških ambulantah zdravstvenih domov in v zasebnih ginekoloških ambulantah, smo v teh letih načrtno vlagali, skrbeli smo za stalna izobraževanja ginekologov in za vedno večjo motiviranost žensk, da redno hodijo na preventivne preglede h ginekologom, in tako vzpostavili sodobno skrb za reproduktivno zdravje žensk. Na tak način učinkoviteje odkrivamo bolezni rodil in jih bolj zgodnje zdravimo, preprečujemo obolevnost v nosečnosti ter uspešno širimo metode načrtovanja družine ter preprečevanja neplodnosti. To je po današnjih merilih cenejša (zdravljenje zunaj bolnišnic), učinkovitejša ( preprečuje prezgodnjo invalidnost in umrljivost žensk zaradi reproduktivnih vzrokov), predvsem pa hitrejša pot do prave diagnoze in ukrepanja (brez nepotrebnega naročanja k zdravnikom v bolnišnico).
Zaskrbljeni ugotavljamo, da v Beli knjigi reforme slovenskega zdravstva ni omenjena vizija razvoja na tako zelo pomembnem področju kot je reproduktivno zdravje žensk, ki je po ugotovitvah najnovejših dokumentov Svetovne zdravstvene organizacije še vedno prioriteta v Evropi, zlasti zaradi vse bolj obsegajočih vplivov socialne in ekonomske neenakosti. Le ta vedno in najprej prizadene zdravje žensk ter njihovo enakost pri zdravju.
V zadnjih nekaj tednih zaprepadeni poslušamo iz javnih medijev novice, ki jih širijo tudi nekateri predstavniki Ministrstva za zdravja, da bo skrb za reproduktivno zdravje žensk ter opravljanje preventivnih ginekoloških pregledov, prevzel družinski zdravnik, o čemer naj bi celo imeli »privolitev stroke«. Ker smo strokovno združenje ginekologov, ki jih je s podpisom prosto izbralo za svojega osebnega ginekologa več kot 73% slovenskih žensk in s tem zaupalo skrb za njihovo reproduktivno zdravje, menimo, da načrtovalci takšnih globalnih posegov gotovo ne morejo prezreti nekaterih ključnih dejstev.
Ne poznamo namreč nobene objektivne strokovne analize vpliva takšnih sprememb na zdravje žensk kakor tudi ne ocene racionalnosti z vsemi daljnosežnimi učinki. Pozivamo, naj se tisti, ki želijo te spremembe, javno identificirajo, pojasnijo ženskam, da za tem ne stoji » enotna stroka«, ampak argumenti moči ter s tem javno prevzamejo odgovornost za vse nastale negativne posledice.
|